Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.265
Поени од реакции
36.145
@Ne_sum_ja сега ќе ги откријат вонземјанските тајни што ги крие како оклопот од адамантиум

На сите Абрамси што им се дадени на Украинците, заштитниот оклоп што е комбинација од осиромашен ураниум и други материјали е изваден.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.924
Поени од реакции
39.426
На сите Абрамси што им се дадени на Украинците, заштитниот оклоп што е комбинација од осиромашен ураниум и други материјали е изваден.
па и овој е солиден ваљда, ќе го исечат со резачка и ќе се види што има унатре. Иако не верувам ништо посебно неоткриено да е.

Али види колку е тежок тенков, две машини треба да го влечат. Овој пристап не ми се свиѓа пошто нереална е тежинава. Реактивниот оклоп е многу полесен а и релативно близок у перформанс со овој.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.735
Поени од реакции
35.268

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.136
Поени од реакции
11.544
Дозвола за тргување со руските банки дозволи САД при купување на енергенси.

До Ноември годинава.

Веројатно да ја намалат цената на нафтата пред изборите. Му треба на Бајден за пр.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.893
Поени од реакции
4.691
Изложба на ОТАН опрема во Москва.

уште ли демокративе-северџгани тврдат дека ОТАН не е учесник во војнава?
Вакво јавно понижување на ОТАН не сме имале прилика да гледаме.

Некаде денес прочитав, некој суд во РФ го ставил имотот на Морган под лед, не може да се изнесува надвор од Русија.
Се чека рекација од светилникот на слободата Фашингтон.
Дефинитивно се оди кон WW3...
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.059
Поени од реакции
12.334
Изложба на ОТАН опрема во Москва.

уште ли демокративе-северџгани тврдат дека ОТАН не е учесник во војнава?
Вакво јавно понижување на ОТАН не сме имале прилика да гледаме.

Некаде денес прочитав, некој суд во РФ го ставил имотот на Морган под лед, не може да се изнесува надвор од Русија.
Се чека рекација од светилникот на слободата Фашингтон.
Дефинитивно се оди кон WW3...
Уште не го довлечкале абрамсот.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.893
Поени од реакции
4.691
Washington Moves On to Plan B




ГП
Еве што секој треба да разбере за Украина:

Соединетите Американски Држави веќе преминаа на планот Б. Не, администрацијата на Бајден не издаде официјално соопштение за ова прашање, но промената веќе започна. Трустот во Вашингтон ја напушти секоја надеж дека ќе ја добие војната целосно (план А) и, на тој начин, усвои сосема поинаква стратегија. (План Б) Планот Б е комбинација од два главни елементи:

А - Стратегија за негирање, која е „одбранбен пристап дизајниран да го спречи противникот“ да ги постигне своите цели. Во овој случај, целта е да се продолжи конфликтот што е можно подолго за да се спречи Русите да постигнат јасна победа. Тоа е врвен приоритет.

Б - Да се продолжи со зголемување и интензивирање на асиметричните напади врз виталната инфраструктура и цивилните области во Русија со цел да се нанесе што е можно поголема штета на Русија.
Има доволно показатели за да се говори и тврди за ова што се говори во текстот!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.924
Поени од реакции
39.426
35% од војниците тренирани у странство му ја дувнале кога виделе најмала прилика.

Armed Forces training abroad may be curtailed due to the abundance of “defectors” Ukrainian TG channel "Resident" writes: “ Our source in the OP said that the General Staff does not consider training Ukrainians abroad to be an effective model; last year, almost 20% of men did not return, this year the percentage increased to 35% .” They simply relocated to safer areas.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom