Прашања до атеистите

Статус
Затворена за нови мислења.

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Он не се плаши од ништо и од никого.
Се плаши, се плаши... Се плаши од Луци и неговата моќ, па се дотера до таму и да се клади со рогатиот.

Се плашеше и од Адам и Ева и тоа уште во првата книга. Толку се посра од страв, што реши да ги проколне своите чеда и да ги избрка од градината која ја направи за нив - само за да не пробале од дрвото на бесмртноста.

Толку кукавички бог јас не сум прочитал до сега. Во ниту една митологија.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Доста е со МИКИ1, му заврши работно време, а дома нема нет... утре од 9 па до 15 до 4, нова рунда траскање зелени!
Ех, немаме лавови... штета :)
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Доста е со МИКИ1, му заврши работно време, а дома нема нет... утре од 9 па до 15 до 4, нова рунда траскање зелени!
Ех, немаме лавови... штета :)
Ето ти сеа... со таквото во раце...

Него зошто Чорбаџи вака не' игнорира? Ај шо беше „на одмор“, беше, ама откога се врати ич не ни праи муабет... а виси тука - го гледам... Може спрема нешто маестрално?!!
 
F

Frankie Yale

Гостин
Него зошто Чорбаџи вака не' игнорира? Ај шо беше „на одмор“, беше, ама откога се врати ич не ни праи муабет... а виси тука - го гледам... Може спрема нешто маестрално?!!
Можеби неговата мисија во Охрид не заврши убаво па сега е разочаран у живот и највечу љубав :LOL:

Мора да е тоа...:X3:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Се плаши, се плаши... Се плаши од Луци и неговата моќ, па се дотера до таму и да се клади со рогатиот.

Се плашеше и од Адам и Ева и тоа уште во првата книга. Толку се посра од страв, што реши да ги проколне своите чеда и да ги избрка од градината која ја направи за нив - само за да не пробале од дрвото на бесмртноста.

Толку кукавички бог јас не сум прочитал до сега. Во ниту една митологија.
Е ми, ногу читаш митологии и у глата Ти стануе тешка калакурница, па не знајш до кај е религија а од кај е митологија.,...:pos:
--- надополнето: Jul 25, 2011 2:42 PM ---
Доста е со МИКИ1, му заврши работно време, а дома нема нет... утре од 9 па до 15 до 4, нова рунда траскање зелени!
Ех, немаме лавови... штета :)
Трпени едо утре...

Аста ла виста!
 
Член од
5 април 2011
Мислења
334
Поени од реакции
142
Е ми, ногу читаш митологии и у глата Ти стануе тешка калакурница, па не знајш до кај е религија а од кај е митологија.,...:pos:
Ние таман помисливме дека Мики си отиде...

Ах проклети атеисти :D
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
So tek na vreme i ovie religii ke stanat mitologija oti na vremeto bile ziva vera na togasnite vernici!
--- надополнето: Jul 25, 2011 2:56 PM ---
So tek na vreme i ovie religii ke stanat mitologija oti na vremeto bile ziva vera na togasnite vernici!
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
1. За оние кои се со јака вера, поповите лечат и рак. За оние кои не веруваат, нема лек ни за обичната настинка.
--- надополнето: Jul 25, 2011 1:57 PM ---

2. ОК. А јас верувам дека никој нема да Те тепа за воа мислење...:D
--- надополнето: Jul 25, 2011 1:59 PM ---

3. Така е Мики: то се викат „сциентистички оптимизам„ набиен во максимата „...не знаеме, ама само што не сме дознале...„....:pos:
--- надополнето: Jul 25, 2011 1:59 PM ---

4. Црквата има објаснување за се што ни е битно во животот.
--- надополнето: Jul 25, 2011 2:01 PM ---

5. Во Црквата, имаме повеќе од доволен број сведоштва и сознанија за задгробниот живот, така да човекољубивиот Бог не не остава сирачиња и по тоа прашање.
--- надополнето: Jul 25, 2011 2:02 PM ---

6. Он не се плаши од ништо и од никого.
1. Toa ispagja deka ne lecat popoite tuku verata, a togas treba da priznaes deka popoite se aposlutno nepotrebni za da nekoj ima vera.

2. Milo mi e sto nikoj nema da me istepa, posebno sevisniot.

3. Miki a sto imas protiv scientistickiot optimizam, koj e sekako ednakvo dobar na duhovniot optimizam, a toj se temeli na veruvaj i samo veruvaj samo sto ne bidnalo!!

4. Pa bitno e da covestvoto ja izbegne smrtta i go prodolzi zivotniot vek na sekoja edinka. Kaj e odgovorot? Ili toa e kazna, pa ne moze da se objasnuva.

5. Kakvi be svedocenja za zadgrobniot zivot ????? Kogo be ti zapozna sto se vratil od tamu i kazal kako e??? I ako si zapoznal crkvata veli toa se Demoni begaj od niv.

6. Tuka si u pravo ne se plasi, ama nekako ne e tolku posilen od Lucifer. I ako ne se plasi od nikogo neka ne ostai da gi otkrivame negovite tajni, neka ja ukine smrtnata kazna. Ame ne go pravi toa a?
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Можеби неговата мисија во Охрид не заврши убаво па сега е разочаран у живот и највечу љубав :LOL:

Мора да е тоа...:X3:
Оф, мори мајкоооо, ја сеа ја ислушав песна... :ROFLMAO:
--- надополнето: Jul 25, 2011 8:27 PM ---
Е ми, ногу читаш митологии и у глата Ти стануе тешка калакурница, па не знајш до кај е религија а од кај е митологија.,...:pos:
--- надополнето: Jul 25, 2011 2:42 PM ---

Трпени едо утре...

Аста ла виста!
Секоја ебана религија на светов има своја митологија, бе, прост!

Секоја религија си има свои прикаски за мали деца. Некои се пооригинални од другите. Твојава митологија е калакурница од мотиви, од десетици религии кои ординирале по колената на рајата во рана византија.

Компилација. Ако разбираш што значи тоа.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
9-5. Можеш саат да си местиш по него.

...или будење.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Секоја ебана религија на светов има своја митологија, бе, прост!
.
Море сложен низаеден, религијата и митологијата не се иста категорија....
--- надополнето: Jul 26, 2011 7:31 AM ---
9-5. Можеш саат да си местиш по него.

...или будење.
Ало, нарачавте будење? Точно е 9 ч, 30 м и 0 сек.
Молам.
--- надополнето: Jul 26, 2011 7:37 AM ---
1. Toa ispagja deka ne lecat popoite tuku verata, a togas treba da priznaes deka popoite se aposlutno nepotrebni za da nekoj ima vera.

2. Milo mi e sto nikoj nema da me istepa, posebno sevisniot.

3. Miki a sto imas protiv scientistickiot optimizam, koj e sekako ednakvo dobar na duhovniot optimizam, a toj se temeli na veruvaj i samo veruvaj samo sto ne bidnalo!!

4. Pa bitno e da covestvoto ja izbegne smrtta i go prodolzi zivotniot vek na sekoja edinka. Kaj e odgovorot? Ili toa e kazna, pa ne moze da se objasnuva.

5. Kakvi be svedocenja za zadgrobniot zivot ????? Kogo be ti zapozna sto se vratil od tamu i kazal kako e??? I ako si zapoznal crkvata veli toa se Demoni begaj od niv.

6. Tuka si u pravo ne se plasi, ama nekako ne e tolku posilen od Lucifer. I ako ne se plasi od nikogo neka ne ostai da gi otkrivame negovite tajni, neka ja ukine smrtnata kazna. Ame ne go pravi toa a?
1. За мојата вера, попојте се навистина непотребни. Но за моето спасение, попојте и тоа како ми се потребни!
2. Убо.
3. Сциентистичкиот отпимизам и духовниот оптимизам, се разликуваат џоа небо и Земја.
4. Човекот веќе има можност да ја избегне смртта: преку Исуса Христа а не преку сциентизмот!
5. Еве, лично и персонално, познавам еден мој некогашен другар, кој се врати(л) од другиот Свет. И сеа, како тоа ќе го побиеш!?
6. Луци е творение а Бог Е Творецот на Луци, Шо мислиш, кој е појак?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Море сложен низаеден, религијата и митологијата не се иста категорија....
--- надополнето: Jul 26, 2011 7:31 AM ---

Ало, нарачавте будење? Точно е 9 ч, 30 м и 0 сек.
Молам.
--- надополнето: Jul 26, 2011 7:37 AM ---

1. За мојата вера, попојте се навистина непотребни. Но за моето спасение, попојте и тоа како ми се потребни!
2. Убо.
3. Сциентистичкиот отпимизам и духовниот оптимизам, се разликуваат џоа небо и Земја.
4. Човекот веќе има можност да ја избегне смртта: преку Исуса Христа а не преку сциентизмот!
5. Еве, лично и персонално, познавам еден мој некогашен другар, кој се врати(л) од другиот Свет. И сеа, како тоа ќе го побиеш!?
6. Луци е творение а Бог Е Творецот на Луци, Шо мислиш, кој е појак?
Уухххх заебанција!

1. Се сложивме за верата и непотребноста на попојте, одлично:). Уште да ни доловиш како се потребни за спасението, као нели они се сигурно спасени па сега ќе помагаат и на другите?

3. Хмм би сакал малку повеќе околу таа огромна разлика да кажеш. Што е лошото да ако сега не знаеме и науката сеуште не знае ДА ВЕРУВАМЕ дека науката ќе открие, и ќе помогне во овоземскиот живот.

4. Ајде ќе речеме дека зборуваш за периодот после второто Христово доаѓање. Но тоа може да се случи после илјадници човечки години гледано од сега. А дотогаш?

5. Не го побивам Мики, би сакал да не ЗАПОЗНАЕШ СИТЕ НАС ТУКА СО НЕГО ЗА ДА ПОВЕРУВАМЕ. НЕЛИ ТОА Е ЦЕЛТА Д АПОВЕРУВАМЕ И НИЕ, ЗАПОЗНАЈ НЕ!!!

6. Јас велам дека Луци е жилав противник и научил многу до сега. Ако е појак Бог зошто не го уништи ?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
З
Уухххх заебанција!

1. Се сложивме за верата и непотребноста на попојте, одлично:). Уште да ни доловиш како се потребни за спасението, као нели они се сигурно спасени па сега ќе помагаат и на другите?

3. Хмм би сакал малку повеќе околу таа огромна разлика да кажеш. Што е лошото да ако сега не знаеме и науката сеуште не знае ДА ВЕРУВАМЕ дека науката ќе открие, и ќе помогне во овоземскиот живот.

4. Ајде ќе речеме дека зборуваш за периодот после второто Христово доаѓање. Но тоа може да се случи после илјадници човечки години гледано од сега. А дотогаш?

5. Не го побивам Мики, би сакал да не ЗАПОЗНАЕШ СИТЕ НАС ТУКА СО НЕГО ЗА ДА ПОВЕРУВАМЕ. НЕЛИ ТОА Е ЦЕЛТА Д АПОВЕРУВАМЕ И НИЕ, ЗАПОЗНАЈ НЕ!!!

6. Јас велам дека Луци е жилав противник и научил многу до сега. Ако е појак Бог зошто не го уништи ?
1. Полека, полека....Нависитна, верата е лична потреба, па само затоа попојте не ми се потребни, т.е. за да верувам, не ми треба поп. И толку. За све друго, ми треба поп. Спасението е во Црквата и преку Црквата, со нејзините Свети Тајни, без чие практикување, за кое е потребен поп, нема спас на душата...
3. Сциентистичкиот оптимизам е заснован на предрасудата за неограничените човекови способности, вклучувајчи и ја и идејата за постигнување вечен живот. Според Црквата а и според реланото живеење, човекот е грешно, ограничено и смртно битие, кое не може само за себе да направи ништо, понајмалку самото да се спаси. Токму затоа, на Земјата дојде Христос, Синот Божји Единороден, за да не спаси од гревот, оти Он вели: „..Без мене, не можете да направите ништо...„.(Јован, 15.5). Ништо добро, разбира се.
4. А до тогаш, луѓето ќе се раѓаат, ќе живеат и ќе умираат. Во што и како ќе си го потрошат животот, тоа е нивен избор, но на крајот, ќе мораме на Христа Бога да Му поднесеме есап за своето живеење. Од Судот Христов, напросто нема бегање!
5. А во што би поверувале? Дотичната особа е сосема обичен човек, кој има несекојдневно искуствено сознание....
6. Бог ќе го уништи Луци, кога за тоа ќе му дојде времето на Луци.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom