Пробиштип

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
:pos2:luge?gazdata na cool e od kratovo:pos2:treba uste da zboram,tamu porasnav radi toa sto takvi bea okolnostie"morav"inaku po seljacki grad nema u svetot ne u mk,da se gostoljubivi SE ,ama poveke od prostoka ,tamu koga ke otides lugeto se potepuvaat da te isprecekaat,:pos2:eek:d sto se dobri se PROSTI izvinete me probistipjani ama vie koga se zbori za gradovi ste suvisni tuka,zatoa sto jas nikogas ne pomtam PROBISTIP GRAD DA BIL.......:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
Поентата на постот е....:jaj:
 

Izr0d

Била сам дете...=)
Член од
9 мај 2008
Мислења
593
Поени од реакции
29
Не сум била во Пробиштип никогаш , ама имам една другарка од таму е и многу ми го фали ноќниот живот и децата многу "мрднати"( во позитивна смисла на зборот) биле, па имам желба да дојдам, се надевам дека ќе ми се исполни :helou:
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
:pos2:luge?gazdata na cool e od kratovo:pos2:treba uste da zboram,tamu porasnav radi toa sto takvi bea okolnostie"morav"inaku po seljacki grad nema u svetot ne u mk,da se gostoljubivi SE ,ama poveke od prostoka ,tamu koga ke otides lugeto se potepuvaat da te isprecekaat,:pos2:eek:d sto se dobri se PROSTI izvinete me probistipjani ama vie koga se zbori za gradovi ste suvisni tuka,zatoa sto jas nikogas ne pomtam PROBISTIP GRAD DA BIL.......:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
Дека газдата на кафулето е од Кратово тоа нема врска, името Тозо сите го мешаат со кратовски Тозо ама таков има и во Пробиштип тој што беше газда на рибникот(а сега незнам дали е сеуште).Значи газда е Тозо од Пробиштип.А за останатото од постот нема потреба да коментирам секој што бил во Пробиштип знае како си поминал и какви вечерни забави знаат да понудат. А останатите кои не биле кога ке го посетат можат да ја осетат атмосверата на градот:toe:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.405
Поени од реакции
7.623
А да ве прашам нешто, Пробиштип град ли е ?

Чекам одговори....... Благодарам.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Ее , па не се малку и тие што го сакаат.Во комбинација со Злетово и долината на Злетовица се о.к.
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
А да ве прашам нешто, Пробиштип град ли е ?

Чекам одговори....... Благодарам.
еве одговор....


Probi{tip e malo rudarsko grat~e, smesteno vo jugozapadnoto podno`je na Osogovskite Planini.
Imeto na gradot poteknuva od imeto na feudalecot Ivanko Probi{tipovi} koj, vo sredniot vek, bil sopstvenik na imot vo ovoj kraj.

Bidej}i stanuva zbor za kraj {to izobiluva so rudno bogatstvo, negovoto naseluvawe mo`e da se sledi dlaboko nanazad vo istorijata. Tuka `iveelo staroto makedonsko pleme Peoni, Rimjanite izgradile svoi rudarski naselbi, a potoa zaedno so Makedonci prostorot go naseluvale Vlasi i rudarskite plemiwa Sasi.
Istorijata na Probi{tip i negovata okolina vo svoi ramki go opfa}a gradeweto i postoeweto na Lesnovskiot manastir, denes eden od najzna~ajnite i najvrednite spomenici na kulturata i duhovni centri vo zemjava.

http://www.culture.org.mk/gradovi%20frames.htm
 

ZS_

Член од
26 јули 2008
Мислења
5.156
Поени од реакции
211
Мало а многу убаво градче. :) Ептен ми се свиѓа, имам таму пријатели и секое лето идам.
 

FrEaKy GiRL

...FaLLeN AnGeL...
Член од
20 јули 2007
Мислења
623
Поени од реакции
28
Сум била еднаш. Не е лошо. Мало градче, ама ми се допаѓа:)
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Не сум бил во Пробиштип, не ни знам народ од таму, мислам знам едни две, едната е фина, другата е гад, ама тоа е недоволно за стекнување мислење :)
А, кажуваа ми лесни биле женските во Пробиштип, лесно давале. Не сакам да навредам, само ви кажувам што и мене ми е кажано.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom