Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Игорче ќе ти одговорам тука, да не ја полниме другата тема со оф-топик.
Нормално е да се гневни, но сулудо е да протестираш и се доближуваш до туѓа војска. Пак ќе кажам, не се работи за мирнодобска ситуација или завршена војна, туку војната е во полн ек. Шок бомби, солзавци, гумени куршуми се нормални за протести во цивилизираниот западен свет, а во ситуацијава, колку и да звучи лошо, можда е и најдоброто решение за да се растера група. Доволно е еден да биде вооружен од таа група и да припука кон руската војска, а знаеме колку оружје се подели на секоја будала. Тој еден, можда ќе убие или рани 2-3 војници, ама последиците по останатите луѓе од групата ќе бидат страшни. Вјската нема да стои туку ќе врати, а тогаш ќе има многу мртви. Едноставно, премногу оружје се подели на цивили, русите нема да дозволат така да им се приближуваат групи луѓе.

Што се однесува на договорот од Минск. Украина е најголемиот губитник од неисполнување на овој договор. ДНР и ЛНР според договорот треба да добијат специајлен статус, односно одредена автономија, со што би се децентрализирала Украина, овие региони би имале подобар статус, но би останале во склоп на Украина. Секако правата на русите би се вратиле, плус некои амнестии за сепаратистите, а за сметна на тоа овие нормално би го предале оружјето. Е сега од 2015-та навака, Украина со своите постапки и закони, прави се спротивно од тој договор, си продолжија со гранатирања, војната продолжи, иако не со интензитетот ко предходно. Слкиките што ги гледате од Мариупол, е таков е голем дел од Домбас регионот веќе 8 години.
Што се однесува до НАТО. Украинскиот парламент во 2019 година изгласа и ги вметна членството во ЕУ и НАТО во уставот на државата, со што се обврза дека ќе биде дел од нив. Ти викаш не е тоа од денес за утре, треба процедура, но тоа е политичка одлука и ако САД порценат дека треба, Украина за година дена ќе ја внесат во НАТО. Најдобар пример ти е Македонија, па нашиве војници немаат чизми, идат со крпени униформи, а камо ли други стандарди да исполнуваме. Буквално никаква корист нема НАТО од нас, како војска, ама битно им е овој регион да е под нивна контрола. Шпоните и заканата од поделба ја искористија да и удоволат на Грција, а во позадина на Германија и Британија, а не им се брзаше да не внесат зошто знаеа дека Русија нема ама баш никакво влијание во Македонија, а ни интерес. Еве сега и за ЕУ истото ни го прават, само место Грција сега е Бугарија.
На ова додај и масивни заеднички воени вежби на украинската и НАТО војската на територија на Украина, тони и тони одружје кое им го дадоа. Украина во последниве 2-3 годнини забрзано работеше на тоа да биде дел од НАТО.


На час по математика.

Оружје поделено на 15-16 годнишни деца.

Сите муабети за било какви вредности, после овие видеа и слики се сувишни. Е ова е тоа што тука го зборевме, ова е таа злоупотреба на цивили, а поготово деца. Оружје во рацете на овие деца, за нив значи само едно, сигурна смрт.
Каква акробатика правиш со умот за да ги оправдаш Русите, авал да ти е.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Воената спремност е во помошта што ја добиваат од надвор, ефикасното оружје, слабата проценка на реалноста на Руска страна а и дилетантниот начин како Русите ја водат војната.
За што зборуваш и врз основа на кои факти зборуваш?
Автоматски споено мислење:

Каква акробатика правиш со умот за да ги оправдаш Русите, авал да ти е.
Човекот ти напиша многу издржан и логичен одговор, се гледа дека се обидел да ти објасни... Ти му се посра на трудот. Некад не можам да одлучам дали си злобен трол или едноставно интелектуално ограничен.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.338
Поени од реакции
3.309
momentot koga za 20 dena poebuvash 30 godini ekonomski razvoj dodeka neuspeshno se obiduvash da go okupirash komshijata od sosednata vrata
:giggle::giggle::giggle:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
За што зборуваш и врз основа на кои факти зборуваш?
Автоматски споено мислење:


Човекот ти напиша многу издржан и логичен одговор, се гледа дека се обидел да ти објасни... Ти му се посра на трудот. Некад не можам да одлучам дали си злобен трол или едноставно интелектуално ограничен.
Како интелектуално супериорен сигурно ќе дојдеш до заклучок.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
momentot koga za 20 dena poebuvash 30 godini ekonomski razvoj dodeka neuspeshno se obiduvash da go okupirash komshijata od sosednata vrata
:giggle::giggle::giggle:
Моментот кога некој мисли дека може и треба да се замараш со економски проекции, додека во реалноста смртниот непријател те напаѓа од комшискиот двор.


Како интелектуално супериорен сигурно ќе дојдеш до заклучок.
Двете?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.846
Путин ги погубува своите противници, ама тактички, скришум, со испробани методи, ги злоставува..
Ги приведува заради држење празен лист, ги носи во станица, им удира ненормален ќотек, ги носи во затвор неограничено се додека не им се излечат раните и ги пушта инвалиди.

...цццц ццц цц Путин ги пуштал како инвалиди своите противници, значи ич нема тактика како таа од 2001 година кога токму твоите граѓани за ,,човекови права" ја применувавте со погубување на недолжно население претходно киднапирани, малтретирани, осакатени и на крај убиени ниту гроб не им се знае, еее тоа е тактика, а не Путин ги пушта после ќотек противниците, дај бре научете го човекот да не се бламира тука, ете дури и ти му се смееш!
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Vie be, zagrizenite za stradanjata na ukrainskiot narod itn itn. I ne, ne te pomesav. Znaes kolku srceparatelni postovi imas tamu za nevinite zrtvi, tie de sto doma gi cekale zena, deca bla bla bla. Niti eden, bukvalno. Eden edinstven post nemas za civilnite zrtvi tamu. Zafaten nesto bese, vo guzva ili ednostavno ti bese gajle. Ako me prasuvas mene spored napisanoto tuka i tamu, so samoto toa sto si kjutel za razlika od tuka, da si gi opravduval. Ili vo najmala raka kur te bolelo za tamosnite nevini zrtvi, civili ,deca, zeni i tamu neznam koj.
I sto pak ti tolku gajle zabra za tamu nekoj ukrainski civili , na 1000 km od tebe, pa tuka se otepa od solzi ronenje. Deka si realno zagrizen za tamu nekoj random civili , procitav dovolno za da znam deka vrska ti nema muabetot, taka da sto e konkretno rabotata?
Ama bidi iskren :sneaky: .
A бе владе,владе..Порасна памет не ти дојде.
Ја сум загрижен за некој рандом цивил,човечки е да си солидарен со некој што страда и пати.Кој е човек ќе разбере веројатно.
А ти кажи што толку љубов им даваш на Русите,што толку аир и доброта виде од нив.Ај немора ти како поединка,сигурно ништо само на мапа знаеш да покажеш..Што Македонија аир видела било кога од "братска" Русија и братот Владимирович,де тоа објасни ми го ако сакаш.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.846
A бе владе,владе..Порасна памет не ти дојде.
Ја сум загрижен за некој рандом цивил,човечки е да си солидарен со некој што страда и пати.Кој е човек ќе разбере веројатно.
А ти кажи што толку љубов им даваш на Русите,што толку аир и доброта виде од нив.Ај немора ти како поединка,сигурно ништо само на мапа знаеш да покажеш..Што Македонија аир видела било кога од "братска" Русија и братот Владимирович,де тоа објасни ми го ако сакаш.
...ако ти гледаш аир од некого за да завземеш страна, па и да помогнеш, а не ја гледаш вистинската причина оти немаш аир, не ќе да знаеш вистински да помогнеш ниту да се соживееш и жалиш,

....може владе порасна и памет не му дојде, ама ти ќе да имаш памет ама не си допораснат, барем да резонираш зошто нашиве граѓани од албанско потекло толку се стресирани за христијанските бегалци и демек доброволно од чист хуман гест се јавуваат доброволно во тие наци борбени единици, а не се засекирани за милионски муслимански бегалци кои веќе втора година се раштркани низ Турција и Грција!?
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
831
Поени од реакции
1.457

:pos: Нема ненамерно посмешен човек од Трамп.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.846
... бегалка од Украина со речиси 29 милиони долари и милион и пол евра, без проблем ги поминала украинските цариници, единствено во Унгарија била сослушана.

...Анастасија Котвицкаја, сопругата на поранешниот пратеник и бизнисмен Игор Котвицки, ја напуштила Украина со вистинско богатство, откритието го направи Сергеј Лушченко, поранешен новинар и политичар, кој на својот профил на Телеграм објави фотографија со куфери со пари што ги пронашле унгарските цариници.

1_0_0_1647840898_02544.jpg

Жената бегалка ја преминала границата со Унгарија со автомобил регистриран во Унгарија, управуван од унгарски државјанин. Сепак, унгарските граничари и ги нашле парите. Ја натераа Анастасија Котвицкаја да го пријави целиот износ. За овој случај, обвинителите во Киев отворија истрага.

Игор Котвицки важи за десната рака на Арсен Аваков, богат и влијателен политичар осомничен за корупција, кој со години бил министер за внатрешни работи до минатото лето, кога поднел оставка на барање на претседателот Зеленски.
П.С.
И после ќе ги споредат со бегалците од Егејска Македонија, деца оделени од родители пикнати со месеци во вагони, болни, гладни, жедни со детски болести и вошки расфрлени низ свет,
а @puno ти даде таква споредба и не се извини, сега виде куфери со пари што ти значи денес само еден украински бегалец?
 
Последно уредено:
Член од
10 јануари 2008
Мислења
743
Поени од реакции
1.881
Не мора јас да го наречам тоа така. Факт е дека Русите вршат убиство од прв степен врз Украинците. И секој што ги поддржува го поддржува и тоа убиство.
За воени цели као тенк, авион, хеликоптер, дрон, склад, пво, млрс, воени единици полк, батаљон, бригада, вооружени групи и поединци, наци фашисти, база, команден центар итн., правилната терминологија е неутрализирање од прв степен. И нема врска со националност, демек украински биле. Не дискриминираат русите, и странските платеници и странски оружја ги неутрализираат.

А, убиства се нападите врз цивилното население од наци фашистите и украинската армија и секој што го поддржува тоа поддржува убиство, нацизам и фашизам.
Воената спремност е во помошта што ја добиваат од надвор, ефикасното оружје, слабата проценка на реалноста на Руска страна а и дилетантниот начин како Русите ја водат војната.
Слабата проценка и дилетантниот начин? Хахехихо
momentot koga za 20 dena poebuvash 30 godini ekonomski razvoj dodeka neuspeshno se obiduvash da go okupirash komshijata od sosednata vrata
:giggle::giggle::giggle:
Ниту поебале економски развој ниту се обидуваат да окупираат.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
A бе владе,владе..Порасна памет не ти дојде.
Ја сум загрижен за некој рандом цивил,човечки е да си солидарен со некој што страда и пати.Кој е човек ќе разбере веројатно.
А ти кажи што толку љубов им даваш на Русите,што толку аир и доброта виде од нив.Ај немора ти како поединка,сигурно ништо само на мапа знаеш да покажеш..Што Македонија аир видела било кога од "братска" Русија и братот Владимирович,де тоа објасни ми го ако сакаш.
Ne citro, ne si zagrizen za nekoj random civil, zagrizen si za specificna grupa na civili i veruvaj toa voopsto ne te pravi humanist, covek ili sto i da mislis deka te pravi. Ako bese tolku golem covek ke bese zagrizen za site civili, bez razlika na pol, vera, nacija i boja na koza. Kaj tebe toa go nema kolku sto zabelezav, drugite ne bea civili, samo ukraincite se.
Okolu ljubovta prema Rusite imam napisano nesto odma od koga pocna konfliktot, taka da nemoj so tie kursumi mene. Za razlika od vas dusegriznicite koi ocigledno se trigerirate samo na odredeni civili, drugite i ne se tolku civili spored vas, jas na intervencijata gledam mnogu poinaku. Niti se zamaram so panslavizam, niti pravoslavno bratstvo, ni nisto slicno na toa.
I glupi ti se muabetite sto vidovme od bratska Rusija ili bratskiot SAD, ali koga vekje spomna ete mozi za mene e dovolno sto ne priznaa kako nezavisna drzava pod ustavnito ime koe sami si go izbravme bez nikakvi uceni i preduslovi. Isto i Kina. Dali toa mozes da go tvrdis za SAD i drugite zapadni sojuznici.
P. S i za razlika od tebe, nemam selektiven pristap kon civilite, ili site gi zalis ili nikoj. Jas ne se pritresiv ni za siriskite, libiskite, avganistanskite niti bilo koj civil koga SAD gi demokratizirase, niti planiram da glumam ludilo za nekoj si tamu ukrainski civili, i da toa me pravi pogolem covek od tebe oti barem sum dosleden. Sto te pravi tebe vidi si sam, samo ne vlegvaj vo film nekoj kolku si golem covek i humanist posto ne si. Vo najmala raka si najobicen hipokrit, nisto povekje.
Taka da bas me zainteresira zosto od site nedolzni civili na svetot sto stradaa vo ovie ajde 20 godini, bas ti za ukrainskite se trigerna. Sto se tie porazlicni od ostanatite pa se vredni za posebno vnimanie i zalopojki tuka. Sto e fintata?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom