Програма за пресметка на плата

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
:pos2::pos2:Абе во нашава ни мала земја секој втор е програмер......ама пак затоа готов софтвер ни за лек нема....:pos2::pos2:

и пази..... еднаш побарав некое мало програмче за водење инвентар ........ми кажаа цена 24000 денари:vozbud:
а бе немаш појма од кога барам пакет за пресметка на бруто плата у МКД кој е user friendly , каде може да се формира база на вработените не поголема од 25, со сите потребни податоци за нив, графички убаво дотеран , ама баш убаво :) , кој зема во обзир се она што има во она срањето на Грнаров и кој праи фајлови кои можам по mail да ги пратам на одобрување , за да ми вратат PDF за у банка плус неколку други ситници околу вработените.....и .....нормално да не ме чини повеќе од 100 евра...:)
...да има таков мислам дека сигурно ќе продадат доволно копии за да напраат 2 милиона , а не 20 илјади денари....:)
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
а бе немаш појма од кога барам пакет за пресметка на бруто плата у МКД кој е user friendly , каде може да се формира база на вработените не поголема од 25, со сите потребни податоци за нив, графички убаво дотеран , ама баш убаво :) , кој зема во обзир се она што има во она срањето на Грнаров и кој праи фајлови кои можам по mail да ги пратам на одобрување , за да ми вратат PDF за у банка плус неколку други ситници околу вработените.....и .....нормално да не ме чини повеќе од 100 евра...:)
...да има таков мислам дека сигурно ќе продадат доволно копии за да напраат 2 милиона , а не 20 илјади денари....:)

ЈБГ.....ќе си пишуваме и понатаму во Microsoft Excel:vozbud:
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
а бе немаш појма од кога барам пакет за пресметка на бруто плата у МКД кој е user friendly , каде може да се формира база на вработените не поголема од 25, со сите потребни податоци за нив, графички убаво дотеран , ама баш убаво :) , кој зема во обзир се она што има во она срањето на Грнаров и кој праи фајлови кои можам по mail да ги пратам на одобрување , за да ми вратат PDF за у банка плус неколку други ситници околу вработените.....и .....нормално да не ме чини повеќе од 100 евра...:)
...да има таков мислам дека сигурно ќе продадат доволно копии за да напраат 2 милиона , а не 20 илјади денари....:)
За 100 евричи од мене ако сакаш можиш да добиеш хелоу ворлд.
Финтата е шо малку претерваат клиентите кога бараат специјално кроени апликации за нив. Обично клиентите шо бараат специјални апликации си плаќаат дебело а оние шо се задоволни со нешто шо го има на пазарот на мало си плаќаат некоја помала сума и си земаат таква програма.
А апликација од која можи да се прават доволно копии ќе има кога ќе има некаков стандард за пресметките па да се знај дека ќе има доволно пазар. Засега мене не ми мириса дека е исплатливо и не си ја чукам глата со то нешто.
Засега ти кажав колку пари толку музика за 100 евричи колку шо нудиш еден куп програмери нема да трошат време на твојата апликација па ако тебе ти е поисплатливо да шкрташ на лист или во ексел шо се однесува до мене слободно работи така.

А клиентот шо ја почна темава нормално ќе земи то шо му се исплаќаше најмногу само интересно е како темава замина во друга насока и можи да се види кој е ставот на микро бизнисмените кај нас во однос на развојот на софтвер.

бтв. Се замешав на темава оти пазарењето ми делуваше ептен глупо.

аха уште еден додаток ако добро се сеќавам хсиломедус имаше работено нешто на оваа тема па клиенти барајте го него. поз.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
За 100 евричи од мене ако сакаш можиш да добиеш хелоу ворлд.
Финтата е шо малку претерваат клиентите кога бараат специјално кроени апликации за нив. Обично клиентите шо бараат специјални апликации си плаќаат дебело а оние шо се задоволни со нешто шо го има на пазарот на мало си плаќаат некоја помала сума и си земаат таква програма.
А апликација од која можи да се прават доволно копии ќе има кога ќе има некаков стандард за пресметките па да се знај дека ќе има доволно пазар. Засега мене не ми мириса дека е исплатливо и не си ја чукам глата со то нешто.
Засега ти кажав колку пари толку музика за 100 евричи колку шо нудиш еден куп програмери нема да трошат време на твојата апликација па ако тебе ти е поисплатливо да шкрташ на лист или во ексел шо се однесува до мене слободно работи така.
А клиентот шо ја почна темава нормално ќе земи то шо му се исплаќаше најмногу само интересно е како темава замина во друга насока и можи да се види кој е ставот на микро бизнисмените кај нас во однос на развојот на софтвер.
бтв. Се замешав на темава оти пазарењето ми делуваше ептен глупо.
аха уште еден додаток ако добро се сеќавам хсиломедус имаше работено нешто на оваа тема па клиенти барајте го него. поз.
Mislam deka ima pazar( i toa ne se knigovodstveni firmi ), ama nema takvi koi znaat da go odrabotat...no nema veza ..toa e subjektivno mislenje , verojatno programerskite AJKULI Makedonski ja znaat sostojbata podobro :)
 
S

smart ass

Гостин
Mislam deka ima pazar( i toa ne se knigovodstveni firmi ), ama nema takvi koi znaat da go odrabotat...no nema veza ..toa e subjektivno mislenje , verojatno programerskite AJKULI Makedonski ja znaat sostojbata podobro :)

Еве добар програм,имено за бизнис план,од авиоиндустрија до штикли....значи во плано внесуваш ивредности...па добиваш се.....

42мб
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
а бе немаш појма од кога барам пакет за пресметка на бруто плата у МКД кој е user friendly , каде може да се формира база на вработените не поголема од 25, со сите потребни податоци за нив, графички убаво дотеран , ама баш убаво :) , кој зема во обзир се она што има во она срањето на Грнаров и кој праи фајлови кои можам по mail да ги пратам на одобрување , за да ми вратат PDF за у банка плус неколку други ситници околу вработените.....и .....нормално да не ме чини повеќе од 100 евра...:)
...да има таков мислам дека сигурно ќе продадат доволно копии за да напраат 2 милиона , а не 20 илјади денари....:)
А да пробаш да си купиш нов мерцедес за 500 евра??? Како? Фино лепо.
Ќе појдеш во салон и ќе го замолиш продавачот да ти го извадат менувачот, пошто ќе возиш само во прва, да ти извадат светлата бидејќи нема да возиш ноќе, да ти ја ограничат брзината бидејќи низ град не се вози повеќе од 60, да ти ја извадат автоматиката од прозори и ретровизори бидејќи тоа можеш и рачно да го правиш, да ти ги извадат задните врати бидејќи секогаш се возиш сам, и уште куп дребулии кои не ти се потребни и може и ќе го добиеш за 500 евра

Пријателе, програм кој ти како сакаш, да биде ем ваков ем таков ем 100 евра???? ХАХАХА мало морген.
добар програм кој ги прави тие сите срања на грнаров дивижн под 300, 400 евра тееееешко. Лесно е да потценуваш нечиј труд, ко јас да појдам да му речам на сметководител па ти немаш многу за книжење, ем на време ќе ми правиш ем и сини картони дома ќе ми носиш и тоа за 3 (три) евра, па знаеш ли ти колку фирми има? 3.500 фирми ќе си водиш по 3 евра етети 10.000 евра месечно, хехехе, смешно нели?
Мене не ми е, 20 год работам како програмер и програм за плата за 100 евра нема да ти дадам.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
134
Поени од реакции
4
Ми дадовте добра идеја. Јас би направил со цена од 99 е :wink: Само нема да биде сигурно по зелба на сите, т.е. кастом маде. Ќе биде општ што ќе им одвара на повеќето корисници. Нешто у зародиш и имам веке, кај да е за 1-2 месеца ке биде готов (ако даде времето). Иначе поврзување дректно с тоа МПИН на грнаров нема шанси. Највеќе што се може е да се генерира компатиблен фајл што ќе може да се вчита во тоа чкарт програмчето МПИН за кое се земени тешки пари.

Значи: База на вработени, пресметка на плата со разни можности, ПДД-ГИ, ПДД-ГДП и треба ли уште нешто .....
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ми дадовте добра идеја. Јас би направил со цена од 99 е :wink: Само нема да биде сигурно по зелба на сите, т.е. кастом маде. Ќе биде општ што ќе им одвара на повеќето корисници. Нешто у зародиш и имам веке, кај да е за 1-2 месеца ке биде готов (ако даде времето). Иначе поврзување дректно с тоа МПИН на грнаров нема шанси. Највеќе што се може е да се генерира компатиблен фајл што ќе може да се вчита во тоа чкарт програмчето МПИН за кое се земени тешки пари.

Значи: База на вработени, пресметка на плата со разни можности, ПДД-ГИ, ПДД-ГДП и треба ли уште нешто .....
.....he, he....bravo....izgleda ima nadez, ne e Makedonija polna samo so samobendisani would be programeri i it-biznismeni :)
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
134
Поени од реакции
4
Само не ме држете за збор за времето. Ќе го работам у слободно време, кое у моментов малце ми недостасува :salut:
 

Borsalino

Borsalino
Член од
21 декември 2009
Мислења
9
Поени од реакции
0
Ако може некој итно да ми каже одговор на овој проблем
Некој од иконите ми се како маркирани затемнети и се некој recycler ми се појавува со многу цифри и desktop ini fajl.Што е тоа и како да се справам со тоа.
Ве молам итно ми одговорете? Фала однапред
 

Kajgana Shop

На врв Bottom