Психонаутика

Член од
28 декември 2015
Мислења
3.402
Поени од реакции
5.875
Психонаутиката претставува истражување на променетата свест кај човекот предизвикана од разни фактори како наркотични супстанци, алкохол, трансови и слично. Психонаутот е луциден и свесен за светот околу него но главната цел е истражување на скриеното, езотеричното, внатрешното како пандан на надворешното истражување и откривање нови хоризонти.
Кај психонаутите имаме откривање на нови хоризонти во внатрешниот свет.
Треба да се напомене дека при земање на одредени супстанци оној кој зема има човек до себе, чисто ако затреба нешто, нечиста дрога итн.

Дали имате искуство со психонаутика? :coffee:
Јас лично имам извесно искуство (значи да не се разбереме погрешно не сум џанак) и тоа многу позитивно, да не речам прекрасно, освен еден напиток кој ме сроза и не планирам да го помирисам до крајот на векот.:coffee:
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.294
Поени од реакции
27.820
Ау сине па ти се бодеш
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
21
Поени од реакции
4
Здр! А некој со искуство во “трип-ситинг”? На прив. Фала!
 

Diferans

Природно high
Член од
3 јули 2009
Мислења
133
Поени од реакции
197
@callejón de la muerte Eдна од поинтересите теми. Супер што е во подфорум живот - филозофија и психологија , а не здравје, хехе. Гледам никој не пишува (очекувано), па ќе треба ти да не нахраниш со детали, саде очи и уши сме :) Особено ова за напитокот - за што се работи, како делуваше и ти колку ти требаше да се вратиш во нормала...
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.402
Поени од реакции
5.875
Ау сине па ти се бодеш
Не се бодам.
Автоматски споено мислење:

Здр! А некој со искуство во “трип-ситинг”? На прив. Фала!
Ти пишав па ќе видиме што и како. Ситер е важна ствар.
Автоматски споено мислење:

@callejón de la muerte Eдна од поинтересите теми. Супер што е во подфорум живот - филозофија и психологија , а не здравје, хехе. Гледам никој не пишува (очекувано), па ќе треба ти да не нахраниш со детали, саде очи и уши сме :) Особено ова за напитокот - за што се работи, како делуваше и ти колку ти требаше да се вратиш во нормала...
Напитокот беше најгрозното нешто што сум го конзумирал, никаков хај, никаков флеш, никаква еуфорија, никаква опуштеност или смеа, чиста параноја и страв, кјуриосити килд д кет. Исто имам лоши искуства и со МДМА, т.е. никакво дејство, џабе извикани апови.
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.109
Поени од реакции
3.511
Еднаш направив чај од марихуана, се напив неколку голтки само, ама повеќе по телото ми имаше дејство. Немав халуцинации и слично.

На почеток не осеќав ништо и мислев нема ништо да се деси. Ама после 1 саат почнав да осеќам како вибрации низ телото, како цела крв брзо да се движи низ мене. Срцето почна побрзо да ми чука го смирував со дишење. Речиси ич не спиев, страв ми беше да не изгубам контрола врз срцето.
Следниот ден дента не можев баш да функционирам се осеќав како пијан малце само без повраќање. Вечерта ме пушти скроз.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.109
Поени од реакции
16.050
Еднаш направив чај од марихуана, се напив неколку голтки само, ама повеќе по телото ми имаше дејство. Немав халуцинации и слично.

На почеток не осеќав ништо и мислев нема ништо да се деси. Ама после 1 саат почнав да осеќам како вибрации низ телото, како цела крв брзо да се движи низ мене. Срцето почна побрзо да ми чука го смирував со дишење. Речиси ич не спиев, страв ми беше да не изгубам контрола врз срцето.
Следниот ден дента не можев баш да функционирам се осеќав како пијан малце само без повраќање. Вечерта ме пушти скроз.
Od marihuana ne mozes da dobies halucinacii, samo vidoizmeneta svest, vo smisla na kvalitet i kvantitet. Si imal napad na strav i senzacii, nesto koe prv pat ti se desava bidejki marihuanata moze da bide seriozen psihodelik, a nie poveketo ja zemame zdravo za gotovo. Moeto prvo iskustvo so marihuana bese slicno, prvite 3 pati koga ja pusev vo drustvo voopsto ne ja osetiv, ama bukvalno ic, za da naredniot pat si napraam djoint sam doma, i go ispusam celiot. Vo momentot osetiv takvi senzacii i takva vozbuda sto pomisliv deka poluduvam i deka dosol krajot za mene, gi zatvoriv site prozori vo stanot od strav da ne si pomislam da poletam i da se frlam ( ova inducirano od prethodni muabeti sto sum gi slusal), srceto mi cukase silno i brzo bez kontrola i pulsot mi bese 140. Koga gi zatvarav ocite pred mene se redea geometriski tocni paterni vo forma na baklavi, triagolnici i slicno a jas se cuvstvuvav kako druga osoba, kako da ne sum jas ( depersonalizacija). Ova bese pred 20 godini i seuste dosta vividno se sekavam na situacijata bidejki bese golem stres za mene. Se tusirav so voda vo nadez deka ke mi pomine no nisto ne mi pomogna. Mislev deka veke poludev zasekogas i mislev deka krajot dosol za mene. Togas dojde devojka mi, trebase preku skolo za odime vo poseta na psihijatriska bolnica Bardovci. Koga i otvoriv vrata me prasa so kogo zboram, a jas i kazav deka zboram so Djoni ( Djoni e moeto ime). Klasicna epizoda na triger na psihoza. Duri vecerta me pusti, a naredniot den ne otidov vo skolo. Za moja sreka pokasno i ne prodolziv bas mnogu mnogu da se druzam so nea, tuku posle mojata 25. godina nekoe vreme i dosta intenzivno. Sega i da sakam ne mozam, a i ne sakam, poveke od ednas na 2 nedeli, najmnogu ednas na 10 dena. I najubavo mi bilo i seuste mi e, so odbrano drustvo i poznanici, bidejki se osekam dosta cuvstitelen i otvoren na psihicki sugestii, pa so drugi ne si pominuvam ubavo.

Drug slicen primer godini pokasno, drugar eden donese gane od Ceska, i trebase da izlezeme so devojka mi i nejzina drugarka. Napravivme jas i on, se cekavme sednavme, i togas ne mozev da se setam koi se tie dve devojki so koi sedime, go poznavav samo drugar mi. Nitu mozev da sfatam koe e mestoto kade sto sedime, i sto praime.

Marihuanata moze i tricky da bide, ne e bas taka zapali i nemas gajle, posebno ova vazi za psihicki osetlivi licnosti.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom