Проектирање на објекти за станбено домување(куќа, стан, деловен објект...)

Член од
14 јануари 2011
Мислења
74
Поени од реакции
0
--- надополнето: 6 февруари 2014 во 13:30 ---
Ова е многу комплицирана и лоша игра кај нас. Имаш дел врз кој што ќе се гради - значи дека без тебе не може да се оформи урбанистичка парцела?
Можам да ти кажам за ситуација во која имаш постоечки објект дека отприлика е 25-30% (ретко минимално над 30%). Секогаш е долга напорна игра во која обично инвеститорите се повеќе во ќар затоа и се нафаќаат да праат таква комбинација. Процентот паѓа со големината на новопланираниот објект. Треба да ја имаш на ум пазарната вредност на земјиштето во реонот (не знам каде е). Мои пријатели ја дадоа куќата за кеш затоа што така им требаше, ама се убија од чекање и барање инвеститор, други ја дадоа за поврат-станови, живеат две години под кирија и никој не знае кога ќе се вселат во становите кои им следуваат (затоа што инвеститорот се бори за измена на ДУП со која ќе добие кат вишок кој нема да го дели со родниниве - мизерија)....најнов пример е еден објект кај мене во соседството каде луѓето (кои сега живеат во ќенефи) бараа нереални 50% од згради П+9+Пк - затоа само тие останаа во ќенефите, а се' околу нив се изгради...глупо правило е дека кога му исплаќаат кеш на сопственикот на земјиштето му се исплаќа помалку - тоа е веројатно пошо нема пари во оптек во земјава.
Мој совет е секогаш да ја имаш на ум цената за градење целата зграда, пазарната цена на зградата (становите кога би се продавале) и да бараш коректен процент во рамки на условите (кои вака без локација, урбанистички услови, постоечка состојба не можам да ти кажам)...а главен совет е да си составиш некаква понуда и да ја нудиш на повеќе инвеститори, т.е да собираш понуди од нив за да си ги видиш можностите. Се зборува за некаков пад на цени на станови, раст на цени на градежни материјали - тешко се фаќа некаква логика...
Pa vaka znaci jas mislam deka 25% e realno baranje, cenata e 600 evra kvadrat, od 25 do 30 stana ke ima , e sega ne znam so transformatorot dali ima nekakov plus bidejki citav nekade deka EVN sega treba da se dogovara so sopstvenicite na zemjiste kade ke ima transformatori, dalnovodi i sl.
Toa vo kontekst deka investitorot bi mozel da se dogovori i dobie povolnosti od EVN zaradi gore navedenoto.
Ti blagodaram za odgovorot Dave.
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
--- надополнето: 6 февруари 2014 во 13:30 ---


Pa vaka znaci jas mislam deka 25% e realno baranje, cenata e 600 evra kvadrat, od 25 do 30 stana ke ima , e sega ne znam so transformatorot dali ima nekakov plus bidejki citav nekade deka EVN sega treba da se dogovara so sopstvenicite na zemjiste kade ke ima transformatori, dalnovodi i sl.
Toa vo kontekst deka investitorot bi mozel da se dogovori i dobie povolnosti od EVN zaradi gore navedenoto.
Ti blagodaram za odgovorot Dave.
EVN си има некоја шема/тарифник на обесштетување која ја игра со државата/општината. Ќе му текне на инвеститорот да се пребие со комуналии, не се секирај, само пари од џеб да не се извадат...ако се 25-30 стана - 25% по мене е сосема коректно, па дури и многу...со среќа нека ви е! Поздрав!
 
Член од
24 октомври 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Сте размислувале до сега за акустика и звучна изолација на домашни објекти?
Случајно налетав на странава http://decibel.mk/ и се мислам во нацрт планот да внесам звучна изолаци. Барем на време ќе го решам тој проблем. Што викате?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Сте размислувале до сега за акустика и звучна изолација на домашни објекти?
Случајно налетав на странава http://decibel.mk/ и се мислам во нацрт планот да внесам звучна изолаци. Барем на време ќе го решам тој проблем. Што викате?
Јас не би одел на нешто вакво. Ако сакаш да постигнеш добра звучна изолација, стај си добри прозори, а за на ѕидовите можеш да ставиш алуминиумски профили меѓу кои ќе има стаклена волна и сето тоа затворено со гипс картон:)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.698
Ме интересира како се пресметува фотометријата, ми спомнаа дека е многу едноставно, ако некој може да ми објасни...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom