Просечна плата 817 евра средна 750 во приватниот сектор во Грција

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.967
Поени од реакции
35.600
А во ДР Конго живеат со 1 долар на ден. Едно јаболко е 4 долари. Така да има уште да се остварува.
40 долари е едно јаболко , од прва рака тоа ти кажувам , имам братучед во Конго и во Кенија.

 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
40 долари е едно јаболко , од прва рака тоа ти кажувам , имам братучед во Конго и во Кенија.

Еве јас имам вујко во Сиера Леоне слично е
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Добро како е може бе со Мк пасош легално
Со работна виза. Или Австриски документи за престој и работа (ако постојат како посебен документ).
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.861
1. мајка ми сега во лето работи и зима 1250 евра и е чистачка на собите во хотелот
2. сестра ми исто така само во лето(на факултет оди иначе) е сервисерка во хотел и зима 1200 евра без пракса
3. татко ми работи исто така во хотел и е хаусмајстор веке 2 години и зима 1500 евра
овие пари ако се за месец, јас не би се фалел со овие пари, ова се никакви пари во АУС, среќа што сите овие твоје што ги наброја( највероватно живеат) живеат во заедница, инаку не ке можат да се преранат.
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
584
Поени од реакции
247
овие пари ако се за месец, јас не би се фалел со овие пари, ова се никакви пари во АУС, среќа што сите овие твоје што ги наброја( највероватно живеат) живеат во заедница, инаку не ке можат да се преранат.
е колку според тебе е платата во аустр
и секако во фирма се повеке платени
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
584
Поени од реакции
247
Pa platite se razlicni,I vakvi kako sto gi kaza I pogolemi, Ali so ovie plati sto ti gi kaza isto e kako da zivis vo Makedonija.
лол ти да не си некој пилот во македонија па затоа дека се ,,исти,, платите
во македонија платите ти се над 200 до 500 ПРОСЕЧНИ
 

Zgembo

Kayser Soze
Член од
29 јули 2014
Мислења
102
Поени од реакции
70
Znam samo deka kaj nas momentalno e od loso poloso, a uste po zagrizuvacki e sto izlez od seto ova ne se gleda. Prazni vetuvanja i manipulacija so narodot, nepostoecka sredna klasa, enormna zadolzenost, drakonski kazni, treba 10 pati pomali da se sporedeno so standardot, statistika koja vsusnost toa ne e, klima za biznis nikakva, prosecna plata okolu 25000 denari???
-rabotnicite jadat zelka, administracijata oriz a "glavite" meso, vo prosek site jadat sarma...
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.861
лол ти да не си некој пилот во македонија па затоа дека се ,,исти,, платите
во македонија платите ти се над 200 до 500 ПРОСЕЧНИ
ти не разбираш многу работи, јас друго ти кажувам,ама изгледа бадијла е.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
за разлика од МКД која СЛЕПО ги применува ЕУ наложувањата - гејлада има челични муда .
Иако постоеше една тнр категорија на затворени професии (што исто така им беше наметнато од ЕУ) гејлада си работи самостојно и пред се во интерес на граѓаните- сакале ние да признаеме или не
Таа ги ослободува со меморандум тие „затворени професии „ односно ограничувањата што важеа за нив ги отфрла - адвокати, нотари, посредници, судски извршители, инжинери, фирми кои тргуваат со горива(рафинериите), здравствените работници, инспектори, аптеки, морнари, спортски центри, фризери и да не набројувам има уште еден куп .
Кај некои ја отфрла потребата од лиценци, вадење сертификати, кај некои -барањата за простор, кај некои воведува само обуки, кај адвокатите- таксите, тарифите...
а читам- МКД више незнае што и каде побргу да донесе и напика некој закон кој се коси со интересите на граѓаните
 

Kajgana Shop

На врв Bottom