Претседателските избори во Америка

Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Американците идната година ќе го бираат новиот председник.... За прв пат сериозни шанси да стане Председателски кандидат имаат една жена Клинтон, и еден црнец Барак Обама.... Во тек се меѓупартиските избори за председателски кандидат.... Ова како мал вовед :) Натака да ги пишуваме и коментираме резултатите и пред се политиката, на секој од кандидатите за председател, кон македонија.

Сенаторот од Илиноис, Барак Обама, убедливо победи на вчера одржаните предизбори на Демократската партија во американската сојузна држава Јужна Каролина, освојувајќи 55% од гласовите.
Врз основа на 97% од пребројаните гласови, Обама освоил 55%, сенаторката од Њујорк и поранешната прва дама на САД, Хилари Клинтон 27%, а поранешниот сенатор Џон Едвардс 18% до гласовите.
Првичните избори на демократите во Јужна Каролина беа последен голем испит за претседателските кандидати пред „супер вторникот“ на 5 февруари, кога предизбори ќе се одржат во 22 американски сојузни држави.
Пред Јужна Каролина, Обама прво победи на предзиборите во Ајова, а Клинтон двапати последователно, во Њу Хемпшир и во Невада.



А1
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
133
Поени од реакции
0
Tука, пише че кандидатите са:

Демократи
Хилари Клинт'н
Барак Обама
Джон Едуардс

Републиканци
Рудолф Джулиани
Джон МакКејн
Мит Ромни

Аз се надјавам Хилари да не спечели заштото с неја идват глупаците с големите планове за балканите - Холбрук и Кларк
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Во секој случај занас (македонците) е подобро да победи Републиканец ...
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
veke e pisuvano na temava :) normalno so konzervativcite napred vo 21 vek :)
jas go sakam poveke Djuliani ama se mi se cini deka vodi pogresna kampanja ..
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Поред мене Америка нема да избее ни Афроамериканец ни жена. На предходните избори се виде дека во Америка сепак луѓето гласат поконзервативно. Плус конзервативците се единство а кај демократите секој за себе си работи. Клинтон и Обама се караат меѓусебе и затоа и мислам дека немат никој од ними да победи.

Мој фаворит е Huckabee
 

efendi

Трпение Спасение
Член од
20 јануари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
0
Абе па вие мислите дека следниот претседател зависи од избори.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Уште е многу рано за дефинитивно да се каже кои ќе бидат кандидати на партиите.. Обама има освоено 63 делегати (му требаат уште 1962 за да биде номиниран), а Ромни 59 (потребни уште 1132). Сепак, мое мислење е дека дури и да биде избран за претседателски кандидат, Обама нема шанси да стане претседател на САД.

Ако по некоја случајност/чудо Клинтон го победи Обама, тогаш загарантирана е победата на Републиканците (=
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Само Барак Обама да не победи, би сакал изборите да ѓи добие Џулиани.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Многу е комплексен системот на Американскиот електорат...од 50, само неколку држави се битни за некој кандидат да стане претседател. Ме мрзи да објаснувам, но во кратки црти, It ain't over till the fat lady sings.
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Токму така кој и да е само Републиканец да е!!!
Republikanec ke pobedi vo 2008 ako Isus pak voskresne...

Ne ste svesni kolkavo e razocaruvanjeto od Republikancite vo Amerika, i tie shto bea za Bush vo 2004 ili pa opshto shto ja podrzuvaa Republikanskata partija, sega vikaat deka kje glasat za Demokratite. Ne e bitno dali ke bide i zhena, i crnec, ili pa John Edwards. Demokratite kje pobedat i toa e opshto znano. Za toa nikoj ne ni pisuva tuka za Republikancite vekje, nikoj ne gi znae ni kandidatite zatoa shto se znae deka povekje fokus treba da im se dade na Demokratite zatoa shto skoro pobedata im e zagarantirana.
A slusam neshto se zboruvase Obama bil protif Makedonija...slusnaf, ali ne docuf...ali jas ke glasam za Klinton ako ja nominiraat, od site kandidati mi izgleda najnelosa..ne dobra, tuku najnelosa
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Isus e Gospod i voskresnal pa sega ti vidi...

Znachi naprotiv beBe11, taa (Klinton) e najlosha varijanta za nas! Treba da razmisluvash shto e dobro za tebe kako individua i za Makedonija. Komunjarite Demokrati toa sigurno ne se. Osvestuvaj se na vreme.

Poznatiot levicharski kolumnist William Greider vo "The Nation" go rasporuva (Bil) Klinton na delovi, a preku nego i Hilari:

http://www.thenation.com/blogs/notion?pid=274075


Isto taka, ne sekoj Republikanec e dobar za nas. Mit Ramni e od komunjarskata drzhava Masachusets vo koja vladee golema korupcija, klasen sistem i vo koja ima mnogu Grci. Mi izgleda kje bide podatliv na vlijanija od atinskite cigani, posebno otkako kje go potroshi lichnoto bogatstvo na kampanjata (vekje potroshi $20+ milioni).

Rudi Dzuliaini e naj izbor vo sekoj pogled - no ako ne pobedi sega vo Florida, teshko da stane kandidat. Za zhal, izgleda kje bide MekKein vs. Ramni.

Inaku, napishav na temata vo forum Svet - mislev kje ve interesira - Dzuliani dosta se zameri so nekoi Albanski strukturi bidejkji dosledno ja brkashe shiptarskata mafija (i site drugi vo Nju Jork) koga beshe javen obvinitel, se stigna do otvoreni zakani deka kje go likvidiraat.
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
Da se nadevame deka ke pobedi na Florida togas.. sepak Dzuliani go ima edinstveno adutot da e omilen kaj ogromna brojka i na demokrati.. ednostavno i da ima ogorcenost od Bush toa nego ne go zasega.
Ke vidime jas nekako sum optimist. Vcera vecer na rabota mi pomina eden od pomladive profesori (go zakacav sto nekako pocesto go vrtat po TV vo posledno vreme) i diskutiravme za istava tema.. iako bese vozdrzan za ishodot na konecnata bitka sepak i toj go navede istiot covek kako najdobra opcija za RM.
Ima uste eden moment kaj USA izborite sto ostrata kampanja pomegju Klinton i Obama moze da se pretvori vo potencijalno mnogu opasnosecivo za demokratite pri bitkata so konzervativcete afterwards. Da ne zaboravime deka istite mediumi go otpisaa Bush kako seriozen kandidat i pri negoviot reizbor ...
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Znachi naprotiv beBe11, taa (Klinton) e najlosha varijanta za nas! Treba da razmisluvash shto e dobro za tebe kako individua i za Makedonija. Komunjarite Demokrati toa sigurno ne se. Osvestuvaj se na vreme.
Ti od kaj znaes mene kakva mi e situacijata pa za da znaes so mi odgovara? Mene licno najmnogu mi odgovara Klinton, a i toa ke si go stavam na prvo mesto. Dali za Makedonija e dobro, Makedoncite samite ne posegame da si pomognime, pa se sumljam deka idniot pretsedatel na Amerika ke ni ja reshi idninata. T.e. ke vi ja reshi poshto jas odamna ne sum vo Makedonija. Prven jas i mojata idnina, posle Makedonija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom