Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Ептен убаво оди и ептен е згодно за сеирење. А особен квалитет на дискусијата и` даваат опаските на форумски хиени што ставаат смешковци после секоја реченица.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.694
Мислам дека атеистите треба мирно сега да се повлечат и да јадат пуканки и пијат пиво додека трае војната помеѓи разните христијански фракции по форумов...
Не им се плеткајте низ зборовите, ќе изгледаат навидум мудри така :)
Да ги оставиме на крајот да решат што е што и кој ја има „вистината“ на господинот Исус Христос, распнатиот бунтовник од Јудеја од страна на Понтиј Пилат(ако веруваме на грчките преведувачи и денешните филмови од Холивуд)...

П.С. Ете ви план: сврти брат против брат... Раздели па владеј... збуни непријатеља :) И други такви стратешки „финтици“... Ајде има сигурно по форумов некој што игра шах :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Мислам дека ни требаат повеќе теми. Ни треба една тема каде што би спротиставувале аргументи, а на христијаните да им оставиме една тема каде што сами ќе си се прашуваат и учат работи еден од друг.

Сериозен сум...
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Мислам дека ни требаат повеќе теми. Ни треба една тема каде што би спротиставувале аргументи, а на христијаните да им оставиме една тема каде што сами ќе си се прашуваат и учат работи еден од друг.

Сериозен сум...
Отварај, мајсторе!
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Мислам дека ни требаат повеќе теми. Ни треба една тема каде што би спротиставувале аргументи, а на христијаните да им оставиме една тема каде што сами ќе си се прашуваат и учат работи еден од друг.

Сериозен сум...
Се согласувам.
--- надополнето: Sep 6, 2011 8:34 PM ---
Отварај, мајсторе!
Едвај чекаш да распукаш и распалиш на темата за спротиставување аргументи нели? :)
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Имаш некој проблем со мене?
Ne be, ti me prasa zasto sum rekol deka sum Hristijanin, jas fino lepo ti objasniv deka nemas ekskluzivno pravo ti da s enarekuvas samo Hristijanin. Beter od Grcite si taka.
Isto ti doloviv deka poimot Hristijanin e tolku irelevanten i subjektiven isto kako i poimot patriot.

Te prasav i ti da objasnis, ama ne odgovaras kako imnogu pati do sega.
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Ne se isprevrteni tuku onaka kakao sto sum gi sogledal jas, a i mnogumina sto gi poznavam.

Velis mojot pogled kon Svetoto Pismo e ateisticki. Zasto miluvas da go nareces ateisticki, a ne so negovoto poprifatlivo ime - REALEN POGLED KON SVETOTO PISMO.

Deklaracijata Hristijanin ne ja imas ekskluzivno ti, Miki1 i site onie sto smetaat deka crkovnite tolkuvanja se vistiniti;)
Naprotiv - site sto ovdeka se pretstavija kako ateisti ziveat poveke vo sklad so 10 te bozji zapovedi otkolku samite Hristijani. Vo najmala raka NE SE LICEMERNI.

Sekako se narekuvam Hristijanin ako me zaprasas da ti odgovoram od religiozen aspekt. TOa kje napravi jasna razlika pred se, SHTO NE SUM neli?

Mnogu pati sum sum napisal voopsto nemam problem so "naziv" koj poteknuva od religiozniot pogled na neshtata. Ova e religiski forum neli?

Jas se narekuvav i Jugosloven pred niza godini, verojatno i ti , neli? Sega se narekuvam MAkedonec no toa ne gi smenilo moite cuvstva i odnos kon ostanatite republiki i lugjeto koi ziveat vo niv.

Taka da dali kje se narecam Hristijanin, Ateist, Skeptik , Agnostik sto da e od site tie definicii voopsto ne go menuva mojot stav kon realnosta koja ja vospriemam.

1. Hristijanin - COVEK STO GO POCITUVA LIKOT I DELOTO NA HRISTOS .
2. Hristijanin - COVEK KOJ SLEPO VERUVA VO CRKOVNITE TOLKUVANJA NA VISTINATA.

Ti na sto pripagas od gornive dve?

JAs otprilika ti objasniv sto jas smetam za poimot HRISTIJANIN. Se nadevam deka i ti kje objasnis.

Eve imas cudna situacija protiv tebe. COVEK KOJ SE NAREKUVA HRISTIJANIN, GO POCITUVA LIKOT I DELOTO NA HRISTOS , A KAKO STO VELIS IMA RAZMISLUVANJA KAKO I SEKOJ ATEIST?

ZOSTO SI TI HRISTIJANIN , A NE JAS NA PRIMER?

Jas na primer smetam deka Isus so svoeto razmisluvanje bil daleku pred negovoto vreme i mi se dopagja kako "prviot komunist". Tebe zosto ti se dopagja?
Каков Христијанин си ти, а го оспоруваш напишаното во Библијата? Не веруваш во постанокот на човекот каков што е опишан таму. Не признаваш еден куп цитати од таму. Или си имаш своја едитирана Библија. И каков Христијанин си ти кој заедно со атеистите го напаѓаш Христијанството?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Каков Христијанин си ти, а го оспоруваш напишаното во Библијата? Не веруваш во постанокот на човекот каков што е опишан таму. Не признаваш еден куп цитати од таму. Или си имаш своја едитирана Библија. И каков Христијанин си ти кој заедно со атеистите го напаѓаш Христијанството?
Ti objasniv deka nemas ekskluzivno pravo na imeto Hristijanin.
Toa ti e isto kako d ami kazes deka si pogolem patriot od mene i od site ateisti zasto imas doma 2 znaminja od MAkedonija so sonceto od VErgina.

Bidejki na mnogu raboti se izbegnuvaat odgovri, a ateistite koi sto ti gi narekuvas imaat odgovor i vo vashe ime na site prasanja, sleduva deka se Hristijani?;)

Ne li sfakas deka ne e bitno kako kje se nareces. Tuka razgovaras so lugje koi postavija mal milion prasanja a ne dobija nitu eden razumen i racionalen odgovor. I kako ocekuvas da ne bide predmet na zaebancija sekoja tema od religija?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Мики ти сеа од кој чопор си ?
Многу трансфери ми напраивте, не можам да ве следам...
Претпоставувам мене ми е упатено прашањето:P

Вук самотњак;)

Лоша е поделбата тука на Христијани (Православни, Католици, Протестранти, итн...) и атеисти.

Клубовите треба да се наречат клуб на РАЗУМНИ и клуб на НЕРАЗУМНИ.:cool:

Тогаш да си менаџер за добар трансфер доста пари ќе фатиш;)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мене ме интересира христијанскиот светоглед.
Во православно-христијанскиот светоглед, Земјата не се „врти„ околу Сонцето...:icon_lol:
 
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.768
Поени од реакции
31
Колку од Вас Христијани Синови божји имаат духовен татко (духовник)?
Колку од Вас постат среда и петок ?
Колку од Вас ја знаат Оче Наш?
Колку од Вас се Причестуваат и Исповедуваат?
сугурна сум дека е многу мал бројот... Христијанството не е само да се Филозофира кој е Адам , која е Ева.... Вербата во Бога се покажува на дела... Колку од вас му се поклонуваат на Бог со молитви во текот на денот? Ете тогаш љубовта божја ке ја осетиме сите во голема мера...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom