Пробиштип

Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Со последниот коментар си го покажа вистинското лице. Тоа е права малограѓанска култура: да се навредува различниот од тебе и да се смета за културно инфериорен. Епа, продолжи да се храниш со таквото его, заради таквите како тебе во главниот град имаме искомплексирани луѓе кои лечат комплекси на други, поуспешни од нив и истите им се криви за сопствената нереализираност.

Тоа што си роден во Скопје, не те прави граѓанин и културен човек. Сигурно не си ни излегол од сопственото гето, а дури и ако си излегол со презир гледаш на другите места.
Би ти препорачал да ги прошириш хоризонтите, бидејќи постои можност да се гетоизираш и да живееш во планетата Скопје (од Аеродром до Ѓорче). Постои и друг свет надвор од тоа.

П.С. За песната, не се секирај за тоа како сум јас перцепиран. Потруди се заради личните разочарувања и комплекси да не ти бидат криви „дечките од внатрешноста“.
Моето гето, какво и да е, поголемо е, попространо, побогато во секој поглед а живеат во него и повеќе луѓе со кои можам секојдневно да ги делам и споредувам размислувањата за разлика од некоја селендра од внатрешноста. :eek:jea::kez:
 
Член од
11 август 2010
Мислења
96
Поени од реакции
33
Ех, писателке, забега малку, ќе забегам и јас ама не можам а да не ти реплицирам.
Дали мислиш дека едно населено место ги добива своите карактеристики само според објективните ресурси како што е географската положба и природно окружување, клима и сл. или пак во тоа имаат улога и луѓето кои во тоа населено место живеат?
Веројатно, како личност која потекнува од едно мало и по значение речиси минорно населено место(тешко дека можам да го наречам град за тоа што нема такви обележја) кое е подигнато како рударска населба за сместување на рударите од некогашните рудници од времето на социјалистичката револуција, не си ги анализирала состојбите доволно објективно.
Ако за споредба земеш две деца на иста возраст, едното од Скопје а другото од местото од кое потекнуваш и им дадеш исти задачи од разни области вклучувајки и модерни и навидум сосема неважни нешта, што мислиш, кое дете ќе има подобри резултати? Ова одговорно го тврдам зашто многу пати споредувајки деца од Скопје и нивни врсници од помали места сум увидел дека скопјанчињата во просек се далеку над своите врсници од другите места во Македонија. Нема да навлегувам во детали зошто е тоа така, но за жал, така е. Значи, стартната основа за градење на една личност во Скопје кое за тебе не е метропола е подобра за разлика од Пробиштип кој исто така според тебе не е провинција.

Во помалите места низ Македонија начинот на живот, секојдневните навики, културата на жителите (зависи кој што и колку подразбира под култура) се многу поразлични одколку во Скопје.
Во помалите места секому е битно и важно што прави и како живее комшијата и сите други кои ги знае и познава, битно му што кој кажал, каков му е приватниот живот, битно му е кој што кажува и зборува за него. Во Скопје речиси никому не му е гајле за тоа кога вчера комшијата се вратил од шетање доколку со своето враќање не предизвикал врева која ќе го разбуди од спиење во ситни саати на пр. Исто така, ич не ми е гајле дали комшиката денес ќе готви за ручек грав или ќе мота сарми. Битно ми е само кога ќе прдат по дома, да не засмрди кај мене! Capiche?

За навиките кои вие ај да не речам провинцијалци бидејки според твоите дословни формулации изразот е неприкладен, ама малограѓани веројатно ќе биде поадекватен во тој случај, ги носите со себе кога ќе дојдете во Скопје мислам дека не е потребен коментар. Доволно е само од страна да се посматра и веднаш ќе се забележи кој е дојденец во градов.
Биди ми поздравена и нека не те боли толку вистината. Придавките и општите именки се сосема небитни, битно во случајов е каква е реалната состојба но не само кога ја гледаме од поубавата идилична страна.
Воопшто не чувствувам болка пријателе :)
Погоре даваш пример со две деца едното од мал град, другото од Скопје.Велиш дека тоа од Скопје ќе е далеку над оноа од малиот град. Потоа даваш пример со комшилукот (доволно иам блиски во Скопје од Ѓорче до Драчево, така да се замараат оделнно населбите за својот комшилук, свесен си и ти за тоа). Проблемот во малите места е тоа што народот доволно добро се знае меѓусебно што потоа почнува да прави поделби на прости и паметни (како ти во случајов). Во Скопје како поголемо место ѓи има мнооогу повеќе "простаците" одколку во помалите места, меѓутоа уште е поголем бројот и на паметните, па врз таа основа (бројна) се сметате за подалеку пообразовани, покултурни од нас во помалите места.
Несакам да навлегувам во длабока дискусија, се надевам дека до сега бев доволно јасна.
Само ќе напоменам дека и кај нас и кај вас ги има оние кои и јас и ти би ги нарекле "простаци, сељаци".
Додека мислите дека луѓето од помалите места го "трујат" Скопјето ( затоа што од секаде нај истакнати се девојките кои ни претставуваат искривена слика од она шт всушност сме т.с. доколку има 2000 девојчиња од помалите места во ск тогаш 50 се оние кои не затруле) , зарем не мислите дека најголемиот број на Македонци што емигрираат се Скопјани (оние кои ствараат нејасна слика на екранот) , па ради нив ќе ни го укинат безвижниот режим?
Поздрав
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Воопшто не чувствувам болка пријателе :)
Погоре даваш пример со две деца едното од мал град, другото од Скопје.Велиш дека тоа од Скопје ќе е далеку над оноа од малиот град. Потоа даваш пример со комшилукот (доволно иам блиски во Скопје од Ѓорче до Драчево, така да се замараат оделнно населбите за својот комшилук, свесен си и ти за тоа). Проблемот во малите места е тоа што народот доволно добро се знае меѓусебно што потоа почнува да прави поделби на прости и паметни (како ти во случајов). Во Скопје како поголемо место ѓи има мнооогу повеќе "простаците" одколку во помалите места, меѓутоа уште е поголем бројот и на паметните, па врз таа основа (бројна) се сметате за подалеку пообразовани, покултурни од нас во помалите места.
Несакам да навлегувам во длабока дискусија, се надевам дека до сега бев доволно јасна.
Само ќе напоменам дека и кај нас и кај вас ги има оние кои и јас и ти би ги нарекле "простаци, сељаци".
Додека мислите дека луѓето од помалите места го "трујат" Скопјето ( затоа што од секаде нај истакнати се девојките кои ни претставуваат искривена слика од она шт всушност сме т.с. доколку има 2000 девојчиња од помалите места во ск тогаш 50 се оние кои не затруле) , зарем не мислите дека најголемиот број на Македонци што емигрираат се Скопјани (оние кои ствараат нејасна слика на екранот) , па ради нив ќе ни го укинат безвижниот режим?
Поздрав
Ако веќе зборуваш за емигрантите-азиланти и сметаш дека меѓу нив се најбројни скопјаните, тогаш само го потврдуваш фактот дека оние луѓе од помалите места се неинформирани! Прочешлај малку подетално околу информациите за таа појава, надмини ја провинциската површност и слепо верување во секоја приказна која ќе ја чуеш и тогаш кажи од каде и кои се најбројните „азиланти“ од Македонија во земјите на европската унија. И уште нешто:„ѓи“ е на твојот дијалект? :vozbud:
 
Член од
11 август 2010
Мислења
96
Поени од реакции
33
Ако веќе зборуваш за емигрантите-азиланти и сметаш дека меѓу нив се најбројни скопјаните, тогаш само го потврдуваш фактот дека оние луѓе од помалите места се неинформирани! Прочешлај малку подетално околу информациите за таа појава, надмини ја провинциската површност и слепо верување во секоја приказна која ќе ја чуеш и тогаш кажи од каде и кои се најбројните „азиланти“ од Македонија во земјите на европската унија. И уште нешто:„ѓи“ е на твојот дијалект? :vozbud:
правописна грешка, се дешава. искрено ич кур не ме боли, ти со твое мислење јас со мое. доволно сум информирана
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
правописна грешка, се дешава. искрено ич кур не ме боли, ти со твое мислење јас со мое. доволно сум информирана
Мислиш дека јас имам здравствени проблеми как ви што спомна? Репродуктивните органи ми се во топ кондиција, без никакви тегоби заради твоите постови!;)
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Сум била во Пробиштип, два пати по недела дена на семинар во хотелот Црешово топче. Каква храна имаше лудница посебно црешовата тава што ја јадевме беше превкусна. Излегувавме во еден кафич на плоштадот и имаше дискотека веднаш под хотелот. Едно нешто што паметам и уште ми е чудно зошто стопанска банка имаше знак со портокалови букви (незнам уште дали го има) и тоа комунистичкото вовче (и него незнам дали го има уште). И како секој жител на поголем град бев скептик дека одиме на некое место бетер од најзаостанато селце, ама Лесновски манастир......немам зборови секој што сака да види убавина на недоглед во Источна Македонија таму треба да помине. Ако имам пак прилика би сакала да го посетам искрено моето искуство беше навистина убаво. Да го покажам и знакот на стопанска, ова е плоштадот на градот а имам и слики од манастирот кога ќе имам повеќе време ќе ги закачам.
 

zakaculko

skinhead '03
Член од
24 март 2009
Мислења
201
Поени од реакции
33
Ех, писателке, забега малку, ќе забегам и јас ама не можам а да не ти реплицирам.
Дали мислиш дека едно населено место ги добива своите карактеристики само според објективните ресурси како што е географската положба и природно окружување, клима и сл. или пак во тоа имаат улога и луѓето кои во тоа населено место живеат?
Веројатно, како личност која потекнува од едно мало и по значение речиси минорно населено место(тешко дека можам да го наречам град за тоа што нема такви обележја) кое е подигнато како рударска населба за сместување на рударите од некогашните рудници од времето на социјалистичката револуција, не си ги анализирала состојбите доволно објективно.
Ако за споредба земеш две деца на иста возраст, едното од Скопје а другото од местото од кое потекнуваш и им дадеш исти задачи од разни области вклучувајки и модерни и навидум сосема неважни нешта, што мислиш, кое дете ќе има подобри резултати? Ова одговорно го тврдам зашто многу пати споредувајки деца од Скопје и нивни врсници од помали места сум увидел дека скопјанчињата во просек се далеку над своите врсници од другите места во Македонија. Нема да навлегувам во детали зошто е тоа така, но за жал, така е. Значи, кој исто така според тебе не е провинција.

Во помалите места низ Македонија начинот на живот, секојдневните навики, културата на жителите (зависи кој што и колку подразбира под култура) се многу поразлични одколку во Скопје.
Во помалите места секому е битно и важно што прави и како живее комшијата и сите други кои ги знае и познава, битно му што кој кажал, каков му е приватниот живот, битно му е кој што кажува и зборува за него. Во Скопје речиси никому не му е гајле за тоа кога вчера комшијата се вратил од шетање доколку со своето враќање не предизвикал врева која ќе го разбуди од спиење во ситни саати на пр. Исто така, ич не ми е гајле дали комшиката денес ќе готви за ручек грав или ќе мота сарми. Битно ми е само кога ќе прдат по дома, да не засмрди кај мене! Capiche?

За навиките кои вие ај да не речам провинцијалци бидејки според твоите дословни формулации изразот е неприкладен, ама малограѓани веројатно ќе биде поадекватен во тој случај, ги носите со себе кога ќе дојдете во Скопје мислам дека не е потребен коментар. Доволно е само од страна да се посматра и веднаш ќе се забележи кој е дојденец во градов.
Биди ми поздравена и нека не те боли толку вистината. Придавките и општите именки се сосема небитни, битно во случајов е каква е реалната состојба но не само кога ја гледаме од поубавата идилична страна.



друже ама и ти поштено забегуваш не малце туку и малце повеќе, споредуваш скопје и Пробиштип, исто као македонија и франција, не може бе така, не можеш да кажеш дека скопските деца се попаметни, како тоа???? попаметни се ради тоа шо дремат у астра и сенатор по два три дена????? или зашо му купуват на дете од прво одделение мобилен, за да не се изгуби, како бе така си експериментирал со деца одтаму и од надвор???? IQ тест и праеше????? попаметни се зашо пијат од тетарпак млеко???? стартната основа за градење на една личност во Скопје кое за тебе не е метропола е подобра за разлика од Пробиштип ???????? ова ти е врвот изглеа на истражувањето !!! тешко дека можам да го наречам град за тоа што нема такви обележја,,,, јаоооо скопјанче, секако дека Пробиштип е најмладиот град во Македонија ама град е бе, ако сакаш скакај и на глава град е, има се што отприлика треба да има еден град во оваа држава, ај ако сакаш жити се објасни ми по кој обележја скопје е метропола, по овците у сред автокоманда???? со лајната по центар од коњите на циганиве, и што пасат по парковите. така да види малце кај живееш па после збори за друѓите, Доволно е само од страна да се посматра и веднаш ќе се забележи кој е дојденец во градов, па и скопјани коа дојдат кај нас веднаш се приметуваат, и пази не ради дека се по културни од нас, понапредни, или некој бон тон, или некоја поголема паметноќа од нас, ноу хард филингс ама поштена лошо ти е мислењево за луѓето од друѓите градови, јас би ти препорачал повеќе да шеташ по другите градови и да правиш поише муабет со луѓето од другите градови, и се надевам дека ќе си го смениш мислењето и дека ќе согледаш дека во секој град има ,,сељаци,, и ,,несељаци,, , писмени и неписмени глупи и прости, мое мислење е дека ти немаш многу многу искачано од скопје надвор, може грешам не знам, ама така ми стое по муабетот шо го имаш пишано горе, во мое пет годижно жевеење во скопје , интересна работа иам приметено, а тоа е дека најголем дел од скопските деца најдалечна дестинација надвор од скопјето е охрид на лето на одмор, е сеа овоа екскурзиите шо ги праат по европа е супер работа, ама џабе одат коа вие сте научени само дека вие сте паметни и културни и напредни, сите друѓи се сељаци, епа грдо е така да мислиш и ти, потруди се да не мислиш така зашо е грдо, ако е така ајде само вие живејте, нека ви ја направат та држава скопје а нас сењаците и затуцаните остајте не да си тераме по наше, поздрав и се надевам дека неам створено никакво лошо мислење кон тебе или скопје, целта ми беше да ти укажам на мислењата кој според мене не се добри мисллења
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
32
Поени од реакции
15
Здраво пријатели,
Јас сакам да прашам дали тука има некој што знае како најдам приватен смештај во пробиштип за 2 дена (соба, апартман било што) ама да биде пристапна цена. Исто така од корист се и хотели или мотели ама да не бидат по 20 евра од ноќ. Ми треба итно да добијам информација!!
Фала многу однапред и поздрав! :)))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom