Проблем со Windows 8.1 (BSOD)

Член од
28 јули 2014
Мислења
66
Поени од реакции
13
Поздрав форумџии :)
Имам еден проблем на виндоусов, се работи за BSOD (Blue Screen Of Death).
Се појавува најмногу додека играм кантер страјк глобал офенсив, но понекогаш и додека сурфам. Ерор-от е скоро секогаш различен, некогаш UNEXPECTED KERNEL MODE TRAP, некогаш IRQL NOT LESS OR EQUAL, некогаш KERNEL SECURITY CHECK FAILURE, а некогаш сосема друг.
Проблемов се појави откако ја сменив матичната плоча. Па, има некој некаква идеја како би можело да се среди ова? :)
Конфигурација:
MB: MSI P31 Neo
RAM: 3GB
CPU: Intel Core 2 Duo E6600
GPU: Nvidia Geforce 9500GT 1gb.

 
Член од
10 јануари 2015
Мислења
225
Поени од реакции
104
A направи чиста преинсталација на OS откако ја смена матичната?
Edit: Провери рам меморијата дали е правилно поставена на матичната и провери за грешки со memtest86.
 
Член од
10 јануари 2015
Мислења
225
Поени од реакции
104
Вака, ај симни BlueScreen View и види кој фајл го прави проблемот и пиши овде.
 
Последно уредено:

HellRaiser

Реметам кајганџии
Член од
1 јануари 2014
Мислења
815
Поени од реакции
854
Претпоставувам матичната сам си ја сменил без консултација и помош од професионално лице.Во тој случај ќе мора да го однесеш комп на сервис,да ти ја наместат матичната ко шо треба бидејќи убеден сум дека нешто немаш поврзано ко шо треба на матичната.
 
Член од
28 јули 2014
Мислења
66
Поени од реакции
13
Претпоставувам матичната сам си ја сменил без консултација и помош од професионално лице.Во тој случај ќе мора да го однесеш комп на сервис,да ти ја наместат матичната ко шо треба бидејќи убеден сум дека нешто немаш поврзано ко шо треба на матичната.
Сам ја сменив, ама не ми е првпат да мењавам, се е како што треба поврзано.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
BlueScreen View http://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html линкови најдоле на страницата
види кој фајл/драјвер го предизвикува најчесто BSOD

Control Panel > Administrative Tools> Windows Memory Diagnostic пушти го нека ја провери рам меморијата
 
Член од
28 јули 2014
Мислења
66
Поени од реакции
13
BlueScreen View http://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html линкови најдоле на страницата
види кој фајл/драјвер го предизвикува најчесто BSOD

Control Panel > Administrative Tools> Windows Memory Diagnostic пушти го нека ја провери рам меморијата
Вака, ај симни BlueScreen View и види кој фајл го прави проблемот и пиши овде.
Со Blue Screen View кога ја отварам програмата, не ми дава ништо, бидејќи фолдерот Minidump во Windows е празен. Dmp фајл имам само memory.dmp во Windows, и еве што дава кога ќе го вметнам во Blue Screen View.
 
Т

Триптико

Гостин
Форматирај, буквално од нула. На почеток од инсталација, кога си на екранот со партиции, избриши ја малата систем партиција и втората (онаа C што ќе биде на крај). После креирај партиција најнормално и нели windows ќе си земе сам за системската. Нема објаснување зошто некои фајлови остануваат на хард диск, па не штети. Кога ќе заврши, не инсталирај ништо, освен chrome да речеме и користи го барем дента така. Со секоја наредна инсталација (Office, игра, антивирус...) првиот плав екран (ако се појави) ќе знаеш од што е. Избриши ја таа апликација, или најди најнова верзија. Обично антивирус знае да зезне во page фајл и после да се чудиш што е. Ако знаеш да го видиш фајлот во Minidump уште подобро :)
 
Член од
28 јули 2014
Мислења
66
Поени од реакции
13

Уклучив memtest и веднаш дава некои ерори. По се изгледа рамот прави проблеми (некој од плочките)?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Т

Триптико

Гостин

Уклучив memtest и веднаш дава некои ерори. По се изгледа рамот прави проблеми (некој од плочките)?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не тестирај преку windows. Копирај memtest на usb stick и подигни од него.
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
па и вградениот тестер на меморија од windows прво го рестартира компјутер па ја тестира меморијата. не тестира меморија додека е windows подигнат.

матичната што си ја ставил сега е нова или половна? ако е купена на старо може проблемот и до матичната да е.
 
Член од
28 јули 2014
Мислења
66
Поени од реакции
13
па и вградениот тестер на меморија од windows прво го рестартира компјутер па ја тестира меморијата. не тестира меморија додека е windows подигнат.

матичната што си ја ставил сега е нова или половна? ако е купена на старо може проблемот и до матичната да е.
Половна. Сега го извадив рамот од 1гб и направив мемтест само со рамот од 2гб и помина без ерори. Ќе видиме како ќе се понаша.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom