Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Прочитав дека постои реченица во Евангелието каде што Исус вели:''Ќе дојде Божји Пратеник, арап после мене по име Ахмед.'' Сакам да знам дали христијаните обрнале внимание на ова и дали е вистина? И доколку е така, сакам објансување, анализа на самата реченица. Дали Исус го најавил доаѓањето на Мохамед а.с. ? ( btw Мохамед,Ахмед, мислам дека и девте имиња имаат исто терминолошко значење. )
Таква реченица не постои во евангелијата. Такви реченици се наоѓаат само во исламистичките пропагандни брошурчиња.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Исписимус знаеш дека човештвото наскоро ќе се преобрази
целосно во она што денес во суштина е а тоа е Љубов биди
и ти тоа, не му служи на ѓаволот во него нема ништо
освен лицемерие страв омраза и лажни ветувања,
зарем на тоа да ми служиме кога можеме
да бидеме слободни во Љубовта која не условува на
ниту еден начин,
гревот е само спречување на природниот тек на енергијата,
нема ништо вредно во гревот тоа.
Затоа не се обидувај да заведуваш луѓе во
тоа пустило.
Затоа што знаеш дека поголема сила од Љубовта нема
сатаната е како лага пред вистината таа ќе избели.
СЛАВА НА БОГА.
Ѓаволот за кој зборуваш е библискиот и куранскиот бог, пријателе! Ако не ми веруваш, одговори на следниве прашања.
Дали не е лицемерие да велиш дека си љубов, а да создадеш пекол во кој вечно ќе ги мачиш оние кој не те сакаат?
Дали не е сеење омраза, случката кога бог ги раскарува луѓето, им ги меша јазиците да не се разберат и ги растура низ земјата, кога почнале да соработуваат меѓу себе и да работат на нешто кое може да стигне до него?
Дали не е лажно ветување тврдењето дека "блиску" е часот, кога ќе дошол неговиот суд? Не часови, не денови...туку милениуми поминаа, и вие сеуште верувате дека часот е блиску!
Ако гревот е спречување на природниот тек на енергијата, кажи ми кој ја промовира апстиненцијата и кој ги ускратува со забрани и закани дел од човечките особини и нагони?
И за крај, одговори ми на кој начин тоа јас сум заведувал луѓе? Дали во било кој момент реков дека сатанизмот е единствената религија за сите? Дали изнесов некое заплашување за останатите ако не бидат сатанисти? Кој кого заведува? Кој кого заплашува?
 
S

Sagan

Гостин
Здраво. Би сакал некој од вас да ми ги дообјасни следните стихови од Библијата:

6 „Кога твојот брат, синот на мајка ти, или твојот сопствен син, твојата ќерка, жената во твојата прегратка, или твојот пријател кој ти е како и животот, би те заведувал потајно, велејќи: ‘Ајде да им служиме на други богови,’ кои не ги познаваш ни ти ниту ги познаваа твоите татковци,
7 на боговите на оние народи што ќе бидат околу вас, било близу до тебе, било далеку од тебе, од едниот до другиот крај на земјата,
8 немој да се согласиш ниту го слушај! Твоето око нека не го сожалува; не штеди го и не сокривај го,
9 но уби го! Твојата рака нека се дигне прва за да го умртвиш, а потоа раката на целиот народ.
10 Затрупај го со камења додека не умре, зашто се обидуваше да те одврати од Господа, твојот Бог, Кој те изведе од Египетската Земја, од домот на ропството.
11 Кога ќе го чуе тоа, целиот Израел ќе се наполни со страв, па веќе не ќе прави такво зло во твојата средина.”
Второзаконие, Петта книга Мојсеева, Глава 13.​

--- надополнето: Oct 7, 2011 9:59 PM ---
Се извинувам, уште ова:

14 Мојсеј се налути на заповедниците на војската, на илјадниците и на стотниците, кои се вратија од воениот поход.
15 Им рече: „Што! Вие ги оставивте живи сите женски!
16 А токму жените, по Валаамовото наговарање, ги заведоа Израелевите синови да истапат против Господа во Фегоровиот случај. Така дојде помор во Господовото општество.
17 Затоа убијте ги сите машки деца! А убијте ја и секоја жена, која запознала маж!
18 А оставете ги живи за себе сите девојки, кои не запознале машко.
Броеви, четврта книга Мојсеева, Глава 31.​

Прашањето ми е: Мојсеј ли им ги откри на луѓето камените плочи дадени од господ, на кои на едно место стоеше... “Не убивај!“?
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
89
Поени од реакции
25
Ипсисимус и Ван дер Хајтс!
Очигледно многу мозгате, мудрувате и ја напаѓате Библијата! Тоа што го правите е само на ваша штета:

Римјаните: 8:6 Бидејќи мудрувањето на телото, е смрт; а мудрувањето на Духот: живот и мир;
8:7 зашто мудрувањето на телото е непријателство против Бога, бидејќи не му се покорува на Божјиот Закон, ниту пак може.

Всушност нема нејаснотии:

БОГ Е СВЕТ И БАРА ОД НАС ДА СМЕ СВЕТИ!

1 Петрово: 1:16 зашто е напишано: „Бидете свети, зашто Јас Сум свет.”
ЗА СЕКОЈ ГРЕВ КАЗНАТА Е СМРТ!
Римјаните 6:23 зашто смртта е плата за грев, но благодатниот Божји дар е - вечен живот во Христа Исуса, нашиот Господ.

ИСУС ЈА ПЛАТИЛ КАЗНАТА ЗА НАШИОТ ГРЕВ СО СВОЈАТА СМРТ! ЗА ВОЗВРАТ БАРА ДА ГО ПРИФАТИМЕ ЗА СВОЈ СПАСИТЕЛ И ДА ПРЕСТАНЕМЕ ДА ГРЕШИМЕ!

Римјаните: 5:20 А покрај тоа, Законот дојде за да се зголеми престапувањето; но каде што гревот се зголеми, таму благодатта се излеа преизобилно:
5:21 и како што гревот царуваше во смртта, така и благодатта да царува преку правдата за вечен живот преку нашиот Господ Исус Христос!
6:1 И така, што ќе речеме? Да останеме ли и натаму во гревот, за да се умножи благодатта?
6:2 Далеку од тоа! Ние, кои умревме за гревот, како ќе живееме уште во него?
6:6 Тоа го знаеме: нашиот стар човек е распнат заедно со Него, за да биде уништено телото на гревот, па да не му робуваме веќе на гревот,
6:10 Зашто, ако умрел - умрел за гревот еднаш засекогаш, а што живее - живее за Бога.
6:11 Така и вие сметајте се себеси мртви за гревот, но живи за Бога во Исуса Христа нашиот Господ!
6:13 И не давајте му ги вашите членови на гревот за оружје на неправдата, туку предавајте Му се сами себеси на Бога, како оживени од мртвите, а вашите членови на Бога за оружје на правдата!
6:16 Не знаете ли: ако некому му се предадете за робови во послушност - робови сте му на оној, кому му се покорувате: или на гревот - за смрт; или на послушноста - за праведност?
6:22 Но сега, откако сте ослободени од гревот и откако се поставивте во служба на Бога - го имате вашиот плод - осветувањето; а вечниот живот - за крај,
--- надополнето: Oct 7, 2011 10:34 PM ---
Ипсисимус и Ван дер Хајтс!
Очигледно многу мозгате, мудрувате и ја напаѓате Библијата! Тоа што го правите е само на ваша штета:

Римјаните: 8:6 Бидејќи мудрувањето на телото, е смрт; а мудрувањето на Духот: живот и мир;
8:7 зашто мудрувањето на телото е непријателство против Бога, бидејќи не му се покорува на Божјиот Закон, ниту пак може.

Всушност нема нејаснотии:

БОГ Е СВЕТ И БАРА ОД НАС ДА СМЕ СВЕТИ!

1 Петрово: 1:16 зашто е напишано: „Бидете свети, зашто Јас Сум свет.”
ЗА СЕКОЈ ГРЕВ КАЗНАТА Е СМРТ!
Римјаните 6:23 зашто смртта е плата за грев, но благодатниот Божји дар е - вечен живот во Христа Исуса, нашиот Господ.

ИСУС ЈА ПЛАТИЛ КАЗНАТА ЗА НАШИОТ ГРЕВ СО СВОЈАТА СМРТ! ЗА ВОЗВРАТ БАРА ДА ГО ПРИФАТИМЕ ЗА СВОЈ СПАСИТЕЛ И ДА ПРЕСТАНЕМЕ ДА ГРЕШИМЕ!

Римјаните: 5:20 А покрај тоа, Законот дојде за да се зголеми престапувањето; но каде што гревот се зголеми, таму благодатта се излеа преизобилно:
5:21 и како што гревот царуваше во смртта, така и благодатта да царува преку правдата за вечен живот преку нашиот Господ Исус Христос!
6:1 И така, што ќе речеме? Да останеме ли и натаму во гревот, за да се умножи благодатта?
6:2 Далеку од тоа! Ние, кои умревме за гревот, како ќе живееме уште во него?
6:6 Тоа го знаеме: нашиот стар човек е распнат заедно со Него, за да биде уништено телото на гревот, па да не му робуваме веќе на гревот,
6:10 Зашто, ако умрел - умрел за гревот еднаш засекогаш, а што живее - живее за Бога.
6:11 Така и вие сметајте се себеси мртви за гревот, но живи за Бога во Исуса Христа нашиот Господ!
6:13 И не давајте му ги вашите членови на гревот за оружје на неправдата, туку предавајте Му се сами себеси на Бога, како оживени од мртвите, а вашите членови на Бога за оружје на правдата!
6:16 Не знаете ли: ако некому му се предадете за робови во послушност - робови сте му на оној, кому му се покорувате: или на гревот - за смрт; или на послушноста - за праведност?
6:22 Но сега, откако сте ослободени од гревот и откако се поставивте во служба на Бога - го имате вашиот плод - осветувањето; а вечниот живот - за крај,
--- надополнето: Oct 7, 2011 10:34 PM ---
Ипсисимус и Ван дер Хајтс!
Очигледно многу мозгате, мудрувате и ја напаѓате Библијата! Тоа што го правите е само на ваша штета:

Римјаните: 8:6 Бидејќи мудрувањето на телото, е смрт; а мудрувањето на Духот: живот и мир;
8:7 зашто мудрувањето на телото е непријателство против Бога, бидејќи не му се покорува на Божјиот Закон, ниту пак може.

Всушност нема нејаснотии:

БОГ Е СВЕТ И БАРА ОД НАС ДА СМЕ СВЕТИ!

1 Петрово: 1:16 зашто е напишано: „Бидете свети, зашто Јас Сум свет.”
ЗА СЕКОЈ ГРЕВ КАЗНАТА Е СМРТ!
Римјаните 6:23 зашто смртта е плата за грев, но благодатниот Божји дар е - вечен живот во Христа Исуса, нашиот Господ.

ИСУС ЈА ПЛАТИЛ КАЗНАТА ЗА НАШИОТ ГРЕВ СО СВОЈАТА СМРТ! ЗА ВОЗВРАТ БАРА ДА ГО ПРИФАТИМЕ ЗА СВОЈ СПАСИТЕЛ И ДА ПРЕСТАНЕМЕ ДА ГРЕШИМЕ!

Римјаните: 5:20 А покрај тоа, Законот дојде за да се зголеми престапувањето; но каде што гревот се зголеми, таму благодатта се излеа преизобилно:
5:21 и како што гревот царуваше во смртта, така и благодатта да царува преку правдата за вечен живот преку нашиот Господ Исус Христос!
6:1 И така, што ќе речеме? Да останеме ли и натаму во гревот, за да се умножи благодатта?
6:2 Далеку од тоа! Ние, кои умревме за гревот, како ќе живееме уште во него?
6:6 Тоа го знаеме: нашиот стар човек е распнат заедно со Него, за да биде уништено телото на гревот, па да не му робуваме веќе на гревот,
6:10 Зашто, ако умрел - умрел за гревот еднаш засекогаш, а што живее - живее за Бога.
6:11 Така и вие сметајте се себеси мртви за гревот, но живи за Бога во Исуса Христа нашиот Господ!
6:13 И не давајте му ги вашите членови на гревот за оружје на неправдата, туку предавајте Му се сами себеси на Бога, како оживени од мртвите, а вашите членови на Бога за оружје на правдата!
6:16 Не знаете ли: ако некому му се предадете за робови во послушност - робови сте му на оној, кому му се покорувате: или на гревот - за смрт; или на послушноста - за праведност?
6:22 Но сега, откако сте ослободени од гревот и откако се поставивте во служба на Бога - го имате вашиот плод - осветувањето; а вечниот живот - за крај,
--- надополнето: Oct 7, 2011 10:54 PM ---
Ипсисимус и Ван дер Хајтс!
Очигледно многу мозгате, мудрувате и ја напаѓате Библијата! Тоа што го правите е само на ваша штета:

Римјаните: 8:6 Бидејќи мудрувањето на телото, е смрт; а мудрувањето на Духот: живот и мир;
8:7 зашто мудрувањето на телото е непријателство против Бога, бидејќи не му се покорува на Божјиот Закон, ниту пак може.

Всушност нема нејаснотии:

БОГ Е СВЕТ И БАРА ОД НАС ДА СМЕ СВЕТИ!

1 Петрово: 1:16 зашто е напишано: „Бидете свети, зашто Јас Сум свет.”
ЗА СЕКОЈ ГРЕВ КАЗНАТА Е СМРТ!
Римјаните 6:23 зашто смртта е плата за грев, но благодатниот Божји дар е - вечен живот во Христа Исуса, нашиот Господ.

ИСУС ЈА ПЛАТИЛ КАЗНАТА ЗА НАШИОТ ГРЕВ СО СВОЈАТА СМРТ! ЗА ВОЗВРАТ БАРА ДА ГО ПРИФАТИМЕ ЗА СВОЈ СПАСИТЕЛ И ДА ПРЕСТАНЕМЕ ДА ГРЕШИМЕ!

Римјаните: 5:20 А покрај тоа, Законот дојде за да се зголеми престапувањето; но каде што гревот се зголеми, таму благодатта се излеа преизобилно:
5:21 и како што гревот царуваше во смртта, така и благодатта да царува преку правдата за вечен живот преку нашиот Господ Исус Христос!
6:1 И така, што ќе речеме? Да останеме ли и натаму во гревот, за да се умножи благодатта?
6:2 Далеку од тоа! Ние, кои умревме за гревот, како ќе живееме уште во него?
6:6 Тоа го знаеме: нашиот стар човек е распнат заедно со Него, за да биде уништено телото на гревот, па да не му робуваме веќе на гревот,
6:10 Зашто, ако умрел - умрел за гревот еднаш засекогаш, а што живее - живее за Бога.
6:11 Така и вие сметајте се себеси мртви за гревот, но живи за Бога во Исуса Христа нашиот Господ!
6:13 И не давајте му ги вашите членови на гревот за оружје на неправдата, туку предавајте Му се сами себеси на Бога, како оживени од мртвите, а вашите членови на Бога за оружје на правдата!
6:16 Не знаете ли: ако некому му се предадете за робови во послушност - робови сте му на оној, кому му се покорувате: или на гревот - за смрт; или на послушноста - за праведност?
6:22 Но сега, откако сте ослободени од гревот и откако се поставивте во служба на Бога - го имате вашиот плод - осветувањето; а вечниот живот - за крај,
--- надополнето: Oct 7, 2011 11:02 PM ---
Се извинувам.. 3 пати истиот пост.. Компјутеров нешто не ме слушаше, па неколку пати ја поторував операцијата..
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
БОГ Е СВЕТ И БАРА ОД НАС ДА СМЕ СВЕТИ!
Не можеш да биднеш свет.....или си или не си.
Не можеш да биднеш како Бог, или си или не си Бог.
Не можеш да ја смениш твојата суштина, таа е тоа
што си....така да си идеален таков каков што си.
А како нешто што е идеално може да заврши во пеколот?
--- надополнето: Oct 7, 2011 11:09 PM ---
И околу мудрувањето...неможе да ти биде на штета.
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
21
Поени од реакции
5
Таква реченица не постои во евангелијата. Такви реченици се наоѓаат само во исламистичките пропагандни брошурчиња.
ок. сепак фала на одговорот, не ме интересираат никакви брошурчиња, една единствена света книга имаме-Коран, и сигурен сум дека немаш толкава храброст да го прочиташ, колку што имам јас храброст Библијата.
--- надополнето: Oct 8, 2011 1:18 AM ---
Не знам од кај си го прочитал тоа но такво нешто нема никаде во Евангелијата. Исус го најавува Светиот Дух:

Јован: 14:26 А Утешителот, пак, Духот Свети, Кого што Отецот ќе Го испрати во Мое име, Он ќе ве научи на се и ќе ви напомни за се што сум ви зборувал.
фала друже на финиот одговор, за разлика од некој друг.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
ок. сепак фала на одговорот, не ме интересираат никакви брошурчиња, една единствена света книга имаме-Коран, и сигурен сум дека немаш толкава храброст да го прочиташ, колку што имам јас храброст Библијата.
Голем дел од Кyранот имам прочитано, уште пред неколку години. Искрено не ми остави некој голем впечаток и оттаму немав мотив да го прочитам целиот и целосно. Воопшто не станува збор за храброст. Едноставно постојат толку многу книги во светот, а толку малку време за да се прочитаат сите. Затоа човек мора да врши селекција меѓу она што е вредно и она што е бесполезно за читање.
Поздрав!
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
21
Поени од реакции
5
Не знам од кај си го прочитал тоа но такво нешто нема никаде во Евангелијата. Исус го најавува Светиот Дух:

Јован: 14:26 А Утешителот, пак, Духот Свети, Кого што Отецот ќе Го испрати во Мое име, Он ќе ве научи на се и ќе ви напомни за се што сум ви зборувал.
да, ваљда ова е тоа, терминолошкото значење и на двете имиња (Мохамед, Ахмед)-Утешител. ии даа, не тврдам ништо, само пишав за тоа што сум слушнал и прочитал.
--- надополнето: Oct 8, 2011 1:33 AM ---
Голем дел од Кyранот имам прочитано, уште пред неколку години. Искрено не ми остави некој голем впечаток и оттаму немав мотив да го прочитам целиот и целосно. Воопшто не станува збор за храброст. Едноставно постојат толку многу книги во светот, а толку малку време за да се прочитаат сите. Затоа човек мора да врши селекција меѓу она што е вредно и она што е бесполезно за читање.
Поздрав!
Јован: 14:26 А Утешителот, пак, Духот Свети, Кого што Отецот ќе Го испрати во Мое име, Он ќе ве научи на се и ќе ви напомни за се што сум ви зборувал. е за ова зборев одприлика, сигурно доволно си навлезен во мн ствари штом си почнал и Коранот да го читаш некад, терминолошкото значење на двете имиња, Мохамед, Ахмед-Утешител. имаш рчнато нешто во врска со ова? бтв не мора толку дрско со поздравите.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Јован: 14:26 А Утешителот, пак, Духот Свети, Кого што Отецот ќе Го испрати во Мое име, Он ќе ве научи на се и ќе ви напомни за се што сум ви зборувал. е за ова зборев одприлика, сигурно доволно си навлезен во мн ствари штом си почнал и Коранот да го читаш некад, терминолошкото значење на двете имиња, Мохамед, Ахмед-Утешител. имаш рчнато нешто во врска со ова? бтв не мора толку дрско со поздравите.
Утешител на коине грчки јазик (оригиналниот јазик на кој е пишувано евангелието по Јован) не се вика Ахмед, туку Параклетос. Но знам за што зборуваш, затоа што многу добри ми се познати исламистичките пропагандни брошурки и видео клипови.

Муслиманите имаат едно интересно две минутно клипче на youtube (http://www.youtube.com/watch?v=MSDGd8qxkZY) каде што извадиле еден дел од филмот на Мел Гибсон (Пасија или Passion of Christ) и истиот го наведуваат како доказ дека Исус таму го најавил Мухамед. Интересно е да се спомне дека филмот е направен во 2004 година, а тие го земаат како “доказ” дека Исус таму го најавил “макхмад” што според нив значи дека го најавил Мухамед. Но да видиме дали е навистина така.

Прво, филмот, како и секој филм е уметничка творба и воопшто не е 100% веродостоен еквивалент на оригиналните случувања поврзани со животот и делото на Исус Христос и покрај тоа што режисерите се потрудиле тој што е можно поверодостојно да ни ги пренесе последните 12 часовните страдања на Исус Христос. Во филмот се зборува на ткн. “реконструиран арамејски јазик” чија фонетика (изговор на зборовите) се базира на одредени претпоставки. Се надевам дека на сите ни е јасно дека старо-арамејскиот јазик што се зборувал во 1век во Палестина не е ист со модерниот арамејски кој се зборува во Асирија.

Второ, арамејскиот е антички јазик и неговата фонетика не се знае со сигурност, особено затоа што арамејската граматика не содржи самогласки, туку само согласки.

Трето, без разлика на тоа што Исус зборувал арамејски, најстарите пишани документи (евангелија) што се пронајдени се пронајдени на коине грчки јазик, а не на арамејски. Оттаму е смешно да се вели дека Исус вака или онака рекол на арамејски, кога ние немаме зачуван запис на арамејски јазик од први век, а и да би сме имале, тоа би биле само согласки, без самогласки и правилниот изговор не би го знаеле.

Четврто, евреите за Бог не викаат алах, туку ЕЛ или ЕЛОХИМ.

Петто, ако муслиманите го земаат филмот Пасија како автентичен извор за зборовите на Исус, тогаш зошто не ги земат како автентични и другите делови од филмот како што се Христовото страдање, распнување и воскресение? Зошто потребата од селективност? Зарем ќе ја ставаме раката врз текстот и ќе велиме: „Прочитај што пишува меѓу прстите, ете тоа е вистината“, а од друга страна прикриваме еден голем дел од текстот.
 
S

Sagan

Гостин
Ипсисимус и Ван дер Хајтс!
Очигледно многу мозгате, мудрувате и ја напаѓате Библијата! Тоа што го правите е само на ваша штета:
Ама... ама... :place: Па нели “Прашај и ќе ти се каже, тропни и ќе ти се отвори...“?

Понизно се извинувам што поставив прашања. Од сега нема да мозгам. Послушно ќе слушам и ќе повторувам што ќе ми се каже.

Ќе бидам вистински верник.

П.С. Драг/а... како тоа ја нападнав Библијата со тоа што цитирав од неа?
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
21
Поени од реакции
5
Утешител на коине грчки јазик (оригиналниот јазик на кој е пишувано евангелието по Јован) не се вика Ахмед, туку Параклетос. Но знам за што зборуваш, затоа што многу добри ми се познати исламистичките пропагандни брошурки и видео клипови.

Муслиманите имаат едно интересно две минутно клипче на youtube (http://www.youtube.com/watch?v=MSDGd8qxkZY) каде што извадиле еден дел од филмот на Мел Гибсон (Пасија или Passion of Christ) и истиот го наведуваат како доказ дека Исус таму го најавил Мухамед. Интересно е да се спомне дека филмот е направен во 2004 година, а тие го земаат како “доказ” дека Исус таму го најавил “макхмад” што според нив значи дека го најавил Мухамед. Но да видиме дали е навистина така.

Прво, филмот, како и секој филм е уметничка творба и воопшто не е 100% веродостоен еквивалент на оригиналните случувања поврзани со животот и делото на Исус Христос и покрај тоа што режисерите се потрудиле тој што е можно поверодостојно да ни ги пренесе последните 12 часовните страдања на Исус Христос. Во филмот се зборува на ткн. “реконструиран арамејски јазик” чија фонетика (изговор на зборовите) се базира на одредени претпоставки. Се надевам дека на сите ни е јасно дека старо-арамејскиот јазик што се зборувал во 1век во Палестина не е ист со модерниот арамејски кој се зборува во Асирија.

Второ, арамејскиот е антички јазик и неговата фонетика не се знае со сигурност, особено затоа што арамејската граматика не содржи самогласки, туку само согласки.

Трето, без разлика на тоа што Исус зборувал арамејски, најстарите пишани документи (евангелија) што се пронајдени се пронајдени на коине грчки јазик, а не на арамејски. Оттаму е смешно да се вели дека Исус вака или онака рекол на арамејски, кога ние немаме зачуван запис на арамејски јазик од први век, а и да би сме имале, тоа би биле само согласки, без самогласки и правилниот изговор не би го знаеле.

Четврто, евреите за Бог не викаат алах, туку ЕЛ или ЕЛОХИМ.

Петто, ако муслиманите го земаат филмот Пасија како автентичен извор за зборовите на Исус, тогаш зошто не ги земат како автентични и другите делови од филмот како што се Христовото страдање, распнување и воскресение? Зошто потребата од селективност? Зарем ќе ја ставаме раката врз текстот и ќе велиме: „Прочитај што пишува меѓу прстите, ете тоа е вистината“, а од друга страна прикриваме еден голем дел од текстот.
не мораше толку да се мачиш, и дааа, фала шо ми го раскажа филмот и онака го немав гледано. не сум премногу религиозен, знам дека има пропаганди, не само кај нас, кај сите, а знам дека има ствари во нашата Книга пишани пред 1400 години, а науката дури денес ги открива, али нмв, шекил о нил, мајкл џексон, касиус клеј и мн други познати научници, спортисти, пеачи низ светот сигурно биле доволно уверени во некои ствари, мењање религија не е мала работа да се разбереме. Не сум тука за да убедувам некого во некои ствари, сакам реално да ги согледаме некои работи, али нмв секој со своја реалност, крај краева луѓе сме сите.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ипсисимус и Ван дер Хајтс!
Очигледно многу мозгате, мудрувате и ја напаѓате Библијата! Тоа што го правите е само на ваша штета:
Дали ние мозгаме и дали е тоа на наша штета, ти не се секирај, туку одговори на прашањето:

Матеј 10:37:
Кој го љуби таткото или мајката, повеќе од Мене, не е достоен за Мене, и кој го љуби синот или ќерката, повеќе од Мене, не е достоен за Мене;

Ако твојот син, те сака тебе повеќе од Исус, и поради тоа како недостоен, заврши во пеколот, дали ти тоа ќе го сметаш за нормално, и дали ќе уживаш во рајот, сакајќи го единствено твојот бог?
Имаш ли одговор или немаш?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Рецептот за тоа како да станам попаметна и да го распознавам доброто од злото го најдов во Библијата, која вели:

2 Тимотеј 3:
16Целото Писмо е од Бога вдахновено и е полезно за поука, за изобличување, за поправање и за воспитување во правдата,
17 за да биде Божјиот човек совршено подготвен за секое добро дело.
)
Не е тоа никаков рецепт: во времето кога Св.Ап. Павле го запишал погоре наведеното, Светото Писмо, поточно, Новиот Завет, како дел од Писмото, ниту бил целосно запишан/оформен, ниту Светото Писмо били канонизирано па така, Ап. Павле не мисли на Светото Писмо, како целина, туку мисли на Стариот Завет. Е сега, Твој избор е ако сакаш да се спасуваш според Стариот Завет, кој е „сенка„, а не според Новиот, кој е „слика„.
--- надополнето: Oct 8, 2011 1:41 PM ---
Заради тоа и се зачленив на форумов, ама за беља - и тука не можам баш да ги најдам..(соистомислениците)
Тамам работа ако истомисленици бараш на форумов, на улица или на некое „трето„ место...
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Таква реченица не постои во евангелијата. Такви реченици се наоѓаат само во исламистичките пропагандни брошурчиња.
greska si ,ne vo islamski brosurcinja,, tuku vo barnabinovo evangelie. koi vie toaa go negirate,koe go smetate kako apokrifno evangelie.
--- надополнето: Oct 8, 2011 4:28 PM ---
Утешител на коине грчки јазик (оригиналниот јазик на кој е пишувано евангелието по Јован) не се вика Ахмед, туку Параклетос. Но знам за што зборуваш, затоа што многу добри ми се познати исламистичките пропагандни брошурки и видео клипови.

Муслиманите имаат едно интересно две минутно клипче на youtube (http://www.youtube.com/watch?v=MSDGd8qxkZY) каде што извадиле еден дел од филмот на Мел Гибсон (Пасија или Passion of Christ) и истиот го наведуваат како доказ дека Исус таму го најавил Мухамед. Интересно е да се спомне дека филмот е направен во 2004 година, а тие го земаат како “доказ” дека Исус таму го најавил “макхмад” што според нив значи дека го најавил Мухамед. Но да видиме дали е навистина така.

Прво, филмот, како и секој филм е уметничка творба и воопшто не е 100% веродостоен еквивалент на оригиналните случувања поврзани со животот и делото на Исус Христос и покрај тоа што режисерите се потрудиле тој што е можно поверодостојно да ни ги пренесе последните 12 часовните страдања на Исус Христос. Во филмот се зборува на ткн. “реконструиран арамејски јазик” чија фонетика (изговор на зборовите) се базира на одредени претпоставки. Се надевам дека на сите ни е јасно дека старо-арамејскиот јазик што се зборувал во 1век во Палестина не е ист со модерниот арамејски кој се зборува во Асирија.

Второ, арамејскиот е антички јазик и неговата фонетика не се знае со сигурност, особено затоа што арамејската граматика не содржи самогласки, туку само согласки.

Трето, без разлика на тоа што Исус зборувал арамејски, најстарите пишани документи (евангелија) што се пронајдени се пронајдени на коине грчки јазик, а не на арамејски. Оттаму е смешно да се вели дека Исус вака или онака рекол на арамејски, кога ние немаме зачуван запис на арамејски јазик од први век, а и да би сме имале, тоа би биле само согласки, без самогласки и правилниот изговор не би го знаеле.

Четврто, евреите за Бог не викаат алах, туку ЕЛ или ЕЛОХИМ.

Петто, ако муслиманите го земаат филмот Пасија како автентичен извор за зборовите на Исус, тогаш зошто не ги земат како автентични и другите делови од филмот како што се Христовото страдање, распнување и воскресение? Зошто потребата од селективност? Зарем ќе ја ставаме раката врз текстот и ќе велиме: „Прочитај што пишува меѓу прстите, ете тоа е вистината“, а од друга страна прикриваме еден голем дел од текстот.
dali moze svetiod duh ili utesitel ili branitel kako sakate naracetegoo , da slusa i da govori. i da im kazuva na lugeto, t.e da mu se prepise svojstvo na duhot na vistinata (utesitel) deka go zboruva i go kazuva ona sto go slusa, toa taka pisuva vo biblijataa deka duhot na vistinata , branitelot (utesitelot) '' no od sebe nema da zboruva, a ke govori sto ke cue, i ke vi ja kaze idninata''
.jas nemam sretnato duh da govori i da slusa, ako ima sretnato nekoj neka kaze.
ponataka bibliskiot tekst veli;jas ke go pomolam otecot, toj ke vi dade drug branitel ..
na sto se podrazbira ova
na svetiod duh?
ili na nekoj posrednik kako stoe toj, covecka osoba?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom