Прашање во врска со Државна матура по македонски

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 мај 2007
Мислења
99
Поени од реакции
0
Како бе; нели е минато неопределно?
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Како бе правописот важен бил кај одговорите. Јас кај шо ќе ми текнеше пишував со мала негде со голема како шо ќе ми дојдеше така. Ако гледаат на тоа јас нема да положам. Озбилно гледаат на правопис во тие одговори?
Јас мислам не оти кај есејот гледаат дали е точно правописни и даваат на пр 4 поени а ваму нема таков дел во оценувањето.
 

AleksandarT

Reckless
Член од
16 ноември 2005
Мислења
180
Поени од реакции
9
едно прашање , дали би ми ги признале к'смет и нишан - бидејќи ги напишав како туѓи зборови , а не турцизми :helou:
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
едно прашање , дали би ми ги признале к'смет и нишан - бидејќи ги напишав како туѓи зборови , а не турцизми :helou:
Туѓи зборови = интернационализми, значи не ти е точно.

Признаено би ти било да пишеше архаизми или турцизми.
 
Член од
12 август 2008
Мислења
44
Поени од реакции
0
Како бе правописот важен бил кај одговорите. Јас кај шо ќе ми текнеше пишував со мала негде со голема како шо ќе ми дојдеше така. Ако гледаат на тоа јас нема да положам. Озбилно гледаат на правопис во тие одговори?
Јас мислам не оти кај есејот гледаат дали е точно правописни и даваат на пр 4 поени а ваму нема таков дел во оценувањето.

И јас така правев, мислам дека на правописот гледаат на есејот и извештајот само
 
Член од
12 август 2008
Мислења
44
Поени од реакции
0
Туѓи зборови = интернационализми, значи не ти е точно.

Признаено би ти било да пишеше архаизми или турцизми.

мислам дека и архаизми не би биле признаени, затоа што пишуваше според потелото на зборовите, а не според процесот на обнова
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Туѓи зборови = интернационализми, значи не ти е точно.

Признаено би ти било да пишеше архаизми или турцизми.
Јас пишав архаизми мислев дека ми е грешно.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
мислам дека и архаизми не би биле признаени, затоа што пишуваше според потелото на зборовите, а не според процесот на обнова
Во секој случај, турцизми е најсоодветен одговор. Туѓи = интернационализми, сосем трета ствар.
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
И јас така правев, мислам дека на правописот гледаат на есејот и извештајот само
Епа ако ти е точен одговорот а имаш правописна грешка колку поени ќе ти дат 0.7. Ми нема логика тоа изгледа само на одговорот ќе гледаат дали е точен или не.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Епа ако ти е точен одговорот а имаш правописна грешка колку поени ќе ти дат 0.7. Ми нема логика тоа изгледа само на одговорот ќе гледаат дали е точен или не.
Kaj prasanjata se gleda samo odgovort dali e tocen.
 
Член од
21 јули 2008
Мислења
36
Поени од реакции
2
а тие прашањата со времето да го заокружиш, незнам како гласеа речениците но мислам дека едното заокружив мин. неопределено а едното мин определено свршено
како напишавте вие?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom