Прашања до Атеистите II

Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Не сум возбуден бе пријател, само ти кажувам, прашањево нема врска со атеизам. Ти кажав и зошто. Ако правиш веќе аналогија, ти демек го гледаш бог или што ти е идејава?
Идејава е дека ви погрешен концептот на непостоење на Бог,од старт и сами се заглавувате во тоа "не веруваме бидејќи не го гледаме",а на вака обично прашање немате одговор и одма запаѓате во празни филозофии и инает.
Бидете поиновативни малку :)
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Идејава е дека ви погрешен концептот на непостоење на Бог,од старт и сами се заглавувате во тоа "не веруваме бидејќи не го гледаме",а на вака обично прашање немате одговор и одма запаѓате во празни филозофии и инает.
Бидете поиновативни малку :)
Mislis inovativni kako vas?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Идејава е дека ви погрешен концептот на непостоење на Бог,од старт и сами се заглавувате во тоа "не веруваме бидејќи не го гледаме",а на вака обично прашање немате одговор и одма запаѓате во празни филозофии и инает.
Бидете поиновативни малку :)
Јас никаде не сум рекол дека не верувам затоа што не гледам, а и повеќето атеисти ќе ти го кажат истото. Така да неиновативниот си ти во случајов. Знам дека исламот дозволува да се лаже кога треба да се брани исламот, но сепак лага си е лага.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Јас никаде не сум рекол дека не верувам затоа што не гледам, а и повеќето атеисти ќе ти го кажат истото. Така да неиновативниот си ти во случајов. Знам дека исламот дозволува да се лаже кога треба да се брани исламот, но сепак лага си е лага.
Стандард атеистички муабет кога се нема одговор. :)
Убав ден пријателе.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Стандард атеистички муабет кога се нема одговор. :)
Убав ден пријателе.
Создравје да си ми одиш, одговор ти бешпе даден, тоа што пробуваш да поттуриш лага за да оправдаш твоето верување и ко божем прашање си поставил, оди на твоја чест.
 
M

Muranyi

Гостин
Идејава е дека ви погрешен концептот на непостоење на Бог,од старт и сами се заглавувате во тоа "не веруваме бидејќи не го гледаме",а на вака обично прашање немате одговор и одма запаѓате во празни филозофии и инает.
Бидете поиновативни малку :)
Имај барем трошка повеќе почит кон дечкиве и нивниот интелект,не се до толку.Вакви фори со сонцето и мозокот кои не се гледаат а постојат се соодветни за некој кој едвај завршил основно или го пуштил мозокот на промивка.Знам дека ова ти е фора од последната средба со оџата или некој другар па дое тука да ја исфураш.Терај си го меракот,ако,само за нечие внимание и одговор е потребно троа повеќе.
 
M

Muranyi

Гостин
Што подразбира верувањето во Бог?Практики,обожување,крвни жртви,обредни убиства,жртување на првородениот син,секс со 5 годишни деца,млатење на жената??Што?

Дали отсуството на ваков вид на верба(првин дефинирајте што подразбира) ве прави атеисти дури и во случај вие да оставате простор дека Бог постои?Што е личност која не верува во ниеден понуден концепт за тоа што претставува Бог но сепак смета дека постои веројатност дека Бог постои?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Дали отсуството на ваков вид на верба(првин дефинирајте што подразбира) ве прави атеисти дури и во случај вие да оставате простор дека Бог постои?Што е личност која не верува во ниеден понуден концепт за тоа што претставува Бог но сепак смета дека постои веројатност дека Бог постои?
Атест ако црвеното подразбира религиозен концеп. Секое друго философско поимање на бог е индивидуално.

П.С. Space после интерпункциите, го прави текстот попрегледен, не толку заради правописот.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Тогаш се поставува прашањето колку си запознаен со различните религиски концепти. :rolleyes:
Ти тоа мене ме прашуваш или некој што не знае дали е атеист и зошто е атеист? Ај прашај се прво себе си :D
 
M

Muranyi

Гостин
Атест ако црвеното подразбира религиозен концеп. Секое друго философско поимање на бог е индивидуално.
.
Дали тие религиозни концепти се однесуваат на општо сите познати ширум светот или само религиозните концепти кои му се познати на поединецот а кои ги отфрла? Бидејќи едноставно не е можно човек да биде запознаен со сите религиски концепти,дури ни два живота не му се доволни за тоа.

Дефицијата за атеизмот која се среќава на вики,во потесна смисла подразбира дека е став дека не постојат божества. Што не е исто со отсуство на верување(верба) во Бога,категорија која остава простор за постоење на барем едно божество но отфрлање на понудените. Некои дефиниции за атеизмот во себе содржат дека атеизмот е негирање на постоење на божества,иако тоа е анти-теизам како проактивна форма на атеизмот. Мислам,каде е границата и кое од каде почнува и каде завршува?

Секоја личност која ги отфрла сите постоечки и познати за неа религиски концепти а од друга страна не ја исклучува опцијата дека Бог можеби и постои,јас не би ја нарекол во ниеден случај атеист па макар и некои си вики дефиниции ја опишуваат како таква.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Секоја личност која ги отфрла сите постоечки и познати за неа религиски концепти а од друга страна не ја исклучува опцијата дека Бог можеби и постои,јас не би ја нарекол во ниеден случај атеист па макар и некои си вики дефиниции ја опишуваат како таква.
Не мораш да ги знаеш сите богови, не мораш дури и ниеден да знаеш. Ако не си прифатил да веруваш во ниеден, тоа е тоа, атеист си. Опцијата можеби постои нешто, а не знаеш што е, е пак истата работа. Бидејќи не знаеме многу работи, ма дури и ништо не знаеме не можеш со сигурност да кажеш дали постои или не постои. Агностицизмот не е нешто трето, сум го зборувал многу пати, испреплетени се, нема атеист кој не е и агностик во некоја мера, освен антитеистие.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не мораш да ги знаеш сите богови, не мораш дури и ниеден да знаеш. Ако не си прифатил да веруваш во ниеден, тоа е тоа, атеист си. Опцијата можеби постои нешто, а не знаеш што е, е пак истата работа. Бидејќи не знаеме многу работи, ма дури и ништо не знаеме не можеш со сигурност да кажеш дали постои или не постои. Агностицизмот не е нешто трето, сум го зборувал многу пати, испреплетени се, нема атеист кој не е и агностик во некоја мера, освен антитеистие.
Епа тоа е, затоа не трчај да покажеш...еј јас сум ова јас сум она. Атеистите се скептици за се освен за скептицизмот хахаххахаххх тука се заебале. Ама не онаа здрава скептичност, затоа што постои здрава и скапана скептичност. Се е тоа внимателно испланирано од големите умови со минијатурни срца.
--- надополнето: 4 декември 2013 во 15:40 ---
Ај едно прашање до атеистите, кој бил Шива?
Ама без википедија, дали сте атеисти во однос на божеството Шива?
Дали сте чуле за ова?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Епа тоа е, затоа не трчај да покажеш...еј јас сум ова јас сум она. Атеистите се скептици за се освен за скептицизмот хахаххахаххх тука се заебале. Ама не онаа здрава скептичност, затоа што постои здрава и скапана скептичност. Се е тоа внимателно испланирано од големите умови со минијатурни срца.
--- надополнето: 4 декември 2013 во 15:40 ---
Ај едно прашање до атеистите, кој бил Шива?
Ама без википедија, дали сте атеисти во однос на божеството Шива?
Дали сте чуле за ова?
Ти многу си се заебал ама ај... нема везе :D . Ако нешто не знаеме, треба да веруваме во некој си таму богови? Не го тупи жити се. Треба ли да ги знам сите божества? Вклучително и Шива? Прашај од вернициве која и да е религија од монотеистичкиве дали знаат за Шива и зошто не веруваат во неа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom