Работа на брод

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
461
Поени од реакции
490
Ок, значи таа е таа позиција е за бар и ресторани, утовар/истовар. Кичмата ќе ти падне од работа. АКО стварно не си квалификуван за тоа, аплицирај за Deck Steward, исти пари а помалце работа.
 

Themacedon

ViXa
Член од
16 август 2009
Мислења
154
Поени од реакции
75
чисто да се пофалам...поминав фотограф на принцес круз...чекам гарантно писмо за виза и медикал...сеа останува она тешкото...чекањето
 
Член од
21 јануари 2016
Мислења
6
Поени од реакции
0
Ке сака ли некој да ми каже дали од NCL vrakaat pari za lekarsko ili za viza otkako ke se ukrcas
 
Член од
8 ноември 2012
Мислења
233
Поени од реакции
369
Фала на инфо.инаку интервјуто е нареднава недела па ке видиме дали ке ја биде работава или не
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
461
Поени од реакции
490
чисто да се пофалам...поминав фотограф на принцес круз...чекам гарантно писмо за виза и медикал...сеа останува она тешкото...чекањето
Ајде наздравје, кажи ми од опрема што ти побараа?

Ке сака ли некој да ми каже дали од NCL vrakaat pari za lekarsko ili za viza otkako ke se ukrcas
Да, чувај ги сметките. Откако ќе се укрцаш, предади ги на Personnel Assistant-от или на менаџерот во рок од десет дена.
 

Themacedon

ViXa
Член од
16 август 2009
Мислења
154
Поени од реакции
75
Од опрема ништо..тие ја набавуваат опремата и рекоа само за апаратите дека ќе бидат Никон D800 i 810 за флешови ништо не рекоа затоа што не можеше да прецизира што точно опрема (леќи и флешови) ќе се користат..
 

ovoj i onoj

Stand up and live.
Член од
31 мај 2015
Мислења
13
Поени од реакции
0
Некој за на викинг star!? На 1ви мај качување?!

Sent from my E2303 using Tapatalk
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.344
Поени од реакции
7.466
Некој за на викинг star!? На 1ви мај качување?!

Sent from my E2303 using Tapatalk
Убаво да си поминеш и да не бидеш ко другите што заминаа на Викинг. Прашуваат како е, а коа ќе се качат ги снемува тоталка. Инаку има многу македонци на Викинг, друго не знам што да ти кажам. Круз компанијата е у формирање па ќе има „детски болести“ ама не бери гајле :)[DOUBLEPOST=1458936268][/DOUBLEPOST]
Од опрема ништо..тие ја набавуваат опремата и рекоа само за апаратите дека ќе бидат Никон D800 i 810 за флешови ништо не рекоа затоа што не можеше да прецизира што точно опрема (леќи и флешови) ќе се користат..
Фул Фрејм за бродска фотографија?! Ај баш да видам.
Имиџ за Picture This студијата користи D600. А за се останато кроп сензор никони. За НЦЛ знам дека бараат D7100 да понесеш со себе/купиш од нив.
 

ovoj i onoj

Stand up and live.
Член од
31 мај 2015
Мислења
13
Поени од реакции
0
Убаво да си поминеш и да не бидеш ко другите што заминаа на Викинг. Прашуваат како е, а коа ќе се качат ги снемува тоталка. Инаку има многу македонци на Викинг, друго не знам што да ти кажам. Круз компанијата е у формирање па ќе има „детски болести“ ама не бери гајле :)[DOUBLEPOST=1458936268][/DOUBLEPOST]
Фул Фрејм за бродска фотографија?! Ај баш да видам.
Имиџ за Picture This студијата користи D600. А за се останато кроп сензор никони. За НЦЛ знам дека бараат D7100 да понесеш со себе/купиш од нив.
Хахаха Фала брат и се надевам во право ке бидеш.

Sent from my E2303 using Tapatalk
 

Themacedon

ViXa
Член од
16 август 2009
Мислења
154
Поени од реакции
75
@Tonchie , тоа се информациите за таму кои што ми ги кажаа на интервјуто..останува кога ќе се качам, да ви кажам дали е така... ми треба информација..колку чинат лекарското и визата вкупно..?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.344
Поени од реакции
7.466
@Tonchie , тоа се информациите за таму кои што ми ги кажаа на интервјуто..останува кога ќе се качам, да ви кажам дали е така... ми треба информација..колку чинат лекарското и визата вкупно..?
Визата е 160 долари, а лекарското зависи каде го вадиш 100-200 евра.
 
Член од
27 декември 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Decki ke moze nekoj ubavo da mi objasni za bar utility na ncl . Kolku e plata , dali tips se deli podednakvo ili kolku ke ti pustat barmenite tolku , rabotni saati , koa e brodot na port dali mozes da se simnes ili cistis sankot itn... Pominav intervju pred 10 dena sakam da znam so me ceka :). Inaku aplicirav za deck steward a dobiv odgovor deka sum primen za bar utility demek povisoka pozicija bilo
 
Последно уредено:

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
461
Поени од реакции
490
Decki ke moze nekoj ubavo da mi objasni za bar utility na ncl . Kolku e plata , dali tips se deli podednakvo ili kolku ke ti pustat barmenite tolku , rabotni saati , koa e brodot na port dali mozes da se simnes ili cistis sankot itn... Pominav intervju pred 10 dena sakam da znam so me ceka :). Inaku aplicirav za deck steward a dobiv odgovor deka sum primen za bar utility demek povisoka pozicija bilo
За која компанија?
Ако си за NCL, тогаш со сигурност ти кажувам дека позицијата со лежалки не е само работа со лежалките, стациониран си на последниот спрат, собираш пешкири по палуба, даваш нови, преместуваш лежалки, у кратки црти, си го ладиш. Платата колку што знам е 900 долара месечно, а договорот е 8 или 9 месеци. Единствено нешто што може да те утепа е монотоноста и сонцето :D Ако врне, тогаш апла ништо не работиш, си одмараш под стреа.
Немаш работа во шанк, ќе имаш евентуално на крајот од договорот, и тоа во Crew Bar. За бакшиш незнам, тоа често зависи од калибарот на гости што е на крузот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom