Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.
N

Nessa Alcarin

Гостин
А зошто да се обидуваш да ги потиснеш „животинските“ пориви и мисли. Со тоа правиш добро на својата „душа“? Не, колку повеќе ги потиснуваш толку повеќе излегуваат надвор. Кога сите пориви ти се задоволени, тогаш немаш ни потреба да имаш „нечисти“ мисли, се чуствуваш убаво во сопственото тело... А да бегам од тоа што ми доаѓа природно, не благодарам.

П.С Абре што стана со : Не прави слика или идол ... не му се поклонувај и не му служи....
--- надополнето: Sep 27, 2011 2:10 PM ---
Крстот е симбол на светото тројство? :vozbud:
И ти па сега. Веднаш отиде геометриски? :)

" Поради тоа што секоја година од гробот на свети апостол и евангелист Јован излегувал мек прав, кој верните го собирале, и од него се случиле голем број на излекувања " Се мачкале со правот или вршеле РИТУАЛИ?
 
W

wernstrom

Гостин
2 Цареви 2:23-24
23 Оттаму се искачи во Ветил. Додека одеше патем, од градот излегоа деца и му се потсмеваа, говорејќи: „Дојди, бескосник! Дојди, бескосник!”
24 Тој се обѕрна, ги погледа и ги проколна во Господово Име. И веднаш излегоа две мечки од шумата и раскинаа четириесет и две деца.
Бидејќи големи се шансите да бидам ќелав на постари години, ме интересира кога можам да се повикам на ова (не за деца, пример ако ми се потсмеваат комшиите)?
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Грешиш ако мислиш дека се плашам од Судниот Ден. Тој и нема да дојде така брзо. Пред да се случи тој Ден, треба најпрвин да се случи отстранувањето на будните Христијани или вознесувањето, како што тоа порано го споменав на форумов..
А од Судниот ден треба да се плашат оние кои сега „спијат“; Оние, кои при очи - не гледаат, при уши - не слушаат и при здрав разум се однесуваат како неразумни..
--- надополнето: Sep 27, 2011 11:41 AM ---
Еве што мисли Господ за луѓето кои се денес почитувани, кои седат на почесни места, се издигнуваат себеси над Бог за да створат пари, погрешно интерпретирајќи го Божјиот Збор и наведувајќи ги на погрешен пат Божјите деца; Што мисли за оние кои се потсмеваат и ги понижуваат оние Божји деца кои го слушаат Неговиот Глас, го разжалостуваат Светиот Дух во име на религијата или на црквата, за да спечалат пари... И што мисли Господ за оние кои се нарекуваат Христијани, но одбиваат да го чујат гласот на Божјите пророци, кои Бог ги испраќа за да ги предупреди...

Лука 13: 23-30
23 А некој му рече: „Господи, малку ли се оние, кои се спасуваат?” Тој пак им рече:
24 ”Борете се да влезете низ тесната врата, зашто ви велам: мнозина ќе настојуваат да влезат, но не ќе можат.
25 Кога домаќинот ќе стане и ќе ја затвори вратата, а ако вие останете надвор и почнете да чукате на вратата и да говорите: „Господи, отвори ни!” Тој ќе ви одговори: „Не знам од каде сте!”
26 Тогаш ќе почнете да зборувате: „Јадевме и пиевме пред Тебе; а Ти поучуваше по нашите улици.”
27 А Тој ќе ви рече: „Ви велам, не знам од каде сте? Отстапете од Мене сите, кои вршите неправда!”
28 Таму ќе биде плач и чкртање со заби, кога ќе ги видите Авраама, Исака и Јакова и сите пророци во Божјото Царство, а себеси - истерани надвор.
29 И ќе дојдат од исток и запад, од север и југ, и ќе седнат во Божјото Царство.
30 И ете, има последни, кои ќе бидат први; и има први, кои ќе бидат последни.”

Лука 12: 35-47
35 Нека ви биде препашан крстот, а светилките запалени!
36 А вие бидете слични на луѓе, кои го чекаат својот господар, кога се враќа од свадба, за да му отворат веднаш, штом дојде и почука.
37 Блажени се оние слуги, кои господарот ќе ги најде будни, кога ќе си дојде! Вистина ви велам, дека ќе се препаше, ќе ги прилегне до трпезата и ќе дојде да им служи.
38 И ако дојде во втората или третата стража и ги најде така, блазе им ним.
39 Но, знајте го ова: кога домаќинот би знаел во кој час ќе дојде крадецот, не би дозволил да му ја поткопа куќата.
40 Затоа и вие бидете готови, зашто Човечкиот Син ќе дојде во час, во кој не мислите!”
41 А тогаш Петар рече: „Господи, нам ли ни ја кажуваш оваа приказна или на сите?”
42 А Господ рече: „Имено, кој е оној верен и разумен домоуправител, кого господарот ќе го постави над своите слуги, за да им дава храна на време?
43 Блажен е оној слуга, кога господарот - кога дојде - ќе го најде да работи така!
44 Вистина ви велам, ќе го постави над целиот свој имот.
45 Но ако оној слуга рече во своето срце: ‘Мојот господар нема да дојде скоро,’ па почне да ги бие момчињата и момичињата, да јаде, да пие и да се пијани;
46 господарот на тој слуга ќе дојде во ден, кога не го очекува, и во час, што не го знае, и ќе го расече и ќе ја одреди неговата судбина со неверните.
47 А оној слуга, кој ја знаел волјата на својот господар, и не приготвил и не постапил според неговата волја, ќе биде многу биен.
Си ми ставила твои реченици во мојот цитат, ваљда грешка... нема везе... Не сум истражувал воопшто за Еленин, да, и се надевав дека ти ќе ми посочиш некој доказ кој децидно докажува дека името на кометата не е дадено според научникот кој ја открил туку тој е измислен за да се прикрие точното значење (според тебе) Extinction Level Event .

А зборовите на еден од илјадниците богови низ историјава не ми значат многу. :)
Друг бог друго си кажал. Веројатно си свесна дека шансата ти и твојот бог да бидете во право а другите богови да се измислени е незамисливо мала. Ако веќе претпоставуваме дека барем еден мора да постои нели. :)
Ако случајно си го погодила џекпотот(богот), секоја чест и нека ти е со среќа рајот.
Јас не сум фан на игрите на среќа.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
89
Поени од реакции
25
Си ми ставила твои реченици во мојот цитат, ваљда грешка... нема везе... Не сум истражувал воопшто за Еленин, да, и се надевав дека ти ќе ми посочиш некој доказ кој децидно докажува дека името на кометата не е дадено според научникот кој ја открил туку тој е измислен за да се прикрие точното значење (според тебе) Extinction Level Event .

А зборовите на еден од илјадниците богови низ историјава не ми значат многу. :)
Друг бог друго си кажал. Веројатно си свесна дека шансата ти и твојот бог да бидете во право а другите богови да се измислени е незамисливо мала. Ако веќе претпоставуваме дека барем еден мора да постои нели. :)
Ако случајно си го погодила џекпотот(богот), секоја чест и нека ти е со среќа рајот.
Јас не сум фан на игрите на среќа.
Ке се обидам да ја најдам страната на која го процитав тоа за Еленин, па ке пратам линк..
Што се однесува до илјадниците „богови“.. Всушност, Бог е (Тро)Еден Бог - Јехова, заедно со Исус Христос и Светиот Дух.
Жал ми е што очигледно имаш дилеми околу твојата вера во вистинската религија. Јас немам таква дилема, затоа што ниту еден „бог“ не се жртвувал себе си за своите верници, како што тоа го направил Богот во Кој јас верувам.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Ке се обидам да ја најдам страната на која го процитав тоа за Еленин, па ке пратам линк..
Што се однесува до илјадниците „богови“.. Всушност, Бог е (Тро)Еден Бог - Јехова, заедно со Исус Христос и Светиот Дух.
Жал ми е што очигледно имаш дилеми околу твојата вера во вистинската религија. Јас немам таква дилема, затоа што ниту еден „бог“ не се жртвувал себе си за своите верници, како што тоа го направил Богот во Кој јас верувам.
Се жртвувал за своите верници поради казната (СМРТТА) на која сам ги осудил поради Ева и Змијата:cuc:
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Вчера баш правев муабет со еден другар, он е ептен по спортот, зборевме за идоли, знам дека е забрането и се смета за грев да се прават идоли од смртници, што мислите Вие поискусните? Што е со навивачите кои живот даваат за некој играч?
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
89
Поени од реакции
25
Се жртвувал за своите верници поради казната (СМРТТА) на која сам ги осудил поради Ева и Змијата:cuc:
Да се жртвувал, затоа што ги сакал своите созданија..Ја претрпел сета казна што ние сме ја заслужиле за нашите гревови. А за возврат бара пред се - ДА ВЕРУВАМЕ ВО НЕГО, да Го Сакаме и да Му ги почитуваме заповедите.. Па тоа и не треба да е толку тешко, нели!?
--- надополнето: Sep 28, 2011 2:32 PM ---
Вчера баш правев муабет со еден другар, он е ептен по спортот, зборевме за идоли, знам дека е забрането и се смета за грев да се прават идоли од смртници, што мислите Вие поискусните? Што е со навивачите кои живот даваат за некој играч?
Нашиот Господ Вели дека е љубоморен Бог. Тој Бара од нас да ни е на прво место во животот. Се друго - да ни е споредно.. Тоа споредно не значи дека не треба да го сакаме споредното. Но сепак Првиот да си остане Прв!. Ме разбираш..?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Да се жртвувал, затоа што ги сакал своите созданија..Ја претрпел сета казна што ние сме ја заслужиле за нашите гревови. А за возврат бара пред се - ДА ВЕРУВАМЕ ВО НЕГО, да Го Сакаме и да Му ги почитуваме заповедите.. Па тоа и не треба да е толку тешко, нели!?
А зошто да се жртвува кога е семоќен? Неможел едноставно да премине преку тоа и крај?
И на кој начин се луѓето грешни, кога тој ги создал без сознание за добро и зло? Како ќе знаеш дали твојата постапка е исправна или не, ако немаш сознание за добро и зло?
Ви битие многу јасно се вели дека очите им се отвориле одкако пробале од дрвото на спознанието!
Забранетото дрво е дрвото за спознавање на доброто и злото! Плус тоа ги лажел дека ќе умрат ако пробаат или само ако се допрат.
Ние сме ја заслужиле таа казна??! Зошто? Затоа што сме ја одкриле неговата лага?
--- надополнето: Sep 28, 2011 2:45 PM ---
Нашиот Господ Вели дека е љубоморен Бог. Тој Бара од нас да ни е на прво место во животот. Се друго - да ни е споредно.. Тоа споредно не значи дека не треба да го сакаме споредното. Но сепак Првиот да си остане Прв!. Ме разбираш..?
И за тебе тоа е ок, нели? Ти негледаш ништо фалично во ова?
Како може со заповед да натераш некого да те почитува и сака?! Баш ме интересира! Може и јас ќе почнам после да ја применувам техниката.
Девојко!!! Зарем сеуште не си сватила дека љубовта и почитта се ЗАСЛУЖУВААТ!! Не се наметнуваат со заповед!
Дали јас му напишав молба на твојот бог да бидам создаден, па сега тој да биде љубоморен ако не ми е на прво место?!
Како воопшто може да веруваш во бесмислица како "Љубоморен бог"?!!?:tapp:
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Нашиот Господ Вели дека е љубоморен Бог. Тој Бара од нас да ни е на прво место во животот. Се друго - да ни е споредно.. Тоа споредно не значи дека не треба да го сакаме споредното. Но сепак Првиот да си остане Прв!. Ме разбираш..?
Јасно, благодарам. :)
 
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.768
Поени од реакции
31
Крстот е симбол на светото тројство? :vozbud:
Крстот е единствениот символ, достоен за наша безусловна верност, и дека нашето спасение не зависи од било какви земни победи, туку единствено од вистинската и неизбежна победа на Христовото Распетие и нашето сораспнување со Него. И кога ние го вознесуваме Крстот и се поклонуваме пред него со почит и прославување, прогласуваме дека припаѓаме на Царството што не е од овој свет и дека нашето изворно и вечно граѓанство, заедно со светите, му припаѓа на Градот Божји.
Првото старозаветно читање на празникот ни зборува за дрвото, кое ги претвора горчливите води во слатки, и е символ на Крстното Дрво (Изл. 15, 22; 16,1).
На Крстот Твој му се поклонуваме, Владико и Светото Воскресение Твое го славиме. (Тропар од поклонувањето на Крстот)

Уметничките изобразувања на Крстот често го засолнуваат во нашето сознание оној крст, којшто Спасителот го носеше на Голгота, крстот на кој умирал Господ. Во тие далечни времиња крстот значел смрт за престапникот; смрт пред која се ужаснувало човечкото сознание. Казнетиот, кому местото не му било среде луѓето, бил исфрлан надвор од градот, и неговиот пат преку сурова смрт, водел до дното на адот. Таков бил и Спасителот за оние што го предале, оние што го осудиле на распнување, приковувајќи го на крстот, подбивајќи се со Него во часот на Неговото умирање. Тој за нив бил престапник, кој заслужувал последно исфрлање од средината на живите и конечно, смрт, т.е. исклучување од средината на живите.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Крстот е единствениот символ, достоен за наша безусловна верност, и дека нашето спасение не зависи од било какви земни победи, туку единствено од вистинската и неизбежна победа на Христовото Распетие и нашето сораспнување со Него. И кога ние го вознесуваме Крстот и се поклонуваме пред него со почит и прославување, прогласуваме дека припаѓаме на Царството што не е од овој свет и дека нашето изворно и вечно граѓанство, заедно со светите, му припаѓа на Градот Божји.
Првото старозаветно читање на празникот ни зборува за дрвото, кое ги претвора горчливите води во слатки, и е символ на Крстното Дрво (Изл. 15, 22; 16,1).
На Крстот Твој му се поклонуваме, Владико и Светото Воскресение Твое го славиме. (Тропар од поклонувањето на Крстот)

Уметничките изобразувања на Крстот често го засолнуваат во нашето сознание оној крст, којшто Спасителот го носеше на Голгота, крстот на кој умирал Господ. Во тие далечни времиња крстот значел смрт за престапникот; смрт пред која се ужаснувало човечкото сознание. Казнетиот, кому местото не му било среде луѓето, бил исфрлан надвор од градот, и неговиот пат преку сурова смрт, водел до дното на адот. Таков бил и Спасителот за оние што го предале, оние што го осудиле на распнување, приковувајќи го на крстот, подбивајќи се со Него во часот на Неговото умирање. Тој за нив бил престапник, кој заслужувал последно исфрлање од средината на живите и конечно, смрт, т.е. исклучување од средината на живите.
Му се извинувам на сите членови на форумот, ако на било кој начин те поттикнав да го напишеш ова...
 
B

Black Guard

Гостин
Koга душата се вдахнува во бебињата мислам додека се во мајчината утроба,пишува во библијата нешто за тоа?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom