Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Јас не разбирам арапски јазик.Ќе имам ли преведувач на Судниот ден?
Јас мислам дека ќе има синхронизација, како кај турскиве серии.
Јас сакам гласот од вселенскава душа, да му ги кажува моите зборови.....Тоа би било урнебес човече....
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Kur'anot,ne samo nesto novo,tuku Kur'anot,so negovata objava,go promeni svetot. Za da gi pisuvam pricinite,mi trebaat 10 stranici. Nekolku pati ja ponudiv edna dokumentarna emisija vo koja pretezno zboruvaat Hristijanski Istoricari vo vrska so Islamskata Imperija.
http://www.youtube.com/watch?v=yX3UHNhQ1Zk

Drugite za kratko vreme ke vi gi dadam,InsAllah.
Очекував едноставни и јасни одговори, нема потреба од преобемни постови.
Значи, што е тоа кое е ново во Светов, а кое не беше опфатено од Светото Писмо?
Дека Исламот направил промена во Светов, тоа е повеќе од очигледно: постои уште една вероисповест. Но, работава не е во промената, туку во новината...
--- надополнето: 10 април 2012 во 09:51 ---
Osven sto e Arapskiot Bozestven jazik (i na sudniot den ke bideme isprasuvani i ke se zboruva na toj jazik),Kur'anot e objaven vo S.Arabija.

Сакаш да кажеш дека Алах користи арапски јазик? А од каде доаѓа ова мноштво од народи и јазици, кои не се арапи и не користат арапски јазик?

Дека Куранот е објавен во С. Арабија, тоа е веќе познато.
--- надополнето: 10 април 2012 во 09:52 ---
So ova ne bas te razbrav. Ako sakas ne ti e jasno zosto vo Islamskite zemji ima nered denes,odgovorot e vo toa sto ne se drzat do objavata i propisite. Znaeme kade bese Islamot i Muslimanite koga se drzea do propisite. Eden primer za Omer r.a. Toj bese covek koj ja nasuka sabjata da go ubie na Muhammed s.a.w.s. Toj bese covek koj od urmite pravese bozestvo koga na pat izleguvase pa koga ke ogladnese gi jadese.... pa se kaese zosto si go izel Bogot. Toj isti Omer koga ja prifati objavata i pocna da se drzi do nejzinite propisi bese Vladar na Islamskiot svet. Nie Miki imame zad sebe period za koj kopnee svetot i sekoj pismen covek.
Очигледно не си ме разбрал: муабетот ми беше, зашто е Алах „таму„ на небото, а Вие, кои верувате, сте „овде„; на Земјава? Како го надминувате тоа растојание меѓу недостожниот Алах и Вашето живеење на Земјава?
--- надополнето: 10 април 2012 во 09:56 ---
Allah dz.s objaven e vo Kur'anot,so sledenje na Kur'anot,izvrsuvanje na propisite,covek se priblizuva do Vozviseniot,prima Mudrost od cistiot izvor,svetot vo negovite oci nee kako sto go gleda eden obicen oddalecen od religiite.
Citajte malku za Islamskite Sufi Sejhovi.
Значи, ако Алах ги дал сите нормативи за живеење ,според Исламот, со тоа нормирање се‘ е кажано? И каде е духовноста во таа нормираност?
--- надополнето: 10 април 2012 во 09:58 ---
Kako sto Allah dz.s ni se opisuva vo Kur'anot:
Allah je - nema boga osim Njega - Živi i Vječni! Ne obuzima Ga ni drijemež ni san! Njegovo je ono što je na nebesima i ono što je na Zemlji! Ko se može pred Njim zauzimati za nekoga bez dopuštenja Njegova?! On zna šta je bilo i prije njih i šta će biti poslije njih, a od onoga što On zna - drugi znaju samo onoliko koliko On želi. Moć Njegova obuhvaća i nebesa i Zemlju i Njemu ne dojadi održavanje njihovo; On je Svevišnji, Veličanstveni!
Allah e onoj Koj so NISTO ne mozes da go sporedis i ne mozes da go zamislis.Toj e POSEBEN.EDEN I EDINSTVEN. Nisto slicno mu nema i nisto ravno mu nema.

Пеки.

Алах е таков каков тој сака да се објави пред луѓето, така?
А како Вие, кои верувате во Алах, го разбирате самиот Алах? И конечно, зашто е Алах толку срамежлив и дискретен? Зашто нејќе да се покаже пред луѓето?
--- надополнето: 10 април 2012 во 10:02 ---
Ova sto denes go gledate. Lugeto go sakaa i go sakaat poveke i od sopstvenite deca,od sopstvenite dushi od sopstvenite roditeli.... Lugeto se topele od ljubov koga ke go slusnele negovoto ime.
Хм, велиш дека луѓето многу го сакаат Мухамед, дури под услов никогаш и да не го виделе, така?
Муабетот не ми беше околу Вашата неограничена љубов кон Мухамед (значи, зборувам за љубов душевна а не за љубов духовна...), туку, муабетот ми беше: што се случувало со Мухамед на душевен план, значи, како Мухамед реагирал кога ангелот Џибрил му ги пренесувал Куранските текстови на Мухамед?
--- надополнето: 10 април 2012 во 10:08 ---
Od apostolot pavle ili konstantin,koi si napravile evangelija onakvi kakvi denes gi poznavame,vo vremeto koga sekoj koj poseduval biblija ziv bil zapalen,koga biblijata bese dolg period nedostapna za lugeto.
Хммм, велиш, палеле луѓе затоа што поседувале Библија? Па добро, кој можел да си дозволи поседување комплетна Библија пред 17 векови?

На страна тоа...

Што се тиче Св. Цар Константин, изнесуваш став, дека Царот ја сменил верата, и со тој Твој став, по ништо не се разликуваш од било кој протестант на Земјава, кој е убеден дека токму неговата заедница го има точното учење од Апостолите, и дека токму православната Црква и вера се искривени учења.

Но, на страна и тоа, да се вратиме на Исламот.

Прашањето беше: зашто библискиот Бог, Кој Е троичен и во Стариот и во Новиот Завет, во Куранот станал еден бог, како математичка единица? Од тројца станал еден?

И конечно, ако Алах е еден, што прави Алах во неговата самотија?
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Очекував едноставни и јасни одговори, нема потреба од преобемни постови.
Значи, што е тоа кое е ново во Светов, а кое не беше опфатено од Светото Писмо?
Дека Исламот направил промена во Светов, тоа е повеќе од очигледно: постои уште една вероисповест. Но, работава не е во промената, туку во новината...
--- надополнето: 10 април 2012 во 09:51 ---

Miki,jas kratko i jasno mozam da ti kazam samo toa deka so Doagjanjeto na Islamot,svetot stana civiliziran,pocna da uci i da izucuva. Mnogu pati imam pisuvano samo dva primeri od taa doba;
Koga vo Bagdad i Kordoba imase kanalizacija,vodovod i ulicni osvetluvanja,javni kupatila,koga muslimanite 5 pati na den se cistea za da obavat molitva,engleskata kralica se kapela 3 pati godisno.Kolku pati se kapel eden obicen kmet ili onoj koj nemal dvorec,moze da zamislime. Na dokumentarkata koja vi ja ponudiv,od samiot pocetok na Islamot i do samoto "raspagjanje" ke videte sto pravele,sto novo donele,kako se razvivale itn.... Uste nesto; Koga muslimanite se zanimavaa so nauka,istrazuvanja,koga imaa bolnici moderni,se zanimavaa so astronomija i astrologija,vo ovaa moderna evropa shugata setase kako od shala,kako obicen grip. Razgledajte ja,interesna e. Ova go nemam za navreda. Denes pak sostojbata e obratna,no so vakvata sostojba ne se falat Muslimanite nitu pak mu se prepisuva na Islamot. Nitu so denesnata sostojba na Evropa moze da se pofali bilo koja druga religija oti nisto ne se odviva onaka kako sto sakal i baral i Isus i Mojsie i bilo koj Bozji pratenik a.s. Ova vreme e vreme na lazniot mesija Dedzal (antihrist) koj svetot go gleda so edno oko i toa ona,materijalistickoto.



Сакаш да кажеш дека Алах користи арапски јазик? А од каде доаѓа ова мноштво од народи и јазици, кои не се арапи и не користат арапски јазик?


Дека Куранот е објавен во С. Арабија, тоа е веќе познато.
--- надополнето: 10 април 2012 во 09:52 ---
Da,na onoj svet ke se zboruva na Arapski jazik. Inaku lugeto se po se' razliciti,za da mozeme edni od drugi da ucime i da se poducuvame.



Очигледно не си ме разбрал: муабетот ми беше, зашто е Алах „таму„ на небото, а Вие, кои верувате, сте „овде„; на Земјава? Како го надминувате тоа растојание меѓу недостожниот Алах и Вашето живеење на Земјава?
--- надополнето: 10 април 2012 во 09:56 ---
Ne te razbrav zatoa sto prasanjeto ne ti bese na mesto. Nie ne veruvame deka Bog,Allah (dz.s),se naogja vo bukvalna smisla na ili vo neboto. Koga sme vo Molitvata na Sedzda,togas sme naj blisku do nas. Allah e nasekade okolu nas. Allah ni e poblisku od zilata kucavica. Neboto e kibla za molitva,zatoa koga se molime vo dova gi digame racete prema neboto a koga obavuvame namaz se vrtime prema kabata,bidejki taa e kibla za molitva,no Bog ne e bukvalno nitu vo neboto nitu vo Kabata nitu vo dzamijata (Bejtullah-Allahov dom).


Значи, ако Алах ги дал сите нормативи за живеење ,според Исламот, со тоа нормирање се‘ е кажано? И каде е духовноста во таа нормираност?
--- надополнето: 10 април 2012 во 09:58 ---
Pa spored drzenjeto na pravilata i propisite,iskreno i smireno,zadovolno,covek go dostignuva i svojot stepen na duhovnost.



Пеки.

Алах е таков каков тој сака да се објави пред луѓето, така?
А како Вие, кои верувате во Алах, го разбирате самиот Алах? И конечно, зашто е Алах толку срамежлив и дискретен? Зашто нејќе да се покаже пред луѓето?
--- надополнето: 10 април 2012 во 10:02 ---
Covek ne smee da napravi a i nemoze da napravi zamisla kako bi izgledal Bog. Kako sto kazav,Allah ne moze so nisto da se sporedi,toj e poseben,EDEN,mu nema nisto ravno nitu pak slicno. Nie cisti sme od razni spletki i bogovi i bozestva. Nam nikoj ne moze da ni se prestavi deka e Bog a ke dojde denot koga eden Negov rob ke kazuva deka e Bog na kogo mnogu koi veruvaat vo Bogocovek ke gi prelaze.
Toa e za nas zastita. Zosto e sramezliv,zosto ne saka da se pokaze. Pa vie podobro ja poznavate biblijata od mene,znaete sto stanalo so lugeto koi za vremeto na Musa a.s (mojsie) koi posakale da go vidat.
Da se popravam tuka. Negovata vozvisena Golemina ne moze da ja opfati,kako sto veli i samiot star zavet,nitu zemjava,nitu necij dom,nitu necie telo. Ke se popravam tuka,za da ne mi kazete deka sum kontradiktoren koga kazav deka Bog e poblisku od nasite zili kucavici. Nitu toa ne e vo bukvalna smisla.

Хм, велиш дека луѓето многу го сакаат Мухамед, дури под услов никогаш и да не го виделе, така?
Муабетот не ми беше околу Вашата неограничена љубов кон Мухамед (значи, зборувам за љубов душевна а не за љубов духовна...), туку, муабетот ми беше: што се случувало со Мухамед на душевен план, значи, како Мухамед реагирал кога ангелот Џибрил му ги пренесувал Куранските текстови на Мухамед?
--- надополнето: 10 април 2012 во 10:08 ---
A be,znam jas na sto aludiras. Samo,ne treba da vrtite dokolku kulturno i na ubav nacin gi postavuvate prasanjata. Slobodno i direktno prasajte.
Se slucilo ona istoto sto eden citat isto od stariot zavet ni go opisuva:
'ILI KAO KNJIGA KOJA SE DAJE ČOVJEKU KOJI JE NEPISMEN, GOVOREĆI: ČITAJ OVO, JA TE MOLIM, A ON ODGOVORI: JA NISAM UČEN'; ili po hrvatski prijevod na Biblija: 'A dade li se kome ko ne zna čitati govoreći: Čitaj to! - On će odvratiti: Ne znam čitati (Izaija 29:12).
Na kogo se odnesuva ova ?

Muhammedovoto Iskustvo vo Pesterata Hira na planinata DZEBELUN-NUR (PLANINA NA SVETLOSTA) i negovata reakcija (koja pogresno vi e tolkuvana) posle prvata objava,tocno go ispolnuva i ova prorostvo.
Treba da zapazime deka Arapska biblija vo sestiot vek nemalo,osven toa Muhammed a.s bil potpolno nepismen.Nitu edno covecko bitie ne go poucilo. Negoviot ucitel bil Stvoritelot.

'Ve ma jentiku `anil-heva.'On ne govori po hiru svome.In huve illa vahjun juha,To je samo Objava koja mu se obznanjuje,`allemehu šedidul-kuva'.uči ga jedan ogromne snage'. (k*r'an, 53:3-5)
Bez nekakva covecka pouka,mudrite gi nateral da se zastramat !

Muhammed a.s,posle prvata objava i zborovi koi gi dobil od Vozviseniot Allah dz.sisplasen se vratil vo svojot dom.Otkako ja izvestil sopstvenata zena sto se slucilo taa mu kazala deka toa e objava od Boga. Posle toa se upatile do nekoj svestenik koj go prepoznal bez da im kazat ni zbor,oti taka i bil najaven. Kako odel,nad glava mu visel oblak koj go sledel da mu pravi senka.


Хммм, велиш, палеле луѓе затоа што поседувале Библија? Па добро, кој можел да си дозволи поседување комплетна Библија пред 17 векови?

На страна тоа...

Што се тиче Св. Цар Константин, изнесуваш став, дека Царот ја сменил верата, и со тој Твој став, по ништо не се разликуваш од било кој протестант на Земјава, кој е убеден дека токму неговата заедница го има точното учење од Апостолите, и дека токму православната Црква и вера се искривени учења.

Но, на страна и тоа, да се вратиме на Исламот.
Iskreno,ne znaev deka i protestantite toa go mislat. Jas znam i sum sretnal dosta interesni podatoci i dokazi za toa deka Konstantin ja ima uredeno biblijata (4-te evangelija onakvi kakvi sto nie denes gi poznavame).

Прашањето беше: зашто библискиот Бог, Кој Е троичен и во Стариот и во Новиот Завет, во Куранот станал еден бог, како математичка единица? Од тројца станал еден?
Toa ti vikam. Bog bil od sekogas i za sekogas ke ostane EDEN. Ti sega mi zboruvas kako pred hristijanskite narodi da veruvale vo trojstvo. A i sam znaes deka ne postoi nitu eden dokaz za toa,duri teski se kako takvi da gi protumacis i onie od noviot zavet. Bog bil eden za site narodi i za site Bozji pratenici a.s,Bog "se prikazuva" kako trojca,samo vo noviot zavet koj e pisuvan mnogu pokazno od apostolite isusovi. Pogotovo kako takov go prikazuva samonareceniot apostol pavle koj bil naj golem neprijatel na Hristijanite (isto i konstantin). Ako jas se prasuvam,apostol pavle bil lazniot mesija Dedzal (antihrist).
Nemam ni vreme a i ne sakam da ja gusham temava pa da napisam edna mnogu interesna slucka od Mesnevijata na Dzelaluddin Rumi (mevlana) za evrejskiot car i negoviot sluga,kako na mnogu itar nacin go rastura hristijanstvoto.

И конечно, ако Алах е еден, што прави Алах во неговата самотија?
Allah dz.s nikogas ne e osamen. Sekogas e so nas,sekogas e pokraj nas.
Bismillahir Rahmanir Rahim:
".....Moć Njegova obuhvaća i nebesa i Zemlju i Njemu ne dojadi održavanje njihovo....."
Vie fakticki veruvate deka Bog (po hristijanstvoto) sega si ima drustvo,pokraj nego sin mu i s.duh.... i so nas ne se zanimava poveke. Vie go pravite osamen i ogranicen.
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Osven sto e Arapskiot Bozestven jazik (i na sudniot den ke bideme isprasuvani i ke se zboruva na toj jazik),Kur'anot e objaven vo S.Arabija.
Ами што праиме кога неколку милијарди луѓе не го разбираат арапскиот јазик? Како тие ќе бидат испрашувани на арапски тогаш? Или одма в пекол ќе одат.
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Osven sto e Arapskiot Bozestven jazik (i na sudniot den ke bideme isprasuvani i ke se zboruva na toj jazik),Kur'anot e objaven vo S.Arabija.
Ова тие информација од извор близок до власта или само шпекулација :).
--- надополнето: 10 април 2012 во 15:20 ---
Ами што праиме кога неколку милијарди луѓе не го разбираат арапскиот јазик? Како тие ќе бидат испрашувани на арапски тогаш? Или одма в пекол ќе одат.
Абе само сакаат да те заплашат да учиш Арапски, гарант имаат универзален преведувач :).
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ова тие информација од извор близок до власта или само шпекулација :).
На која власт мислиш? На кралот Абдула? ;) Сигурно, блиски пријатели се со него

Абе само сакаат да те заплашат да учиш Арапски, гарант имаат универзален преведувач :).
А од кај знаеш дека не знаеш арапски? Може знаеш а не си имал појма дека знаеш? :D
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Ами што праиме кога неколку милијарди луѓе не го разбираат арапскиот јазик? Како тие ќе бидат испрашувани на арапски тогаш? Или одма в пекол ќе одат.
Ne go razbiram ni jas arapskiot jazik,nitu pak sum obavezen (ne e moralno da go naucam).
No tamu ke go znam. Ke go znaes i ti i sekoj... i gluviot i nemiot i slepiot.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Па ако е така.
Аако за вас сите божји посланици важат тогаш значи Вие или сте Јудејци (Евреи ) или пак сте Христијани во никој случај не може да бидете нешто трето, сепак континуитетот значи дека конопот потекнува од едно те исто клопче во овој Случај Стариот Завед.
Значи нашиот бог Светот тројство е и ваш Бог однос наш Заеднички штом го имате како божји посланик Исус од Назарет.

пиши слободно и понатака ме забавуваш искрено :sneaky:,
--- надополнето: 9 април 2012 во 19:05 ---
!
priatelce navistina preteruvas kako ke prodolzime da razgovarame koga jas ti pisuvam i se obiduvam da ti objasnam a ti toa go zemas kako zabava i potsmev,no ne si ni prviot ni posledniot,
nie nitu sme judejci evrei nitu hristijiani koi veruvaat vo trojstvoto nitu pak mojsej nitu isus nitu isak nitu abraham , jakub ne bea everi nitu hristijani i ne veruvaat vo ona sto denes veruvaat hristijanite, , nikogas nitu evreite nitu hristijanite nema da bidat zadovolni se dodeka muslimanot ne ja ostavi edinstvenata bozja vera islam,, o sledbenici na objavenite knigi vie koi se narekuvate evrei i hristijani se raspravate za avram , deka on e evrein ,i hristijanin , a objavata na stariot zavet i evangelieto e po nego , zarem ne ja svakate neispravnosta na vasite zborovi,avram nitu e evrein nitu hristijanin tuku ja sledi verata bozja mu bese oddaden na boga pokoren i poslusen,i ne bese idolopoklonik,nie kako muslimani obozavame eden bog ne mu prepisuvame drugi bozestva ,, nemame drugo bozestvo osven nego a ova veruvanje go imaa i drugite bozji verovesnici , veruvame vo objavata na sto mu ja objavi na abraham, objavata na negovite sinovi ismail i isak, i vo objavata na jakub, sinot na isak, od sinovite na jakub veruvame i vo ona sto mue objaveno i na mosjej i na isus i vo ona sto im go objavi bog na negovite verovesnici ne pravime nikakva razlika pomegu niv,

i nie ne isprativme nieden verovesnik,pred tebe, o Muhamed! a da ne mu objavivme ; nema drug bog osven mene , .(kuran, el enbija 25.)
 
Член од
15 октомври 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
Еве и од мене прашања:

1. Што ново носи Куранот во однос на Светото Писмо?
Toa shto e izgubeno so tek na vremeto i so prepishuvanjeto na Svetoto pismo(citaj Ellen G White ,chapter 5 damning confessions)voedno e Quality control na samite skripti.
Voedno nosi Jasni upatsva za site svetovi do kijametot.
2. Зашто Куранот е напишан токму на арапски јазик? Има и други јазици...
Allah ili Bog kako sakas go odbral posledniot pratenik Muhamed s.a.w.s.koj sto ziveel vo toj del od svetot kaj sto se govorel toj jazik zatoa objavate e na toj jazik i ova ti e jasno siguren sum,ne mi e jasno zasto prasuvas.

Voopsto nema znacenie na koj jazik e napisan Koranot vazna e sodrzinata,za ova se slozuvame siguren sum.

Muslimanite sekogas ke go citaat koranot na Arapski Jazik za da gi citaat Bozjite zborovi na izvoren jazik (ne velam da go socuvame koranot vo izvorna forma zato a sto Allah toa go veli vo Koranot "Nie go objavivme nie ke go socuvame")
3. Зашто е Алах толку далечен за верниците од Исламот? ?​
Voopsto ne e dalecen on e nasekade omnipresent ,vo koranot stoi deka on ni e poblisku od vratnite veni.

4. Како се објавува Алах кај верните?
Preku Koranot.​
5. Каква е претставата од вернита за Алах? Кој е, што е, каков е?...
Preku negovite 99 iminja vo koranot muslimanite imaat prestava za Allah ,iminja kako milostiv,somilosen,kreator seznajniot itn,ako sakas ke ti gi napisham site,znaci iminjata ne se iminja koj sto ke ti go prestavat Allah vo nekoja materijalna forma ,iminjata se negovite kvaliteti osobini kako da se iskazam.Inace muslimanite nemaat potreba da go zamisluvaat Bog vo materijalna forma toa go pravi Islamot za nas.​
Koncizna definicija za Allah e Koran surah 112:​




Al Ikhlâs
Surah 112. The Unity, Sincerity, Oneness Of Allah






112:1 Say: He is Allah, the One and Only;
Qul huwa Allahu ahadun

112:2 Allah, the Eternal, Absolute;
Allahu alssamadu

112:3 He begetteth not, nor is He begotten;
Lam yalid walam yooladu

112:4 And there is none like unto Him.
Walam yakun lahu kufuwan ahadun


6. По што е Мухамед достоен, за да биде последниот пророк, потребен за човештвото?
Negovata krajna iskrenost ,cesnost, posvetenost kon Boga ,skromnost ima mnogu so da se kaze za negovite covecki kvaliteti.Tvoeto prashanje bara iskrena podlaboka analiza na negoviot zivot koja sto ako sakas poveke da doznaes ke mora sam da ja napravis.​
Iskrenosta na nekoi ne muslimanski misliteli kako Thomas Karlyle,Bosworth Smith,Mahatma Gandy.Sir George Bernard Shaw,Alphonso dela Martine,Michael Hart i dr. zboruvaat mnogu za likot na Muhammed s.a.w.s.​
E sea ima sto taka i drugi lica koj sto pishuvale za nashiot pratenik malku na poinakuv nacin ,na nas ni ostanuva da gi istrazime i da zaklucime koj koluku iskren pristap imal.​
7. Што се случувало со Мухамед, додека ја примал Куранската објава од ангелот Џибрил?
Neznam.

И, од каде потекнува непремостливата разлика од особните од богот објавен во Светото Писмо и богот објавен во Куранот, небитно што исламските верници се убедени дека Куранот е последна божја објава од ист бог?
Vaka procitaj gi 99 Iminja na Bog vo Koranot i koe od tie iminja ne ti go otslikuva Bog,ili pak procitaj surata gore citirana i kazi so shto ne se slozuvas.

E da bog opishan od Pavle ne se poklopuva so bog vo koranot,

Pozdrav.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Toa shto e izgubeno so tek na vremeto i so prepishuvanjeto na Svetoto pismo(citaj Ellen G White ,chapter 5 damning confessions)voedno eQuality control na samite skripti.
Voedno nosi Jasni upatsva za site svetovi do kijametot.
.
Елена Вајт нема блага врска со мојата вероисповест. Не ми е јасно зашто ја споменуваш. Или Ти треба некое оправдание, нели?

А тоа упатствата, освен непрекинатото бањање и томе слично, дали се однесуваат и на духовноста и како?
--- надополнето: 11 април 2012 во 09:50 ---
Allah ili Bog kako sakas go odbral posledniot pratenik Muhamed s.a.w.s.koj sto ziveel vo toj del od svetot kaj sto se govorel toj jazik zatoa objavate e na toj jazik i ova ti e jasno siguren sum,ne mi e jasno zasto prasuvas.

Voopsto nema znacenie na koj jazik e napisan Koranot vazna e sodrzinata,za ova se slozuvame siguren sum.

Muslimanite sekogas ke go citaat koranot na Arapski Jazik za da gi citaat Bozjite zborovi na izvoren jazik (ne velam da go socuvame koranot vo izvorna forma zato a sto Allah toa go veli vo Koranot "Nie go objavivme nie ke go socuvame")
Како тоа, не било битно на кој јазик е напишан Куранот, кога сите муслимански верници на форумов токму тоа го нагласуваат? А ако Куранот бил објавен кај абориџините, тоа значи дека би бил напишан на нивниот јазик?
--- надополнето: 11 април 2012 во 09:51 ---
Voopsto ne e dalecen on e nasekade omnipresent ,vo koranot stoi deka on ni e poblisku od vratnite veni.

Во ред. Тогаш, како се изразува таа Алахова блискост? На кој начин, преку кои видливи феномени?
--- надополнето: 11 април 2012 во 09:52 ---
И тоа е се‘?
--- надополнето: 11 април 2012 во 09:54 ---
Preku negovite 99 iminja vo koranot muslimanite imaat prestava za Allah ,iminja kako milostiv,somilosen,kreator seznajniot itn,ako sakas ke ti gi napisham site,znaci iminjata ne se iminja koj sto ke ti go prestavat Allah vo nekoja materijalna forma ,iminjata se negovite kvaliteti osobini kako da se iskazam.Inace muslimanite nemaat potreba da go zamisluvaat Bog vo materijalna forma toa go pravi Islamot za nas.​
Koncizna definicija za Allah e Koran surah 112:​




Al Ikhlâs
Surah 112. The Unity, Sincerity, Oneness Of Allah






112:1 Say: He is Allah, the One and Only;
Qul huwa Allahu ahadun

112:2 Allah, the Eternal, Absolute;
Allahu alssamadu

112:3 He begetteth not, nor is He begotten;
Lam yalid walam yooladu

112:4 And there is none like unto Him.
Walam yakun lahu kufuwan ahadun
Значи, напишаното само по себе е доволно и докажливо, така?
--- надополнето: 11 април 2012 во 09:56 ---
Negovata krajna iskrenost ,cesnost, posvetenost kon Boga ,skromnost ima mnogu so da se kaze za negovite covecki kvaliteti.Tvoeto prashanje bara iskrena podlaboka analiza na negoviot zivot koja sto ako sakas poveke da doznaes ke mora sam da ja napravis.​
Iskrenosta na nekoi ne muslimanski misliteli kako Thomas Karlyle,Bosworth Smith,Mahatma Gandy.Sir George Bernard Shaw,Alphonso dela Martine,Michael Hart i dr. zboruvaat mnogu za likot na Muhammed s.a.w.s.​
E sea ima sto taka i drugi lica koj sto pishuvale za nashiot pratenik malku na poinakuv nacin ,na nas ni ostanuva da gi istrazime i da zaklucime koj koluku iskren pristap imal.​
.
Сите наведени особини од пророкот, ги имаат и атеисти, кои лично ги знам, ама тие атеисти не се и пророци. Према томе, што е тоа кое пророкот Мухамед го чини ептен поинаков од другите и по што тој заслужил да биде објавувач на Куранот?
--- надополнето: 11 април 2012 во 09:58 ---
„Не знам„ е мојот омилен одговор. Видиш, некои велат дека знаат. Чудно е тоа што токму верните, кои бесконечно го сакаат Мухамед, „не знаат„ се‘ за него.
--- надополнето: 11 април 2012 во 10:01 ---
Vaka procitaj gi 99 Iminja na Bog vo Koranot i koe od tie iminja ne ti go otslikuva Bog,ili pak procitaj surata gore citirana i kazi so shto ne se slozuvas.

E da bog opishan od Pavle ne se poklopuva so bog vo koranot,

Pozdrav.
Моите прашања се поставени до верните во Исламот, така да од нив и очекував одговори. Тамам работа ако седнам и ја проучувам секоја религија на планетава...

И, во право си: Павле не опишува ист бог, а токму тоа и ми беше муабетот: од каде толкави квалитативни разлики меѓу боговите од Писмото и од Куранот? Нели Куранот е конечна Божја објава?
 
Член од
15 октомври 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
Елена Вајт нема блага врска со мојата вероисповест. Не ми е јасно зашто ја споменуваш. Или Ти треба некое оправдание, нели?

А тоа упатствата, освен непрекинатото бањање и томе слично, дали се однесуваат и на духовноста и како?
Duhovnosta so zborovi e tesko da se objasni ,bar mene mi e tesko taa treba da se dozivee.

Verbata vo eden bog i sledenjeto na negovite upatsva kako obavuvanje Namaz ,Post,Zekat,cinenje dobri dela ljubovat prema nego ,ljubovta pocituvanjeto prema site lugje i prema site negovi kreacii(ama iskreno koga gi sledime negovite upatsva bez zadni nameri ,koga ne sme dovolno iskreni i cesni i samite go znaeme toa sepak ocekuvame blagodet, zaboravajki deka kreatorot gi znae nasite srca )ni nosi mir vo dushata zatoa sto Allah e zadovolen so nas.

Duhovnost nema dodeka ne gi sledime Bozjite zapovedi!!!


Како тоа, не било битно на кој јазик е напишан Куранот, кога сите муслимански верници на форумов токму тоа го нагласуваат? А ако Куранот бил објавен кај абориџините, тоа значи дека би бил напишан на нивниот јазик?
Sushtinski ne e bitno na koj jazik e napishan Koranot,vo slucajov e na Arapski i toa e fakticka sostojba ,za koja shto ne treba da se polemizira zatoa shto taka odlucil seznajniot.Na krajot objavata mora da dojde na nekoj jazik.
Potenciranjeto na Arapskiot jazik na koj shto e objaven Koranot e vo svrha da se socuva avtenticnosta na Koranot,Toluku okolu jazikot na koj shto e objaven Koranot.

I da, ako Bog odlucil Koranot da im go objavi na Aboridjinite na nivniot jazik ne bi imal nikakva poteshkotija da go prifatam toa no vo slucajot ne e taka.



Во ред. Тогаш, како се изразува таа Алахова блискост? На кој начин, преку кои видливи феномени?
Allahovata bliskos se osekja preku obavuvanjeto na negovite zapovedi,ednostavno se cuvstvuva negovata milost .Vidlivi fenomeni mene ne mi se potrebni ,veruvaj deka koga gi sledam negovite upatsva ja osekam negovata milost a negovata milost e najgolema ,togas ne osekam potreba za nisto drugo.
Ednostavno Islamot te pravi poveke Iskren(a taka poblisku do Bog) i togash toa ti e dovolno .


Значи, напишаното само по себе е доволно и докажливо, така?
Kolku e toa dokazlivo e druga tema koja shto moza na dolgo da se argumentira,shto se odnesuva do citatot od Koranot ,te prashuvam so koj del ne bi se slozil.
Citiraniot del od tekstot e cist monoteizam od tuka se trgnuva pa ponataka.
Prashanjeto ti bese:
5. Каква е претставата од вернита за Алах? Кој е, што е, каков е?...
Ushte ednas preku negovite iminja vo koranot dobivame prestava za Bog.
Povtoruvam ne vo materijalna forma tuku vo duhovna,ednostavno nemame potreba da go zamisluvame Bog vo materijalna forma zatoasto coveckata svest Bog ne moze da go zamisli.odnosno sve sto covek moze da si zamisli toa Bog ne e,osven negovite osobini opishani vo Koranot.
Link muslimanite kako go dozivuvaat Allah.
http://www.faizani.com/articles/names.html

Сите наведени особини од пророкот, ги имаат и атеисти, кои лично ги знам, ама тие атеисти не се и пророци. Према томе, што е тоа кое пророкот Мухамед го чини ептен поинаков од другите и по што тој заслужил да биде објавувач на Куранот?
Ne e sporno deka deka ima iskreni, cesni lugje i vo drugite religiji ili ateisti sporna e granicatana na taa cesnost iskrenost prema sebesi i prema sve okolu sebe.
Na primer ti koga mi pishuvas za tvojata religija jas voopsto nemam somnez vo tvojata iskrena namera da mi gi otvoris ocite ili pak upatis,no ocekuvam i ti da imas takov pristap koga jas pishuvam pa da sporedime.

Neise,okolu Muhamed s.a.w.s. i negovata priroda so paushalni izjavi ne moze da se opishe zatoa shto sekogas ke ima ama ,potrebna e dlaboka analiza na negovite dela i toa shto go ostavil zad sebe,faktot deka Bog nego mu go objavil Koranot kazuva mnogu.
Vazno e da se kaze deka vo negovoto opkruzuvanje go narekuvale kako cesniot iskreniot pravedniot duri i koga idolopoklonicite se sprotistavuvale na negovite ucenja duri i togas nekoj od vrenostite koga trebale da gi ostavat na cuvanje gi ostavale kaj nego.
Zivotot na Muhamed s.a.w.s e opishan vo knigite nareceni Hadis.


Моите прашања се поставени до верните во Исламот, така да од нив и очекував одговори. Тамам работа ако седнам и ја проучувам секоја религија на планетава...

И, во право си: Павле не опишува ист бог, а токму тоа и ми беше муабетот: од каде толкави квалитативни разлики меѓу боговите од Писмото и од Куранот? Нели Куранот е конечна Божја објава?
Vidi vaka ne sekogas se kosi Bog opishan vo Biblijata i Koranot ,ima primeri koga voopsto ne se kosat Isus koga veli Otecot e pogolem od se ;Zasto me vikas dobar ,samo otecot e dobar;otecot e pogolem od mene.
Smetam deka Avram,Mojsej,Isus neka e mir nad site bozji pratenici i drugite bozji pratenici govorele vo svoeto vreme za istiot monoteisam Bog opishan vo Koranot.
Mojsej koga bil zaprasan koja e prvata zapovest on rekol:

Slushaj izrael bog nasiot bog e eden

Posle od okolu 1350 godini ucenite lugje na izrail go prasale Isus koja e prvata zapoved Isus rekol

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАРКО
Глава 12

29 Исус одговори: „Првата е: ‘Слушај Израеле - Господ, нашиот Бог - е единствен Господ,

Okolu 600 godini potoa Muhamed s.a.w.s 3 dena debatiral so htistijanski svestenici vo dzamijata vo Medina koj sto dosle da vidat koj e ovoj nov covek sto propoveda Islam ,vo taa prilika bil zaprashan koj e konceptot na negoviot bog i na muhamed s.a.w.s bog mu gi stavil vo usta slednite zborovi,
Reci Bog e eden i edinstven ...


Spored gore citiranoto ne ke da se razlicni Bogovi
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
kayser; dozavrsija recenicata sto ja zapocna, reci; 1.bog e eden i edinstven............................
2. bog -zasolniste.
3.ne rodi i ne e roden,
4.i nikoj ne mu e ramen!(ihlas.)
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Јас велам дека вие двајца каурчиња го извршивте злосторот врз момчињата од Радишани (р.и.п.),со цел да предизвикате меѓу етнички и меѓу религиски тензии. Ај убедете ме во спротивното ,мамата ваша расипана да ви ја ебам!!!
neznam na sto te tera toa da gi pcues da im vikas navredlivi zborovi da gi narekuvas kauri , vistinskiot vernik treba da go izbegnuva toa vistinskiot vernik ne pcue ne navreduva ne napaga nitu prekolnuva nitu e nistoznik nitu kavgadzija , nitu pitac, nitu covek sto zboruva nepristojni zborovi , nikogas ne zaboravaj deka milosrdnosta e edna od osnovite na islamot,
--- надополнето: 13 април 2012 во 19:55 ---
kayser; dozavrsija recenicata sto ja zapocna, reci; 1.bog e eden i edinstven............................
2. bog -zasolniste.
3.ne rodi i ne e roden,
4.i nikoj ne mu e ramen!(ihlas.)
,, vistinata ja potisnuva nevistinata , vistinskata sreka i duseven mir moze da se postigne samo preku pokornost i poslusnost na ediniot vistinski bog.''
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
neznam na sto te tera toa da gi pcues da im vikas navredlivi zborovi da gi narekuvas kauri , vistinskiot vernik treba da go izbegnuva toa vistinskiot vernik ne pcue ne navreduva ne napaga nitu prekolnuva ...
Така е! Но, зошто тогаш лажниот пророк и неговите кураишки следбеници во Името на Бога извикувале навредливи зборови, колнеле, колеле врзани луѓе, плачкале, имале сексуални односи со малолетнички ... итн.?

Сфаќаш?

Ако не, тогаш побарај во кураишките пишани сведоштва и ќе сфатиш!


,, vistinata ja potisnuva nevistinata , vistinskata sreka i duseven mir moze da se postigne samo preku pokornost i poslusnost na ediniot vistinski bog.''
.

Така е! Покорност Му припаѓа само на Единствениот Вистински Совршен и *Свет БОГ, Кој што својата *Света Мудрост, преку својот *Светол Дух - за спасение на сите - Ја отелотвори во Исус Христос, во Кого Тој лично ни ја покажа единствената совршено чиста Вера!

ХалелуЈАХ + Елхамдулилах! .(y)
.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Така е! Но, зошто тогаш лажниот пророк и неговите кураишки следбеници во Името на Бога извикувале навредливи зборови, колнеле, колеле врзани луѓе, плачкале, имале сексуални односи со малолетнички ... итн.?

Сфаќаш?

Ако не, тогаш побарај во кураишките пишани сведоштва и ќе сфатиш!




.

Така е! Покорност Му припаѓа само на Единствениот Вистински Совршен и *Свет БОГ, Кој што својата *Света Мудрост, преку својот *Светол Дух - за спасение на сите - Ја отелотвори во Исус Христос, во Кого Тој лично ни ја покажа единствената совршено чиста Вера!

ХалелуЈАХ + Елхамдулилах! .(y)
.
ti spiros ne mi odgovori na moeto prasanje prvin odgovorimi koje vistinskiot muhamed, pa potoa ke razgovarame , dali spored tebe kako sledbenik na hristijanstvoto, veruvas vo vistinskiot muhamed, kako sto velis, dali isus go najavail vistinskiot muhamed, ,a za kuraisiite jas mozam da ti zboruvam kolku sakas no ti ne mozes da razberes , tolku mozes da svatis , ednostavno baram od vas da mi dokazis od hristijanska gledna tocka sto veli biblijata za vistinskiot muhamed, e vreme e da ja otkries ovaa zagatka , e ajde de spiros ,, od koga cekam da ni kazis nesto poveke za vistisnkiot muhamed, pa na kraj ke razviieme dialog i ke otkrime koje e Muhamed,a,s , dalie lazen ili vistinit, :tapp:

ako te smetat lazgo o muhamed! evreite i drugi nevernici za lazni i nevernicki se smetani i mnogu drugi verovesnici pred tebe , im doagaa na svoite narodi so prekrasni nadprirodni dela i jasni dokazi so nebesni knigi prasajgi o muhamed sinovite izailovi koi se tvrdoglavi kon tebe kolku jasni ajeti im objavuvavme vo nivnite knigi koi gi upatuvaa kon vistinata pa ne veruvaa vo site niv duri im se sprotivstavuvaa i ja iskrivuvaa nivnata sodrzina ,,, o slednenici na knigata evreii i hristijani zosto gi poreknuvate ajetite na Allah objaveni na negovite verovesnici a koi se vo vasite knigi, vo niv stoi deka muhamed, e ocekuvaniot verovesnik i deka ona sto sto ke vi dojde e vistina vie ste svedoci za toa , no vie go negirate toaa.nikogas so tebe nema da bidat zadovolnii ooo. muhamed!
ni evreite ni hristijanite se dodeka ne ja ostavis tvojata vera ne ja prifatis nivnata vera, kaziii im;
verata islam e ispravna vera koga bi gi sledel nivnite zelbi, otkako ti dojde objavata nema da najdes kaj Allah nikakov zastitnik koj ke ti koristi i nikakov pomosnik koj ke ti pomognee,kaziim oo , muhamed!
nie iskreno veruvame vo Allah i sme poslusni, nie nemamE drug bog osven nego, veruvame vo objavata sto ni ja objavi, i vo objavata sto mu ja objavi na abraham, i na objavata na negovite sinovi ismail i ishak i vo objavata na jakub i vo ona sto im go objavi na vnucite veruvame i vo ona sto mue objaveno na mojsej i na isa (isus), i vo ona sto im go objavi Allah na negovite pejkamberi nie veruvame vo seto toa i ne pravime razlika megu niv,
.
nie te isprativme o muhamed so vistinaska vera podrzana so dokazi i natprirodni dela soopstim ja na lugeto, donesuvajkim radosnica i opomena i ti nemas da bides prasan za zitelite dzehenemski.mnozistvoto od lugeto se ramnodusni navistina na ajetite nasi
NO MNOZISTVOTO NA LUGETO GI ZANEMARUVAAT NASITE DOKAZI I ARGUMENTI, NE RAZMISLUVAAT ZA NIV NE IZVLEKUVAAT POUKA(kuran,)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom