Препорака за вградна фурна и плотна

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.627
Па како што кажува името на темата, ми требаат предлози од ваши искуства за вградна фурна и плотна? Кои марки, кои типови, што карактеристики да барам итн...? ;)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ако ти е за секојдневно готвење и сакаш да заштедиш, а не за украс тогаш земи си комбинирана плотна со плин и струја.
Марки, па секој ќе ти каже различна. Некои се задоволни од Бош, други од Беко, јас од Горење, некои пак од сосема друго.
Гледај што ти одговара според буџет. На фурната така нема сите функции да ги користиш. Кај нас има десет, па користиме само две.

Јас да сум сега ќе земам плотна со две рингли, а не четири.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.627
Ако ти е за секојдневно готвење и сакаш да заштедиш, а не за украс тогаш земи си комбинирана плотна со плин и струја.
Марки, па секој ќе ти каже различна. Некои се задоволни од Бош, други од Беко, јас од Горење, некои пак од сосема друго.
Гледај што ти одговара според буџет. На фурната така нема сите функции да ги користиш. Кај нас има десет, па користиме само две.

Јас да сум сега ќе земам плотна со две рингли, а не четири.
Плин не сакам во никаква комбинација. А кои се тие функции на фурната?
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
294
Поени од реакции
249
Без разлика која марка е фурната (рерната), барам мислење за нејзино поставување во кујна.

Дали е практично нејзиното поставување малку погоре од стандарден шпорет? Како што гледам сега ги ставаат на од прилика 1,2 м од земја и настрана од плотната (ринглите).

Дали е практично ваквото постаување со оглед на тоа што и од рерната излегуваат мириси при готвење, кои аспираторот не може да ги впие?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom