Работа на брод

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
462
Поени од реакции
491
Но да напишеш на темава кога ќе се враќаш директно со бродот во Скопје. :pos:

Ма да надежта последна умира, ерозија на почвата и едно појако цунами може да не` направи пристанишна држава, на сметка на Солун и Егејска Македонија кои би станале модерна верзија на Атлантида. Тек тогаш кој ќе ги трпи новосоздаденитe охриѓани во новосоздадените пристанишни места. :D
1692642601732.png
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.646
не се сеќавам ЕДНАШ да сум се вратил од брод директно во Скопје.

edit: ако имаш време, среди си го пасошот со време, better safe than sorry.
pod direktno mislev let/ovi kade tranzitira samo na aerodrom, bez prenokuvanje nekade. obicno sto se slucuva koga imas izguben/nevazecki pasos e da te pustat na prvoto mesto posto sakaat da si odis a obicno (ako e izguben pasosot) oni i ti davaat nekakov privremen pasos AMA sekoja druga sledna drzava ne ti dava vlez do krajnata destinacija. znaci ako ides primer preku viena i imas 20 saati cekanje ke si cekas na aerodrom...
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Знае ли некој друг број од Мајоми освен овој што се појавува на гугл пребарување?
Бидејќи не работи бројот...
А адресата таа ли е?
Па на адреса да појде човек?
1693932971376.png
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.441
Поени од реакции
13.858
Знае ли некој друг број од Мајоми освен овој што се појавува на гугл пребарување?
Бидејќи не работи бројот...
А адресата таа ли е?
Па на адреса да појде човек?
Прегледај го приврзокот 389810
Guglaj Uspinjaca Posao Skopje, odamna ne se vodat kako Majomi. Adresata e taa, brojot spored google e +389 78 204 779.

Facebook
 
Ф

Флеш

Гостин
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Член од
24 септември 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, сакав да прашам дали има некој конкретни информации за Bar Server Trainee? :)
 
Член од
12 мај 2015
Мислења
90
Поени од реакции
103
Позз како е сега за ова работа, имам 24г, не сум бил никад на ваква работа, има ли шанса да ме земат, и дали воопшто вреди? Работев во фабрика и ми скурчи и отупев од работење едно исто, сакам да сменам.
Ова беше популарно пред 15 години, сеа незнам. Или fire watch Инфо некое е добредојдено
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.346
Поени од реакции
7.469
Позз како е сега за ова работа, имам 24г, не сум бил никад на ваква работа, има ли шанса да ме земат, и дали воопшто вреди? Работев во фабрика и ми скурчи и отупев од работење едно исто, сакам да сменам.
Ова беше популарно пред 15 години, сеа незнам. Или fire watch Инфо некое е добредојдено
Беше популарно пред 15 години затоа што беше најлесно за заминување, имаше визи за буквално секаде освен за балкан. Инаку сега е уште подобро за работа во поглед на услови за работа. Во поглед на пари мислам дека у деновите на дивиот запад се заработувало повеќе, ама неврмајнд, пак е добро за работа.
Со 24 години ќе бидеш еден од помладите на брод ако се качиш :)
Јас еве на 40 години чекам да ме викнат за ново качување. После 3 концесионерски и еден контракторски ангажман конечно ќе работам за бродска компанија.

Инаку Фајр Воч ти е како предјадење на работа на брод :) Ќе видиш што е брод и како функционира, без да потпишеш договор на 6-8 месеци. Плус не мора да имаш добар англиски :)
За време на ковид работев надрај док како фајр-воч на еден од Норвиџн бродовите и бевме малку поголема екипа, некои 40-50 луѓе ако не грешам, и бевме делумно вистински морнари и повеќето момци и девојки кои доаѓаат само за драј докови. Тој проект траеше 2 месеци (траењето на тие договори е од 2 недели до 2 месеци) Јас и уште 9 луѓе бевме ноќна смена и после месец дена од почетокот на проектот, на пауза еден од колегите ми се жали, ми фали семејството, уморен сум, ова ми е, она ми е... Тони како си ти?
- Јас уште гоучам бродот.
- Тони не ме заебавај ти нејдобро го знаеш бродот од сите нас.
- Па да, ама моето тело е програмирано за 6-8 месеци договор, јас уште фаќам залет :)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.346
Поени од реакции
7.469
Me interesira nekoj sto ima otideno vo skoro vreme. Kade se pravi Medical kaj nas i kolku kosta?
Секоја компанија има различни овластени клиники. Карнивал и НЦЛ ја имаат овластено Тоспаш, другите колку што знам моментално мора да се иде у други земји за медикал.
Цената на медикалот е од 10-20 илјади денари, зависи од компанија до компанија и од позиција до позиција (дали работиш со храна или не).
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
462
Поени од реакции
491
Секоја компанија има различни овластени клиники. Карнивал и НЦЛ ја имаат овластено Тоспаш, другите колку што знам моментално мора да се иде у други земји за медикал.
Цената на медикалот е од 10-20 илјади денари, зависи од компанија до компанија и од позиција до позиција (дали работиш со храна или не).
Нели некоја правеше и во Неуромедика?

Me interesira nekoj sto ima otideno vo skoro vreme. Kade se pravi Medical kaj nas i kolku kosta?
за MSC јас направив Medical во Румунска, Воена, со упати од кај матичната :D (иако тоа беше 2017/18 некаде)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.346
Поени од реакции
7.469
Нели некоја правеше и во Неуромедика?
За Викинг се правеше у Неуромедика, ама и истече сертификатот на докторката што беше овластена за такви медикали, не знам со Принцес каква е состојбата, каде за нив се прави медикал...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom