Приказна пред спиење

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Се сеќавам само на приказните на дедо ми. Тогаш, Крали Марко беше нешто како што е Чак Норис денес на светот. Главна причина за сеир (приказни). Секоја вечер кога спиев кај баба ми и дедо ми, добивав нова приказна за Крали Марко. Една на која што се сеќавам е како имал расипани заби и у забите живееле верверички...:/
Баба ми не ми раскажуваше приказни, иако се трудеше. Проблемот беше тоа што кога ќе почнеше да раскажува, после минута одма заспиваше. Полошата варијанта беше што кога и се спиеше од прикаски се префрлуваше на кажување рецепти...
 

**The Beauty**

and the beast
Член од
4 февруари 2007
Мислења
552
Поени од реакции
10
Мене баба ми стално ми раскажуваше приказни (I miss those times), сама си ги измислуваше т.е. цело време една иста приказна вртеше само со различни имиња и различен крај. А другата баба ми раскажуваше веќе постоечки приказни и ми пееше. А услов за да заспијам беше, приказна и да ме чешкаат по грб. :smir:
Се слагам со тоа како што кажаа пред мене дека гласот на родителите не може ништо да го замени, и дека нема поубаво од приказна пред спиење, па уште кога ти си ги бираш приказните, мераци..:salut:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Како малечка обожавав приказни... Мајка ми секоја вечер пред спиење ми читаше или ми раскажуваше... Некогаш знаеше и да измисли некоја и мене толку ќе ми оставела впечаток, што друга вечер пак ќе сум ја барала истата и мајка ми ако заборави или рипне некој дел сум ја поправала... :pos: Обожавав приказни, мислам дека тоа е нешто што секој родител треба да го прави. Многу ги мразам тие цдињата, мислам дека не е тој ефект кој се постигнува при читање на приказна од родителот, баба, дедо и сл.
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
Никогаш не сум сакал да ми раскажуваат приказни,незнам зашто али не сум ги обожавал

А за тоа дали ЦД или старо добро раскажување од страна на мама/тато или баба/дедо секако дека сум против ЦД-ата

И не ми смета и знам да раскажам доста приказни на мојата прекрасна внука која без приказна и гушкање неможе да заспие срце е
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Кога бев мал ја на моите им раскажував прикасни пред спиење...:nesum: , сега кога се сетам многу ми е смешно, уште од тогаш се гледало дека сум шашав по малку... колку сум им бил досаден тоа само моите знаат...
 
Член од
24 мај 2007
Мислења
5.124
Поени од реакции
35
mene tatko mi porano...pred spienje...me galese i mi kazuvase prikazni...
p.s. aj neka pise nekoj sea nekoja prikazna za prispivanje zs ne mozam da zaspijam:)
 

tiffany

Тифаниум
Член од
20 мај 2007
Мислења
742
Поени од реакции
13
и мене ми читале,ама многу брзо сум заспивала така да ретко стигале до пола...многу сакам приказни и сега сакам ама кога ќе побарам да ми раскажат ќе ми дадат убивачки поглед:nenene: и така
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Ова е за малку "постарата генерација"
Poletarac
Ptica leti preko sveta cveće cveta (poletarac):tv:
Oblak leti preko neba biće leba (poletarac)
Lopta leti preko polja, zuji zolja (poletarac)
Eho leti preko klanca, glas neznanca (poletarac)
Torta leti preko stola, slatka škola (poletarac)
Avion leti iznad glava, neko spava (poletarac)
Roda leti preko krova, deca nova (poletarac)
Akrobata leti snazno, vrlo vazno (poletarac)
Cela zemlja leti leti,
a i zimi kad se seti
crep, cipela, cucla, car
poletarac prava stvar!
 
Член од
20 август 2007
Мислења
8
Поени од реакции
0
toa e najubavoto nesto da im raskazuvas ili citas prikazna na decata,preku denot se palavi i nedovolno slusaat no navecer pred zaspivanje e toj moment koga se vpivaat kako sunger i tuka e klucniot moment kako nie roditelite pozitivno bi deluvale na niv bez da bideme netrpelivi za toa koga ke zaspijat...za mene e toa uzivanje zatoa sto gledam deka i tie uzivaat so mene,a toa site go sakame neli?:costumed3
 
Член од
20 август 2007
Мислења
8
Поени од реакции
0
:wink: a toa so CD e dobro samo koga ste vo kola i na dolgo patuvanje ..togas deluva super..
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
А ви текнува на приказната за добра ноќ од К-15, шо му ја кажуваа на бебето? Со принцот... :pos2:
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
Нани Нани Бебенце , надвор пее петленце :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom