Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
835
Поени од реакции
203
Tvojata logika e epten zdrava! Togas jas bi bil vo pravo poradi izvicite na Makedonskite navivaci da otcepam drzava tuku taka neli?
Па вие нели пробвахте?
Само да ми поjасниш зошто за вас Западот доби рамковен договор, а против Русите во Украjна истиот овоj Запад сака да прати бомби и ракети?
 
Член од
1 март 2014
Мислења
283
Поени од реакции
73
Па вие нели пробвахте?
Само да ми поjасниш зошто за вас Западот доби рамковен договор, а против Русите во Украjна истиот овоj Запад сака да прати бомби и ракети?
Ne gi preskoknuvaj prasanjata kako skakulec! Albancite protestiraa so godini za svoite prava ginea po ulici i po zatvori, a pricina za toa bese diskriminacijata na delo a ne poradi banderoli! Treba da gi analiziras okolnostite ne samo da zborvuas gluposti. Mnogu off topik odite so ovaa anti Albanska propaganda.
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
835
Поени од реакции
203
Ne gi preskoknuvaj prasanjata kako skakulec! Albancite protestiraa so godini za svoite prava ginea po ulici i po zatvori, a pricina za toa bese diskriminacijata na delo a ne poradi banderoli! Treba da gi analiziras okolnostite ne samo da zborvuas gluposti. Mnogu off topik odite so ovaa anti Albanska propaganda.
Не ми одговори.
Зошто за вас можеше едно, а за Русите да не може?
Тврдеше дека никоj не ги барал - постирах ти видео каков беше односот на "маjданците" спремо лугето кои си бранеха правата (много преди воjната).
Знаеш ли как им викаха бандеровците на треновете кои праштаха со навивачи и нацисти со опрема за боj кон регионите каде русите започнаха мирни демонстрации през февруари и март?
Eхидно и со присмев - Тренове на "дружбата".
А односно антиалбанската пропаганда - jас сум Бугарин, не чета македонски или српски медиуми, но ако има антиалбанско мислене, прашаj се дали не е заради лицемери като тебе.
 

$korpion

MusicProducer
Член од
14 април 2009
Мислења
252
Поени од реакции
90
Majdanot ne bese protiv Rusite vo Ukraine bese protiv naklonetosta na Ukrainskite politicari kon Ruskata federacija (citaj drzava) tie ne bea ugneteni kako malcinstvo. Za boldov nemam komentar prodolzi si muabet so drugi ili pak javi se kaj Janko i Milenko i drvete go po cel den kako toa so Rusija nema zaebancija.
Дали мајдан беше против проруското население во Украина можеме да заклучиме исклучиво по делата на тие што го организираа и помогнаа а не според нивните зборови. А нивните дела прикажуваат нешто мнооогу поразлично. Нешто друго од кое можеме да заклучиме дека мајдан БЕШЕ против проруското население во Украина.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Majdanot ne bese protiv Rusite vo Ukraine bese protiv naklonetosta na Ukrainskite politicari kon Ruskata federacija (citaj drzava) tie ne bea ugneteni kako malcinstvo.
Обама призна: Бевме на Мајдан, и учествувавме во менувањето на власта во Киев!
http://tocka.com.mk/1/149631/obama-prizna-bevme-na-majdan-i-ucestvuvavme-vo-menuvanjeto-na-vlasta-vo-kiev
Која наклонетост кој бакрачи, самиот Обама си призна. Помина тоа, сега имаат друга урда за продавање, е ама не секој ја консумира само оној што мора.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.180
Поени од реакции
11.620
@Ralph_the_Gun
Ako si procital sto sum napisal ke sfatis kakov e mojot stav deka na sekoj treba da im se pocituvaat pravata bez razlika na etnikum religija i red drugi pricini. Ovaa taka narecena diskriminacija kon Rusite vo Ukraina pocna posle euromajdan poradi pro Ruskite (Interesi na Ruskata federacija)politiki koi malcinstvoto vo Ukraina sakase da gi nametne. Pred ovie neredi da zapocnat ako imalo diskriminacija nekoj ke reagiral za zal toa ne se sluci. Ovie izmisleni prikazni za nekoja si diskriminacija kon Rusite kako narod e totalna izmislotina za politicki celi na Rusija. Toa sto se sluci vo Odesa ni vo najmala raka go opravduvam no okolnostite dovedoa do takvi slucuvanja za zal.
E sega za razlika od Ukraina vo Kosovo i Makedonija se protestirase so godini luge ginea po ulici i po zatvri. Znam ke kazes oti Amerika ne potiknuvala oti sakala svoite interesi da gi nametne na Balkanot i red drugi gluposti, kako toa nie sme glumele i deka super sme ziveele oti Srbite i Makedoncite ne sakale i uste ne sakaat.

Off topic:
A koj e toa predstavnik na moeto "pleme" ? Jas? Imas sreka si daleku oti vaka naj iskreno ti kazuvam ke ti ja puknev facata za vakvi nacionalisticki komentari (cisto informativno).


Прво не ја врти пак дебатата, одговори ми на прашањето кое ти го поставив хипотетички.




И прекини со извртување на сликата. После маидан, во Украина почнаа да се укинуваат партии само поради тоа што го бранеа руското население таму и се бореа за нивните права. Престани да ни продаваш мада за бубрези.
Започна дискриминацијата, ти сакаш верувај сакаш не. Беа укинати сите Руски канали, се воведува забрана на филмовите од Русија.


Што е сега, прошлиот пат плачеше за оффтопик, сега се закануваш. Се губиш нешто.
Боли вистина, боли. Знам тешко е.
 
Член од
1 март 2014
Мислења
283
Поени од реакции
73
Не ми одговори.
Зошто за вас можеше едно, а за Русите да не може?
Тврдеше дека никоj не ги барал - постирах ти видео каков беше односот на "маjданците" спремо лугето кои си бранеха правата (много преди воjната).
Знаеш ли как им викаха бандеровците на треновете кои праштаха со навивачи и нацисти со опрема за боj кон регионите каде русите започнаха мирни демонстрации през февруари и март?
Eхидно и со присмев - Тренове на "дружбата".
А односно антиалбанската пропаганда - jас сум Бугарин, не чета македонски или српски медиуми, но ако има антиалбанско мислене, прашаj се дали не е заради лицемери като тебе.
Sto si ti toa e irelevantno! Kazi mi zosto sum licemer? Nikade ne spomnav deka ne treba da dobijat prava,avtonomija ili nezavisnost ako toa go sakaat poveketo od naselenieto ne treba nikoj da im zabrani. Jas samo citiriav deka vo Ukraina od raspadot na Sovietskata unija pa do majdan nemase anti Ruska klima. Posle toa sto se slucuvase vo Majdan so kordinacii od Ruskata federacija, Ruskoto malcinstvo pocna da se zali za diskriminacija. Ruskata federacija go iskoristi naselenieto za drzavnite interesi na Rusija so pretekst deka imalo diskriminacija so godini. Reakcijata na Ukraincite bese vo ist sklop kako taa na Rusija i vo reakcija da gi stiti svoite drzavni interesi pridonese do glupi potezi sto isto taka ja eskalirase situacijata. Sto ne ti e jasno? Slucajot na Gruzija i Ukraina pokazuva mnogu jasno od kade doaga zloto.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
4.453
Ај поубава споредба да ти дадам.
Ова ти е 9м55 ракета користена од BM-30 Smerch


Ова ти е 9М27К ракета користена од BM-27 Uragan



Главната разлика (освен калибарот) е што телото на ракетата продолжува после перките, што јасно се гледа на сликите од Краматорск.
абе пријател не ми лепи дополнителни слики не ме интересираат и онака ништо посебно не покажуваат, закачуваш слики како доказ дека сепаратистите гранатирале со смерч, велиш евидентно е од сликите имаат 6 перки, јас се загледувам во сликиве и бројам повеќе, значи при очи слепи не правиш. Ти до утре можеш да закачуваш линкови од википедија и што ти ја знам кои пропагандни медиуми, ама ние видовме дека вистината не ти е аргумент, видовме дека тераш некоја агенда, со среќа со работното место и пробај посилно наредниот пат
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.180
Поени од реакции
11.620
Грузија била пример за тоа од каде потекнувало злото. :tapp:
Како ние да не знаеме дека беа убиени миротворци на Русија од страна на Грузиската армија.

Е племе бе племе, како сакаш после да ги именуваш.
Па уште избега од дебатата, како путка амазонска.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Незнам од каде потекнува злото во Грузија, ама знам дека моментално е во Мјурика, предава демократија на некој универзитет. Таму и ќе заврши и злото во Украина, Јаценјук ќе предава демократски пучови како предуслов за поголем суверенитет, а Порошенко ќе добие некоја акција во Hershey's а во слободно време ќе предава воена историја на некој универзитет, секако ќе ги прикаже руските пасоши, ќе раскажува како секој ден неговата армија уништувала стотици руски тенкови, и торнадо артилерија, убивала десетици руски специјалци ама јбг на крај изгубиле.
 
Член од
1 март 2014
Мислења
283
Поени од реакции
73
Грузија била пример за тоа од каде потекнувало злото. :tapp:
Како ние да не знаеме дека беа убиени миротворци на Русија од страна на Грузиската армија.

Е племе бе племе, како сакаш после да ги именуваш.
Па уште избега од дебатата, како путка амазонска.
Iskreno ne begam tuku nemam zivci posto treba na tvoe nivo da padnam! Zatoa eve ti go Blgarcheto i prajte si go kejfot eden na drug kolku jaka e Rusija! A za vakvi niski komentari znaj deka bas takvite sto se najglasni "patrioti" kako tebe, imaat nekoja po doma sto se kleca so tie od plemeto i edinstven nacin da si lecaat frustracii e so vakvi komentari. Poz.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Sto si ti toa e irelevantno! Kazi mi zosto sum licemer? Nikade ne spomnav deka ne treba da dobijat prava,avtonomija ili nezavisnost ako toa go sakaat poveketo od naselenieto ne treba nikoj da im zabrani..Jas samo citiriav deka vo Ukraina od raspadot na Sovietskata unija pa do majdan nemase anti Ruska klima. Posle toa sto se slucuvase vo Majdan so kordinacii od Ruskata federacija, Ruskoto malcinstvo pocna da se zali za diskriminacija.
Смената на власта во Украина резултираше со уназадување на правата на 10 милиони рускојазични граѓани, а Крим веќе беше со статус на автономна република во состав на Украина од 1991 год.

Ruskata federacija go iskoristi naselenieto za drzavnite interesi na Rusija so pretekst deka imalo diskriminacija so godini. Reakcijata na Ukraincite bese vo ist sklop kako taa na Rusija i vo reakcija da gi stiti svoite drzavni interesi pridonese do glupi potezi sto isto taka ja eskalirase situacijata. Sto ne ti e jasno? Slucajot na Gruzija i Ukraina pokazuva mnogu jasno od kade doaga zloto.
Ова е некоја верзија која си ја измисли во меѓувреме за да импресионираш ваљда некој полуписмен тезгарија на Бит Пазар.

Користиш интернет, изброј ги сите војни на САД во изминативе 20 години.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
абе пријател не ми лепи дополнителни слики не ме интересираат и онака ништо посебно не покажуваат, закачуваш слики како доказ дека сепаратистите гранатирале со смерч, велиш евидентно е од сликите имаат 6 перки, јас се загледувам во сликиве и бројам повеќе, значи при очи слепи не правиш. Ти до утре можеш да закачуваш линкови од википедија и што ти ја знам кои пропагандни медиуми, ама ние видовме дека вистината не ти е аргумент, видовме дека тераш некоја агенда, со среќа со работното место и пробај посилно наредниот пат
Нормално, пропаганда е се што не се согласува со ‘вистината‘ која однапред си ја заклучил и за која слеп при здрави очи сам се правиш.
Каде бе изброја повеќе од 6 перки? На која од сликите?

И дај бе противречни докази за сликите? Нели е пропаганда, ти еве учен многу изгледаш, дај докажи дека не се Смерч ракети?
Или освен обвинување за агенди и платеници не знаеш никакво друго мислење да напишеш како и некои други падобранци како тебе на темава?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom