Психолозите се спротиставија на терапијата за хомосексуалците

Член од
21 јули 2009
Мислења
77
Поени од реакции
11
Mitevski- не ми се верува да е така ко шо викаш, дека хомосексуалците имаат проблеми со родителите.
Што е со хомосексуалците од домови за деца, со децата од нормални семејства а сепак се хомо.
Ете, има хомосексуалци на форумов, нека си кажат.

Da ne me svatite pogresno, prvo ova jas ne go kazuvam samo za da kazam nesto, ne izmisluvam, tuku ova sto go tvrdam se naucno potvrdeni podatoci. Dokolku poznavate nekoj gey ili taka da kazam nekoe feminizirano tipce ke zabelezite deka mnogu poveke e povrzan so majka mu , a tatko mu ne go spomnuva ili pak koga zboruva za nego se zabelezuva strav i stravopocit, a ova pak proizleguva od pocetniot kaznuvacki stav na tatkoto kon prvobitnata seksualna orientiranost na maloto dete kon svojata majka. No da ne go tupam mnogu ima na forumov pretpostavuvam vakvi pa neka povelat neka se izjasnat po prasanjeto. Ova e pred se za maskite homici.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
Магде...зошто толку ти е значајно како се третира хомосексуалноста во МК...има категории на население кои се НАВИСТИНА дискриминирани...само што ги нема во медиумите...:toe:
Фала за статистичките податоци.
Сепак нема да ти реплицирам на тоа зашто не знам како функционира мозокот на педофилите.
16 пати кажав, ама ај.
И ако почнеш и ти некој тиња муабет дека сите шо ги бранат хомото се хомо, кажи на време да не се трудам.
Не, не сум лезбејка да ти соопштам со време.
Не ми е нешо значајно, интересна појава ми е хомофобијата и хомосексуалноста воопшто.
Девијација е што значи е возбудливо и интересно за мене.
Затоа се расправам на темава.
цџз.

Да верувам? Психологијата е нешто религиозно? Јас пак мислев дека е наука, а науката треба да го докажи тоа што го тврди, оти ако не можи да докажи тогаш нема причина за нејзино научно постоење :toe:.
Добро.мушица
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Зато си има некои социјални и општествени норми и правила кои треба да се почитуваат. Жена која оди наоколу и му се подава на мажи се нарекува курва. Ја избегаваат, ја оговараат дури и сакаат да и напакостат . Оти? нејзе и е убаво, на мажите им е убаво али ете заедницата и општеството тоа не го одобрува. Маж кој има жена и љубовници на страна иако му е убаво ете одма му се лепат етикети му се подсмеваат го мразат... зошто. То е се доброволно и на општо задоволство.

Значи да повторам, желбата и среќата на некој маж да биди наденат на полен орган не значи дека и ние одоколу ќе му шлукаме со задоволство. Па макар колку тоа кај него било доброволно.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
Ау, да.
Ценетите норми на општеството.
Или живееш според правилата или си чудак.
Искрено, мило ми е што има хомосексусалци.
Доказ дека покрај се, способни сме да размислуваме како свои луѓе, да живееме за себе, а не за општеството.
Дека не сме роботи, дека не слугуваме на навиките, дека не на сите им е важно шо вика комшијата.

Животот е краток.
Не би ги осудила тие луѓе да живеат за општеството само затоа што јас сум различна од нив.
Не сакам поради мене, пред да умира да се проколнува себеси зашто не живеел како што сакал и како што му било убаво, туку како што кажало општеството.

Ако на некого му е страв да отстапи од општествените норми-негова работа.
Нека живее како кукавица цел живот.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
За среќа во Македонија има само еден таков кој “пред да умира да се проколнува себеси зашто не живеел како што сакал и како што му било убаво, туку како што кажало општеството.

Коче

Единствениот легален геј у Македонија. Е сега пошто нема уше еден легален геј, не ми е јасно каков гејски живот живее Кочо? Ако е само тохј педер... а нема друг... од каде знае дека е педер?
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
Единствениот легален геј у Македонија. Е сега пошто нема уше еден легален геј, не ми е јасно каков гејски живот живее Кочо? Ако е само тохј педер... а нема друг... од каде знае дека е педер?
Мислам дека имаат Бог на Педерите, и тој им се појавува во сон им им кажува дека се педери...:toe:
Едит: Легални педери.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Зато си има некои социјални и општествени норми и правила кои треба да се почитуваат. (???) Жена која оди наоколу и му се подава на мажи се нарекува курва. Ја избегаваат, ја оговараат дури и сакаат да и напакостат . Оти? нејзе и е убаво, на мажите им е убаво али ете заедницата и општеството тоа не го одобрува. Маж кој има жена и љубовници на страна иако му е убаво ете одма му се лепат етикети му се подсмеваат го мразат... зошто. То е се доброволно и на општо задоволство.

Значи да повторам, желбата и среќата на некој маж да биди наденат на полен орган не значи дека и ние одоколу ќе му шлукаме со задоволство. Па макар колку тоа кај него било доброволно.
„Али ај да бидеме парламентарни и во духот на слободната волја,да земеме дека тие наводни културни норми actualy постојат во нашата ни државичка. Факт,како прво,е дека културните норми се субјект од општеството,кој е константно подложен на промени,некогаш дури и ригорозни.
Значи,оваа работа се менува и е динамична. Зошто сите се толку нестрпливи за да се задржат старите норми,кога едноставно е премногу очигледно дека тоа е неодржлив развој. Ние живееме и со тоа менуваме,менувањето е дел од нашето постоење. Зошто би правеле негативна слика за еден таков интегрален дел,кога е многу подобро да се прифати како неизбежна работа...дури и како позитивна,бидејќи на тој начин сме свесни дека динамиката се одржува и животот не заостанува во својот ритам..“


Значи ограниченоста и оспорувањето на општиот развиток е патетичен.
Далеку дека ги подржувам педерите, тоа е во други рамки.
Пример, ако девојка има желба и е промискуетна, не треба да се етикира како курва и да ја одбегнуваат како чума. Донекаде, тоа е и приватност, па нека има педери, ама нека се задоволуваат во спалните, без паради и настапувања на телевизија како Кочо.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Фала за статистичките податоци.
Сепак нема да ти реплицирам на тоа зашто не знам како функционира мозокот на педофилите.
16 пати кажав, ама ај.
И ако почнеш и ти некој тиња муабет дека сите шо ги бранат хомото се хомо, кажи на време да не се трудам.
Не, не сум лезбејка да ти соопштам со време.
Не ми е нешо значајно, интересна појава ми е хомофобијата и хомосексуалноста воопшто.
Девијација е што значи е возбудливо и интересно за мене.
Затоа се расправам на темава.
цџз.


Добро.мушица
Не реков дека тие што ги застапуваат сексуално дезориентираните лица се педери или лезбејки. Ниту реков дека ти си лезбејка. Работата е во тоа што кога би живеела пред 20 години би била против хомосексуалците...денес ги браниш...а по 20 години би ги бранела...знаеш кои...значи твојот став е во согласност со медиумите и новите закони кои се наводно прогресивни...во духот на времето и новата мода...без да се запрашаш зошто...

Спомена нешто околу сперматозоиди кои пловеле по Вардар...
Појасни малку...

Има луѓе кои се навистина дискриминирани...а не неколку педери и лезбејки кои ете народот не ги сметал за нормални...тргни од своето маало...ќе видиш вистински очај,јад и дискриминација (под претпоставка дека не живееш на Водно...:pos2:)
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Повеќе тука.


Што мислите вие околу оваа најнова изјава на АПА?
Дали и покрај ова останувате на ставот дека хомосексуалноста е болест и дека треба да се лекува, или дека сепак е вродено нешто?

Првпат се вклучуивам во дискусијава ,па редно е од првиот (воведен) пост да започнам.

***
Значи погоре цитираното соопштрение ,ни е уште еден доказ дека со пари се се купува ,се се подмитува па и провесионалните заклетви и принципи се порекнуваат.

Големиот џеп на разниоте донатори педери и овојпат успеа да протрка некаков си извештај со некакви си препораки од АПА!

Секако дека хомосексуалноста е болест. Секако дека ние како заедница треба да им помогнеме на тие луѓе да ги пронајдат вистинските вредности , како што им помагаме и на другите заболени!

Мислам ,на темава е дискутирано повеќепати...и секако дека ќе се појават и други спротивни тврдења од моево ,ама за да правилно некој резонира на оваа тема ,треба да биде човечко битие , за да стане човечко битие -треба да се роди , а за да се роди треба да го направат маж и жена! Толку за почеток..
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
значи твојот став е во согласност со медиумите и новите закони кои се наводно прогресивни...во духот на времето и новата мода...без да се запрашаш зошто...

Спомена нешто околу сперматозоиди кои пловеле по Вардар...
Појасни малку...

Има луѓе кои се навистина дискриминирани...а не неколку педери и лезбејки кои ете народот не ги сметал за нормални...
Не е во согласност со модата, туку со моите убедувања дека човекот е хедонистичко суштество кое треба да живее за задоволства без да потиснува нешто.

За сперматозоидите...
Па пливаат во Вардар и може да се забремени ако се бањаме таму...
So be afraid...Be very afraid....
Озбилно, му цртав на Лет3 дека забораи да ме праша како се осеќаат сперматозоидите од спермата шо ја :drk: у веце, пошто нели, таму завршува изметот енд ол оф дет.
Така да, ништо страшно.

И да, знам дека има дискриминирани луѓе.
Ако има тема за тоа во која ќе треба да ги бранам/напаѓам ќе се вклучам.
Кај мене у маало ако треба некоја помош-таму сум.
свит:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Првпат се вклучуивам во дискусијава ,па редно е од првиот (воведен) пост да започнам.

***
Значи погоре цитираното соопштрение ,ни е уште еден доказ дека со пари се се купува ,се се подмитува па и провесионалните заклетви и принципи се порекнуваат.

Големиот џеп на разниоте донатори педери и овојпат успеа да протрка некаков си извештај со некакви си препораки од АПА!

Секако дека хомосексуалноста е болест. Секако дека ние како заедница треба да им помогнеме на тие луѓе да ги пронајдат вистинските вредности , како што им помагаме и на другите заболени!

Мислам ,на темава е дискутирано повеќепати...и секако дека ќе се појават и други спротивни тврдења од моево ,ама за да правилно некој резонира на оваа тема ,треба да биде човечко битие , за да стане човечко битие -треба да се роди , а за да се роди треба да го направат маж и жена! Толку за почеток..
Одлично доловена поента. Но малце ќе сум и јас контрадикторен земајќи ги во предвид минатите мои ставови. За да е тоа нивното болест, треба прво да се дијагностицира, за да се лечи треба да им се даде лек според дијагнозата.

Што е дијагнозата, кој е лекот?
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
Мислам ,на темава е дискутирано повеќепати...и секако дека ќе се појават и други спротивни тврдења од моево ,ама за да правилно некој резонира на оваа тема ,треба да биде човечко битие , за да стане човечко битие -треба да се роди , а за да се роди треба да го направат маж и жена! Толку за почеток..
Ги исполнувам сите услови, значи правилно резонирам.
јеа!

Големиот џеп на разниоте донатори педери и овојпат успеа да протрка некаков си извештај со некакви си препораки од АПА!
Некакви :nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest:
Збориме за АПА..
НЕ за некакво си здружение со некаков си извештај..
АПА!
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Не е во согласност со модата, туку со моите убедувања дека човекот е хедонистичко суштество кое треба да живее за задоволства без да потиснува нешто.

За сперматозоидите...
Па пливаат во Вардар и може да се забремени ако се бањаме таму...
So be afraid...Be very afraid....
Озбилно, му цртав на Лет3 дека забораи да ме праша како се осеќаат сперматозоидите од спермата шо ја :drk: у веце, пошто нели, таму завршува изметот енд ол оф дет.
Така да, ништо страшно.

И да, знам дека има дискриминирани луѓе.
Ако има тема за тоа во која ќе треба да ги бранам/напаѓам ќе се вклучам.
Кај мене у маало ако треба некоја помош-таму сум.
свит:
Никој не им брани да уживаат во хедонизмот...на нивен начин...но нема никаква причина останатите тоа да го сметаат за нормално. Никаде не го сметаат за нормално,зборувам за мнозинството...не за медиумите...

Е сега за дискриминираните..во МК има 110.000 целосни,делумни и трудови инвалиди...таква тема никој нема да отвори...не е во мода...замисли како некој инвалид би влегол во автобус или би поминал на пешачки...нема никаква инфраструктура...целосна зависност од семејството...
Слепите лица...мултиплекс склероза...аутизам...
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Ги исполнувам сите услови, значи правилно резонирам.
јеа!


Некакви :nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest:
Збориме за АПА..
НЕ за некакво си здружение со некаков си извештај..
АПА!

Види колешке вака :

За таа единка која себеси сака да се декларира како хомосексуално ориентирана - значи за да сака да прави што сака .....траба да биде направена од маж и жена.
Значи таткому и мајкаму го направиле - да направит внуче :) :)
(ептем сликовито го изведов ова)

Значи човечката еволуција , човечкиот развој , човечката природа признава единсвено спојување меѓу маж и жена .

Така, вистинските вредности кои се однесуваат на човекот се темелат првенствено на формирањето семејство како основа за се друго!

Не можи семејство да формираат два педери и да одгледуваат деца ,шо вредности ќе има тоа дете? Каква иднина е тоа?


Хомосексуалноста како таква е дивијација од природниот тек на еволуцијата и мора да се третира единствено како нешто што треба да се исправи!
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Da ne me svatite pogresno, prvo ova jas ne go kazuvam samo za da kazam nesto, ne izmisluvam, tuku ova sto go tvrdam se naucno potvrdeni podatoci. Dokolku poznavate nekoj gey ili taka da kazam nekoe feminizirano tipce ke zabelezite deka mnogu poveke e povrzan so majka mu , a tatko mu ne go spomnuva ili pak koga zboruva za nego se zabelezuva strav i stravopocit, a ova pak proizleguva od pocetniot kaznuvacki stav na tatkoto kon prvobitnata seksualna orientiranost na maloto dete kon svojata majka. No da ne go tupam mnogu ima na forumov pretpostavuvam vakvi pa neka povelat neka se izjasnat po prasanjeto. Ova e pred se za maskite homici.
Ова е точно, сосема точно.

И темава, како и онаа тема за дали хомосексуалците треба да стапуваат во геј бракови треба да се спојат со темата „Хомосексуалност“, која е веќе заклучена. Тука на пример ќе почнеме да збориме за психолозите како се спротивставиле, но сепак, повторно се навраќаме на хомосексуалноста. Но како модераторите ќе кажат, така
 

Kajgana Shop

На врв Bottom