Прашања за Исламот III

Член од
3 септември 2010
Мислења
5.855
Поени од реакции
8.278
Дали навистина водачот на ISIL - Абу Бакр ал Багдади е израелски агент, шпион на Моссад и неговото вистинско име му е Елиот Шимон, а родителите му се евреи?
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Дали навистина водачот на ISIL - Абу Бакр ал Багдади е израелски агент, шпион на Моссад и неговото вистинско име му е Елиот Шимон, а родителите му се евреи?
Од каде оваа информација,каде може да се провери?
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Ха-ха ова никој не го очекуваше.Препаметни се Евреиве,муслиманите нека гинат за џихад,ептен се затуцани.Нека им се остварат сите планови на Израеците,а веројатно и Курдите ќе добијат држава,само Арапиве ќе бидат најголемите губитници.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Овие муабети не се за оваа тема, имате таму теми за теории на завери.
тамо расправајте.
 
Член од
26 април 2013
Мислења
558
Поени од реакции
114
Koj go pravi sunetot? (sunetisuvanjeto). Zadolzitelno li e obrezuvanjeto za povozrasnite sto primaat islam?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.486
Поени од реакции
79.628
Овие муабети не се за оваа тема, имате таму теми за теории на завери.
тамо расправајте.
Точно, а сепак станува збор за органзација со особено исламски акцент. Тие не се представуваат како некои Муслимани кои се борат за пари или политички права, па ај да ги оставиме, пошто нема врска тоа со Ислам, туку се борат за Исламот да надвладее во светот и убиваат и масакрираат исклучиво припадници на туѓи вери. Верскиот акцент кај нив, е на врвот. А токму, вие, Муслиманите од Балканот, сте тие кои праќаат луѓе и пари за нив.
Сосема се он топик прашањата околу тоа.[DOUBLEPOST=1413556748][/DOUBLEPOST]
Koj go pravi sunetot? (sunetisuvanjeto). Zadolzitelno li e obrezuvanjeto za povozrasnite sto primaat islam?
Скоро сум сигурен дека сунетот е задолжителен за секој кој прима Ислам (исто и Јудеизам)
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Точно, а сепак станува збор за органзација со особено исламски акцент. Тие не се представуваат како некои Муслимани кои се борат за пари или политички права, па ај да ги оставиме, пошто нема врска тоа со Ислам, туку се борат за Исламот да надвладее во светот и убиваат и масакрираат исклучиво припадници на туѓи вери. Верскиот акцент кај нив, е на врвот. А токму, вие, Муслиманите од Балканот, сте тие кои праќаат луѓе и пари за нив.
Сосема се он топик прашањата околу тоа.
Ова апсолутно не е точно, тие завојуваа со сите групации во сирија кои не се слагаа со нив, што мене најмногу ми ја прави сомнителна оваа работа.
Не викам јас дека прашањето не е он топик, ама на друга тема.. теории на завери ова она, а и тврдењата се поткрепени со една слика и 3 реда текст од некој си интернет сајт, без апсолутно ниту еден доказ.
Мене не ме интересира што е тој водачот, јас знам дека му штетат на исламот и муслиманите.
А никој не ја јадеше фората за пари или политички, го знае тоа Америка, затоа мораа Исламот да го вклучат. ;)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.486
Поени од реакции
79.628
Не викам јас дека прашањето не е он топик, ама на друга тема.. теории на завери ова она, а и тврдењата се поткрепени со една слика и 3 реда текст од некој си интернет сајт, без апсолутно ниту еден доказ.
Сите тие невидени злосторства врз Христијаните и Јазидите, да ги нарекуваш непоткрепени тврдења со три треда текст, е во најмала рака малициозно, но очекувано, од твоја страна како припадник на вехабистичката ориентација, која впрочем ја има и ИСИС.
Но, знам дека за тебе тоа се само кафири, и не ни очекував поинаку. Сите злосторства кои ги видовме со свои очи, сиот тој егзодус и геноцид, за тебе е теорија на заговор...:facepalm:

Затоа, се надевам дека ќе имам време, наскоро со многу повеќе од една слика ќе ти ги покажам нештата со кои се соочуваат тие луѓе.
 
Последно уредено:
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Сите тие невидени злосторства врз Христијаните и Јазидите, да ги нарекуваш непоткрепени тврдења со три треда текст, е во најмала рака малициозно, но очекувано, од твоја страна како припадник на вехабистичката ориентација, која впрочем ја има и ИСИС.
Но, знам дека за тебе тоа се само кафири, и не ни очекував поинаку. Сите злосторства кои ги видовме со свои очи, сиот тој егзодус и геноцид, за тебе е теорија на заговор...:facepalm:

Затоа, се надевам дека ќе имам време, наскоро со многу повеќе од една слика ќе ти ги покажам нештата со кои се соочуваат тие луѓе.
Ох јадни напатени човече кој секоја вечер сања вехабии :D
прво ти болдирав за да ти кажам дека не е вистина дека убиваат ИСКЛУЧИВО припадници од туѓи вери, бидејќи завојуваа со сите исламски групации во сирија... што значи дека покрај припадниците на туѓите вери исто така и муслиманите страдаат од ИСИС.

а за 3 реда текст се однесуваше на интернет сајтовите каде што пишува дека Багдади бил еврејски шпиун.
Значи воопшто не ги порекнав тие зверства, од почеток ги осудив ИСИС, само реков дека не е точно дека исклучиво припадници на туѓи вери гинат таму ;)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.486
Поени од реакции
79.628
Ох јадни напатени човече кој секоја вечер сања вехабии :D
прво ти болдирав за да ти кажам дека не е вистина дека убиваат ИСКЛУЧИВО припадници од туѓи вери, бидејќи завојуваа со сите исламски групации во сирија... што значи дека покрај припадниците на туѓите вери исто така и муслиманите страдаат од ИСИС.

а за 3 реда текст се однесуваше на интернет сајтовите каде што пишува дека Багдади бил еврејски шпиун.
Значи воопшто не ги порекнав тие зверства, од почеток ги осудив ИСИС, само реков дека не е точно дека исклучиво припадници на туѓи вери гинат таму ;)
OK
Недоразбирање.
Мене ме боли уво дали бил израелски шпион, марсовец или тоа што е. Јас зборувам за фактите, а тие велат дека е злосторник кој истапува во врховно име на Исламот, а и тие кои се со него. Загрижувачки е што Муслиманите од тука му се приклучуваат, бидејќи тоа многу говори за нив, а и за нас немуслиманите (во смисол каква ќе ни биде иднината со вакви комшии)
 
D

Daedalus

Гостин
Почитувајте го прашање/одговор концептот. За дебатирање имате друга тема.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Зошто е забранет алкохолот?
O vjernici, vino i kocka i strelice za gatanje su odvratne stvari, šejtanovo djelo; zato se toga klonite da biste postigli što želite. (Al-Maida, 90)
Od Abdullaha ibn Amra prenosi se da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve selleme, rekao: ''Vino je majka svih pošasti, pa ko ga bude konzumirao, takvome se neće primiti njegov namaz četrdeset dana, a ako umre u vrijeme dok se ono bude nalazilo u njegovom stomaku, umrijet će džahilijjetskom smrću!'' (Hadis je hasen, vidi djelo Sahihul-džami', broj 3344)


Арапскиот јазик е богат со зборови, па изворно од арапски, во ајетото се употребува зборот ХАМР а преведен е само како вино, бидејќи таков ни е јазикот, со неколку иљади зборчиња :)
Инаку хамр, во веродостоен хадис пратеникот Мухаммед с.а.в.с. вели:

Prenosi se od Ibn Omera da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: ''Sve što opija predstavlja hamr, i sve što opija je zabranjeno...'' (Muslim, 2003; Et-Tirmizi, 1861; En-Nesai, 5582; Ebu Davud, 3679; Ibn Madže, 3390)

Дали се забранети само големи количини на алкохол или алкохол воопшто?

Od Ibn Amra prenosi se da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: ''Sve što opija je zabranjeno, i kao što su zabranjene velike količine alkohola koje dovode do opijanja, tako su zabranjene i male količine alkohola!'' (Hadis je sahih, bilježe ga Ibn Madže, 3392, i En-Nesai u dijelovima, 8/297, 300)


Ова го напишав затоа што сигурно ќе има подпрашања од типот, зошто само вино е спомнато, или што ќе ти биде од една чашка и слично, па да те поштедам од прашување :)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
O vjernici, vino i kocka i strelice za gatanje su odvratne stvari, šejtanovo djelo; zato se toga klonite da biste postigli što želite. (Al-Maida, 90)
Od Abdullaha ibn Amra prenosi se da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve selleme, rekao: ''Vino je majka svih pošasti, pa ko ga bude konzumirao, takvome se neće primiti njegov namaz četrdeset dana, a ako umre u vrijeme dok se ono bude nalazilo u njegovom stomaku, umrijet će džahilijjetskom smrću!'' (Hadis je hasen, vidi djelo Sahihul-džami', broj 3344)


Арапскиот јазик е богат со зборови, па изворно од арапски, во ајетото се употребува зборот ХАМР а преведен е само како вино, бидејќи таков ни е јазикот, со неколку иљади зборчиња :)
Инаку хамр, во веродостоен хадис пратеникот Мухаммед с.а.в.с. вели:

Prenosi se od Ibn Omera da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: ''Sve što opija predstavlja hamr, i sve što opija je zabranjeno...'' (Muslim, 2003; Et-Tirmizi, 1861; En-Nesai, 5582; Ebu Davud, 3679; Ibn Madže, 3390)
Може да го елаборираш црвениот дел? Зошто 40 дена? Колку време е потребно за да не биде во стомакот? што е тоа џахилијетска смрт?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom