Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
ti spiros ne mi odgovori na moeto prasanje prvin odgovorimi koje vistinskiot muhamed, pa potoa ke razgovarame ...
.

Вистинскиот Св. Мухамед - слично на сите вистински Апостоли и следбеници Христови - е потполно немилитантен слуга на Мудроста БОЖЈА, тоа Чудесно и Живо Евангелие БОЖЈЕ, Кое што е пред (и безкрајно поголемо) од секој Ангел, Пророк, Книга, ... и Кого Единствениот Вистински и Совршен БОГ за спасение на сите Го отелотвори во Исус Христос!

Денот доаѓа (ИншАлах) кога сите ќе Ја препознаат Совршената Вистина во Христа, сите ќе Ја признаат, сите одсрце ќе И’ се поклонат и тогаш на земјата ќе завладее вечното Царство на Љубовта и Мирот БОЖЈИ!


Амин


.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
.

Вистинскиот Св. Мухамед - слично на сите вистински Апостоли и следбеници Христови - е потполно немилитантен слуга на Мудроста БОЖЈА, тоа Чудесно и Живо Евангелие БОЖЈЕ, Кое што е пред (и безкрајно поголемо) од секој Ангел, Пророк, Книга, ... и Кого Единствениот Вистински и Совршен БОГ за спасение на сите Го отелотвори во Исус Христос!

Денот доаѓа (ИншАлах) кога сите ќе Ја препознаат Совршената Вистина во Христа, сите ќе Ја признаат, сите одсрце ќе И’ се поклонат и тогаш на земјата ќе завладее вечното Царство на Љубовта и Мирот БОЖЈИ!


Амин


.
a bre spiros priatele poftorono istiot odgovr,, jas te prasav da mi odgovoris od hristijanska gledna tocka , sto veli hristijasntvoto za vistisnkiot sv. muhamed kako sto velis ti, dali ti kako hristijanin sledbenik na hristijanstvoto veruvas vo vistinskiot muhamed,, kako bozji verovesnik i dali hristijanstvoto go priznava vistisnkiot muhamed, kako bozji verovesniuk, i odgvoroimi so dokaz i argument za vistinskiot muhamed ne baram tvoe mislenje tuku biblijata sto veli za sv. muhamed, , a toa sto ti go zboruvas toa se izvetopereni zborovi muhamed.a.s e ispraten kako opomenuvac i radosnik kako milost kon svite svetovi , vozviseniot Allah dz, so nego gi zavrsi blagodetite sprema lugeto i so nego verata ja usovrsi, najdobr primer , dobar moral , svetolost koja go osvetluva nasiot pat , svetlost koja nikogas ne zgasnuva, da spiros denot doaagaa inssallah koga ke ja razberete vistinata,sovrsenata vistina e kuran kerim koj ja razotkriva iskrivenosta na poranesnite narodi evreii i hristijani vo nivnite knigi,, kuranot ja razotkriva vistinata koja ja iskrivile sledbenicite na poranesnite knigi , koi ne poseduvaat nikakov lanec na prenositeli, nitu pak svojstvo na objava i nadahnenie.sovrsenata vistina ke ja prepoznaes insallah, eden den site ke ja priznaat od srce i ke se poklonat kon ediniot bog,
sekoj bozji verovesnik e praten na sekoj narod, i na sekoe pleme, za da go podrzat coveckoto priridno veruvanje vo boga i vo coveckata vrodena naklonetost da go obozavaat nego, a isto taka i da ja zajaknat bozestvenata vistina vo sekojdnevnite znaci otkrieni od boga
a sledbenicite na isus ja isrivokolcija , narekuvajki go nego i izdignuvaajki go kako bozestvo , , za taa sovrsena vistina mi govoris ,, pa nas be priatelce nie jasno ,
ne se obiduvaaj nas da ni objasnuvas i da ni govoris za sovrsenata vistina , koga nie ja znaeme sovrsenata vistina . vo islam ne postoi sostojbi , kako veruvanjeto na covekot kako spasitel, ednostavno nie sme pokorni samo kon ediniot bog i ne mu prepisuvame zdruzenici kako sto vie toa go pravite
spasitelot e eden ,zasolnisteto e edno, bog e eden , ne se zmoruvaajj so obrakanje kon nesto drugo , ne trpi ponizuvanje pokoruvajki se na toa,ne potcenuvajse sebesi, ne se zamoruvaj so trcanje po niv,
spasitelot e eden,' klucevite na se ' se kaj nego, uzdite na se ' se vo negovi race, se' se razresuva so negovata naredba, ako nego go pronajdes, si pronasol se sto tie potrebno, ke se spasis od beskrajnite ponizuvanja i stravovi.. blagodarnosta i velicenjeto, pofalbite, samo nemu mu pripagaat samo toj e dostoen na niv, blagodetite se negovi i izleguvaat od negovata riznica, toj e sopstvenik na sovrsenata ubavina i dobrina sto se bezbroj pati nad sovrsenstvoto, ubavinata i dobrocinitelstvoto na se sto e vidlivo, na se sto postoi vo celata vselena , zapamti spirose bog e samo eden ne moze da bide mnogubroen , nema ortak nema sinovi nema kerki nema sopruga, nee zavisen od pomosnici i ortaci,,,,izgleda nekoi ne sakaat da razberat,, vsusnost i tvoite so vernici ne mozat da te razberat,,

kolku li treba da vi se kazuva za da svatite zarem ne gledas vo tovjata biblija se navedeni izvadoci koi kazuvat deka vozviseniot bog e cist , bes nedostatoci i deka nisto na nego ne nalikuva zarem ne mozes da procitas eve go toj tekst;

Господ ви зборуваше вам од средината на огнот; вие го чувте гласот на зборовите, но не видовте образ, а само глас.
Внимавајте добро! Во оној ден кога Господ, вашиот Бог, ви зборуваше пред огнот на Хорив, не видовте никаков лик, .(vtorozakonie4-12-15)

i vie objasnuvate se otelotvori vo isus ,vie ednostavno zivite vo golema zabluda,mislite deka veruvate vo sovrsenaa vistina no ste vo pogresna nasoka, treba ednas da svatite deka ne moze t.e. nevozmozno e boga da go vidime na ovoj svet i deka onoj koj vo sebe sodrzi covecki lik nikako ne moze da bide bog.kolku i da ne ti se bendisuva spirose beganje od vistinata nema,,,,,,
no izgleda nekoi luge ne sakaat da razberat,,
vsusnot ne mi objasna od kade ti veruvas vo vistinskiot posleden verovesnik muhamed a.s.,, imas nekakov dokaz? tvoite so vernicii go negiraat toa, ,,:ti:moze da objasnis?
samo ne izmisluvaj nesto od tvoja glava, zs za toa te biduva, dabar komicar si.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
.

Денот доаша кога сите ќе Ја препознаат и признаат Совршената и Се’опфатна Вистина во Христа!


ла илахе илалах фи јашуах ха мешиах



 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
abe spiros pocna i da peltecis )))))))))));sekoja diskusija so vas e bevredna , tebe tvojata mene mojata vera tebe tvojata sovrsena mene mojata sovrsena vistina , jas edno zboram on drugo jas edno prasuvam on drugo odgovara , ziva komedija si , da spiros denot doaga koga isa .a.s ke dojde i ke ti j razotkrie lagata , ke ti ja soopsti vistinata , togas ke ja uvidis sovrsenata zabludena vistina vo sto veruvas,ti najde da ni kazuvas za vistinskiot i lazniot muhamed.a.s , tvojata religija ne si ja poznavas pa nas ke ni popuvas.:tapp:
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
abe spiros pocna i da peltecis )))))))))));sekoja diskusija so vas e bevredna , tebe tvojata mene mojata vera tebe tvojata sovrsena mene mojata sovrsena vistina , jas edno zboram on drugo jas edno prasuvam on drugo odgovara , ziva komedija si , da spiros denot doaga koga isa .a.s ke dojde i ke ti j razotkrie lagata , ke ti ja soopsti vistinata , togas ke ja uvidis sovrsenata zabludena vistina vo sto veruvas,ti najde da ni kazuvas za vistinskiot i lazniot muhamed.a.s , tvojata religija ne si ja poznavas pa nas ke ni popuvas.:tapp:
Pa toj samo toa go znae. Mene od nervoza na pocetok so spiros,zeludnikot mi se obole. Jas go prasuvam edno,toj istoto:

Sovrseniot islam koj se otelotvori od otecot na sinot na mudrosta od majkata na tatkoto od bratmu vo s.duh na mudrosta koja e slovoto na sovrseniot isus vo bratucetmu od snaamu..... I uste na krajot me prasuvase: "Dali sega ti e jasno?"

Ne se zamaraj so nego. Toj mnogu saka da se narekuva Musliman,da bide pripadnik na Islamot,sledbenik na Muhammed a.s.... ama go stegaat prangite vo dusata. Ednostavno,greota e.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
kako e organizirano svestenstvoto vo islamot
znaci od najniskiot rang pa do najvisokiot ??
dali imaat sinood (edna vrsta na sobranie )
 
Член од
8 јули 2011
Мислења
265
Поени од реакции
202
Прашајне до муслиманиските верници?
Не сум го читал Куранот.
Ме интресира.Сум слушнал Исус се спонува и кај вас но како син божји или што ...
Дали страиот завет за настанокот на земјата е ист со тој во библијата.
Која година Мухамед е роден дали има слика од него?
Дали нејадејне свинско е во Куранот спомнато или тоа останало некоја традиција?
Исто сунет правејне некој нека објасни дали има регилозно значејне или за хигиена ?
Дали имајне повеке жени не престаува грев според куранот.
Интерпрација на Џихад света војна.
Зошто жените во радикалните муслимани носат прекривка на лице и цело тело?
Што ако не носи тие не се прави муслимани ?
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
abe spiros pocna i da peltecis )))))))))));sekoja diskusija so vas e bevredna , tebe tvojata mene mojata vera tebe tvojata sovrsena mene mojata sovrsena vistina , jas edno zboram on drugo jas edno prasuvam on drugo odgovara , ziva komedija si , da spiros denot doaga koga isa .a.s ke dojde i ke ti j razotkrie lagata , ke ti ja soopsti vistinata , togas ke ja uvidis sovrsenata zabludena vistina vo sto veruvas,ti najde da ni kazuvas za vistinskiot i lazniot muhamed.a.s , tvojata religija ne si ja poznavas pa nas ke ni popuvas.:tapp:


.


Денот доаѓа кога на сите ќе им се разјани колку Совршениот БОГ и Ислам во Исус е повеќе од од се’ и секој!

ИншАлах, да не биде прекасно!

Дотогаш: вам кураишкиот - а нам Христовиот Ислам! .(y)

.
 
Член од
15 октомври 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
.


Денот доаѓа кога на сите ќе им се разјани колку Совршениот БОГ и Ислам во Исус е повеќе од од се’ и секој!

ИншАлах, да не биде прекасно!

Дотогаш: вам кураишкиот - а нам Христовиот Ислам! .(y)

.
Ne postoi kuraiski Islam,postoi samo Allahov Islam ,i toa Allah koj sto ne e roden i ne rodil i nema nisto kako nego ,Allah koj shto go isprati Avram,Mojsej,Jakov ,David,Isus Xristos,Muhamed neka e bozjiot mir na da site bozji pratenici ,i drugite bozji pratenici,kako milost negova prema negovite kreacii .
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
.

“Време е за будење!“​

кураишкиот крваво обоен и лажно преставен “бог“ и ислам - кој што се противи на Новозаветниот - е навреда за Совршениот БОГ (и Ислам), како што Тој лично ни се престави во Исус Христос, Кој што не е отелотворение на земја или човечко семе (како што тоа е случај кај сите останати од тебе погоренаведени личности) туку отелотворение на единствено спасителната Мудрост БОЖЈА, Која постои пред се’ што е создадено!


Денот доаѓа кога сите тоа ќе го препознаат, признаат и увидат, тогаш сите ќе се поклонат пред Вечниот БОГ, Неговата вечна Мудрост и Неговиот вечен Дух!


Амин


п.с. Крвавите јудејски и христијански верзии на верата, исто - како и кураишката верзија - се навреда за Вистинската вера, лично од Совршениот БОГ покажана и докажана во Исуса Христа!


.
 
Член од
26 декември 2011
Мислења
450
Поени од реакции
278
Ne postoi kuraiski Islam,postoi samo Allahov Islam ,i toa Allah koj sto ne e roden i ne rodil i nema nisto kako nego ,Allah koj shto go isprati Avram,Mojsej,Jakov ,David,Isus Xristos,Muhamed neka e bozjiot mir na da site bozji pratenici ,i drugite bozji pratenici,kako milost negova prema negovite kreacii .
како тоа го испратил мухамед,зошто него?
и како се појаввил алах за бог?
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
... и како се појаввил алах за бог?

.
Уште многу одамна пред куранот да биде запишан преку кураишка рака, нашите арапски браќа и сестри за македонскиот термин БОГ го употребувале теминот Алах, исто како што Еврејскиот термин од секогаш бил Елоах!

Сфаќаш?

Македонски = Бог
Албански = Перендија
Грчки = Тео
Арапски = Алах
Еврејски = Елоах
Германски = Гот
Енглески = Год
итн.

.
 
Член од
26 декември 2011
Мислења
450
Поени од реакции
278
.
Уште многу одамна пред куранот да биде запишан преку кураишка рака, нашите арапски браќа и сестри за македонскиот термин БОГ го употребувале теминот Алах, исто како што Еврејскиот термин од секогаш бил Елоах!

Сфаќаш?

.Македонски = Бог
Албански = Перендија
Грчки = Тео
Арапски = Алах
Еврејски = Елоах

итн.

.
Благодарам Спирос..но тој во куранот се преставува како владетел,сите негови верници ги условува како слуги,робови нели е малку лецемерно?...а роб да си не е лесна работа.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
.
Благодарам Спирос..но тој во куранот се преставува како владетел,сите негови верници ги условува како слуги,робови нели е малку лецемерно?...а роб да си не е лесна работа.
.

Исус ни покажа и докажа дека нема ништо поубаво и покорисно за човекот и човештвото од тоа да се биде чедо и роб на Слободата БОЖЈА, чедо и роб на Правдината БОЖЈА, чедо и роб на Љубовта БОЖЈА, чедо и роб на Милоста БОЖЈА, чедо и роб на Мудроста БОЖЈА, ... - Која е безкрајно поголема од секој Ангел, секоја Пророк, секоја книга (дури и од библијата) - и Која Единствено Совршениот БОГ за спасение на сите Ја отелотвори во Исуса Христа!


п.с. Спасителниот јарем на Новиот Завет воопшто не е тежок!


.
 
Член од
15 октомври 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
.

“Време е за будење!“​

кураишкиот крваво обоен и лажно преставен “бог“ и ислам - кој што се противи на Новозаветниот - е навреда за Совршениот БОГ (и Ислам), како што Тој лично ни се престави во Исус Христос, Кој што не е отелотворение на земја или човечко семе (како што тоа е случај кај сите останати од тебе погоренаведени личности) туку отелотворение на единствено спасителната Мудрост БОЖЈА, Која постои пред се’ што е создадено!


Денот доаѓа кога сите тоа ќе го препознаат, признаат и увидат, тогаш сите ќе се поклонат пред Вечниот БОГ, Неговата вечна Мудрост и Неговиот вечен Дух!


Амин


п.с. Крвавите јудејски и христијански верзии на верата, исто - како и кураишката верзија - се навреда за Вистинската вера, лично од Совршениот БОГ покажана и докажана во Исуса Христа!


.
Molim te podsetise ako si go procital Koranot kako e pretstaven Isus Xristos ,Isa sinot Mejremin neka e (bozjiot mir vrz niv),da te podsetam deka e spomnat 25 pati dodeka Muhamed s.a.w.s samo 5 pati,I ne zaboravaj deka nie muslimanite neizmerno go sakame Isa sinot mejremin a.s. i go sakame negoviot Islam kao shto go sakame Islamot na drugite bozji pratenici koj po nisto ne se razlikva eden od drug,nie muslimanite ne pravime nikakva razlika megju bozjite poslanici.
3. Ali 'Imran
45.A kada meleki rekoše: "O Merjema, Allah ti javlja radosnu vijest, od Njega Riječ: ime će mu biti Mesih, Isa, sin Merjemin, biće viđen i na ovome i na onome svijetu i jedan od Allahu bliskih;

46.on će govoriti ljudima još u kolijevci, a i kao odrastao, i biće čestit"-

47.ona reče: "Gospodaru moj, kako ću imati dijete kada me nijedan muškarac nije dodirnuo?" - "Eto tako" - reče - "Allah stvara što On hoće. Kada nešto odluči, On samo za to rekne: ’Budi!’ - i ono bude."

48.I poučiće ga pismu i mudrosti, i Tevratu i Indžilu,

49.i poslati kao poslanika sinovima Israilovim: "Donosim vam dokaz od Gospodara vašeg: napraviću vam od ilovače nešto poput ptice i puhnuću u nju, i biće, voljom Allahovom, prava ptica. I iscijeliću slijepa od rođenja, i gubava, i oživljavaću mrtve, voljom Allahovom, i kazivaću vam šta jedete i šta u domovima svojim gomilate; to će, uistinu, biti dokaz za vas, ako pravi vjernici budete;

50.i da potvrdim istinitost Tevrata, objavljenog prije mene, i da vam dopustim nešto što vam je bilo zabranjeno. I donosim vam dokaz od Gospodara vašeg - zato se Allaha bojte i mene slušajte -

51.Allah je doista i moj i vaš Gospodar, pa se Njemu klanjajte; to je Pravi put!"


59.Isaov slučaj je u Allaha isti kao i slučaj Ademov: od zemlje ga je stvorio, a zatim rekao: "Budi!" - i on bi.

60.Istina je od Gospodara tvoga, zato ne sumnjaj!



Nikogas ne bi se osudile nie muslimanite da navredime nieden bozji pratenik.Molimte ne mi imputiraj nesto sto ne e vistina.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom