Приватен или државен сектор, кој е вашиот избор за вработување?

Член од
22 јули 2007
Мислења
23
Поени од реакции
1
Каде било само некаде да најдам работа за во јавен сектор немам врски и партиска книшка така да денес никој не те прашува што сакаш.
А се сложувам дека во јавен сектор имаш сигурна иднина и загарантирана плата ама како да успеам да влезам. Ај нека ми каже некој?
 

Kloshar

Kloshar
Член од
23 јануари 2009
Мислења
115
Поени од реакции
8
Каде било само некаде да најдам работа за во јавен сектор немам врски и партиска книшка така да денес никој не те прашува што сакаш.
А се сложувам дека во јавен сектор имаш сигурна иднина и загарантирана плата ама како да успеам да влезам. Ај нека ми каже некој?
Без навреда женско си,малце фантазија и фрли ја гордоста во канта ќе најдеш работа во државен сектор..или барај врски што да ти кажам :smir:

Лично сум вработен во двата сектора..многу мака 6 год од животот но успешна инвестиција направив со школувањето во странство...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Без навреда женско си,малце фантазија и фрли ја гордоста во канта ќе најдеш работа во државен сектор..или барај врски што да ти кажам :smir:

Лично сум вработен во двата сектора..многу мака 6 год од животот но успешна инвестиција направив со школувањето во странство...
Од кога државните службеници смеат и приватно?
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
зошто да неможе ? имав фирма влегов во државна што ке правам ке ја затварам фирмата ?
Ti si clen na nekoja partija,toa ti ide kako drzavna rabota i od 08:00-17:00 pisuvas postovi od rabotnoto mesto,od 17:00-24:00 pisuvas od doma,toa ti e privatno!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
зошто да неможе ? имав фирма влегов во државна што ке правам ке ја затварам фирмата ?
Колку што се разбирам од закони...државен службеник неможе да биде вработен и во приватна фирма...значи...требало да ја затвориш :)
Или да не стануваш државен службеник.
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Јас лично сум за приватниот сектор. Сметам дека само преку приватниот сектор ние како индивидуи би можеле да се надоградуваме, а плус да градиме и кариера. Во државниот сектор пак никој не те слуша, седи си таму, работи си што ти е кажано и не се прави многу сензајко. Сепак, како што рече Струмикс, во Струмица, приватниот сектор е катастрофа. Сабајле во 7 часот на работа, а незнаеш кога ќе се вратиш, незнаеш што ќе му текне на газдата. А пак знаеш дека платата ќе ти е таа, нема ни денар повеќе за обработените повеќе часови. Така да, во ситуацијата која што сме сега, ни јавен ни приватен, само свој бизнис да си отпочнеш му е мајката.
Аха. Скоро година дена, и може да се каже дека сме задоволни. Некој час повеќе има работа, ама разликата во придобивките е огромна.
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Епа вака..на државно ти е посигурна работата,имаш редовна плата,во најголем број од случаите не работиш НИШТО ама е и досадно ,додека во приватниот сектор работата можеш да ја изгубиш во секој момент,плата ќе примаш чат-пат(но не мора да значи) ама затоа ќе имаш можност да се надградуваш ,да бидеш креативен ,да се натпреваруваш со колегите(зборувам за позитивен натпревар).
Луѓето кои ’’работат’’ во јавниот сектор најчесто не се амбициозни и иако имаат редови примања и загарантирано работно место се огорчени ,додека оние во приватниот сектор иако се претапани од работа се задоволни од себе и исполнети со она што го работат.
Не бе ,не е државен сектор за мене, ја би во приватен.
Сепак има уште многу фурни леб да јадам додека да стигнам до вработување,па ќе видиме може и ќе ги сменам своите ставови:salut:
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
си е...о мајката и приватен и државен сектор, но најбитно е да се има работа каде и како тоа е дискутабилно прашање, но ке кажам нека биде редовно платена работата што ја извршуваш,и реално вреднувана........:toe:
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
мој избор: државен сектор, премиер... :)

се шалам....:wink:
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Најдобро е да направиш компромис, приватен сектор ама да добиеш тендер од влада.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom