Работа во Катар и Дубаи

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
400 евра за у DXB? Колку тегли ајвар може да збере еден куфер е егзистенцијално прашање на тематикава. Работни дозволи/визи се добиваат полесно од западна европа и америка?
Работна виза е полесно да добиеш во Дубаи, отколку било каде во светот :)
Џукс, ако заработуваш 400еу во Мк, со сите платени сметки, остани си таму брат .. :)
 
Член од
24 јули 2014
Мислења
118
Поени од реакции
64
Тоа ми е муабетот, 400 еур станаа смешка у МК не па кај арапите. Нејќев да рамњам со МК у никој случај, него више кога бараш надвор зашо да се мучиш за ситна пара? Незнам, да би требал да бирам професија од тип конобар/хотели би цепал на запад поише.
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Тоа ми е муабетот, 400 еур станаа смешка у МК не па кај арапите. Нејќев да рамњам со МК у никој случај, него више кога бараш надвор зашо да се мучиш за ситна пара? Незнам, да би требал да бирам професија од тип конобар/хотели би цепал на запад поише.
5 причини зошто луѓето доаѓаат на блискиот исток

1. Хотелот ти прави виза на 2 години ( со можност за повеќе )
2. Хотелот ти ги плаќа сите сметки, сместување, храна и превоз
3. Се што заработиш се твои, чисти пари
4. Шансата да добиеш унапредување брзо е поголема од било каде во светот
5. Во Европа повеќе преферираат искуство од Дубаи, отколку во Европа

Ова е мое мислење, ако имаш нешто да додадеш, бујрум :)
 
Член од
24 јули 2014
Мислења
118
Поени од реакции
64
Немам што да додавам таму си знаеш повеќе. Смештајот што го обезбедува хотелот е за тебе или го делиш со некој?
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Немам што да додавам таму си знаеш повеќе. Смештајот што го обезбедува хотелот е за тебе или го делиш со некој?
Зависи од позицијата што ја имаш.
Келнер/ка и хостеса, делат со 1 или 2ца
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Пазарот на трудот е уништен во Дубаи поради тие филипинци, индијци, пактистанци. Пред 3-4 години платата на келнер започнуваше од 1000 евра па нагоре. Во стручниот сектор се бараат строго позиции со над 7-10 години искуство и наместо 6-7000 евра моментално плаќаат 3-4000 . Единствено добро нешто е што ти нудат сместување, за разлика од западна европа каде што сместувањето ти е најголем трошок.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Убаина е Дубаи и Катар ! Подобро 300 еур таму отколку во Мк
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Прееска го приметив огласов некако не ми е за верување плата од 1400е што мислите ??? http://www.fakulteti.mk/news/14-07-22/oglas_za_rabota_vo_dubai_abu_dabi.aspx
Ако сакате да ве третираат како роб ..
Секој ден гледам "дадилки" како арапите се однесуваат спрема нив .. Боље е да си бездомник отколку да работиш за нив ..
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ако сакате да ве третираат како роб ..
Секој ден гледам "дадилки" како арапите се однесуваат спрема нив .. Боље е да си бездомник отколку да работиш за нив ..
Зошто никој не презема ништо околу тоа прашање? Познаваш ли нашинци што се третирани како робови? Зарем ни со еден закон неможат овие луѓе некако да избегаат, зошто тоа е класично робовладетелство од она што го читаме. И скоро прочитав дека група градежници од Македонија и Босна се вратиле од таму после 7 или 8 годишно ропство со помош на босанската амбасада. Неверојатно во 21 век, али сеуште постои. Би сакала да знам кои позиции се ризични за тој робовладетелски однос и дали си ти сигурна и нашите деца таму?
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Зошто никој не презема ништо околу тоа прашање? Познаваш ли нашинци што се третирани како робови? Зарем ни со еден закон неможат овие луѓе некако да избегаат, зошто тоа е класично робовладетелство од она што го читаме. И скоро прочитав дека група градежници од Македонија и Босна се вратиле од таму после 7 или 8 годишно ропство со помош на босанската амбасада. Неверојатно во 21 век, али сеуште постои. Би сакала да знам кои позиции се ризични за тој робовладетелски однос и дали си ти сигурна и нашите деца таму?
Знам особа со магистратура што сака да е стјуардеса. Чудо е.
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Зошто никој не презема ништо околу тоа прашање? Познаваш ли нашинци што се третирани како робови? Зарем ни со еден закон неможат овие луѓе некако да избегаат, зошто тоа е класично робовладетелство од она што го читаме. И скоро прочитав дека група градежници од Македонија и Босна се вратиле од таму после 7 или 8 годишно ропство со помош на босанската амбасада. Неверојатно во 21 век, али сеуште постои. Би сакала да знам кои позиции се ризични за тој робовладетелски однос и дали си ти сигурна и нашите деца таму?
Наши не сум видела да работат како дадилки. Претежно се постари филипинки или од индонезија.
Законот овде за нас не важи, буквално .. Читав за случај девојка била силувана од арап, после неа ја нашле виновна, као демек била у врска со омажен араб, и заврши во затвор девојката.

Од друга страна, за се си постои служба за пријави, е сеа колку би ни помогнале нам - не се знае.
Она што ви го кажувам е за ваше добро. Прво и основно, не одете преку агенции на непроверени места. Да, ви нудат плата од 500еу, ама каде ќе живеете никој незнае. Има луѓе што живеат во labour camp'ови, како тоа излгеда, клик. Не, не заебавам, вистина е ..Повеќето од Индија живеат вака, ако не и полошо. Има и наши што живеат во слични услови, со кревети на 2 спрата. Уште еднаш, не е злато се што сјае!

Друга работа, околу "дадилките" ..Не си дадилка, туку си слугинка.Буквално.
Им готвиш, им переш, им служиш - СЕ! Децата се тооолку разгалени, што е претерано! Плаче, се дере, писка, а ништо неможеш да сториш, ни случано да не помислиш да му се скараш. Многу пати имам видено такви дадилки, што ги водат со нив по ресторани и сл. Прво, ти си таму за да му ги пазиш децата ( а не се 1 или 2, туку од секоја жена по 1-2 ). Они ќе седат, ќе јадат, ќе пијат, ќе се забрават - а тебе не те прашуваат ни дали си жеден. Работното време ти е знак прашалник. Никој незнае кога ќе спиеш, кога ќе јадеш, кога ќе имаш слободни 5 мин.

И последна работа, колку што знам јас за арапите, многу се напалени, да не речам претерано, ама не за чудо имаат 3 жени, не? Недај Боже да те пипне, нема кај да го пријавиш, ти ќе си виновник.

Ако ве интересира повеќе, бујрум, прашај. Пошто не за џабе викаат, не питај гаталец, питај паталец :)

Пу,пу, да чукнам во дрво, досега не ми се има десено нешто вакво, освен еднаш кога ми понудија $100 да отидам да ги "дружам" во собата. Одма security во хотелот, извештај, и тој го напушти хотелот, т.е го избркаа..

Ако мора да бирам да бидам келнерка или дадилка - без двоумење одам келнерка.
Барем знам дека има кај да се обратам ако се деси нешто .. :)

ПС: Праша дали можеш да избегаш - да, можеш. Ако си во хотел, пасошот ти го држи хотелот, затоа што треба да добиеш лична карта, медицинско осигурување и сл. Можеш да си го повлечеш кога сакаш, ама ако му ја киднеш, ти ставаат бан засекогаш или на 2 години, зависи. Е сега кај дадилките, кој го држи пасошот? Оној кој те вработил. Дали ќе ти го даде, не се знае..

П.П.С: Има еден филм, City Of Life сниман во Дубаи, за животот во Дубаи - е тоа е вистинската слика :)
Потрошете саат ипол, за да ви се расчистат неколку работи :)
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.967
Ти ебам глупата држава, го утепаа народов до дереџе да иде да слугуе на АлКаеда заедно со Индијци и филипинци, да ги ебат тамо или робови да бидат, а они лично си се нафатираа (и едните и другите). Да им ебам све по список.

Знаете зашто не ве нервира вас ова ништо? Затоа што не знаете за боље, не сте живееле у држава, како ние постарите.

коа ќе ми текне дека ја бев у првите што сакаа независност....
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Ти ебам глупата држава, го утепаа народов до дереџе да иде да слугуе на АлКаеда заедно со Индијци и филипинци, да ги ебат тамо или робови да бидат, а они лично си се нафатираа (и едните и другите). Да им ебам све по список.

Знаете зашто не ве нервира вас ова ништо? Затоа што не знаете за боље, не сте живееле у држава, како ние постарите.

коа ќе ми текне дека ја бев у првите што сакаа независност....
Катар е одлична. Сите женски сакаат таму да идат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom