Предвремени избори!

Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Gruevski ja saka makedonija=? Gruevski ja saka foteljata, a Ljupco bugarot Juda ubavo rece koga ova novo VMRO so simpatizeri kako tebe e partija bez ideologija i argumenti sve e eftini reklami i slogani.
Do sega ne sum slushnal nekoj od VMRO da kazat nesto protiv dui ili dpa, imate lugje kako Boneva sto pred nekoje dade izjava deka teorristite od 2001 i branitelite se isto. Sekoja cest, cela partija napravi ime na grbot na Brat Ljube a go prodadoa da lezi u zatvor, nemat mudrost nitu nekoja ideologija.
Brat Ljube do smrt.

Ps. Ti najde mene da me narekuvas titoista i komunjar, koga jas bev za DOOM na Dragan Bogdanovski i VMRO-DPMNE ti uste neznaeshe sto znaci VMRO. Ne e ova VMRO toa sto beshe NACIONALNA PARTIJA NA MAKEDONCITE.
Бранко и Бучковски сигурно ја сакаат повеќе, тие воопшто не ја сакаат фотелјата, тие се заинтересирани само за развојот на Македоија хехехехех :pos2:
А Љубе го уапсија за време на СДСМ ако не се секаваш убаво :toe:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
На СДСМ им е страв од нови избори пред се затоа што можат да бидат затекнати и да победат,па ќе мора некој од нив да го менува името и со тоа политички да исчезне од сцената.Вака имаа чиста позиција и му одредија таква судбина на Гвујо ама овој ги зезна со избори на кој доколку не агитираат можат да исчезнат засекогаш од политичката сцена.Останува фактот дека можат да имаат умерена кампања и да си останат опозиција која ќе почека уште 4 години а можеби и 1-2,затоа што со промена на името можно е во Македонија да имаме и насилни избори со оглед на инфантилната економска политика и непотизмот кој владее во ДПМНЕ,па сето тоа зачинето со промена на името ќе доведе до насилно туркање од власт на Гвујо.Токму затоа СДСМ можеби малку се уплашија да не им биде подметнат мандат да формираат влада токму во период многу чувствителен за опстанокот на Македонија.Нешто слично како ДПМНЕ кога го кандидираше Кедев иако знаеше дека изборите им се однапред изгубени па му направи огромна услуга на Б.Ц. со излезноста која му овозможи председателски мандат на “лицето“.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Vmro se desnoorientirani no sepak koaliciraat so Albanci plus toa sto Dosta ja ostavija u Sofija i ostanaa gluvi na protivenjeto na OMO ILINDEN ne mozam da go zaboravam
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Мислам дека Вмро и сега имаше мнозинство во парламентот и не знам зошто ја обвинуваат опозицијата дека го опструирала парламентот? Кога знам дека на една седница претседателот на парламентот јавно кажа дека нема ни еден европски закон доставен до парламентот... Мислам дека е грешна констатацијата дека парламентот е виновен за се кога опозицијата и секој пратеник има право да си поднесе амандман за тоа што смета дека е погрешно и колку за илустрација ДУИ има поднесено највеќе амандмани во собранието, а сега ќе праат коалиција со тие што највеќе го опструирале парламентот. Епа ајде ако не треба да имаме опозиција нека се врати комунизмот и еднопартискиот систем во државата па тогаш се ќе ни цвета и премиерот ќе ни биде задоволен од тоа како му функционираат неговите полтрони кои немаат право да се изјаснат спротивно иако некои одлуки и закони кои ги донесоа се косеа со здравиот разум и сите тие ќе паднат на Уставен суд.
И една работа која ама ич не ми се допадна вчера е обвинувањето од страна на еден од пратениците од ВМРО мислам дека беше дека Уставен суд е на СДСМ, а сите знаеме дека судската власт се стреми да е независна од извршната и законодавната. Срам да им е на сите и штета што не прифатија барем еден од амандманите на ЛДП да има предвремени но да се одложат барем за два месеци и не знам зошто не прифатија тајно гласање, така барем ако некој од Вмро мислел различно без никакви консеквенци ќе можеше да гласа како мисли дека е најдобро за Македонија, а сега треба да бидеме во вакум од 2-3 месеци во кои свашта може да се случи.
Прво и основно....парламентот ја избира владата а не обратно,така да ако парламентот сака да ја кочи владата може лесно да го прави!
Народот ја избра претходната влада...а опозицијата не и дозволи да ги спроведува реформите,секако тоа беше преку нивните деловнички загарантирани права да поднесуваат амандмани!Но сепак тие попречија важни процеси за кои владата добиваше многу позитивни оценки!!

Второ..ако вмро направи коалиција со дуи ,највероватно ке изгуби голем број на домашни приврзаници и симпатизери....тогаш ке покаже дека е непреинципиелна партија (слична на СДСМ)-што ке предизвика лавина од незадоволства кај граѓаните...највероватно пак ќе има големи притисоци да се “спојат“ вмро и дуи..ама искрено се наевам дека нема да ни се случи пак терористи да се во влада.

3.Да има (се врати) комунизмот.....тоа ти е најдобра идеја во постот....комунизам никогаш немало....но се надевам дека и ние македонците ќе имаме барем малку среќа да видиме комунизам!!
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Браво за распуштањето на парлментот....
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Бранко и Бучковски сигурно ја сакаат повеќе, тие воопшто не ја сакаат фотелјата, тие се заинтересирани само за развојот на Македоија хехехехех :pos2:
А Љубе го уапсија за време на СДСМ ако не се секаваш убаво :toe:
Ni ednite ni drugite druze ne se podobri od drugite, a vie prodolzite da si gi kopate ocite megju sdsm i vmro pa albancite neka praat sve sto mu dusha saka.
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
86
Поени од реакции
4
Второ..ако вмро направи коалиција со дуи ,највероватно ке изгуби голем број на домашни приврзаници и симпатизери....тогаш ке покаже дека е непреинципиелна партија (слична на СДСМ)-што ке предизвика лавина од незадоволства кај граѓаните...највероватно пак ќе има големи притисоци да се “спојат“ вмро и дуи..ама искрено се наевам дека нема да ни се случи пак терористи да се во влада.
-----------------------------------------------------------------------
...e pa zeznuvanjeto lezi tokmu vo ova grmushka. Koaliciite se pravat posle izbori, pa 4 godini ke trpish sakal/ ne sakal ili ke gi kaznish za lokalnite pa eve ti kocnica. Nashava prikazna e magare ili zmija. Ako vladeat od ista partija na parlamentarno i lokalno nivo, kradat/sushat. Ako se od razlicna samo si pravat sopki i nishto ne funkcionira. Kako i da ja zavrtish rabotata, edinstven uspeh imaat samo so palenje nacionalizam.Prokletiot Bucko, dodeka beshe premier ne dade da se presmeta najniska plata, segashnive za inat oti SDSM go dade predlogot pak ne odredija i taka vo krug. Gruevski proba so ekonomijata,pokacuvanjata na platite, nekoi izgradbi, ama ne gi planirashe "lepiprtite" od sopstvenite redovi koi tenderite si gi pravea po svoj terk. Nishto ne napravija so monopolot na toplifikacija. Go izbricija narodot na suvo, smrznati a so maratonski smetki. Naplatata na strujata strancite mozea da ja sredat, a do0deka beshe drzavno pola (se znae koj) ne plakaa a nikoj nishto ne im mozeshe. Najlesno beshe, a izgleda i ke bide vlecenje na nacionalna osnova.Mene edno me zaprepastuva, kako zaboravaat na partiskite razliki koga treba da gi izglasaat zakonite za nivnite privilegii. Kako i da vrtish narodot ima ushte mnogu da strada.
 
Член од
22 мај 2007
Мислења
558
Поени од реакции
4
На СДСМ им е страв од нови избори пред се затоа што можат да бидат затекнати и да победат,па ќе мора некој од нив да го менува името и со тоа политички да исчезне од сцената.Вака имаа чиста позиција и му одредија таква судбина на Гвујо ама овој ги зезна со избори на кој доколку не агитираат можат да исчезнат засекогаш од политичката сцена.Останува фактот дека можат да имаат умерена кампања и да си останат опозиција која ќе почека уште 4 години а можеби и 1-2,затоа што со промена на името можно е во Македонија да имаме и насилни избори со оглед на инфантилната економска политика и непотизмот кој владее во ДПМНЕ,па сето тоа зачинето со промена на името ќе доведе до насилно туркање од власт на Гвујо.Токму затоа СДСМ можеби малку се уплашија да не им биде подметнат мандат да формираат влада токму во период многу чувствителен за опстанокот на Македонија.Нешто слично како ДПМНЕ кога го кандидираше Кедев иако знаеше дека изборите им се однапред изгубени па му направи огромна услуга на Б.Ц. со излезноста која му овозможи председателски мандат на “лицето“.
Vo celost se slagam so tebe, site se plasat zasto nimic nabrzo doaga so predlog
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Браво за распуштањето на парлментот....

ke bese BRAVO ...da go raspustese nekoj Thomas Cromwell......pa da zasednese nekoja godina dodeka ne go oslobodese budzetot od pratenicki penzii i dozivotni apanazi.....pa posle...
vaka???? isto sranje.....samo MAKEDONSKIOT narod definituvno staven vo tegla...so formalin...
 

toiise

Паско Кузман
Член од
17 декември 2007
Мислења
661
Поени од реакции
93
вакви политичари ке има додека има овци за стрижење.ако народ не им даде на знаење на политичарите како да го играат орото, народот ке го фати нивното оро тоест додека криминалците(сдс,вмро стојан андов зинго лубџо тито дпа,дуи) седат во парламент не барајте ни демократија ни нешто подобар живот а камоли некое право за обичните луге.кога 90% од пратениците + прецедателот и некои кои избеггаа по странство ке се зад решетки е тогаш драги мои животов ке е подобар а дотогаш само вие продолжете да се расправате за тоа кој да зема 60000 плата и продолжете да земате социјална помош од 6000
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Во секој случај при овие чувствителни моменти ДПМНЕ им ја препушта топката на СДСМ барем малку повеќе одколку досега,инаку секој е свесен дека само будала пратеник би прифатил предвремени избори доколку го има мнозинството во парламентот.Од друга страна ако се согледа дека Македонскиот народ последниве години е дезориентиран или поточно речено,не знае кој крај да го фати,ни пропаѓаат сите надежи за членство во ЕУ или НАТО,невработеноста е најголема во Европа,социјалата достигна до 50% од населението,летаргијата и апархејдот се секојдневие во ова модерно ГЕТО на Европа,убиствата и самоубиствата станаа секојдневие,неперспективноста за младите се зголеми до максимални граници.Приватниот сектор е преоптоварен со јавни давачки за најгломазната администрација во светот,а непотизмот царува на секој чекор,од судство до катастар и урбанизам.
Владеачката партија оцени дека овој момент е погоден токму за да ја избегне моменталната хипокризија и одговорноста од промената на името ќе ја релативизира со фактот што во јавноста ќе промовира тврд став за опстојување на името а во реалноста ќе преговара за промена на истото.Се разбира дека неколку пратеници помалку или повеќе кај опозицијата нема да им направат некоја драматична разлика во намерите да го продолжат своето владеење уште 4 години со по 1000 евра плата за два-три саати месечно присуство во парламентот без да гугнат ни збор за потребите на сопствените гласачи.
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
ke bese BRAVO ...da go raspustese nekoj Thomas Cromwell......pa da zasednese nekoja godina dodeka ne go oslobodese budzetot od pratenicki penzii i dozivotni apanazi.....pa posle...
vaka???? isto sranje.....samo MAKEDONSKIOT narod definituvno staven vo tegla...so formalin...
Па затоа ли толку непријатно мириса целата работа? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom