Работа, каде?

Bi rabotel ama kade?

  • Isklucivo vo Skopje

    Гласови: 10 9,4%
  • Vo Makedonija, za 10.000 den

    Гласови: 6 5,7%
  • Vo EU

    Гласови: 16 15,1%
  • Vo Kanada, Afrika, Avstralija

    Гласови: 8 7,5%
  • Bilo kade nad 500 EUR

    Гласови: 29 27,4%
  • Bilo kade samo da zemam plata

    Гласови: 10 9,4%
  • Bi si otvoril svoja firma i bi pravel pari

    Гласови: 27 25,5%

  • Вкупно гласачи
    106

Mi

Член од
8 септември 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
sakam da ve prasam dali nekoj znae kako se zarabotuva na internet?kako mozam da se zaclenam na stranicite bidejki poveke pati se obiduvav nemoze.ajde ke ve molam za pomos.falaa
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Совет

Се додека вака размислуваме,никогаш нема да имаме за нешто повеќе.До кога ние Македонците ќе се тешиме со тоа дека секогаш може да биде полошо? До кога само ќе преживуваме? Јас немам два животи,а вие?
Бране, тој што сака да работи, (а при тоа и не ја знае работата која ќе ја работи), да бидеме реални, 18 сома и за СК се доволни, а ако си вреден и способен ќе се договараш понатаму за повеќе. Никој работодавец нема да те избрка ако му ја бркаш работата (само таканаречени газди преку ноќ го прават тоа), од само садистички причини. А ако ги сметаш за основни човечки потреби да се излегува во град и да се трошат по 2000 ден. од вечер, и да се купуваат скапи телефони, лаптопој, гардероба итн. тогаш ни 1000 евра не ти втасуваат.
Еве на пример јас имам занает и сам за себе работам и пак се нафаќам да работам работи кои не сум ги работел и тоа за без пари и тоа 2 недели. Нека повели некој како мене нека се нафати на тие услови. (дури за некои занаети се нафаќам јас да му платам на газдите за да работам во нивните фирми, и тн.)
Поздрав!:toe:

Пријателе/ке ова е доста комплицирано за објаснување. многу простор треба. За заработка преку нет има повеќе начини, во зависност од тоа што те интересира и што знаеш можеш да заработуваш но да те предупредам тоа во МКД оди доста тешко.
Поздрав!:toe:
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Совет

sakam da ve prasam dali nekoj znae kako se zarabotuva na internet?kako mozam da se zaclenam na stranicite bidejki poveke pati se obiduvav nemoze.ajde ke ve molam za pomos.falaa
Пријателе/ке ова е доста комплицирано за објаснување. многу простор треба. За заработка преку нет има повеќе начини, во зависност од тоа што те интересира и што знаеш можеш да заработуваш но да те предупредам тоа во МКД оди доста тешко.
Поздрав!:toe:

би работел надвор од македонија
А, шо мислиш во странство така лесно ги даваат парите? Можи не е како овдека но се повеќе и тоа јабаната, станува како нас овде или пак е обратно можеби, а за тоа не сме свесни!:uvo:

Проверка на моите знаења за форумов.

a demek до размислувањето е а? не до немањето саглам работа, непотизмот, корумпираноста? ај бе важи.
Значи лоша ни била на нас мантрата???? :vozbud:
Е , арно му рече!:back:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Би работел исклучиво по струка, и никогаш не би работел како келнер или мијач на садови, шофер, или амал. Сметам дека тоа преставува понижување за секој оној кој завршил факултет, или уште потрагично ако се специјализирал и по дипломирањето, за да на крајот да заврши како таксист или продавач на бит-пазар.
Не велам дека нема такви, но јас така- никогаш.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Би работел исклучиво по струка, и никогаш не би работел како келнер или мијач на садови, шофер, или амал. Сметам дека тоа преставува понижување за секој оној кој завршил факултет, или уште потрагично ако се специјализирал и по дипломирањето, за да на крајот да заврши како таксист или продавач на бит-пазар.
Не велам дека нема такви, но јас така- никогаш.
Никогаш не викај Никогаш.
 
Д

ДаркхарТ

Гостин
Не само што викам, туку и потенцирам- Никогаш :)
А вие што сте 90% на факултет, мислите дека сите на директорско место ќе ве стават? :)
Имам другарка мајка и има завршено педагошки и тоа во време кога не беа 90% на факултет. Сега работи во продавница на пазар.
Него дај шта даш, во оваа држава нема поинаку. Ќе се понижиш и ќе прашаш дали има уште :)
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
369
Поени од реакции
700
А вие што сте 90% на факултет, мислите дека сите на директорско место ќе ве стават? :)
Во ниеден момент не сум ни сонувала, не сум ни помислила да ме стават на директорско место. Едноставно, се надоградувам во знаењето, планирам да се надоградувам уште повеќе, да стекнам пракса стриктно на мојата струка, и сето тоа за да ги избегнам работните места како келнер, мијач на садови... И нема да си легнам на тоа уво дека ситуацијата во државата ни е дај шта даш, туку ќе се обидам да дадам се од себе да го постигнам тоа што го сакам... Се додека самата држава не ме убеди дека е дај шта даш :) пу пу не дај боже да се деси тоа!
И ќе ве молам без реплицирање дека летам у облаци. Оставете ме да полетам уште малку.
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
мој фајнл енсер е последното, т.е. седмото... ќе превземам ризик, убаво им е на државниците, зимаат месечна загарантирана платичка, а приватњакот мисли сам за себе, не му мисли некој друг.

или нешто или ништо е мојата логика и дефиниција :toe:
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Би работел исклучиво по струка, и никогаш не би работел како келнер или мијач на садови, шофер, или амал. Сметам дека тоа преставува понижување за секој оној кој завршил факултет, или уште потрагично ако се специјализирал и по дипломирањето, за да на крајот да заврши како таксист или продавач на бит-пазар.
Не велам дека нема такви, но јас така- никогаш.
Со ваквиот начин на размислување биди среќен ако за келнер те примат :helou:
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88

ако не успеам и зачувам некој дел од капиталот....

... ќе живеам од камата, like a BOSS :baeh:

се шалам нормално, ситуацијата е бедна и очајна... со самото тоа што повеќето од популацијата се задоволуваат и со 300 јура.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom