Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674
Член од
14 октомври 2018
Мислења
348
Поени од реакции
429
Баш да видиме што ќе пропеат терористиве...
Што да пропеат, веќе е се јасно. Мене ми изгледа дека намерно не ги ликвидираа или уапсија после нападот за да видат каде ќе бегаат.
11 лица се уапсени досега.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.638
Поени од реакции
26.161
Америве уште пред повеќе од две недели предупредиле за терористички напади и им доставиле разузнавачки информации на русите.

Терористичкиов напад само ја потврдува состојбата на руското разузнавање и зошто го изедоа стапот северно од Киев.
Заборави да кажеш дека е јавна тајна дека тргнале на Киев со 9000 војска и дека со слики на телеграм се најавува десант.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
348
Поени од реакции
429
Дали пишува негде дали се Турци или Персијци? По име неможам да разликувам.

Мене ми се чини како Украински платеници. И немора да се вмешани највисоки кругови на власт. Не верувам да е директно САД позади нападов, мада може да се некои индивидуално замешани. Не и одговара на САД ова, ја прави жртва Русија.
Напротив, изгледа многу им е гајле за некаков впечаток на жртва. Слично како и со 90-сетите, кога беа активирани чеченците. Или пак на балканот со УЧК.
Денес се како многу шокирани, веќе утре ќе бидат борци за човекови права.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.638
Поени од реакции
26.161
Напротив, изгледа многу им е гајле за некаков впечаток на жртва. Слично како и со 90-сетите, кога беа активирани чеченците. Или пак на балканот со УЧК.
Од учк добија нешто. Што добиваат од овие напади?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.733
Поени од реакции
35.261
Баш да видиме што ќе пропеат терористиве...
Овие што преживеале ќе се прават пишман оти не си свирнаа куршум во глава дури имаа шанса.
А да бидам искрен не ми е јасно како терористи дозволуваат да ги фатат живи, моментот кога си одлучил да направиш вакво дело, треба да си прифатиш дека еден куршум си чуваш за себе, ако дојде тесно, најдобро е да се решиш сам.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.456
Поени од реакции
3.175
Организираш терористички напад а при тоа знаеш дека ако те фатат никој нема да ти даде ни куршум на заем. Им викаш уживајте терајте накај Украина, никад нема да им текне да поврзат. И така оваа фсб приказна ја сркнаа ди јужуал саспектс фан базата на Деки Берич.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
348
Поени од реакции
429
Од учк добија нешто. Што добиваат од овие напади?
Крајна цел секогаш била Русија, дестабилизација, опколување, сецесија на региони каде е тоа изводливо. Дури и епизодата на балканот со УЧК е поради Русија, како превентива за евентуално руско влијание на балканот.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.638
Поени од реакции
26.161
Крајна цел секогаш била Русија, дестабилизација, опколување, сецесија на региони каде е тоа изводливо. Дури и епизодата на балканот со УЧК е поради Русија, како превентива за евентуално руско влијание на балканот.
Како ова ќе ја дестабилизира Русија. Уште повеќе ќе го зацврсти единството.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.265
Поени од реакции
36.144
Заборави да кажеш дека е јавна тајна дека тргнале на Киев со 9000 војска и дека со слики на телеграм се најавува десант.
Се надевам дека тоа е доволна утеха на стотиците ВДВ елитни трупи што ги оставија коските околу Киев.

Умревте за Херсон да го земеме, па да го изгубиме и него.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.925
Поени од реакции
6.222
Заборави да кажеш дека е јавна тајна дека тргнале на Киев со 9000 војска и дека со слики на телеграм се најавува десант.
Choveche, jas do denes mislev so dva Djipa poshle edno selce kako kiev da zazemat.
Fala na @Ne_sum_ja shto te natera da mu objasnish. Kazu @Ne_sum_ja kolku se rusive nesposobni ? Ni 9000 ne im bile dovolni!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.430
Поени од реакции
29.954
Не е официјална НАТО мисија, не подлежи на членот 5, може комотно да ги спржат.
Јасно, ама интересното е што овде е ендгејмот на западните... Пошто мора да има и некоја друга замисла, не само да отидат да ги спржуваат.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.092
Поени од реакции
3.274
Не сум ја кажа дека се поранешни Вагнеровци кој тамн да земале плата Путин го скина Пригожин и ништо не и платиле, сега земале пошле некај Кремљ да му се одмаздат на Путин, ама на возачот му се припило кафе и застанал попат, овие другите оти имаат трауми не познале дека не е Кремљ и почнале да пукаат по грешка и кога и станало јасно дека погрешиле побегнале кон Украина оти таму и е познат теренот за да се скријат, значи тоа е приказната според северџовците.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
861
Поени од реакции
3.472
Не сум ја кажа дека се поранешни Вагнеровци кој тамн да земале плата Путин го скина Пригожин и ништо не и платиле, сега земале пошле некај Кремљ да му се одмаздат на Путин, ама на возачот му се припило кафе и застанал попат, овие другите оти имаат трауми не познале дека не е Кремљ и почнале да пукаат по грешка и кога и станало јасно дека погрешиле побегнале кон Украина оти таму и е познат теренот за да се скријат, значи тоа е приказната според северџовците.
Значи мора да разберете дека досегашната пракса покажала дека се што он кажал искочило сосем обратно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom