Прашања за Исламот III

Член од
15 октомври 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
За време на рамазанскиве пости, во разговор со една муслиманка дознав дека помеѓу верниците постела пракса оној што несака да пости да плати одредена сума пари како надоместок. Како го коментирате ова? Дали сметате дека е оправдано тоа?
Da opravdano e no toa vazi samo za tie sto ne se vo moznost da postat zaradi zdravstveni pricini, minimalnata ,suma sto treba da se plati e simbolicna,i se donira kaj siromashnite.

Zivo me interesira taa sto ti ja dade taja informacija ne ti objasni .....????posto ne treba da bides odja za da go znaes ova ....mislam ne sum sretnal nekoj so ne go znae, ili pak sakase da dobijes dopolnitelna info?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Da opravdano e no toa vazi samo za tie sto ne se vo moznost da postat zaradi zdravstveni pricini, minimalnata ,suma sto treba da se plati e simbolicna,i se donira kaj siromashnite.

Zivo me interesira taa sto ti ja dade taja informacija ne ti objasni .....????posto ne treba da bides odja za da go znaes ova ....mislam ne sum sretnal nekoj so ne go znae, ili pak sakase da dobijes dopolnitelna info?
Па девојката има 27 години и е сосема способна да работи и не е болна, а сепак си платила за да не пости.
Инаку за болни луѓе знам дека немора да постат, ама овде не се работи за тоа.
 
Член од
15 октомври 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
со ова што го кажуваш сега ќе испадне онаа моја претходна забелешка дека во куранот не е напишано ништо повеќе од она што било веќе познато или можело да се дознае. никаква апсолутност? значи мухамед/алах појма немал за постоењето на пченката? па затоа ги вметнал во куранот само урмите и медот? ако е така, тогаш ќе треба сите да се согласиме дека куранот е едно обично кнужуле?
ете, за моите прашања се поставувам на ниво од муслиман и велам дека АКО куранот е нај нај, ...... од мене следува “зошто“. значи не отфрлам од прва (open mind), за да дојдам до некаков заклучок.
Vidi vaka druze ,ako ti e dilemata zasto fali pcenkata ........togas ti si na dobar pat da stanes musliman zatoa sto koranot go imponira toj stav i prema vernite i prema nevernite ,znaci imponira kriticki stav da ima citatelot ,vsusnost zborot Iman (vera) znaci verba vo nesto sto si go proveril ,verificiral dokazal.............znaci na dobar pat si.

Okolu medot ,toj e spomnat vo koranot vo kontekst deka e lekovita hrana ,mislam deka nikoj nema da zameri na ovoj fakt.Znaci osven Medot vo kontekst na medicina vo koranot nema da najdes nisto drugo.

Okolu urmite ,nekoj velat deka tije se spomnati poradi nutritivniot koncentrat vo urmite ,jas iskreno ne znam.

No mozam da ti posocam deka nema potreba vo Bozjata kniga da bidat spomnati site rastenija ili pak zivotni ,i toa da bide imperativ za da se oceni verodostojnosta na taja kniga dali e od Boga Ili pak ne,Se nadevam deka toa ne ti e reperot za da otfrlis ili pak prifatis .


Boldiranoto najiskreno me raduva ......samo nekako si mi previse brz kon donesuvanje zaklucoci se nadevam deka ne se konecni ,ostanimi kako sto velis" open minde"

Od mene ova zapamti go ako se prasuvas ISKRENO ZOSTO ,bidi siguren deka nema cel zivot da ti pomine vo zabluda,mozebi ke doagjas do pogreshni zaklucoci no sigurno eden den ke ti se otvorat ocite.

Ostani mi OPEN MINDE.sekogas.
--- надополнето: 13 август 2013 во 23:14 ---
Па девојката има 27 години и е сосема способна да работи и не е болна, а сепак си платила за да не пости.
Инаку за болни луѓе знам дека немора да постат, ама овде не се работи за тоа.


Vo toj slucaj toa ne e opravdano,Devojkata ili e vo zabluda ,ili pak ima ciklus.Zenite za vreme na menstruacija ne postat,e sea vo ovoj slucaj mislam deka ne moze da pominat so doniranje nego treba da postat otkako ke pomine Ramazan i nema da bidat vo ciklus onolku denovi kolku sto im trael ciklusot za vreme na postite.
 
Член од
16 јуни 2013
Мислења
436
Поени од реакции
65
За време на рамазанскиве пости, во разговор со една муслиманка дознав дека помеѓу верниците постела пракса оној што несака да пости да плати одредена сума пари како надоместок. Како го коментирате ова? Дали сметате дека е оправдано тоа?
Ти објасни кајсер,а јас да ти дообјаснам.
Постот е обврска,читај ОБВРСКА на секој разумен и полнолетен човек кој себеси се декларира како муслиман,тоа не е ниту договор меѓу верниците ниту договор помеѓу било кого друг туку верски пропис.
Постот е еден од 5 столбови на кој се темели исламот.
И тоа не е пракса на тој што не сака да пости туку за тој што не може да пости,а има исламски категории за тие луѓе кои не можат да постат.
А тоа се(кај нас највеќе застапени): стари изнемоштени лица и луѓе кои земаат медикаменти со чие престанување би се загрозило здравјето,на пр. луѓе кои се болни од срце или дијабетес,значи болести со чие престанување на земање на медикаменти би било во прашање здравјето и животот на човекот.
Други ситуации нема за оправдување.
Е таквите луѓе кои не можат да постат,имаат олеснителна можност да се искупат за тоa односно за секој ден да се нахрани по еден сиромав,колку е доволно за еден оброк.

И тоа нема јас што да го коментирам или оправдувам/неоправдувам,тоа си е верски пропис и олеснителна околност за луѓето кои не се во можност да постат.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Vidi vaka druze ,ako ti e dilemata zasto fali pcenkata ........togas ti si na dobar pat da stanes musliman zatoa sto koranot go imponira toj stav i prema vernite i prema nevernite ,znaci imponira kriticki stav da ima citatelot ,vsusnost zborot Iman (vera) znaci verba vo nesto sto si go proveril ,verificiral dokazal.............znaci na dobar pat si.

Okolu medot ,toj e spomnat vo koranot vo kontekst deka e lekovita hrаna mislam deka nikoj nema da zameri na ovoj fakt.Znaci osven Medot vo kontekst na medicina vo koranot nema da najdes nisto drugo.

Okolu urmite ,nekoj velat deka tije se spomnati poradi nutritivniot koncentrat vo urmite ,jas iskreno ne znam.

No mozam da ti posocam deka nema potreba vo Bozjata kniga da bidat spomnati site rastenija ili pak zivotni ,i toa da bide imperativ za da se oceni verodostojnosta na taja kniga dali e od Boga Ili pak ne,Se nadevam deka toa ne ti e reperot za da otfrlis ili pak prifatis .


Boldiranoto najiskreno me raduva ......samo nekako si mi previse brz kon donesuvanje zaklucoci se nadevam deka ne se konecni ,ostanimi kako sto velis" open minde"

Od mene ova zapamti go ako se prasuvas ISKRENO ZOSTO ,bidi siguren deka nema cel zivot da ti pomine vo zabluda,mozebi ke doagjas do pogreshni zaklucoci no sigurno eden den ke ti se otvorat ocite.

Ostani mi OPEN MINDE.sekogas.
--- надополнето: 13 август 2013 во 23:14 ---
првиот болд не е така. баш напротив, во шеријатска држава не се дозволени критики. тоа значи и дека ако си во демократса држава, а си верник, верата треба да ја конзумираш без да прашуваш многу на многу. така да ова не ти држи вода
вториот и третиот болд, ....... ДА лековит е медот, но и многууу други растенија па затоа ми е прашањето “зошто“ само медот. нема логика на еден производ да му се дава екслузивитет а другите кои се на исто рамниште со тој да ги игнорира. или не знаел или има “посебна“ причина за тоа. кое е од нив??? истото и со урмите. значи затоа се поставува дали е тоа тоа вистинското, со факти и причини. затоа е едно од реперите за прифаќање/отфрлање на книгите што ги читам, прашувам за некои нејаснотии и сл. СЕ' е важно кај мене, нема тука затоа што ти/тој/тие рекол/е така.
црвеното, ...... искрено кажано не ме занима за тоа нешто после/откако ќе умрам. јас си гледам додека сум тука да ми е убаво, да си го живеам животот како што сакам, а за тоа отпосле, .... кој го врти. тоа е моето мом убедување, а ако/кога ќе ми се донесе доказ за некој рај/пекол тогаш и ќе го сменам мислењето.
а прашањата ми се наменети затоа што ми немаат логика работите наведени во куранот. и сакам да (и да не ми се доаѓа/прифатам) да го разберам тоа.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
266
Поени од реакции
238
Нешто во врска со салафистите.
Слушам прееска на радио се дигнала жива фрка,државава ги забранува нивните учења и воопшто ширењето на истите.
Кон што всушност целат салафистите?
Зошто се толку насилнички настроени?
Зошто се делат од муслиманите,како поединечно учење/религија?
 
Член од
16 јуни 2013
Мислења
436
Поени од реакции
65
Нешто во врска со салафистите.
Слушам прееска на радио се дигнала жива фрка,државава ги забранува нивните учења и воопшто ширењето на истите.
Кон што всушност целат салафистите?
Зошто се толку насилнички настроени?
Зошто се делат од муслиманите,како поединечно учење/религија?
Убаво прашање.
ќе ти одговорам шо се вели од "прва рака":)
Прво: Оваа хајка со салафистите е истото што се проба и со вехабистите,кои беа дежурни виновници за се. И сега кога веќе кај народот не поминува фората со вехабисти,истите тие луѓе се нарекуваат салафисти но нејсе. Да преминам на главното.

Името селефисти(поточно) потекнува од зборот "селеф" или први генерации.
Значи кога ќе речеме на пр. Селефите правеле така и така,во превод значи Првите генерации на муслимани правеле така и така.
А први генерации(селеф) во исламот се: Пратеникот Мухаммед со неговите другари(асхаби) па табиини(оние кои ги виделе асхабите но не го виделе Мухаммед) и таби табиини(оние кои ги виделе табиините но не виделе никој од асхабите)

Е сега,денеска не постојати селефисти,туку луѓе кои ги следат селефите(првите генерации) и како тие ја разбирале и практикувале верата и тие луѓе најнормално би требало да се Муслимани,и никако поинаку.
Значи не сме ние селефисти,бидејќи од селефистите до денеска поминале 1400 години.
Ние сме следбеници на селефот(првите генерации) и нас Аллах во куранот не нарекол Муслимани.
Јас лично за мене,друг назив освен тој не прифаќам.
Тоа е првиот дел на прашањето.

Вториот дел: Зошто се толку насилнички настроени?
Не е вистина дека се насилни,поединци во некои ситуации можеби Да,но тоа се случува на секој човек од било која религија.
Русин пред некој ден влезе нелегално во палатата на претседателот Иванов,член на некое таму христијанско движење никој ни не се осмели да го нарече христијански терорист.
Ова го земам како илустрација,се следи секое,и било какво движење на муслиманите за да се стави на тапет,иако понекогаш се работи за криминалци со криминални досијеа,ако носи муслиманско име одма ќе го поврзат со радикален ислам.
Тоа е смешно.
Денеска во Египет убија 5000 лица на мирни протести,тоа не го направија салафисти,туку луѓе кои со воен пуч го сменија Мурси со изговор дека сакал да ја исламизира државата и да воведе шеријат. Е добро и да е така,овие што убија 5000 лица во име на демократијата,селефисти ли се?
Зошто нив никој не ги осудува.,а знаеја да осудуваат било каква одлука на Мурси.
А денес,основното демократско право на мирен протест го нарушија со 5000 жртви.
А ти кажи ми каде салафистите биле насилнички настроени(реков,ако наведеш поединци,јас ќе ти наведам поединци што извршиле полоши дела од тие а не приѓаат на ниедна религија).
Од друга страна,да бидеме јасни: Јас лично не подржувам и не оправдувам ниту едно дело на насилство кое вклучува недолжни луѓе.
Ги сфаќам,но ниту ги подржувам ниту ги оправдувам.

Зошто се делат од муслиманите,како поединечно учење/религија?

Ќе ти одговорам стриктно за Балканот.
Муслиманите на балканот се повеќе од 50 години психички така измалтретирани да тоа не е хумано,јас попрво би прифатил физичка тортура отколку психичка,таква каква беше.
Комунизмот си го направи своето,односно таа матрица која беше инсталирана во народот,таа атеистичка безбожничка матрица,каде што Бог не постои и се е направено од партијата.
И евентуално ако веруваш во Бог,тогаш цару царево богу божије,и немој на улица да си писнал за тоа. И тоа важело за секоја религија,помалку или повеќе.
Тоа можеби и ден денес функционира кај некои религии,секуларизмот е продолжена рака на тоа.
Меѓутоа се јавува еден проблем,кога Исламот вели: Се е божије и на небесата и на земјата.
И тоа им ги пореметува сметките на некои.

Но прво,им ги пореметува сметките на муслиманите,на титовите муслимани кај кои било доволно што носиш муслиманско име.
Не е проблем да пиеш алкохол,ни свинско да јадеш ни жената да ти е во минич(па во таква средина живееме нели),ако комшијата шета гол на улица,и ти треба да шеташ за да не се делиш.
Кај тие што ти ги нарекуваш салафисти,тоа не е така,Исламот не е само религија туку начин на живот,кој има систем кој функционира како во џамија,така и надвор од џамија,како за поединецот така и за друштвото,така и за меѓусебните односи,така и за правниот систем,економскиот итн итн и се подредено на Божјата воља.
Муслиманите имаат Куран како врховно законодавно тело,и суннет(пракса на Мухаммед) односно како тоа да се спроведе.
И настојуваат да муслиманите се приближуваат до изворното учење на Исламот.
Ако исламот најстрого ја забранува каматата,како очекуваш тоа да им одговара на банкарите,без разлика дали се муслимани или не.
Нормално дека ќе бараат начин да се борат против тоа.
Ако исламот строго го забранува алкохолот,како очекуваш газдите на пиварите да седат мирни.
Исламот е сериозна религија,која има точно утврдени правила,принципи и дисциплина која бара истрајност и почитување на тие правила и принципи.
Тоа не им одговара на муслиманите кои навикнале комунистички 40-50 години,да живеат безбожнички и сега кога ќе се појави генерација која сака да го живее Исламот,настанува проблем бидејќи тоа за нив а и за немуслиманите е чудно.
Чудно им е како некој во 21 век пуштил брада или жена му носи хиџаб,или чудно му е како млад човек не сака да лумпува по дискотеки и да се опива и да блудничи со неморални жени.
И одма е окаректиризиран или како будала или како ексремист или салафист/вехабија.

Ете тоа е единствената разлика,комунистичките муслимани сакаат да живеат од Исламот,а денешните ЗА исламот.

Се надевам дека си задоволен од одговорот.
Секое добро.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
266
Поени од реакции
238
Убаво прашање.
ќе ти одговорам шо се вели од "прва рака":)
Прво: Оваа хајка со салафистите е истото што се проба и со вехабистите,кои беа дежурни виновници за се. И сега кога веќе кај народот не поминува фората со вехабисти,истите тие луѓе се нарекуваат салафисти но нејсе. Да преминам на главното.

Името селефисти(поточно) потекнува од зборот "селеф" или први генерации.
Значи кога ќе речеме на пр. Селефите правеле така и така,во превод значи Првите генерации на муслимани правеле така и така.
А први генерации(селеф) во исламот се: Пратеникот Мухаммед со неговите другари(асхаби) па табиини(оние кои ги виделе асхабите но не го виделе Мухаммед) и таби табиини(оние кои ги виделе табиините но не виделе никој од асхабите)

Е сега,денеска не постојати селефисти,туку луѓе кои ги следат селефите(првите генерации) и како тие ја разбирале и практикувале верата и тие луѓе најнормално би требало да се Муслимани,и никако поинаку.
Значи не сме ние селефисти,бидејќи од селефистите до денеска поминале 1400 години.
Ние сме следбеници на селефот(првите генерации) и нас Аллах во куранот не нарекол Муслимани.
Јас лично за мене,друг назив освен тој не прифаќам.
Тоа е првиот дел на прашањето.

Вториот дел: Зошто се толку насилнички настроени?
Не е вистина дека се насилни,поединци во некои ситуации можеби Да,но тоа се случува на секој човек од било која религија.
Русин пред некој ден влезе нелегално во палатата на претседателот Иванов,член на некое таму христијанско движење никој ни не се осмели да го нарече христијански терорист.
Ова го земам како илустрација,се следи секое,и било какво движење на муслиманите за да се стави на тапет,иако понекогаш се работи за криминалци со криминални досијеа,ако носи муслиманско име одма ќе го поврзат со радикален ислам.
Тоа е смешно.
Денеска во Египет убија 5000 лица на мирни протести,тоа не го направија салафисти,туку луѓе кои со воен пуч го сменија Мурси со изговор дека сакал да ја исламизира државата и да воведе шеријат. Е добро и да е така,овие што убија 5000 лица во име на демократијата,селефисти ли се?
Зошто нив никој не ги осудува.,а знаеја да осудуваат било каква одлука на Мурси.
А денес,основното демократско право на мирен протест го нарушија со 5000 жртви.
А ти кажи ми каде салафистите биле насилнички настроени(реков,ако наведеш поединци,јас ќе ти наведам поединци што извршиле полоши дела од тие а не приѓаат на ниедна религија).
Од друга страна,да бидеме јасни: Јас лично не подржувам и не оправдувам ниту едно дело на насилство кое вклучува недолжни луѓе.
Ги сфаќам,но ниту ги подржувам ниту ги оправдувам.

Зошто се делат од муслиманите,како поединечно учење/религија?

Ќе ти одговорам стриктно за Балканот.
Муслиманите на балканот се повеќе од 50 години психички така измалтретирани да тоа не е хумано,јас попрво би прифатил физичка тортура отколку психичка,таква каква беше.
Комунизмот си го направи своето,односно таа матрица која беше инсталирана во народот,таа атеистичка безбожничка матрица,каде што Бог не постои и се е направено од партијата.
И евентуално ако веруваш во Бог,тогаш цару царево богу божије,и немој на улица да си писнал за тоа. И тоа важело за секоја религија,помалку или повеќе.
Тоа можеби и ден денес функционира кај некои религии,секуларизмот е продолжена рака на тоа.
Меѓутоа се јавува еден проблем,кога Исламот вели: Се е божије и на небесата и на земјата.
И тоа им ги пореметува сметките на некои.

Но прво,им ги пореметува сметките на муслиманите,на титовите муслимани кај кои било доволно што носиш муслиманско име.
Не е проблем да пиеш алкохол,ни свинско да јадеш ни жената да ти е во минич(па во таква средина живееме нели),ако комшијата шета гол на улица,и ти треба да шеташ за да не се делиш.
Кај тие што ти ги нарекуваш салафисти,тоа не е така,Исламот не е само религија туку начин на живот,кој има систем кој функционира како во џамија,така и надвор од џамија,како за поединецот така и за друштвото,така и за меѓусебните односи,така и за правниот систем,економскиот итн итн и се подредено на Божјата воља.
Муслиманите имаат Куран како врховно законодавно тело,и суннет(пракса на Мухаммед) односно како тоа да се спроведе.
И настојуваат да муслиманите се приближуваат до изворното учење на Исламот.
Ако исламот најстрого ја забранува каматата,како очекуваш тоа да им одговара на банкарите,без разлика дали се муслимани или не.
Нормално дека ќе бараат начин да се борат против тоа.
Ако исламот строго го забранува алкохолот,како очекуваш газдите на пиварите да седат мирни.
Исламот е сериозна религија,која има точно утврдени правила,принципи и дисциплина која бара истрајност и почитување на тие правила и принципи.
Тоа не им одговара на муслиманите кои навикнале комунистички 40-50 години,да живеат безбожнички и сега кога ќе се појави генерација која сака да го живее Исламот,настанува проблем бидејќи тоа за нив а и за немуслиманите е чудно.
Чудно им е како некој во 21 век пуштил брада или жена му носи хиџаб,или чудно му е како млад човек не сака да лумпува по дискотеки и да се опива и да блудничи со неморални жени.
И одма е окаректиризиран или како будала или како ексремист или салафист/вехабија.

Ете тоа е единствената разлика,комунистичките муслимани сакаат да живеат од Исламот,а денешните ЗА исламот.

Се надевам дека си задоволен од одговорот.
Секое добро.
Благодарам за инфото.
За насилството нема да коментирам повеќе,затоа што неможе сите да се стават во ист лонец заради поединци.
Насилници или луѓе кои го користат името на Бог за остварување на некои сопствени идеи со насилство постојат секаде.
Го поставив тоа прашање затоа што медиите често ги претставуваат салафистите како насилници.
Воопшто не е одобрено нивното ширење како на балканот така и пошироко.


А што е со женењето/улогата на жените?
Слушнав од близок пријател кој е роден како христијанин во центар на Скопје израснат како таков(дете од маало),
за да во одреден момент на животот(животна криза)спасот и верувањето те себе го најде во салафистите.
Разговаравме малку околу тоа и напомена дека има можност да се жени повеќе пати.
Жените смеат да се мажат на 14 години.
Зарем не е тоа на некој начин педофилија?
14 годишно девојче не би можело да се нарече жена.
Тоа е недораснато дете кое нема никакво знаење од животот,кое тек почнува да се развива.
Дали на тој начин се искористува женскиот пол за манипулирање од страна на мажот?
Која е нивната улога?
Мислам воопшто улогата на жените?
 
Член од
16 јуни 2013
Мислења
436
Поени од реакции
65
Благодарам за инфото.
За насилството нема да коментирам повеќе,затоа што неможе сите да се стават во ист лонец заради поединци.
Насилници или луѓе кои го користат името на Бог за остварување на некои сопствени идеи со насилство постојат секаде.
Го поставив тоа прашање затоа што медиите често ги претставуваат салафистите како насилници.
Воопшто не е одобрено нивното ширење како на балканот така и пошироко.


А што е со женењето/улогата на жените?
Слушнав од близок пријател кој е роден како христијанин во центар на Скопје израснат како таков(дете од маало),
за да во одреден момент на животот(животна криза)спасот и верувањето те себе го најде во салафистите.
Разговаравме малку околу тоа и напомена дека има можност да се жени повеќе пати.
Жените смеат да се мажат на 14 години.
Зарем не е тоа на некој начин педофилија?
14 годишно девојче не би можело да се нарече жена.
Тоа е недораснато дете кое нема никакво знаење од животот,кое тек почнува да се развива.
Дали на тој начин се искористува женскиот пол за манипулирање од страна на мажот?
Која е нивната улога?
Мислам воопшто улогата на жените?
Повторно убави прашања. :)
Прво за насилството:
Дали во име на Бог или без,се случуваат насилства.
Веќе реков,наброј ги насилствата на салафистите во име на Бог јас ќе набројам 3 пати полоши кои не се во име на Бог.
Вести од типот: Ја убил фамилијата па се убил себеси,дошол пијан ја силувал својата мајка,10 години држел затвореници во подрум итн итн. Светот е суров,и со салафистите и без :)

Второ:
За женењето,да бидеме реални,во денешно време Еднаквоста не е еднаква и не гарантира Рамноправност или праведност.
Еднаквоста никогаш не може да донесе праведност помеѓу машкиот и женскиот пол.
Во исламот мажот си има свое место,жената свое.
Ако мажот има право на едно,жената на друго и така се надополнува рамноправноста и праведноста.
Пратеникот Мухаммед бил запрашан од еден асхаб: О Аллахов пратениче,кој од луѓето ја заслужува мојата почит?
Пратеникот му одговара: Твојата мајка,овој прашува: А кој после тоа.
Пратеникот пак одговара: Твојата мајка.. и така прашува три пати и тој три
пати му вели исто. Четвртиот пат кога го прашал,Мухаммед с.а.в.с. рекол: Твојот татко. сс
Жената во Исламот нема голема улога,туку ОГРОМНА улога,а ако речам и најголема нема да згрешам.
Жената е пола уммет(народ) и ја раѓа другата половина. :)
Спасот за секој човек општо,а тоа е во Исламот посебно нагласено е да оној момент кога човек е во можност да се ожени,да не чека и да не се мисли туку да се ожени.
Млад човек муслиман кој ја практикува својата вера и ги почитува Аллаховите граници(забрани) и не трча по жени,не прави блуд,не си ги празни своите потреби во дискотеки со неморални девојки спас е само да се ожени,па тие потреби да си ги задоволува легално.
А за жената нема поголема чест од тоа да биде Мајка,прашај ја секоја жена кога ќе го види детето после породување,дали пак би ги поминала тие породилни болки за да го доживее тоа чувство да некого донесеш на свет,сите ќе ти одговорат потврдно.
Исламот 100% и го дава тоа нејзино право на мајчинство,а хиџабот и ја дава таа заштита од надворешниот свет.
Жената е бисер во исламот,а хиџабот е таа школка која го чува бисерот скриен. :)

За вишеженството во исламот:

3. Ако се плашите дека нема да бидете праведни кон сирачките, тогаш женете се со жените што ви се дозволени, со по две, со по три, и со по четири! А ако се плашите дека нема да бидете праведни, тогаш само со една, или со тие што се во ваша сопственост! Така најлесно ќе се сочувате од неправдата. (сура Ен-Ниса)
Исламот е единствена религија и Куранот е единствена книга што вели човек да се ожени со една жена :)
А дозволена е опција за женење со 2,3 или 4.
Ако мислиш дека ќе бидеш праведен. Праведен во смисла на грижа,финанции,услови итд итд.
Во денешно време тоа е тешко,но ако некој е спремен тој терет да го поднесе бујрум :)
Кој сум јас да го осудувам,тоа е верски пропис.
А и знаеме,во денешно модерно време тоа е заменето со швалерки и никому не му смета тоа,дури и на машкото му честитаат,као мажиште бил,швалериште и тоа за никого не е проблем. Е сега кога муслиман сака да ожени 2 жени,и да се грижи за двете подеднакво,и да им понуди услови на двете подеднакво,е тогаш е проблем.

За возраста:
За ова е многу пишувано овде но пак ќе пишам.
Жените не смеат да се мажат од 14 години,жените во исламот смеат односно имаат право да се мажат,односно стануваат полнолетни оној момент кога ќе ја добијат првата менструација, и тука возраста не е иста за сите.
Не е проблем кога Били Звер ќе ожени некое девојче од 16 години(морал да ја земе,ја забременил :) ),ама ете муслиман да бил ќе беше педофил нели? :)
Не е проблем кога Хју Хефнер ќе ожени девојка 50 години помлада од него,ама кога муслиман ќе го направи истото тогаш е педофил и е најлошиот човек на планетата а исламот најлошата религија во светот.??
Во денешно време нормално дека е чудно девојче од 15-16 години да се омажи,но тоа не треба да биде повод за да исламот биде плукан и слично.
Нигде не постои наредба девојче да се омажи веднаш од кога ќе наполни 15 години.
Исламот едноставно вели: Од оној момент кога женско ќе ја доживее првата менструација,станува исламски полнолетно,за неа важат сите исламски прописи како и за сите полнолетни муслимани и муслиманки,во кои спаѓа и мажењето.
Е сега,на која возраст таа ќе се омажи,тоа е нејзин проблем и избор.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
266
Поени од реакции
238
ibn kajjim
Те цитирам:

"А за жената нема поголема чест од тоа да биде Мајка,прашај ја секоја жена кога ќе го види детето после породување,дали пак би ги поминала тие породилни болки за да го доживее тоа чувство да некого донесеш на свет,сите ќе ти одговорат потврдно.
Исламот 100% и го дава тоа нејзино право на мајчинство,а хиџабот и ја дава таа заштита од надворешниот свет.
Жената е бисер во исламот,а хиџабот е таа школка која го чува бисерот скриен."

Исламот нема потреба да и дава никакво право за мајчинство на жената,тоа и е право дадено од природата кое никој нема право да и го дозволи или пак забрани.
Затоа и не би го сметала тоа за некакво посебно право.

Што значи заштита од надворешниот свет?
Тоа што своето тело го крие замотана во црнина?
Што нема право да погледа околу?
Што нема право на никаков глас и мислење?

Како што те разбрав нејзина работа е раѓање деца и грижата за фамилијата?
Тоа е се?
Не ви се лоши правата,најискрено.
Го задоволуваат машкото его во секој случај.


Цитирам:
"Жените не смеат да се мажат од 14 години,жените во исламот смеат односно имаат право да се мажат,односно стануваат полнолетни оној момент кога ќе ја добијат првата менструација, и тука возраста не е иста за сите. "

За менструацијата.
Секое девојче ја добива на различна возраст.
Има девојчиња кои добиваат на 10 години.
Дали мислиш дека едно 10 годишно(нека биде и14 годишно девојче може само да донесува одлуки?
И дали воопшто тоа донесува одлуки или заедницата?

Тоа девојче не е способно да мисли,камо ли да раѓа деца и да се грижи за фамилијата.
Да тоа е легална педофилија,извини ако звучи дрско,но тоа е моето мислење.
Нека одбере тоа девојче да каже:Не.
Се прашувам што ќе биде со него?
Ќе биде отфрлено,верувам и приморано да се согласи со тој брак.

Цитирам:
Не е проблем кога Хју Хефнер ќе ожени девојка 50 години помлада од него,ама кога муслиман ќе го направи истото тогаш е педофил и е најлошиот човек на планетата а исламот најлошата религија во светот.??

Хју Хефнер има 80 години.
Ако земе 50 години помлада жена таа ќе биде
30.
На 30 една жене точно знае што сака и дали нешто сака или не.

Неможеш да споредиш нешто што се случило некогаш како единствен случај и нешто што се вика легална педофилија.
Во Германија е тоа забрането со закон.
Да се користат младите муслиманки на таков начин.
Да,тоа е користиње.
Манипулирање на жената од најмали нозе.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Metta koi i kakvi vernici se tie sto gi gledame vo Syria koi pred da ispalat nekoja raketa izvukaavaat Alahu snackbar? Zosto ja mesaat religijata so vojna koga protvnicite im se also muslimani?
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Ибн, дали според тебе Муслиманот што ќе отиде во Сирија да се бори за "слобода" успева да остане Муслиман, или паѓа во канџите на Ѓаволот?

едитирано од модератор:
http://www.youtube.com/watch?v=0zSBKq4BxNU
http://www.youtube.com/watch?v=Q3osKV8ODT4
внимание: (21+) вознемирувачки видеа

Што викаат убијциве на видеово?
 
Член од
16 јуни 2013
Мислења
436
Поени од реакции
65
Ибн, дали според тебе Муслиманот што ќе отиде во Сирија да се бори за "слобода" успева да остане Муслиман, или паѓа во канџите на Ѓаволот?

едитирано од модератор:
youtube кодови: 0zSBKq4BxNU , Q3osKV8ODT4
внимание: (21+) вознемирувачки видеа

Што викаат убијциве на видеово?

Друже таму се случува војна,што сакаш посебно да ти кажам за тоа.
--- надополнето: 15 август 2013 во 16:50 ---
Metta koi i kakvi vernici se tie sto gi gledame vo Syria koi pred da ispalat nekoja raketa izvukaavaat Alahu snackbar? Zosto ja mesaat religijata so vojna koga protvnicite im se also muslimani?
Ти пак со тоа дека противниците им се муслимани.
Не се муслимани,и јас понатаму не би дискутирал за тоа со тебе.
--- надополнето: 15 август 2013 во 16:51 ---
The Black Swan подоцна ќе пишам поопширно.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Ти пак со тоа дека противниците им се муслимани.
Не се муслимани,и јас понатаму не би дискутирал за тоа со тебе.
Ok ako vikas ti taka...Eve neka ne se muslimani...sea ke moze odgovor na prasanjeto?
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Друже таму се случува војна,што сакаш посебно да ти кажам за тоа.
.
Се извинувам што не реков дека видеата се вознемирувачки.
Ибн, што вели Куранот за правилата на војната, и дали овие муслимани(така се декларираат) што извикуваат Алах Уекбер, според Куранот се муслимани?
Дали придонесуваат за доброто на Исламот или го демонизираат?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom