Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674
Член од
20 април 2023
Мислења
877
Поени од реакции
2.135
shto vreme dojde u pm, bacheto da izgleda realen i negovite postovi da ne izgledaat naludnichavi, prevara kako trump da izgleda umereno i dobro sprema sprotivnata strana...
teshko nas na normalniot narod
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.949
Поени од реакции
4.755
SAD kaže da je slanje vojnih ‘trenera’ u Ukrajinu ‘neizbježno’
дали конфликтот поприма нови димензиии или како шо вели опшесво и ова е теорија на заговор!


Молдавија според барањето на демократите од ЕУСА усвоила закон со кој на 20 октомври ќе има референдум за влегуење во еуропска.



наградно прашање:
Дали РФ побрзо ќе стигне до Одеса од закажаниов референдум или пак прво ќе има демократизирање на Молдавија па после и се што следува ? ? ?
 
Член од
20 април 2023
Мислења
877
Поени од реакции
2.135
SAD kaže da je slanje vojnih ‘trenera’ u Ukrajinu ‘neizbježno’
дали конфликтот поприма нови димензиии или како шо вели опшесво и ова е теорија на заговор!


Молдавија според барањето на демократите од ЕУСА усвоила закон со кој на 20 октомври ќе има референдум за влегуење во еуропска.



наградно прашање:
Дали РФ побрзо ќе стигне до Одеса од закажаниов референдум или пак прво ќе има демократизирање на Молдавија па после и се што следува ? ? ?
GLUP ti rekov deka e narachana ANKETATA i deka francuskiot narod NEJKE VOJNA, nikoj ne reche deka e teorija na zagovor, tuku samata anketa shto ja citirashe deka francuzite sakaat vojna a ti ja zema zdravo za gotovo, E LAZNA tvorevina na gaduriite na vlast.

inache loshi se site indikacii a vo niv nema nikakov muabet za mir, mamicheto amerikansko da im go ebam cel svet jabana kje otide.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.949
Поени од реакции
4.755
GLUP ti rekov deka e narachana ANKETATA i deka francuskiot narod NEJKE VOJNA, nikoj ne reche deka e teorija na zagovor, tuku samata anketa shto ja citirashe deka francuzite sakaat vojna a ti ja zema zdravo za gotovo, E LAZNA tvorevina na gaduriite na vlast.
Зошто бе така се палиш и скокаш на задните нозе?
Кај тебе дома сигурно еден на друг си викате глуп1 каде си глуп 2 те бараше глуп3 па сега и овде се обидуваш да протнеш таков наратив.
Боцка тебе курац у јаначку гузицу!?
 
Член од
20 април 2023
Мислења
877
Поени од реакции
2.135
Зошто бе така се палиш и скокаш на задните нозе?
Кај тебе дома сигурно еден на друг си викате глуп1 каде си глуп 2 те бараше глуп3 па сега и овде се обидуваш да протнеш таков наратив.
Боцка тебе курац у јаначку гузицу!?
oti pogreshno si sfatil mnogu jasen post i objasnuvanje potoa a go spomnuvash opshesvo vo site postovi pederski demek opshesvo e greshka.
i si bil vo momentot glup, shto oti, se sluchuva na site. bar ne si postojano glup kao citro
Автоматски споено мислење:
 
Последно уредено:
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.287
Поени од реакции
1.778
shto vreme dojde u pm, bacheto da izgleda realen i negovite postovi da ne izgledaat naludnichavi, prevara kako trump da izgleda umereno i dobro sprema sprotivnata strana...
teshko nas na normalniot narod
Малкумина порано, повеќето покасно а дел никогаш.

Јас сум од тие порано, а обичниот народ е од тие покасно што палат.
Тие мечти за некаков мал интервал од некој динамичен систем, баш таму да дојде крајот на времето, е неможе така. Самиот капитализам е преодна система, исто неговиот антипод социјализмот. Започнува 16-18 век и завршува со трансхуманизам, надзорен капитализам, социјализмот би требало да заврши со вистински комунизам.
Тоа што нормалниот народ мисли ќе отворам минимаркет, билјард, видеотека, пицерија, почетокот на нашиот македонски капитализам, и мисли дека тоа е вечно, слично било во америка 1915, се жали еден италијанец во еден филм, дошле големите ланци продавници и треба да банкротира.
Тоа и Дугин кажува нема добар либерализам, кога ќе се ослободиш, следна етапа е да се ослободиш од самиот себеси и од стариот либерализам и иде тоа што гледаме денес.
Глеј ако имаш деца да не ти донеси некоја таква невеста, ако продолжат вака стварите ќе има сигурно кај внуците, правнуците и кај мене и кај тебе.

Овертон започна со фреди а денес веќе официјално и сатанизам и на евровизија...

Колку до францускиот народ не го прашале во прва светска војна сака или не да војува, повеќе не сакале, исто е и во Лондон. Тие елити се каста, уште поопасно над национална, не им е гајле за францускиот народ или украинскиот. Како што брзо го реинкарнираа нацизмот во украина и мобилизират јако, мислиш дека им е гајле за францускиот народ. Да им беше гајле немаше мухамед да е најчесто име во Лондон, истото важи и за Париз. Но тоа е либерализмот нема држави, народи само богата елита и стадо робови.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.949
Поени од реакции
4.755
oti pogreshno si sfatil mnogu jasen post i objasnuvanje potoa a go spomnuvash opshesvo vo site postovi pederski demek opshesvo e greshka.
i si bil vo momentot glup, shto oti, se sluchuva na site. bar ne si postojano glup kao citro
Автоматски споено мислење:
аха значи на моменти сум глуп и после не сум, а ти си паметен за да видиш дека сум глуп :yid:
По се изгледа треба да ти цртам за да разбереш, пренесов вест истата не ти се допадна била фејк па затоа што не ти се допаѓа навредуваш и после глумиш француска собарица
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.034
Поени од реакции
39.692
Лаат кучките еуросодомитски дека ќе праќале нешто веќе месеци. Али не обрнувајте внимание, само јадат гомна да опипаваат пулс на народот
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.287
Поени од реакции
1.778
Лаат кучките еуросодомитски дека ќе праќале нешто веќе месеци. Али не обрнувајте внимание, само јадат гомна да опипаваат пулс на народот
Може да се секакви но не се глупи, би кажал дека се многу добри и знаат што прават.
Немам предвид зајакот од Муртино и некакви ЕУ комесари, таму се во некаква делузија но факт е дека враќаат камиони, авиони со трупови во Полска, Франција, Лондон, САД.
Така нема зашто да престанат, но ќе официјализираат учество и нема да има потреба да кријат жртви. Имаше неколку генерали случајно паднале од коњ, хеликоптер над алпите...
Официјално ќе покажуваат трупови на убиени измачени војници пример срби во Даљ или камион Хрвати исечени на парчиња што им ги врати Милан Мартич. Тие работи сме ги изживеале ние и знаеме како се прави омраза и пали војна. Солзи на жени деца на покојните, некакви лигави истории, херои, инвалиди...
Истото ќе го прават со Полска, Естонија, Летонија, Литва, Франција зашто да не и Македонија, определен процент неутрални или русофили ќе станат Русофоби тоа е закономерност, тие ствари се предаваат во ленгли, НАТО, ние постарите истотака сме ги учеле.
Кога си официјално во војна, иде и војна пропаганда, гушиш секаква опозиција или анти војни демонстрации. Може официјално да те апсат или неофицијално да се сопнеш на некој ќутек, никој нема да се интересира за тебе. Како тој американскиот новинар го убија во украински затвор и никој не го спомна.
Проблемот е немаат многу време за Украина, но за почеток ќе пробаат да соберат сто-двеста илјади. Добро што кај нас ја сменивме хунтата и мислам дека нема да пратиме.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.656
Поени од реакции
79.988
Добро што кај нас ја сменивме хунтата и мислам дека нема да пратиме.
апропо темава - ништо не сме смениле

новата власт истиот курс на надворешна политика ќе го држи
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.160
Поени од реакции
11.589
Колку се само смешни во излагањава.

Западни медиуми. Украина бара нато инструктори на линија на фронтот :icon_mrgr:
Да да поблиску. Не на линијата, директ на Крим нека ги пратат. Позади линиите. Дека до сега не беа пеплосани во Краматорск, Славјанск и тн.



Значи после 60 билоони, уште овие инструкториве и готово.

Излгеда не им праќаат веќе инструктори на фронтот па затоа почнува со галмење.

Не баш сјајно поминаа некои фаци во Краматорск, Славјанск, Часов Јар и тн. Ова бе, на алпите дур се скијале и трактори дуе возеле.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.287
Поени од реакции
1.778
апропо темава - ништо не сме смениле

новата власт истиот курс на надворешна политика ќе го држи
Исус исто признава дека е грешник, свети Петар, свети Павле исто. Јуда исто е грешник.
Но имаме градација и на доброто и на злото, нема место за апатија.
Со такви сојузници од НАТО, САД, ЕС, други непријатели не ти требаат, доволно се тие.
Мора малку да глумиш, да од кале ќе уценуваат но наша среќа што малку се освести народ и ја сменивме хунтата. Барем за почеток не сме пратиле ниту еден Македонец, за разлика од Полска, Франција, САД, во секој случај нема да сме од првите, а се надевам и уопште да не сме.
А иначе тоа се рекетари, ќе притисне МВФ нема да го продолжи кредитот, ќе треба да објавиме дефолт, но имаме малку време , дотогаш Путин и Си ќе денацифицираат доста.
 
Член од
24 април 2024
Мислења
349
Поени од реакции
729
Исус исто признава дека е грешник, свети Петар, свети Павле исто. Јуда исто е грешник.
Но имаме градација и на доброто и на злото, нема место за апатија.
Со такви сојузници од НАТО, САД, ЕС, други непријатели не ти требаат, доволно се тие.
Мора малку да глумиш, да од кале ќе уценуваат но наша среќа што малку се освести народ и ја сменивме хунтата. Барем за почеток не сме пратиле ниту еден Македонец, за разлика од Полска, Франција, САД, во секој случај нема да сме од првите, а се надевам и уопште да не сме.
А иначе тоа се рекетари, ќе притисне МВФ нема да го продолжи кредитот, ќе треба да објавиме дефолт, но имаме малку време , дотогаш Путин и Си ќе денацифицираат доста.
Таму каде што живееш и работиш (не кажувај не ме интересира) какво е мислењето меѓу обичните луѓе, колеги, комшии, пријатели за војна со РФ? Западните медиумски куќи не ги земам во предвид.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.287
Поени од реакции
1.778
Главно се деге
Таму каде што живееш и работиш (не кажувај не ме интересира) какво е мислењето меѓу обичните луѓе, колеги, комшии, пријатели за војна со РФ? Западните медиумски куќи не ги земам во предвид.
Домородците главно се дегенерати да речеме 50%, особено младите генерација милениумци но не само тие, фејсбук , тик ток, гугле, туба, апатија за се, не ги интересираат избори, партии, војна русија, украина, да се јаде, пие, *бе, шета. Но во секој случај дали крај холивуд, игрите ја земаат русија како нешто примитивно, тие се лошите...
Има доста свесни русофили да кажеме четврт другата четврт русофоби сорос талибани, не за пари а по убедување. Ги гледаш инжинерен кадар, толку логична мисла има и пак со квадратни глави. Само некаква омраза од нив, ќе убивал руси, нуклеарни бомби да се фрлеле таму. Многу се нервозни и неможе да се разговара со таков човек.
Сепак се поробени 75 години, целта на самите автори на системот е регрес, да не мислиш рационално.
Уште од бебе идеш во градинка и почнува пералната на мозоци, училиште, самата болонска система, нема за цел да се мисли критично и рационално, сегментно образование на тесни специјалностти. Може да си претседател, министер и пак да си глуп, да неможеш од горе да ја видиш целата слика. Ленгли си ја знаат работата, многу оддамна е тоа инсталирано, но има и природни закономерности, по КОБ требаат минимум две генерации за некоја радикална промена, пример Мојсие 40 години ги шета низ пустина изолирани и им пере мозок. Газдите за тоа време им носат манса, онака Мојсие има видение отиде некаде копаат и најдат жито.;)
Тој транзит од конзерватизам е бавен но се акцелерира после 1945, насекаде и во ЕУ и во САД, сме дошле до сега, пред самиот крај.
Во секој случај има бог и божја замисла, и пред самиот крај нема да им успее планот на таа група што ја движи глобализацијата. Колку може се бориме за себе, за семејството, роднини, пријатели, на самиот крај да не не средат. Доволно е децата да не сакаат да се женат- мажат , да остават поколение и тури пепел на се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom