Прашање за Христијанството III

Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Kada je reč o krvnim grupama, postavlja se veliki broj pitanja. Evo nekih: Ukoliko ljudska vrsta vodi poreklo od Adama i Eve, kako onda postoji veliki broj krvnih grupa?

Veliki broj naučnika tvrdi da moderni čovek vodi poreklo od primata sličnog majmunu. Oni imaju i veliki broj dokaza za ovu teoriju, uključujući i modernu analizu krvi kao i sprovedena istraživanja u kojima su upoređivali čoveka sa šimpanzama i Rezus majmunima. Rezultati ovih istraživanja su pokazali da čak 85% ljudi ima zajednički krvni faktor sa rezus majmunom i ta krv se zove Rh pozitivna. Rh faktor je nezavistan od A, B i O krvne grupe.

Sve češće do nas dolaze informacije da članovi kraljevskih porodica zasnivaju brak sa svojim rođacima. I pored toga što se to smatra incestom i što nailaze na ismevanje i osuđivanje od strane običnih ljudi, oni i dalje to rade jer imaju svoj razlog a to je ne mešanje Rh faktora.

Svi oni su Rh negativni i ne žele da se mešaju sa ostalih 85% ljudi koji imaju Rh pozitivnu grupu za koju se smatra da ima gene majmuna. Brakove spajaju putem dogovora, a posebno je poznat Bečki novogodišnji bal gde se deca dovode na “gledanje”. Primer ovakvog braka je princ Filip i kraljica Elizabeta II, jer je Filip njen rođak drugog kolena.

U svetu, kao što smo napomenuli, postoji više ljudi sa Rh pozitivnim nego sa Rh negativnim faktorom. Statistika kaže da, kada je reč o stanovnicima evropskog porekla, 16% su Rh negativni, a 84% Rh pozitivni, dok je kod afričkog stanovništva još veći procenat Rh pozitivnih ljudi, čak 99,1%, a Rh negativnih 0,9%. Kada je reč o ostalom stanovništvu, 99,9% su Rh pozitivni, a 0,1% Rh negativni.

O važnosti krvne grupe govori i činjenica da su sve kraljevske porodice na svetu u nekom srodstvu. Takođe, to je slučaj i sa američkim predsednicima kao i sa mnogim poznatim ličnostima kao što su Madona, Merlin Monro, Bred Pit, Tom Henks i drugi.

NIKOLA DUPER: Kako počinje vaš interes za starohebrejski?

MAURO BIGLINO: Pošto već 30 godina proučavam religije i povijest religija, osjetio sam potrebu da se približim izvorima bez posredovanja. Dakle obratio sam se židovskoj zajednici u Torinu. Imao sam sreću naići na jednog velikog učitelja koji je i osnivač jednog centra židovskih studija koji i danas postoji.

NIKOLA DUPER: Znači da ćemo moći vidjeti postoje li razlike i u onim dijelovima koje ste objavili u knjizi o kojoj danas govorimo?

MAURO BIGLINO: Točno, ali ne samo to, vidjet ćemo kako su se konsonante mijenjale kroz stoljeća. Ono što su Mazoreti napravili (kustosi tradicije, od 6. do 9 stoljeća) je ubacivanje vokala između niza konsonanti koje su pisane bez razmaka. To znači da su raspoznali riječi i unutar njih ubacili vokale. Dvije izuzetno zanimljive stvari su da nitko ne zna kako je bila vokalizirana Biblija, tada kada je napisana, kao i to da su Mazoreti napravili taj posao ne prema jezičnim temeljima već prema njihovoj teologiji i dogmi.

NIKOLA DUPER: Sada kada smo saznali neke osnovne informacije zamolio bih vas da nam date nekoliko primjera iz knjige koja je podigla toliko prašine i zbog koje ste na koncu ostali bez posla.

MAURO BIGLINO: Možemo početi od stvaranja čovjeka. Radi se tekstu koji je puno konkretniji od onog kojeg smo navikli slušati. Tu operaciju vrše bića koja Biblija naziva Elohim (ime koje je uvijek prevođeno u jednini kao Bog, dok Biblija nikada ne dovodi u sumnju da se radi o više individua) i koja u tom opisu izgleda veoma slično onome što bi mi danas nazvali genetska inžinjerija. Prijevod nam kaže da su stvorili vrstu homo sapiens tako da su napravili određene promjene na hominidima koji su već postojali na Zemlji. Očigledno je, dakle, da ne ulazim u pitanje stvaranja ljudske vrste, kao i da je sasvim moguće da je Bog prethodno stvorio čovjeka i sve ostalo, ali je sasvim jasno da Biblija ne govori o tome. Zanimljivi su opisi viđenja proroka koji, bez ikakve mistifikacije i na veoma konkretan način, govore o letećim objektima kojima se i sami proroci čude. Vrijedno je spomena da je njihovo čuđenje, pošto se radi o nečemu što potpuno izlazi iz njihove sfere shvaćanja, ipak manje od našeg kada smatramo takve slične pojave nestvarnima

NIKOLA DUPER: Može li nam pomoći ovaj vaš prijevod u potrazi za takozvanom nedostajućom karikom u ljudskoj evoluciji?

MAURO BIGLINO: Ako želimo vjerovati onome što piše u Bibliji i ako smatramo ispravnim prijevod riječi Tselem koja, prema svim etimološkim rječnicima rabina, znači nešto materijalno što sadrži sliku i priliku Elohima, sigurno je da može. Biblija nam kaže da su nas ova bića napravila tako da su unijela, u već postojeće humanoide, nešto što je izvađeno iz samih Elohima i što sadrži njihovu sliku i priliku. Naravno mi danas znamo da je riječ o DNA. Ako se jednog dana prihvati to što piše, ne samo u Bibliji nego i u puno starijim i preciznijim Sumerskim tekstovima, tada ćemo shvatiti zašto smo neuspješno tražili tu takozvanu nedostajuću kariku. Vjerojatno ta karika ne postoji nego je zastupljena upravo s ovom operacijom genetskog inžinjeringa.

NIKOLA DUPER: Spominje li Biblija kada su Elohim stigli, zašto su stigli i kada su otišli?

MAURO BIGLINO: Ne postoji nikakva naznaka o tome kada su stigli i svaka pretpostavka, ako se temeljimo na Bibliji, ne bi bila korektna. Ne spominje se zašto su stigli ali postoji bilješka o trenutku kada su Elohimi podijelili teritorije kojima će upravljati (10. poglavlje knjige Postanka i 32. poglavlje Ponovljenog Zakona – Deuteronomium). Kaže se da je u jednom trenutku njihov vođa podijelio teritorije na zone utjecaja i da je Elohim, kojega mi poznajemo pod imenom Jahve, izabrao svoj. O tome kada su otišli ispričat ću vam jednu zanimljivu priču. U knjizi 'Židovski ratovi' Josip Flavij, 67. – 68. godine nove ere, govori da su u artemizijskom mjesecu, koji dolazi nakon mjeseca židovskog Uskrsa, svećenici u hramu čuli veliku buku i glas koji kaže: 'Mi napuštamo ovo mjesto'. Odmah zatim, piše Josip Flavij, vidjeli su na nebu desetke nebeskih kola koja su letjela među oblacima. Dodaje da su mnogobrojni ljudi bili svjedocima jer bi inače taj događaj bio nevjerojatan. Tko želi provjeriti ova epizoda je ispričana u šestom poglavlju spomenute knjige, stihovi 296 – 299.

NIKOLA DUPER: Vrlo zanimljivo. Dakle Elohimi su bili prisutni na zemlji i u Isusovo doba?

MAURO BIGLINO: Prema Josipu Flaviju izgleda da jesu.

Мислам дека горе доле од она што ни е дадено во јавност можеме да закључиме дека некој извршил генетски инжењеринг над нашиот предок.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.933
Поени од реакции
8.434
„Според мене„?

Според неме, преодни видови не постојат.
Постојат варијации во рамките од еден род, а тоа никој во Црквата не го спори.

А како треба да изгледаат тие преодни видови, обрати се за одговор до поклониците на еволуцијата.
Појасни го ова. Не те разбирам.

... a jaс верувам дека си стручњак и за мојата професија...

Нов сум на форумов, не знам која е твојата професија.
Знаеш ли англиски и колку?

И кај можам јас со тебе? Ти си експерт барем за 50 науки, почнувајќи од астрономија, космогонија, геологија, геоморфологија, астрофизика, нуклеарна физика, термодинамика, зоологија, ботаника, генетика, биоинформатика, медицина, анатомија, таксономија, микробиологија, кристалографија, минералогија, петрологија, палеонтологија, палеоботаника, палеозоологија, физиологија, биохемија, фармакологија, историја, археологија, небесна механика, неорганска, органска, аналитичка и физичка хемија...

Сите според тебе се неточни наведувајќи како контрааргумент по 2 стиха од Светото Писмо и слепо верувајќи на такви стручњаци кои хебрејскиот збор за сабјорога антилопа го превеле како див вол на англиски и бивол на македонски.

Знаат дека теоријата на еволуцијата е неточна и како настанала Вселената и колку е стара, а тоа што не разликуваат антилопа од бивол, тоа е ситница, нема ваљда да цепидлачиме. Така ли е брате Мики?
 
Последно уредено:

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Како не познава еволутивни процеси, што е тогаш ова:


11. И пак рече Бог: „Нека израсте од земјата зеленило – трева, што дава семе, според својот род и вид, и дрво плодородно на земјата, што дава плод и има во себе семе, според својот род и вид!” И стана така.
12. И пушти земјата од себе зеленило: трева што дава семе според својот род и вид, а и дрво плодородно што раѓа плод, и чие семе е според нивниот род на земјата. И виде Бог дека е добро.

20. Потоа рече Бог: „Нека произведе водата лазачи, живи суштества, и птици да полетаат над земјата, под сводот небески! И би така.
21. И создаде Бог големи риби и секаков вид животни влекачи, а кои ги произведе водата, според нивниот род, како и секаков вид крилати птици, според родот нивни. И виде Бог дека е добро.

24. Пак рече Бог: „Нека произведе земјата од себе разни суштества според родот нивни: добиток, и лазачи, и ѕверки земни според нивниот род!” И би така.
25. И создаде Бог ѕверови земни, сопред родот нивни, и добиток според родот негов, и секакви гадинки на земјата, според родот нивни. И виде Бог дека е добро.
Уште едно правење на бесмислен анахронизам од Св. Писмо и површинска перцепција кон Истото но као со “академска наметка“.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики, еве ти еден зен-парадокс кој се вика Шолја чај.

Нан-ин, јапонски Зен-мајстор примил на гости универзитетски професор кој дошол да го испитува околу Зен.
Нан-ин послужил чај. Ја наполнил шолјата на гостинот до врв, но и понатаму продолжил да сипува.
Професорот гледал дека претура и на крај не се воздржал:"Преполно е. Не мора повеќе да сипувате".
"Исто кaко оваа шолја"- рекол Нан-ин, " Вие сте полни со вашите сопствени мислења и шпекулации. Како можам да ви го покажам Зен додека не ја испразните вашата шолја"?

Така и јас брате Мики. Како можам да ти укажам на било што, кога си полн со сопствени мислења и шпекулации?
Брате 121314, (не знам по што си ми брат: по Христа не си ми, ама ајде...),

по миљонитти пат пишувам дека моето учество на форумов го гледам како можност да посведочам за мојата вера и Бог, а не некого да го убедувам или разубедувам во неговите тековни убедувања или заблуди.

Моите лични ставови, мислења, вкусови и интереси, можам да ги поставам на сосема поинакви теми, кои не се дел од духовноста, туку од овосветовноста.

Понајмалку од тебе барам да ме убедуваш во поинакви вистини од оние кои се Божји и црковни.[DOUBLEPOST=1409003717][/DOUBLEPOST]
Појасни го ова. Не те разбирам.
И јас не те разбирам...[DOUBLEPOST=1409003796][/DOUBLEPOST]
Нов сум на форумов, не знам која е твојата професија.
Знаеш ли англиски и колку?
Знам англиски доволно, за да разберам што е напишано во одреден текст на англиски јазик.

Ај сега прашај ме што паста за заби користам...[DOUBLEPOST=1409003897][/DOUBLEPOST]
И кај можам јас со тебе? Ти си експерт барем за 50 науки, почнувајќи од астрономија, космогонија, геологија, геоморфологија, астрофизика, нуклеарна физика, термодинамика, зоологија, ботаника, генетика, биоинформатика, медицина, анатомија, таксономија, микробиологија, кристалографија, минералогија, петрологија, палеонтологија, палеоботаника, палеозоологија, физиологија, биохемија, фармакологија, историја, археологија, небесна механика, неорганска, органска, аналитичка и физичка хемија...
Ваква самопофалба сеуште немам ста‘ено на форумов...
А и скромен сум си по природа. И општество.[DOUBLEPOST=1409004088][/DOUBLEPOST]
Сите според тебе се неточни наведувајќи како контрааргумент по 2 стиха од Светото Писмо и слепо верувајќи на такви стручњаци кои хебрејскиот збор за сабјорога антилопа го превеле како див вол на англиски и бивол на македонски.
Во моево неколку годишно членување на форумов, имам точно одредено „што е„ а „што не е„ прифатливо за Црквата во однос на научните сознанија и вистини од овој Свет.

А дали преводот е точен, дали се во прашање коњи, мазги, антилопи, диносауруси, лепидодендрони или компири, тоа ми е од сосема споредно значење: нити едно од нив нема да ме одведе во Рајот.[DOUBLEPOST=1409004135][/DOUBLEPOST]
Знаат дека теоријата на еволуцијата е неточна и како настанала Вселената и колку е стара, а тоа што не разликуваат антилопа од бивол, тоа е ситница, нема ваљда да цепидлачиме. Така ли е брате Мики?
Штом ти велиш, така нека биде...
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.933
Поени од реакции
8.434
Понајмалку од тебе барам да ме убедуваш во поинакви вистини од оние кои се Божји и црковни.
Читај Библијски креационизам у православној цркви, страна 12-15

http://www.eparhija-sumadijska.org.rs/download/Kalenic/kalenic5_2009.pdf[DOUBLEPOST=1409042914][/DOUBLEPOST]
Да: денес има(ме) такви случаи, како што се поединци од денешните помесни Цркви, кои се приклонети кон одредени овосветовни мудрости и бајки, како што е еволуцијата или како што е екуменизмот.

Да наведам некои од нив: вселенскиот патријарх Мелетија, од првите децении од 20-от век, кој бил масон и под чие влијание е воведен „новиот„ календар, кој е прифатен од добар дел од денешните помесни Цркви, Тука се теолозите Каломирос и Кураев, на кои еволуцијата не им е туѓа. Тука е денешниот патријарх Вартоломеј, за кого е веќе познато дека е наклонет кон римо-католзицизмот и екуменизмот, кој отплаќа за финансирањето на неговото дошколување од страна на римо-католиците.
Брате Мики, доколку Православната Црква званично ја прифати еволуцијата, што ќе направиш? Ќе прејдеш ли во Адвентисти или Јеховини Сведоци?
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Брате Мики, доколку Православната Црква званично ја прифати еволуцијата, што ќе направиш? Ќе прејдеш ли во Адвентисти или Јеховини Сведоци?
Брате 121314,

кога источната православна Црква ќе ја прифати еволуцијата, тоа ќе биде знак (еден од многуте...) кој на верните ќе им укаже дека е време за бегање од Светов, а не за бегање кај „...истите„, дека антихристот почнал да владее и дека ќе следува второто Христово пришествие и Страшниот Негов Суд.

За среќа, еволуцијата ја прифаќаат само заблудени поединци, кои решиле да им служат на двајца господари, а нивните лични ставови си остануваат само нивни, но не и црковно-соборни, а уште помалку Светоотечки.
 
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Брате 121314,

кога источната православна Црква ќе ја прифати еволуцијата, тоа ќе биде знак (еден од многуте...) кој на верните ќе им укаже дека е време за бегање од Светов, а не за бегање кај „...истите„, дека антихристот почнал да владее и дека ќе следува второто Христово пришествие и Страшниот Негов Суд.

За среќа, еволуцијата ја прифаќаат само заблудени поединци, кои решиле да им служат на двајца господари, а нивните лични ставови си остануваат само нивни, но не и црковно-соборни, а уште помалку Светоотечки.
Како ги објаснва црквата расите што ги има на овој свет?

Ако сме од еден пар сите луѓе, како објаснува црквата толку различни крвни групи.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Како ги објаснва црквата расите што ги има на овој свет?

Ако сме од еден пар сите луѓе, како објаснува црквата толку различни крвни групи.
Црковното толкување е прилично воопштено по овие две прашања: живееме во отпаднат Свет, кој во многу нешта е битно различни од првично створениот Свет, во кој (Свет) беше лоциран и Рајот и неговите жители, односно првите луѓе, кои беа непорочни. Со само еден сторен грев, нашите пра-родители го разбија првичниот поредок во целата Вселена, не само на Земјава, а сите последични настани од тоа разбивање, вклучително анатемата Божја кон самиот човек и кон земјата која му беше (на човекот) дадена, промените на Земјава после Потопот, ги предизивкуваат сите денес познати разлики и различности во однос на почетната состојба од Светов.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Дали е вистина дека има црковен закон според кој поповите кај нас мора да одат стално во мантиите? Значи и после работа и кога одат на пр. у прошетка, на пазар и сл. мора да носат мантијата што ја носат и во црква кога се? Демек владиката така наредил?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Црковното толкување е прилично воопштено по овие две прашања: живееме во отпаднат Свет, кој во многу нешта е битно различни од првично створениот Свет, во кој (Свет) беше лоциран и Рајот и неговите жители, односно првите луѓе, кои беа непорочни. Со само еден сторен грев, нашите пра-родители го разбија првичниот поредок во целата Вселена, не само на Земјава, а сите последични настани од тоа разбивање, вклучително анатемата Божја кон самиот човек и кон земјата која му беше (на човекот) дадена, промените на Земјава после Потопот, ги предизивкуваат сите денес познати разлики и различности во однос на почетната состојба од Светов.
Ништо не одговрои конкретно. Научно докажано од она денес што го имаме во јавност сеуште не може никој да ја дефинира историјата на човештвото.

Некој може ја знае вистинската историја но не ја споделува со нас луѓето, не манипулира.

Но факт е дека постоела и еволуција, факт е дека постоеле џинови кои се опишани во библијата.

Се надевам еден ден ќе ја дознаеме вистината кога ќе дојде царството небесно.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Дали е вистина дека има црковен закон според кој поповите кај нас мора да одат стално во мантиите? Значи и после работа и кога одат на пр. у прошетка, на пазар и сл. мора да носат мантијата што ја носат и во црква кога се? Демек владиката така наредил?
Да: начелно, свештенството треба да биде облечено во мантија преку целиот ден, иако меѓу нашето свештенство има и поинакво видување на таа заповед, после реаботното време од свештеникот.[DOUBLEPOST=1409063174][/DOUBLEPOST]
Ништо не одговрои конкретно. Научно докажано од она денес што го имаме во јавност сеуште не може никој да ја дефинира историјата на човештвото.

Некој може ја знае вистинската историја но не ја споделува со нас луѓето, не манипулира.

Но факт е дека постоела и еволуција, факт е дека постоеле џинови кои се опишани во библијата.

Се надевам еден ден ќе ја дознаеме вистината кога ќе дојде царството небесно.
Во Царството Небесно ќе биде сеедно каква била човековата историја.

Џиновите од Билбијата се луѓе со изразит раст и физичка сила, како филистеецот Голијат, но не се во прашање никаки џинови, на начин на кој можеме да ги замислиме.

Историјата е пишувана од победниците, гледана од нивна страна, оти целата човекова историја е збирка од војни.

Она кое е научно докажано, по прашањето на човечовите раси, тоа е само делумна вистина, а ние сме далеку од целосната вистина за родот човечки, но ако умовите ни се насочени кон Ненестата, таа историја станува небитна.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Ами на одмор кога оди попот? На плажа смее ли да се соблече?

Да: начелно, свештенството треба да биде облечено во мантија преку целиот ден, иако меѓу нашето свештенство има и поинакво видување на таа заповед, после реаботното време од свештеникот.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Да: начелно, свештенството треба да биде облечено во мантија преку целиот ден, иако меѓу нашето свештенство има и поинакво видување на таа заповед, после реаботното време од свештеникот.[DOUBLEPOST=1409063174][/DOUBLEPOST]

Во Царството Небесно ќе биде сеедно каква била човековата историја.

Џиновите од Билбијата се луѓе со изразит раст и физичка сила, како филистеецот Голијат, но не се во прашање никаки џинови, на начин на кој можеме да ги замислиме.

Историјата е пишувана од победниците, гледана од нивна страна, оти целата човекова историја е збирка од војни.

Она кое е научно докажано, по прашањето на човечовите раси, тоа е само делумна вистина, а ние сме далеку од целосната вистина за родот човечки, но ако умовите ни се насочени кон Ненестата, таа историја станува небитна.
Како не се џинови? Па еве ти доказ од Библија

Петта книга Мојсеева (Повторени закони)

11. зашто само васанскиот цар Ог остануваше од Рафаините. Ете, одарот му беше железен одар, и сега е во приградието на Амоновите синови: долг девет лакти, а широк – четири лакти, машки лакти.

Novac i mere u biblijska vremena

1 lakat (2 pedlja)= 44,50 cm
1 dugi lakat [1] = 51,80 cm

9 lakti х 44.50 = 400 = 4 metra
4 lakti х 51.80 = 207 = 2.07 metra

Значи ако судиме според креветот Царот Ог бил висок 4 метри.
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Црковното толкување е прилично воопштено по овие две прашања: живееме во отпаднат Свет, кој во многу нешта е битно различни од првично створениот Свет, во кој (Свет) беше лоциран и Рајот и неговите жители, односно првите луѓе, кои беа непорочни. Со само еден сторен грев, нашите пра-родители го разбија првичниот поредок во целата Вселена, не само на Земјава, а сите последични настани од тоа разбивање, вклучително анатемата Божја кон самиот човек и кон земјата која му беше (на човекот) дадена, промените на Земјава после Потопот, ги предизивкуваат сите денес познати разлики и различности во однос на почетната состојба од Светов.
Баце бе па ние сме биле закон не не не закон УСТАВ сме разбиле поредок на цела вселена кој патем била создадена од омнипотентен бог. :D
Значи ли тоа дека овој горе мора да почитува некои закони кои не се создадени од него???:rolleyes:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom