Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
И зошто пак ми цитираш од англискиот превод. Дали оти таму зборот зло, ти одговара на твоите сатанистички толкувања? Оти кај нашиот превод не е преведено зло, него има друг збор. Можеби и на јапонски ќе ми цитираше доколку таму би бил искористен некој позначителен збор.
Абе, верник еден неразбран, доста више ми се качиш на врат. Ако сакаш да збориш - збори. Не туку кукај и се јадај наоколу. Мислам дека на никого не му се интересни твоите кукумјавки. Лично, ама ич не ми смета што ми се рајцаш, дури и ми е симпатично, ама ја труеш темава и ја гасиш дискусијата. Знам дека така ќе си пораат, ама таква моќ на овој форум ти немаш. Јеби га.

Ова е тема за дискусија. Ти не дискутираш. Дали ме разбираш? Ти си, друже, тотално аут на темава. Де, опрај се малку.

Ти цитирам од верзијата на Крал Џејмс, пошто таа е основата од која се правени сите останати современи преводи. Ако треба нешто да се цитира, тогаш тоа е KJV. Ова, како верник, треба да си го знаеш. Да знаев хибру или старогрчки, ќе ти цитирав од нив.

На ова прашање, освен манипулаторот Чорбаџија и од-тебе-многу-почитуваниот-ГУРУ-за-православието Мики1, никој друг верник не се произнесол, вклучувајќи ве и тебе и оној со подвоената личност и 40 никови. Ако се сметаш за способен да изаргументираш некаква позиција по прашањето, јас со големо задоволство ќе ја прочитам и ќе и обрнам должно внимание. Ако не - сиктер! Сори, али сиктер!
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Во овој текст има неколку библиски дезинформации и избрзани заклучоци на темел на библиско непознавање.
Бог ги сака луѓето и сака да им прости, но многу луѓе одбиваат да им биде простено, не сакаат да се покајат и наместо да се покајат тие горделиво се воздигаат над Бог судејќи ги Неговите постапки, мислат дека се попаметни од Него и нудат (во нивни очи) попаметни потези од тие на Бог, попаметни (во нивни очи) решенија за човековиот проблем со гревот.
Ми одговори ама ништо не ми одговори. Ако јас сакам некој (тргнувам од мене), јас простувам. Иако знам дека пак ке ми згрешат и пак ке им простам (многу луѓе ова го сметаат за слабост, јас си го сметам за доблест :)) А да не зборуваме за некој кој е семоќен бог. Јас ве сакам ама ке ве казнам ако не правите како што ви кажувам. И како некој обичен човек може да се издигне над бог. Или што е проблемот пати од комплекс? "Ви се лутам на сите што се правите паметни, зошто јас не сум ви го дозволил тоа." Ако бог е љубов, каква е таа љубов која е условена со барања. Вие навистина никогаш во живот не сте сакале како што треба тогаш (не зборам за сексуални врски, зборам за врска меѓу двајца која се заснова исклучиво на потреба, сакање и радост да го видиш исполнет и среќен секој ден, безразлика дали вчера тој ти „збрцал нож во грб“ - ова е во кратки црти :D )
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Абе, верник еден неразбран, доста више ми се качиш на врат. Ако сакаш да збориш - збори. Не туку кукај и се јадај наоколу. Мислам дека на никого не му се интересни твоите кукумјавки. Лично, ама ич не ми смета што ми се рајцаш, дури и ми е симпатично, ама ја труеш темава и ја гасиш дискусијата. Знам дека така ќе си пораат, ама таква моќ на овој форум ти немаш. Јеби га.

Ова е тема за дискусија. Ти не дискутираш. Дали ме разбираш? Ти си, друже, тотално аут на темава. Де, опрај се малку.

Ти цитирам од верзијата на Крал Џејмс, пошто таа е основата од која се правени сите останати современи преводи. Ако треба нешто да се цитира, тогаш тоа е KJV. Ова, како верник, треба да си го знаеш. Да знаев хибру или старогрчки, ќе ти цитирав од нив.

На ова прашање, освен манипулаторот Чорбаџија и од-тебе-многу-почитуваниот-ГУРУ-за-православието Мики1, никој друг верник не се произнесол, вклучувајќи ве и тебе и оној со подвоената личност и 40 никови. Ако се сметаш за способен да изаргументираш некаква позиција по прашањето, јас со големо задоволство ќе ја прочитам и ќе и обрнам должно внимание. Ако не - сиктер! Сори, али сиктер!
Зарем не ти одговорија неколку пати веќе? Што уште сакаш. Да ги убедуваш луѓето дека се они грешка а ти во право? Зарем ти сакаш да ја истолкуваш Библијата за нас, кои нели по твоево грешка ја разбираме. Глеј си таму безбожлукот, а Библиските толкувањеа остај ги на Христијаните. Нашол таму 2 цитати од некој сајт и ќе ни се прави тука голем познавач на Писмото.

П.С. Кој тоа има 40 никови?
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Мајмунов ја користи крпата, оти претходно некој му ја оставил на дофат-да немаше крпа, мајмунов не би ја ни користел, туку би практикувал друг начин на миење. Патем, крпата не е изработена од мајмун, туку од човек, кој веројатно намерно и свесно му ја оставил крапата на мајмунов.

И пак не гледам што е овде добро а што зло...
--- надополнето: Sep 7, 2011 12:05 PM ---

Очигледно е дека мајмунов е навикнат да биде опкружен со луѓе, а не ми е тешко да претпоставам дека некој од тие луѓе го поднаучил мајмунов како се користи запалка, за потребите од клипот и потребата од јаван презентација клипот.

И пак не гледам што е овде добро а што зло...
--- надополнето: Sep 7, 2011 12:10 PM ---

Однесувањето на делфините (позанти по тоа што имаат нешто појќе ум...) сепак е чисто животинско и инстинктивно, а делфините и ајкулите ионака не се нешто пријателски битија.

За мене е најблаго речено, сомнително тоа што оваа одбрана на делфините кон сурферите, се случила ѓоамити „спонтано„...Ќе да е ова намерен настан, за покажување преку медиуми. Не е проблем да се издесираат делфините, ради нивната пријателска релација со тренерите.

И пак не гледам што е овде добро а што зло...
Бараше своеволни животни - доби.
Бараше креативни животни - доби.
Бараше зли животни - и тоа доби.
Бараше добри животни - бујрум.
Бараше разумни животни - ете ти го бонобото - планира, организира, готви, црта, флертува, цвика и се радува, помни, иновира, измислува симболи и ги користи во комуникација со останатите од видот и оние надвор од неговиот вид...

Али ти викаш „Јок“ не постои тоа - местено е?!?! Што е тука местено, душо една загубена?!?

Де дефинирај прецизно што е тоа невозможно кај животните, па да ти ископаме едно такво животинско клипче, може?
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
e aj sea i ti so klipche ., najlesen nachin da se izmontira neshto., na klipchinja li spadnavte., so tehnikava od zhivotno choek praite ., a od choek zhivotno nevideno., pa i ne so slika tuku so zborovi........:coffee:
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Зарем не ти одговорија неколку пати веќе? Што уште сакаш. Да ги убедуваш луѓето дека се они грешка а ти во право? Зарем ти сакаш да ја истолкуваш Библијата за нас, кои нели по твоево грешка ја разбираме. Глеј си таму безбожлукот, а Библиските толкувањеа остај ги на Христијаните. Нашол таму 2 цитати од некој сајт и ќе ни се прави тука голем познавач на Писмото.

П.С. Кој тоа има 40 никови?
Сакам она што е цел на секој форум. Да спротивставам мислења и аргументи. За жал, од другата страна, освен од манипулаторов, јас не читам аргум,енти, туку само налудничави дофрлања (погоди од кој) и малоумни шпекулации кои немаат никаков резон.

Искрено, чекам да се уфрли некој асален верник, за да можеме да се испофорумираме како што е ред. Плачки и цвилења од страна се неинтересни. Стварно.

Ја не се правам голем познавач на писмото. Во 3000 и кусур постови никаде не сум се пофалил со нешто такво. јас ги идентификувам небулозите, менталните гимнастики и контрадикторните тврдења и логика со кои Библијата е преполна.

Тоа што тебе не ти се свиѓа е твој проблем. Не е мој.
--- надополнето: Sep 7, 2011 12:42 PM ---
e aj sea i ti so klipche ., najlesen nachin da se izmontira neshto., na klipchinja li spadnavte., so tehnikava od zhivotno choek praite ., a od choek zhivotno nevideno., pa i ne so slika tuku so zborovi........:coffee:
Абе, шутрак еден, за какви монтажи бунцаш бре, дете едно забегано?!?
--- надополнето: Sep 7, 2011 12:51 PM ---
Не е тоа никакво сирово зло, туку Твој субјективен впечаток, заснован на еволуционите предрасуди. Мајмуниве, очигледно е дека се наоѓаат во својата природна средина, на која полагаат право на користење и инстинктивно реагираат на нечија закана по нивниот опстанок.

И пак не гледам што е овде добро а што зло...
Каква закана од соплеменци, бре, туго?
 
Н

нихилист

Гостин
Во овој стих оригиналниот хебрејски збор за зборот „peace“ е "шалом" што значи мир, благосостојба, просперитет. Евреите и ден денес така се поздравуваат „шалом алекем“ (мир со тебе), а слично се поздравуваат и арапите „селам алекум“ (мир со тебе).
Оригиналниот збор за зборот „evil“ е „рах“ има широк спектар на значење и не го опфаќа секогаш целото зло. Неговото контекстуално значење го откриваме од еврејскиот паралелизам што се користи во цитираниот текст. Како што темнината е спротивна на светлината, така и значењето на „рах“ е спротивно на „шалом“ т.е. спротивно на мир, благосостојба, просперитет и сл.

Контекстот пак на целиот цитат е единственоста на Господ (ЈХВХ), наспроти верувањето на тогашните Персијци дека постојат два бога, едниот добар (го претставувале со светлина), а другиот зол (темнина). Затоа Бог преку пророкот Исаија им вели дека не постои никаков „друг бог“ покрај Него, дека Тој е единствен и дека се се случува согласно Неговата суверена воља и дозвола.
Сметам дека ова е во најмала рака неважно за проблемот со злото. Дури и да не е злото господова креација пак неможе да се занемари фактот дека тој со својата сезнајност знаел за секое злодело и пред да се случи, а со својата семоќност не направил ништо за да го спречи. Се работи за бог кој поседува неограничена добрина.

Цело време исти работи верглам, не знам зошто е толку тешко за сфаќање.
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Сакам она што е цел на секој форум. Да спротивставам мислења и аргументи. За жал, од другата страна, освен од манипулаторов, јас не читам аргум,енти, туку само налудничави дофрлања (погоди од кој) и малоумни шпекулации кои немаат никаков резон.

Искрено, чекам да се уфрли некој асален верник, за да можеме да се испофорумираме како што е ред. Плачки и цвилења од страна се неинтересни. Стварно.

Ја не се правам голем познавач на писмото. Во 3000 и кусур постови никаде не сум се пофалил со нешто такво. јас ги идентификувам небулозите, менталните гимнастики и контрадикторните тврдења и логика со кои Библијата е преполна.

Тоа што тебе не ти се свиѓа е твој проблем. Не е мој.
Ај шо мислиш за ова. Кратко и јасно. Кога зборува создавам добро(среќа во преводот од Библијата која ја имам дома) вели на пр, кога евреите ги извел од Египет, или кога на некој човек му дава здравје, пород итн.. А кога зборува за зло (несреќа во мојов превод) зборува на пр, за потопот, за Содом и Гомора, за изгонувањето на евреите во Вавилон, односно за одредени казни (или правда) за лошотијата на луѓето, или од други причини.

Тоа што велиш имало контрадикторности низ Библијата е само знак на твоето библиско непознавање. Оти и јас сум наишол на неколку контрадикторности, пред асално да ја прочитам целата книга од почеток до крај, и тогаш видов дека не станувало збор за контрадикторности таму, него станувало збор за моето непознавање на работите. И друго, тебе може ти оди тешко оти читаш онлајн, каде работите се вадат од контекст. Ако ја земеш Библијата в раце, ќе видиш дека за секоја непишана реченица имаш настрана напишано референци, каде на друго место низ Писмото се наоѓа напишаното, или кон кој друг цитат се однесува напишаното. На тој начин работите многу убаво се слагаат, и ништо не е контрадикторно.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Бараше своеволни животни - доби.
Бараше креативни животни - доби.
Бараше зли животни - и тоа доби.
Бараше добри животни - бујрум.
Бараше разумни животни - ете ти го бонобото - планира, организира, готви, црта, флертува, цвика и се радува, помни, иновира, измислува симболи и ги користи во комуникација со останатите од видот и оние надвор од неговиот вид...
Бараше мои коментари на посочените клипови-ги доби.

Молам.

Па на најсуровиот но здраворазумен атеист, јасна му е целта за која се создадени овие клипови...Но разбира се, секогаш постојат поединци, кои го гледаат само она кое им одговара, се со цел да ги оправдаат своите предрасуди. Во споривно, ќе се најдат во ситуација да бидат приморани да ја признаат својата заблуда па дури и да се впуштат во комплетна промена на својот светоглед. :icon_lol:
--- надополнето: Sep 7, 2011 1:10 PM ---
Каква закана од соплеменци, бре, туго?
Кои соплеменици, туго мајке? Кај напишав „соплеменици„?
--- надополнето: Sep 7, 2011 1:14 PM ---
Де дефинирај прецизно што е тоа невозможно кај животните, па да ти ископаме едно такво животинско клипче, може?
Еве, ископај ми клипче, на кој некој си таму мајмун или било кое друго животно, дава разумен и духовен совет? Или ископај ми клип, во кој некое животно дава милостиња од својот џеб?

И на крајот на краиштата, ги знаеш ли добродетелите од духовна и телесно-материјална природа, за кои можеш да ми најдеш клипче? :icon_lol:
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Ај шо мислиш за ова. Кратко и јасно. Кога зборува создавам добро(среќа во преводот од Библијата која ја имам дома) вели на пр, кога евреите ги извел од Египет, или кога на некој човек му дава здравје, пород итн.. А кога зборува за зло (несреќа во мојов превод) зборува на пр, за потопот, за Содом и Гомора, за изгонувањето на евреите во Вавилон, односно за одредени казни (или правда) за лошотијата на луѓето, или од други причини.
Ама ич не ти го разбирам прашањето. Има ли прашање?

Тврдење да не има, а да не можам да го видам?

Што сакаш да кажеш?
--- надополнето: Sep 7, 2011 1:19 PM ---
Еве, ископај ми клипче, на кој некој си таму мајмун или било кое друго животно, дава разумен и духовен совет? Или ископај ми клип, во кој некое животно дава милостиња од својот џеб?

И на крајот на краиштата, ги знаеш ли добродетелите од духовна и телесно-материјална природа, за кои можеш да ми најдеш клипче? :icon_lol:
WTF? џеб, духовен совет? милостиња?

Абе има тролови на форумов. Има и неуки луѓе, има радикални манипулатори.

Ама само еден е Мики1. Викам ја треба цел под-форум да се отвори за твоите идиотски постови.

„Мајмун како дава разумен и духовен совет“.... хммм....

А да ти цитирам ја еден пост каде еден форумски мајмун дава неразумен совет базиран на духовна логика, сакаш?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Бараше (MIKI1) разумни животни - ете ти го бонобото - планира, организира, готви, црта, флертува, цвика и се радува, помни, иновира, измислува симболи и ги користи во комуникација со останатите од видот и оние надвор од неговиот вид...
Лани летото гледав еден документарец (30мин) за дабари како градат брана на река. :) Значи ги обиколуваат дрвата што се блиску до реката, ги грицкаат и кога ќе се истенчат малку потоа ги грицкаат повеќе од страната на реката и потоа ги буткаат во реката. И така ги собираат на едно место и потоа додаваат камења, кал, гранки и сл. работи за да ги пополнат дупките во браната. Браната ја градат за заштита, но и за лесен дофат на храната особено преку зимата.
Овој документарец го земавме од христијанска библиотека и го прикажувавме пред група христијани.
 
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.768
Поени од реакции
31
Ако некој е вистински (нановороден) христијанин/ка, тогаш се подразбира дека тој/таа има духовен Татко - во Библиска смисла на зборот, бидејќи Исус јасно кажа дека Бог е нашиот (единствен) духовен Татко. Потенцирам дека Бог е нашиот ЕДИНСТВЕН духовен татко, бидејќи Исус изричито ни забранил да нарекуваме некој друг татко (отец, оче) на Земјава:

„ И никого на земјата не нарекувајте го свој ‘татко’, зашто е Еден вашиот небесен Татко.“
(Господ Исус Христос, ев. Матеј 23:9, Библијата)
Значењето што го има духовниот отец на патот на нашето совршенство во Христа истовремено ја открива и неопходноста да имаме, сите да најдеме опитен и сигурен духовен водач. Тоа е наша обврска и наше право. А нам ни припаѓа правото на избор, избор што треба да го направиме со големо внимание штом, како што забележува свети Симеон, „навистина ретки се оние кои вистински и добро пастирствуваат и ги исцелуваат словесните душитом и изборот, како што рековме, на духовен отец е наше право и му припаѓа на нашиот суд, пронаоѓањето на искусен духовен водач сочинува совршено еден голем дар Божји. Затоа свети Симеон советува: „Брате, долго моли Го Бога, за да ти покаже човек, кој може добро да те раководи, ќе имаш полза ако си му послушен како на самиот Бог и да ги исполнуваш непоколебливо од него кажаните зборови, па дури и ако според твоја проценка ти изгледаат дека се против тебе и штетни..
Човекот падна од рајската состојба, која му беше дадена од Бога, поради непослушанието, и исто така, таа состојба може да биде повторно стекната само преку послушанието. Апостол Павле строго не’ опоменува во своето послание до Евреите, велејќи дека треба да им се покоруваме на своите духовни отци, бидејќи тие се грижат за нашето спасение (Евреите 13:17).

Светите отци потврдуваат дека послушанието кон духовниот отец, преку кој Светиот Дух не’ раководи, е единствениот сигурен пат до Царството Небесно.


ИЗВИНЕТЕ ОВА СЕ ЦИТАТИ ОД ПОЗНАТИ ДУХОВНИЦИ И МОНАСИ ...Секој православен христијанин мора да имам Духовен Отец што ќе го води на патот на спасението ... и патот каде што ке ја чисти душата своја...Повеќе не навлегувам а делеку било дека ќе судам... ме цитирале и погоре видов ... не успеав да вратам... прав Христијанин се држи до тие правила ... и духовно се издга а не " ако се симне дедо боже и ти бара жртва незнам што дали ке му ја дадеш" . Господ Бог никогаш не бара жртви и не ги повредува своите чеда... се што ни се случува во животот е за наше спасение и смирение...И искушенијата кои на видум изгледаат погубни за нас се за да не направат појаки... Се вели Искушенијата се појавуваат секогаш пред некој голем успех и среќа.... се е тоа да се провери вербата што ја носиме во себе дали е така јака како што тврдиме и веруваме дека е ....

 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Лани летото гледав еден документарец (30мин) за дабари како градат брана на река. :) Значи ги обиколуваат дрвата што се блиску до реката, ги грицкаат и кога ќе се истенчат малку потоа ги грицкаат повеќе од страната на реката и потоа ги буткаат во реката. И така ги собираат на едно место и потоа додаваат камења, кал, гранки и сл. работи за да ги пополнат дупките во браната. Браната ја градат за заштита, но и за лесен дофат на храната особено преку зимата.
Овој документарец го земавме од христијанска библиотека и го прикажувавме пред група христијани.
Браавоооо! Шубо сте напраиле.

Малку сум насекиран околу купиштата креационистички подвали со кои најверојатно бил проследен документарецот, ама, еј! секој со своите мачиња...

Дабарот, браната ја прави како резултат на еволутивните промени во својот вид.

Мајмунот и слонот, на клиповите кои се линкувани, користат алатки со кои креативно се изразуваат и/или решаваат проблеми со кои најверојатно не би се сретнале во природниот хабитат. И едниот и другиот клип се еклатантни примери за разумно/самосвесно однесување.

Христијанството тврди дека ова не постои.

Постои.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom