Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.746
Поени од реакции
6.465
не ти е срам да браниш терористи што убија 150 луѓе и да веруваш у теории на заговор?
Па не е коинциденција што сите северџани ја пропуштија (намерно) можноста да пратат сочувство или да турат нешто како Pray for Moscow. Едноставно мораат инаку отиде стратешкото партнерство.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Кога целта е одбрана на татковината и нацијата се е дозволено, па и тероризам, Украинците се тие кои го бранат свoјот територијален интегритет , суверенитет, а најважно од се слободата, а таа нема цена.

Ние како нација први го вметнуваме тероризмот како оружје во национално ослободителни цели, па немаме многу право да се правиме паметни на такви теми од почит кон нашите хероји.



Колку терористички напади од таков вид како сега имаше во Москва, 2010 метрото, 2006 и.т.н., терористички напади имаш со еден куп жртви.
За ситуацијата во Москва да не е како по Западна Европа, балансот го држеа рускиве националисти, кои го убиваа бога во мигрантите, сега тие се затворени, со тек на време ќе си дојде истиот моментум како низ Западна Европа, посебно што цела работна сила која Русија ја увезува е од такви муслимански затуцени земји.
Технички нема право да се буни за тероризам ни западот, кулите беа урнати заслужено, тие им ги уништија државите, овие вратија само со кулите. Само не гледам да ги оправдувате земјите од блискиот исток.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.275
Поени од реакции
2.147
не ти е срам да браниш терористи што убија 150 луѓе и да веруваш у теории на заговор?
Не бранам терористи. Барам докази за вмешаност на Америка Англија и Украина. Извршителите секако се фатени и ќе изгнијат у 6 квадрата ќелија. Тоа што ти без докази ги декларираш Америка Англија и Украина за терористи и организатори на овој напад, поише збори за тебе.

Па не е коинциденција што сите северџани ја пропуштија (намерно) можноста да пратат сочувство или да турат нешто како Pray for Moscow. Едноставно мораат инаку отиде стратешкото партнерство.
Не е коинциденција што сите небањати ја пропуштија (намерно) шансата да ги окриват властите за фолс флег ко што е случај со секој терористички напад на Запад. Едноставно мораат инаку нивниот живот ќе изгуби поента па ќе сведочиме самоубиства од разочараност.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.705
Поени од реакции
4.373
..само за @Marquess -e да продолжи да се смее.
Нема да му расипуваме добро расположение.

France could be leading the American people down a path toward a nuclear conflict decidedly not in the interests of the American people – or of humanity itself, VIPS warns President Joe Biden.


(еднаш беа балтичките, друг пат бритите, трет Фрицовите сега се на ред петлите, газдада добро ги уиграл)
Е сеа нема баш да е така, ама има изгледи да биде нешто во таа смисла само прерасподела околу тоа кој ќе биде изведувач а кој подизведувач на работите. Или едноставно речено сите на куп без газдата се ирелевантни, служат само да галамат.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Не постои ни едно оравдување, иако е да легитимна цел. Не е проблем тоа што мостот им е битен да го срушат поради одредени причини, имаш воска, авиони, тенкови, ракети, бујрум, сруши го ако можеш. Не они одбраа терористички акт, со товарање експлозив у цивилно возило, камион, во кои жртви беа цивли, возачот кој немал поима и едно семејство. Тоа е терористички напад и никако другше не може да се окарактеризира. Дугина, ајде може да се спори дека е ликвидација иако е цивилно лице, тој другиот у кафичот со експлозив, никако другше не може да се окарактеризира освен ко терористички чин. Норт Стрим, иако мислам дека украинците не се ни извршители, ама цела одговорност ќе падне на нив, е исто терористички акт и ништо друго.
Дали позади ова стојат украинците, рано е да се каже, ако имаат русите докази нека ги покажат на цел свет и мирна глава ќе имаат за се што би направиле во иднина, без тоа нема да се ништо поразлични од америте.
Тоа што кажале терористиве, дали земале пари, каде бегале и што и друго да кажале, мене не ми доказ за вмешаност на Украина или западот. Мене повеќе сумња дека се вмешани и западот и Украина ми фрла нивната реакција после терористичкиов напад. Ден и повеќе беше штама кај западниве лидери, за да искочат после ден и пол, со изјави како осудуваат тероризам и дека позади ова стои само и исклучиво ИСИС и никој друг. После еден ден они веќе расчистија терористички напад со преку 130 загинати и нема простор за друга опција. Украина после два, три дена официјално призна дека стои позади терористички напади и убиства на новинари, блогери. Мене овие две ситуации многу повеќе ми фрлаат сомнеж дека западот и Украина стојат позади ова, него ли тоа што терористиве рекле дека на украинска граница ги чекал контакт или дека биле тренирани у Турција.
Dozvoleno e da go unistat mostot so raketi ama ne e i so kamion so eksplozivi? Mislam deka glupostite vo temava idat next lvl so sekoj post. Oni rado bi go gagjale mostot i so raketi, ako imaa takvo neso na raspolaganje. I taka kje ima kolaterala, i nevini zrtvi.
Nema niso cudno da se mavaat takvi objekti koga si vo vojna, a istiot most se koristi za logistika.
Za napadov, kazav use pred da gi fatat deka izvrsitelite se islamisticki dzgan, i taka i uspadna. Ima razlika od bombaski napadi vo koj targetiras nekoja cel i ima kolaterala do ova. Ladnokrvo ubivanje na civili po molovi bez poenta do sea sme videle od edna grupa na nelugje na planetava. Deka nekoj gi podbucnal ili pomognal, toa nikogas nema da go doznaeme.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.057
Поени од реакции
12.554
..само за @Marquess -e да продолжи да се смее.
Нема да му расипуваме добро расположение.

France could be leading the American people down a path toward a nuclear conflict decidedly not in the interests of the American people – or of humanity itself, VIPS warns President Joe Biden.


(еднаш беа балтичките, друг пат бритите, трет Фрицовите сега се на ред петлите, газдада добро ги уиграл)
Е сеа нема баш да е така, ама има изгледи да биде нешто во таа смисла само прерасподела околу тоа кој ќе биде изведувач а кој подизведувач на работите. Или едноставно речено сите на куп без газдата се ирелевантни, служат само да галамат.
Тријадата не е спремна инаку до сеа пепел ќе беше Париз.
Захарова кажа пред некој ден :D
Знам дека е ова когнитивна дисонанца ама појако е од мене,јебига :D
ps.Ти благодарам што мислиш на моето расположење бро :)
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.705
Поени од реакции
4.373
Тријадата не е спремна инаку до сеа пепел ќе беше Париз.
Захарова кажа пред некој ден :D
Знам дека е ова когнитивна дисонанца ама појако е од мене,јебига :D
ps.Ти благодарам што мислиш на моето расположење бро :)
Што ти е тоа тријада?
Гледам постојано ја спомнуваш.
Те разбирам имаш проблеми и едноставно не можеш да ги... како што велиш појако е од тебе.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.627
Поени од реакции
8.500
Не е коинциденција што сите небањати ја пропуштија (намерно) шансата да ги окриват властите за фолс флег ко што е случај со секој терористички напад на Запад. Едноставно мораат инаку нивниот живот ќе изгуби поента па ќе сведочиме самоубиства од разочараност.
Мотивот кој е за фолс флег?
Кого треба да убедат дека нивните постапки у иднина се оправдани?
Немаш капацитет да приметиш дека Путин цело време деескалира...што кур ќе му е повод кога нема цело време намера да притиска на педала.
Автоматски споено мислење:

Да видиме дали овој пат Путин ќе се држи до зборот.



Повеќе од јасно е дека борбените авиони кои ќе бидат дадени на Украинските сили, делумно ќе бидат стационирани на локални аеродроми...
... ама токму тоа ќе биде изговор истите да полетуваат и од аеродромите од соседните-ОТАН- земји,
Да видиме дали Путин ќе има храброст да ги уништи тие аеродроми.

Политичките изјави даваат надеж дека ќе имаме интересна година во секој поглед, .
Добра прилика да се употребат авангарди за прв пат и тоа без никаква боева глава, ќорци. Да не ги боли многу па да се усерат, тоа ќе биде најстрашното.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.057
Поени од реакции
12.554
Што ти е тоа тријада?
Гледам постојано ја спомнуваш.
Те разбирам имаш проблеми и едноставно не можеш да ги... како што велиш појако е од тебе.
Не може да имам поголеми проблеми од ликови што дремат 24/7 на темава ако веќе сакаш да идеме ад хоминем.
Околу тријадата,когнитивна дисонанца и сл.има тука други дремачи 24/7,они ќе ти објаснат,јас сум тука за сеир и смеа ко што и сам примети.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.705
Поени од реакции
4.373
Не може да имам поголеми проблеми од ликови што дремат 24/7 на темава ако веќе сакаш да идеме ад хоминем.
Околу тријадата,когнитивна дисонанца и сл.има тука други дремачи 24/7,они ќе ти објаснат,јас сум тука за сеир и смеа ко што и сам примети.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
аха, значи вака:
-тријада не знаеш што е ама има други овде на форумот кои знаат.
-немаш проблем ама имаш , ад-хоминем користиш ако немаш аргумент, добро барем си искрен.
-на форумот си оти немаш друга работа, се смееш без особена потреба, ако тоа е убаво за здравјето.

...реакцијата следуваше по твоето смеење на изјава од Путин, па си велам има нешто смешно ама гледам не сакаш да ни кажеш за да не се смееме и ние.
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
1.707
Поени од реакции
2.998
Што ти е тоа тријада?
Гледам постојано ја спомнуваш.
Те разбирам имаш проблеми и едноставно не можеш да ги... како што велиш појако е од тебе.
Trijada e kineska mafija.. Kako sto mafijasite u japonija gi vikaat jakuzi, za kinezite se upotrebuva trijada
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.981
Поени од реакции
6.911
Според западот целта е да се ослаби Русија. Пратиш вести и новости?
Kaде успеа да прочиташ дека воопшто пишувам за Западот во пасусот кој реплицираш, се зборува исклучиво за Украина.

Тероризмот за властите беше повеќе, не влегување по молови и убивање цивили.
Ако се лажеме и веруваме во бајките кои ги пишуваат нашите историчари нaместо фактографијата да, но реалноста е ВМРО и тоа како убивало цивили и тоа во организирани масакри, посебно ваквиот терор се практиува од организацијата помеѓу двете светски војни кога насилно се населуваат српски колонисти и таквите акции биле наменети кон нив, по што Србите организираат свои чети кои вршат масакри врз Македонци, се така во недоглед, само за периодот кој е најбогат со историја и настани кај нас се напишани едвај три страници во нашите историски учебници.
Гоце Делчев и Даме Груев конкретно наредувале и убиства на учители кои имале спротиставени гледишта на нивните се со цел да вршат терор и страв да предаваат во Македонија, пред се најмногу кон српските.

Каде го прочита ова?
Истражуви, не е кој знае каква филозофија да ги откриеш тие работи, имаш историјат на терористички напади извршени од муџахедини во Москва, имаш еден куп документарци снимано за тоа како руските националисти делуваа во Москва со акции насочени кон мигрантите да им влеваат страв, некој завршуваа и со убиства.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.681
Поени од реакции
38.868
Kaде успеа да прочиташ дека воопшто пишувам за Западот во пасусот кој реплицираш, се зборува исклучиво за Украина.


Ако се лажеме и веруваме во бајките кои ги пишуваат нашите историчари неместо фактографијата да, но реалноста е ВМРО и тоа како убивало цивили и тоа во организирани масакри, посебно ваквиот терор се практиува од организацијата помеѓу двете светски војници кога насилно се населуваат српски колонисти и таквите акции биле наменети кон нив, по што Србите организираат свои чети кои вршат масакри врз Македонци, се така во недоглед, само за периодот кој е најбогат со историја и настани кај нас се напишани едвај три страници во нашите историски учебници.
Гоце Делчев и Даме Груев конкретно наредувале и убиства на учители кои имале спротиставени гледишта на нивните се со цел да вршат терор и страв да предаваат во Македонија, пред се најмногу кон српските.


Истражуви, не е кој знае каква филозофија да ги октриеш тие работи, имаш историјат на терористички напади извршени од муџахедини во Москва, имаш еден куп документарци снимано за тоа како руските националисти делуваа во Москва со акции насочени кон мигрантите да им влеваат страв, некој завршуваа и со убиства.
тие националисти што ги збориш како Навални беа на платен список на западот. Затоа и Путин ги тргнал очигледно.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.057
Поени од реакции
12.554
аха, значи вака:
-тријада не знаеш што е ама има други овде на форумот кои знаат.
-немаш проблем ама имаш , ад-хоминем користиш ако немаш аргумент, добро барем си искрен.
-на форумот си оти немаш друга работа, се смееш без особена потреба, ако тоа е убаво за здравјето.

...реакцијата следуваше по твоето смеење на изјава од Путин, па си велам има нешто смешно ама гледам не сакаш да ни кажеш за да не се смееме и ние.
Еве ако те прави среќен,а не колку да мислиш дека ме подјебаваш што е тријада при прво гуглање.

Друго -ти тргна ад хоминем према мене(си измисли дека си имам проблеми или штокурзнам),затоа вратив пропорционално
.
Трето - имаш овде ликови кои мадињата ни ги подуја со когнитивна дисонанца,MAD и фамозната нуклеарна тријада.
Нуклеарнава војна ја спуштија на ниво на детска игра и демек на Путин и европјаниве/сад толку им сече и едно-две одма нуклеарки ќе се расфрлале.
Ова ми е лично мене многу дебилно и смешно и од време на време подигрувам кур.

Ако имаш нешто друго да потпрашаш ти стојам на располагање.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom