Припадник на полицијата претепал момче до смрт! - ПРОТЕСТИ ПРОТИВ ПОЛИЦИСКАТА БРУТАЛНОСТ

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 јуни 2011
Мислења
303
Поени од реакции
247
Toa ti taka si mislish, no protestov za zhal ima politichka pozadina.

Pochetnoto sobiranje beshe spontano, no podocna ste prevzemeni i shodno SDSM odnosno opozicijata maksimalno go koristi sluchajov protiv vlasta.

Ne badijala Milchin, Zharko Trajanovski i celata Sorosovska banda se butkaat vo masata i go spinuvaat protestot.
Блесаво мислење.

За што служи опозицијата?
Нели до 1990 народот беше незадоволен од неможноста да се изскаже незадоволството. А сега?
Политичка заднина имало оти некој „есдеесовец“ бил на протестите. А во случај, ако 62 проценти од демонстрантите беа членови и симпатизери на некоја партија што има едвај (опстојувачки) 1000 членови, тогаш тоа ќе значеше дека таа, извесна партија, го користи случајот за самопромоција?

Или пак, како што кажав, во главно студенти протестираат. Јас во тоа гледам факултетска заднина на протестите, бидејќи државните факултети се (да речеме) запоставени и и фрлени во втора лига од приватните, па сега ја користат ситуацијата да испратат „факултетски послушници“ на собирите. За промоција на факултетот. Сигурно студентите ја скандираат наставната програма на извесните факултети. За срамота!

Како жена му на Ал Гор кога ги тужеше рокерите оти пронаоѓала секс пораки во секоја втора песна на ВАСП и Стоунси. Убаво и рекоа: Ако тоа го мислиш, тоа ќе го најдеш во нив.

И за крај:

Кој треба да ги подржи протестите за да не се политизирани? Министерката Јанкуловска? Иво “know nothing“ Котески? Припадници на специјалните единици?

Нели за тоа бре служеше ОПОЗИЦИЈАТА?
Да покаже дека е тука, дека внимава на „тие горе“.
Да им укаже на грешките.

Не се правете на удрени.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Toa ti taka si mislish, no protestov za zhal ima politichka pozadina.

Pochetnoto sobiranje beshe spontano, no podocna ste prevzemeni i shodno SDSM odnosno opozicijata maksimalno go koristi sluchajov protiv vlasta.

Ne badijala Milchin, Zharko Trajanovski i celata Sorosovska banda se butkaat vo masata i go spinuvaat protestot.
NE..ti ja spinuvas celata situacija za da se ima vpecatok deka ima politicka pozadina ...celiot proces ima DRZAVNA pozadina a vo ovoj moment drzavata ja vodat tvoite i zatoa ti e krivo . Sto e problemot Trajanovski ili Sekerinska da dojdat na protestot ... tie neli mozat kako obicni luge revoltirani da dojdat na protestot ..sega tie se SDSM i na niv im e zabraneto da dojdat ? Isto kako sto ne e problem da prisustvuvat i Vlatko Gjorcev , Todorov ili bilo koj sovesen covek vo ovaa nasa zemja.
 

aluminium

MSc
Член од
3 март 2011
Мислења
186
Поени од реакции
20
А како се препознавате на протестот кој од која п....а е? носите ли членски книшки или шо е работава? мх
abe mashineriite vo partiite rabotat, mala e makedonija se znae koj so kogo e. Neka pominat guzvite ke pocnat da se slucuvaat cudni nezgodi. :)
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Луѓе, сфатете дека кај нас секогаш ќе има некој испад и ќе тера во политичка насока... сакале вие тоа или не. Ама по Вашите коментари и вие влечете натаму, и самите си кажувате дека сте некој поддржувач и дека нема да одите на протест бидејќи не сакате да протестирате против вашата партија... И тоа за вас не е политизирање?

Стварно, фак оф... ако сте против протестот не мора да серете безвезe и да го оправдувате начинот на дејствување на алфите.

2006

"Тигри" претепале момче до смрт, а уште три се во кома
„Алфи“ претепаа човек, полицијата не реагираше
„Алфи“ претепале тројца Роми
„Алфи“ претепале битолчанец поради кафеанска расправија
Битолските „алфи“ крвнички претепале момче
„Алфите“ го убиле Трајан Беќиров и го фрлиле во Вардар
Маскирани полицајци го демолирале ноќниот клуб „Процес“
2007

„Алфи“ претепаа камерман на Алсат
„Алфите“ претепале скопјанец пред очите на сопругата и двегодишниот син

2009

„Тигри“ претепале вратар во дискотека
„Тигар“ претепа крвнички со метална шипка велешанец
Полициска патрола претепала прилепчанец од Канатларци
Кумановец претепан од Алфите
2010

Полициските Алфи претепаа жител на Ченто
Брутално тепање на деца Роми од страна на полициската единица Алфи
Алфите по грешла претепале момче од Велес
2011

Скопјанец обвинува: Алфите ме претепа
Специјалец „Тигар“ го уби момчето!
„Тигар“ претепал момче во Карпош

 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
686
Поени од реакции
662
Да ти кажам се имам регистрирано од пред 100 години ама никогаш не сум пишал, па ја најдов темата и имав потреба да полемизирам околу ова па пак се регистрирав. Инаку немам намера да ти реплицирам за таа твоја квалификација спрема мене како партиски војник. Се надева нема да ме стигне тоа зло да дојдам до дереџе, кога ќе треба (како тебе) да се зачленам во партијата и како секој убаво обучен со сертификат да оспорувам најосновни граѓански иницијативи давајќи им вредност на неоправдани и политички мотивирани. Само продолжи можеби ти ќе го замениш котевски. Не си лош
Да повторам за да ме разбереш. Јас не сум против оваа граѓанска иницијатива туку напротив ја подржувам. И во иднина ќе ја подржувам како и сите други иницијативи што се против неправдата се додека се граѓански. Кога ќе го изгубат приматот граѓански мојата подршка ќе изостане. Затоа и го пишав овој пост, пошто сметам дека со твоите постови и повикување на антивладини протести токму и кон тоа оди, на расипување на чиста, благородна и човечка цел на протестите.
 

aluminium

MSc
Член од
3 март 2011
Мислења
186
Поени од реакции
20
Да повторам за да ме разбереш. Јас не сум против оваа граѓанска иницијатива туку напротив ја подржувам. И во иднина ќе ја подржувам како и сите други иницијативи што се против неправдата се додека се граѓански. Кога ќе го изгубат приматот граѓански мојата подршка ќе изостане. Затоа и го пишав овој пост, пошто сметам дека со твоите постови и повикување на антивладини протести токму и кон тоа оди, на расипување на чиста, благородна и човечка цел на протестите.
decko be site se gragjani na ovaa drzava, a osven vladini mozat da bidat nevladini.
Rabota na zdruzenijata i partiite e da gi stitat i branat interesot na gragjanite.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Не ми е јасно што напињате со колективнава одговорност. Никој не бара цела полиција да биде казнета, само оние што се инволвирани. Но, како крајна цел, бараме да се исфилтрираат нивните редови и да останат само оние што треба да останат, професионалците. И против ова ли сте?
Па и јас истото мислење го делам, но добив впечаток дека обвинувањата одат на колективна адреса кон институцијата во која работел убиецот.
Според мене не е фер да се распушти цела единица, само поради злосторството на еден нејзин припадник.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Ne badijala Milchin, Zharko Trajanovski i celata Sorosovska banda se butkaat vo masata i go spinuvaat protestot.
А ако се соросоиди треба да им се забрани да идат на протести?
Трајна забрана да не имаат да се бунат? Треба сите да се бунат како личности и луѓе, а не како функција.
 
Член од
6 јуни 2011
Мислења
52
Поени од реакции
25
Блесаво мислење.

За што служи опозицијата?
Нели до 1990 народот беше незадоволен од неможноста да се изскаже незадоволството. А сега?
Политичка заднина имало оти некој „есдеесовец“ бил на протестите. А во случај, ако 62 проценти од демонстрантите беа членови и симпатизери на некоја партија што има едвај (опстојувачки) 1000 членови, тогаш тоа ќе значеше дека таа, извесна партија, го користи случајот за самопромоција?

Или пак, како што кажав, во главно студенти протестираат. Јас во тоа гледам факултетска заднина на протестите, бидејќи државните факултети се (да речеме) запоставени и и фрлени во втора лига од приватните, па сега ја користат ситуацијата да испратат „факултетски послушници“ на собирите. За промоција на факултетот. Сигурно студентите ја скандираат наставната програма на извесните факултети. За срамота!

Како жена му на Ал Гор кога ги тужеше рокерите оти пронаоѓала секс пораки во секоја втора песна на ВАСП и Стоунси. Убаво и рекоа: Ако тоа го мислиш, тоа ќе го најдеш во нив.

И за крај:

Кој треба да ги подржи протестите за да не се политизирани? Министерката Јанкуловска? Иво “know nothing“ Котески? Припадници на специјалните единици?

Нели за тоа бре служеше ОПОЗИЦИЈАТА?
Да покаже дека е тука, дека внимава на „тие горе“.
Да им укаже на грешките.

Не се правете на удрени.
Ворд!
Ама уште не можам да се изначудам на тоа каква енергија некои трошат за да се оспори причината и целта на протестот. Океј на крај се сведува на ова: Не го спомнувај напразно светото име=ВЛАДА!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Сторителот не е обично граѓанско лице кои извршило убиство, туку тоа го сторил под службени, државно дадени овластувања и на работно место.
Муабетов ти е...наведната глава сабја не сече (за кофа не гарантирам, народните мудрости не се изјасниле по тоа прашање)...
Сакаш да кажеш дека во неговите овластувања спаѓа претепување на цивилно лице до смрт?
Ниедна државна институција недава такви овластувања! Тоа што тој го сторил е злосторство, никој не му дал овластување да претепува до смрт некого.
 

aluminium

MSc
Член од
3 март 2011
Мислења
186
Поени од реакции
20
Па и јас истото мислење го делам, но добив впечаток дека обвинувањата одат на колективна адреса кон институцијата во која работел убиецот.
Според мене не е фер да се распушти цела единица, само поради злосторството на еден нејзин припадник.
cela institucija go kriese ubiecot, vakva rabota ne ostanuva pomegu 2jca. Zatoa institucijata treba da snosi odgovornost za soucestvo vo ubistvo, manipulacija, zdruzuvanje, bla bla.....
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Премногу се исполитизира работата, веќе нема да сум дел од ниеден протест. Незнам зошто се бара оставка од министерката...па ќе дојде друг министер и исти курац ништо не мења тоа...работата е да се натера да се направат некои промени во полицијата без разлика на тоа кој е министер, но како и да е премногу партиски војничиња гледав, премногу глупави муабети се изнаслушав.

На крај, почивај во мир Мартине , а оние кои сакаат да профитираат од твојата смрт, да ги снајде три пати полошо од тоа што те снајде тебе...
Ете ова е еден од малкуте постови на место на последните 20 страни..
Протестот треба да се пренасочи кон судскиот процес, а не кон бркање министерски мустаќи бидејќи така ама баш ништо нема да се реши. Сме го гледале тој филм многупати досега.
Единствената недоследност досега од страна на институциите како што е обидот за прикривање на убиство треба да биде главната смисла на понатамошните протести.

1. Да не се дозволи убиецот да се извлече со минимална или условна казна поради некое банално оправдување.
2. Најглавното: Да се побара одговорност од сите лица (оној кој вршел увид и се потпишал на извештајот од МВР во кој се тврдеше дека немало траги на насилство, лицата кои му помогнале н аубиецот да го преместат телото но не го пријавиле) вмешани во случајот и против нив да бидат преземени соодветни дејствија т.е. да се создаде ефикасен систем на внатрешна контрола поврзана со прекршување на овластувањата во рамките на МВР.

Е тоа е тоа за кое јадам лајна од вчера.
Настанот е со политичка заднина.
И не ми кажувајте дека не е, немало плакати, немало ова, немало она.
Протестите за тутунарите кои ги организираше Рамковски у две и која и да беше не беа со политичка заднина иако немаше знамиња и плакати со политички натписи?
Ами штрајкот пред Влада на млекари, несубвенционирани?
Ако нема партиски етикети одма не е партиски?
За лајна јадење сите сме изгорени.
Ниту еден од протестите кои ти ги наведе не се покрена бидејќи СДСМ ги поддржа. Ниту оној на тутунарите, ниту на млекарите, ниту на студентите. Едноставно политиката (позиција + опозиција) на таков перфиден и лицемерен начин ги уништува граѓанските протестите што претставува вистинско чудо како сеуште има луѓе подготвени да излезат на протест.
Накратко за да се осуети еден граѓански протест треба да помине низ следните фази:

1. Опозицијата јаде .... за се си сешто во државата.
2. Народот започнува протест против одредена негативна појава.
3. Позицијата е во паника, опозицијата размислува како да ќари на грбот на народот.
4. На вториот, третиот собир меѓу оние што протестираат се појавуваат истакнати членови на политичките партии во опозиција, за да ќарат политички поени.
5. Владините партии протестот го окарактеризираат како опозициски, за да ја ослабнат поддршката од страна на народот.
6. Опозицијата го зголемува учеството на свои членови и симпатизери на протестите (протестот навистина преминува во политички).
7. Доколку ова не успее се организира контрапротест од страна на владата на кој излегуваат членовите и симпатизери на владејачките партии и вработени во администрацијата.

Епилог: Протестот е успешно елиминиран од страна на политичките партии.

Доколку некој сака некогаш да организира успешен протест треба најучтиво да ги замоли и да се погрижи истакнати членови на политички партии да не се појавуваат меѓу протестантите. Така вршат контрауслуга на засегнатите и себепромоција. Според се досега овие протести навлегуваат во финалните фази на организација на неуспешен политички обоен протест.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
686
Поени од реакции
662
decko be site se gragjani na ovaa drzava, a osven vladini mozat da bidat nevladini.
Rabota na zdruzenijata i partiite e da gi stitat i branat interesot na gragjanite.
За болдираното се слагам, а за останатото не, за жал партиите по дефиниција се здруженија на луѓе со исти цели и интереси чија основна цел е да ја освојат власта во државата.

И мое искрено мислење дека двете партии ги заболе за момчето или поточно, повеќе го боли ВМРО за смртта на детето ама само заради тоа што бил нивни член и затоа што со ова губат поени кај гласачите, за разлика од СДСМ кој мислам дека како мршинари го користат овој случај за освојување на политички поени од маката на обичните луѓе. Ова го зборам за партиите како организации а не за луѓето кои членуваат во нив. Затоа и ги пишав претходните постови за да се избегне политизација. Сепак треба да се има на ум дека за партиите како оргиназации луѓето се статистика, обична бројка.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom