Прашања до Атеистите II

W

wicked_1

Гостин
@wicked_1
Христијанство глобално во минатото направила доста голема штета на човешството, и ако некој коллеги-атеисти пишале инакво :)

1) Крстоносни војни
2) Инквизиција и 'лов на вештерките'
3) Секакви мегусебни масакари на протестантите, англиканската црква и т.н. ако ке ја прочиташ историјата ке ги видиш пуно такви случаеви.

Тоа е сега христијанство го гледаме како доста толерантна религија, а во минатото тоа било доста радикално движење, како што например сега вахабизмот и други радикални исламски групи.

Например во кодексот на Јустиан ( 5 V) пишува : Родители кои што биле крштевани се обврзуваат да ги крстат своите деца инаку ке бидат казнети со страшни мачења.
Како што гледаш без принудување и наметнување не се поминуваше.

Денешните Христијани не сакаат да земат во предвид сите гнасни и ужасни работи што стореле љуге под знамето на христијанството, попови, цркви во минатато.
Најсаркастично е тоа што некои од тие терористи што ги измачуваа и убивале љуге - црквата направеше светоци.

Па сега види дали направело нешто штетно или не.
Само така со таа селекција, почнав со прашањето и продужив за во рамките на нашата држава во Македонија, а ти ми зборуваш за инквизицијаи крстоносни војни. Тоа што реков дека ниту пак имало, зборев за периодот од 91ва кога сме осамостоени или нека е од 45та кога се формира федерацијата, навраќајки се назад единствено на кое што доаѓаме е минимизирање на јурисдикција на црква и религија. Мене не ми е битно шо се дешавало у некое ренесансно време, атеизмот е социјално движење против вера и религија денес. Јас не сум верник иначе, ама уште помалку би бил атеист у секуларна држава.
 
W

wicked_1

Гостин
:facepalm:[DOUBLEPOST=1411742370][/DOUBLEPOST]Ај едит си напрај на коментарот уше неколку пати, цел ден го мењаш скроз неодлучен си. Незнам која ти е финалната верзија.
 
Последно уредено:

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.931
Сакам да ги прашам атеистите, како и на кој начин религијата и црквата тука у нашата држава им изврши или сеуште врши притисок сите овие години и им спречи правилен развој сами да станат интелектуални индивидуи? Од што конкретно се оштетени? Материјално/имотно? Духовно?
Квалитетно прашање. (y)

За жал немам премногу време инаку би дискутирал пошироко на оваа тема. Ќе пробам во кратки црти:

- Црквата во нашата држава не може ни да ти помогне ни да ти попречи индивидуално во интелектуалниот развој. Црквата денес постои во форма на компанија, си има вработени кои земаат плата, не плаќа даноци, купува хотели, гради цркви каде ќе и дадат земјиште за да оствари екстра приход... со други зборови премногу се зафатени со бизнис.Друго не ги интересира многу.

- Религијата, како традиција во нашите семејства, без разлика кој колку авистина е верник, е друга работа. Религијата комплетно ти инсталира одреден мајндсет уште од најмали нозе. Начинот на размислување и со тоа начинот на носење одлуки ти зависи од твојот светоглед. Мое мислење е дека мајндсетот што ни е наметнат од религијата е искривен поглед на светот во кој живееме и создава нерационални луѓе кои игнорираат факти, логика и здрав разум.

Сум бил на двете страни, и кога ќе погледнам наназад тешко ми паѓа колку погрешни одлуки сум носел и колку бил затворен мојот ум за многу работи додека сум бил под влијание на религијата. Се откако не сум се чувствувам слободен, носам цврсти одлуки, се потпирам на себе си, не барам причина и изговор за неуспесите во некоја натприродна сила, не чекам помош од горе... Многу сум посреќен и поисполнет, се трудам да го проживеам овој живот најдобро што можам, наместо да чекам да ми пројде внимавајќи да не згрешам нешто и да ми избега големата награда. Но за жал огромниот број на луѓе кои ги знам никогаш не излегоа од тој мајндсет.

Од друг агол, самото тоа што милијарди луѓе веруваат во различни богови, секој верува дека нивниот е вистинскиот, и никој нема храброст да се соочи со фактите... кај мене предизвикува жалење, и чувство дека религијата е многу поопасна за човечкиот мозок отколку што ние можеме да сфатиме. Затвор за умот, слобода за предрасудите и стереотипите.

Ова се само мои размислувања, не сакам некој да се најде навреден. Ете, нека не сум во право :)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Модератор, нели по правилата овде е прашање-одговор? Нели секаков вид на “дискусија“ ќе биде бришена (или префрлена) и казнувана? За казнуваноста не водам сметка, али гледам дека дискусијата останала.
А мене и бришена и казнувана. ТОП(y)

Сега, ...... има некој прашање? За дискусија овде нема место
 
D

Daedalus

Гостин
Модератор, нели по правилата овде е прашање-одговор? Нели секаков вид на “дискусија“ ќе биде бришена (или префрлена) и казнувана? За казнуваноста не водам сметка, али гледам дека дискусијата останала.
А мене и бришена и казнувана. ТОП(y)

Сега, ...... има некој прашање? За дискусија овде нема место
Во право си, вчера и завчера бев малце „отсутен“ од дискусииве на темите, пријавувајте мислења ако видите дека забегуваат од темата.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Бидејќи на прашањата за абиогенезата и соодветните научни теории одговорите беа ’’поима немам’’ оправдувања од типот ’’не сме научници’’ или половичен одговор ’’ја одбирам оваа теорија ама нема да ја образложам бидејќи многу знам:eek:’’. Со еден збор не се најде јунак од атеистите на форумов да продискутира за нучните ставови за настанокот на животот.
Затоа прашањето кое следува е
Како атеистите(секој од вас поединечно или ако имате заеднички став)го објаснувате настанокот на животот?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Бидејќи на прашањата за абиогенезата и соодветните научни теории одговорите беа ’’поима немам’’ оправдувања од типот ’’не сме научници’’ или половичен одговор ’’ја одбирам оваа теорија ама нема да ја образложам бидејќи многу знам:eek:’’. Со еден збор не се најде јунак од атеистите на форумов да продискутира за нучните ставови за настанокот на животот.
Затоа прашањето кое следува е
Како атеистите(секој од вас поединечно или ако имате заеднички став)го објаснувате настанокот на животот?
Абе ја можам да ти го кажам мојот став за ова што го прашуваш, ама не сум атеист:)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
200
Поени од реакции
97
Бидејќи на прашањата за абиогенезата и соодветните научни теории одговорите беа ’’поима немам’’ оправдувања од типот ’’не сме научници’’ или половичен одговор ’’ја одбирам оваа теорија ама нема да ја образложам бидејќи многу знам:eek:’’. Со еден збор не се најде јунак од атеистите на форумов да продискутира за нучните ставови за настанокот на животот.
Затоа прашањето кое следува е
Како атеистите(секој од вас поединечно или ако имате заеднички став)го објаснувате настанокот на животот?
си спиел за време на час по биологија? Уште во прва година во детали се објаснува, па ако се сеќавам добро дури темата/лекцијата се вика Настанок на земјата или така нешто, ај те молам кажи ми дека си немаш појма затоа што сеуште си во основно училиште инаку навистина ова би требало да биде срамно за тебе.[DOUBLEPOST=1411919664][/DOUBLEPOST]
Абе ја можам да ти го кажам мојот став за ова што го прашуваш, ама не сум атеист:)
пред околу 6000 години магичниот дедо мраз на небото ги креирал Адам и Ева, но бидејќи Ева не го следела магичниот дедо мраз како послушна овчичка односно како вас, и се осмелила да дознае повеќе за светот магичниот дедо мраз ги казнил, многу подоцна се појавил Исус кој истовремено бил и господ и синот на господ (бидејќи што е логика?) претворал вода во вино, одел по вода, и оживеал откако умрел како зомби, односно се случиле многу “логични“ нешта, и до ден денес сеуште постојат луѓе кои без зафрканција веруваат во сето ова бидејќи бајките се премногу интересни а да се користи мозокот е навистина тешка работа.
 
Последно уредено:
D

Daedalus

Гостин
Бидејќи на прашањата за абиогенезата и соодветните научни теории одговорите беа ’’поима немам’’ оправдувања од типот ’’не сме научници’’ или половичен одговор ’’ја одбирам оваа теорија ама нема да ја образложам бидејќи многу знам:eek:’’. Со еден збор не се најде јунак од атеистите на форумов да продискутира за нучните ставови за настанокот на животот.
Затоа прашањето кое следува е
Како атеистите(секој од вас поединечно или ако имате заеднички став)го објаснувате настанокот на животот?
Глеј од што ти се состои на тебе дилемата...

Ние сме поделени во ставовите за тоа како настанал иако науката е премногу блиску до тоа да ја поддржи абиогенезата како најцврста теорија.
Абиогенезата можеш да ја прочиташ било каде, да видиш дури и волтажи на громови кои удирале, од што се состоела земјата и сите геофизички/хемиски и биолошки фази на создавањето на животот.

Што мораш да диференцираш е атеист кој ја зема науката како валиден начин за добивање знаења и атеист кој не ја зема науката како валиден начин за добивање на знаења.
Тие кои ја земаат науката како најдоверлив извор на инфо, се поделени помеѓу пет основни теории за настанокот на животот кои држат вода и фракција на луѓе кои не поддржуваат ниту една од теориите. Ќе ти ги опфатам накратко пошто многу зафаќа све да ти објаснувам али можеш да си ги гуглаш. Пробај со „google translate“ преведувај си ги текстовите, нема да биде верен превод али чат пат ќе ти помогне да ја сконташ суштината на текстот кој го гуглаш.

1. Првата теорија е онаа која објаснува како громовите создавале аминокиселини и шеќери од атмосферата која е полна со вода и цел тој муабет со Miller Urey експериментот (тука).
2. Другата теорија која може да ти се допадне (пошто е синоним на религиозното објаснување) е дека првите живи молекули се појавиле во глина. Практично минералните кристали во глината ги организирале овие молекули и помогнале при создавањето на тој ДНК крој.
3. Оваа теорија е онаа со вулканите под вода и издувните гасови кои довеле до минерали што се движат со огромна брзина и кои ги кристализираат првите ДНК молекули.
4. Четвртата теорија се занимава со улогата на мразот и површините од мраз кои помогнале на првите ДНК молекули. Овој мраз ги штител молекулите од УВ зраците на сонцето што довело до поголема можност истите молекули да опстојат подолго и да се случат потребните реакции кои би довеле до создавање на живот, како тие два примера погоре кои ги вклучуваат реакциите со одредени минерали.
5. Тука е и теоријата за панспермија која кажува дека животот дошол на Земјата со метеорите кои паѓале, а на нив имало бактерии. Истава теорија не го дискутира потеклото на животот пред еволуирањето на истиот тука. Ипак е компатибилна со тие погоре само што рекациите на тие молекули се случувале на друго место наместо на Земјата.

Ова се теориите кои се застапени од страна на атеистите кои го сметаат научниот метод за релевантен.

Другиот огранок на атеисти варираат. Едните мислат дека сме души во тела кои доаѓаат од некој универзален извор на енергија без интелигенција, трети мислат дека животот е резултат на комплексна интеракција на универзалните сили на добро/зло и триста врагови. Тука стварно веќе не знам кој атеист во што верува. Али делумно, општата слика за атеистите и во што веруваат истите е оној огранок кој го зема научниот метод како валиден извор на информации и научните теории како сериозна можност за објаснување на почетокот на животот.

Биди само свесен дека ние можеме да го создадеме животот по вештачки пат, набрзо синтетичката ДНК ќе биде идеално креирана. Така што, живот може да се создаде и не е мистичен. Ипак, пошто тоа било многу одамна се' уште не е сигурно како точно се создал првиот живот, Бог како премиса не е потребен за да се објасни тоа.
Една работа е карактеристична за атеистите и настанокот на животот. Сите ја исклучуваат можноста за тоа дека постои „Бог“ кој го создал животот.

Само пошто не се знае како точно настанал животот, тоа не значи дека „Бог“ објаснувањето е добро. Можеби си признаваме дека не знаеме со сигурност, ама зошто би го вклучиле концептот за Бог во равенката? Ако не си сигурен помеѓу неколку веродостојни објаснувања, тоа не значи дека ќе го одбереш лошото и симплифицираното објаснување и ќе го земеш за точно...“ е мотото на повеќето атеисти.

Најубаво ќе ти го објаснам ова со соодветен пример.

Јас, татко ми и мајка ми сме симбол за атеист кој верува во абиогенеза, панспермија и нешто трето. Доаѓаме дома и заклучуваме дека некој ни го украл телевизорот.

Татко ми тврди:
„Според овие и овие показатели ова е банда од крадци кои можеби се од наслебава.“
Јас тврдам:
„Да, само што не се од населбава, во населбава нема толку крадци. “
Мајка ми е као:
„Мора да е комшијата, он лежеше затвор за кражба.“

И сега да, ние не сме сигурни која од нашите хипотези е тачна, ама само затоа што не знаеме која од тие е тачна, нема да го земеме тврдењето дека дошол розев еднорог со крилја, направил виножито кое е портал во друга димензија и го однел телевизорот таму бидејќи во таа димензија има дефицит од телевизори и телевизорите се основно средство за опстанок на еднорозите таму.
Генерално, тоа е ставот на атеистите околу тоа прашање.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
200
Поени од реакции
97
Глеј од што ти се состои на тебе дилемата...

Ние сме поделени во ставовите за тоа како настанал иако науката е премногу блиску до тоа да ја поддржи абиогенезата како најцврста теорија.
Абиогенезата можеш да ја прочиташ било каде, да видиш дури и волтажи на громови кои удирале, од што се состоела земјата и сите геофизички/хемиски и биолошки фази на создавањето на животот.

Што мораш да диференцираш е атеист кој ја зема науката како валиден начин за добивање знаења и атеист кој не ја зема науката како валиден начин за добивање на знаења.
Тие кои ја земаат науката како најдоверлив извор на инфо, се поделени помеѓу пет основни теории за настанокот на животот кои држат вода и фракција на луѓе кои не поддржуваат ниту една од теориите. Ќе ти ги опфатам накратко пошто многу зафаќа све да ти објаснувам али можеш да си ги гуглаш. Пробај со „google translate“ преведувај си ги текстовите, нема да биде верен превод али чат пат ќе ти помогне да ја сконташ суштината на текстот кој го гуглаш.

1. Првата теорија е онаа која објаснува како громовите создавале аминокиселини и шеќери од атмосферата која е полна со вода и цел тој муабет со Miller Urey експериментот (тука).
2. Другата теорија која може да ти се допадне (пошто е синоним на религиозното објаснување) е дека првите живи молекули се појавиле во глина. Практично минералните кристали во глината ги организирале овие молекули и помогнале при создавањето на тој ДНК крој.
3. Оваа теорија е онаа со вулканите под вода и издувните гасови кои довеле до минерали што се движат со огромна брзина и кои ги кристализираат првите ДНК молекули.
4. Четвртата теорија се занимава со улогата на мразот и површините од мраз кои помогнале на првите ДНК молекули. Овој мраз ги штител молекулите од УВ зраците на сонцето што довело до поголема можност истите молекули да опстојат подолго и да се случат потребните реакции кои би довеле до создавање на живот, како тие два примера погоре кои ги вклучуваат реакциите со одредени минерали.
5. Тука е и теоријата за панспермија која кажува дека животот дошол на Земјата со метеорите кои паѓале, а на нив имало бактерии. Истава теорија не го дискутира потеклото на животот пред еволуирањето на истиот тука. Ипак е компатибилна со тие погоре само што рекациите на тие молекули се случувале на друго место наместо на Земјата.

Ова се теориите кои се застапени од страна на атеистите кои го сметаат научниот метод за релевантен.

Другиот огранок на атеисти варираат. Едните мислат дека сме души во тела кои доаѓаат од некој универзален извор на енергија без интелигенција, трети мислат дека животот е резултат на комплексна интеракција на универзалните сили на добро/зло и триста врагови. Тука стварно веќе не знам кој атеист во што верува. Али делумно, општата слика за атеистите и во што веруваат истите е оној огранок кој го зема научниот метод како валиден извор на информации и научните теории како сериозна можност за објаснување на почетокот на животот.

Биди само свесен дека ние можеме да го создадеме животот по вештачки пат, набрзо синтетичката ДНК ќе биде идеално креирана. Така што, живот може да се создаде и не е мистичен. Ипак, пошто тоа било многу одамна се' уште не е сигурно како точно се создал првиот живот, Бог како премиса не е потребен за да се објасни тоа.
Една работа е карактеристична за атеистите и настанокот на животот. Сите ја исклучуваат можноста за тоа дека постои „Бог“ кој го создал животот.

Само пошто не се знае како точно настанал животот, тоа не значи дека „Бог“ објаснувањето е добро. Можеби си признаваме дека не знаеме со сигурност, ама зошто би го вклучиле концептот за Бог во равенката? Ако не си сигурен помеѓу неколку веродостојни објаснувања, тоа не значи дека ќе го одбереш лошото и симплифицираното објаснување и ќе го земеш за точно...“ е мотото на повеќето атеисти.

Најубаво ќе ти го објаснам ова со соодветен пример.

Јас, татко ми и мајка ми сме симбол за атеист кој верува во абиогенеза, панспермија и нешто трето. Доаѓаме дома и заклучуваме дека некој ни го украл телевизорот.

Татко ми тврди:
„Според овие и овие показатели ова е банда од крадци кои можеби се од наслебава.“
Јас тврдам:
„Да, само што не се од населбава, во населбава нема толку крадци. “
Мајка ми е као:
„Мора да е комшијата, он лежеше затвор за кражба.“

И сега да, ние не сме сигурни која од нашите хипотези е тачна, ама само затоа што не знаеме која од тие е тачна, нема да го земеме тврдењето дека дошол розев еднорог со крила, направил виножито кое е портал во друга димензија и го однел телевизорот таму бидејќи во таа димензија има дефицит од телевизори и телевизорите се основно средство за опстанок на еднорозите таму.
Генерално, тоа е ставот на атеистите околу тоа прашање.
Во врска со ставот на атеистите, не гледам што е лошо за него.
Мајката, таткото и детето имаат валидни теории за тоа кој би можел да е крадецот, но не се сигурни и секако не би требало поради тоа да си го трошат времето мислејќи дека е еднорог поради очигледни причини, би требало наместо тоа всушност да ги тестираат своите теории. Тоа е што научниците прават додека религиозните се молат на еднорогот да им го врати телевизорот.
 
Последно уредено:
D

Daedalus

Гостин
не ми треба гугл транслејт бидејќи англискиот го знам како мајчин јазик. Во врска со ставот на атеистите, не гледам што е лошо за него.
Мајката, таткото и детето имаат валидни теории за тоа кој би можел да е крадецот, но не се сигурни и секако не би требало поради тоа да си го трошат времето мислејќи дека е еднорог поради очугледни причини, би требало наместо тоа всушност да ги тестираат своите теории. Тоа е што научниците прават додека религиозните се молат на еднорогот да им го врати телевизорот.
Абе гугл транслејт беше за Изгрев, не за тебе, него го цитирав. Он не знае англиски флуентно и ради тоа му го спомнав како алтернатива кога ќе чита од веб страни на англиски.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
200
Поени од реакции
97
Абе гугл транслејт беше за Изгрев, не за тебе, него го цитирав. Он не знае англиски флуентно и ради тоа му го спомнав како алтернатива кога ќе чита од веб страни на англиски.
реплицирал си одма после мојот коментар и не проверив за кој е, моја грешка.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.703
Бидејќи на прашањата за абиогенезата и соодветните научни теории одговорите беа ’’поима немам’’ оправдувања од типот ’’не сме научници’’ или половичен одговор ’’ја одбирам оваа теорија ама нема да ја образложам бидејќи многу знам:eek:’’. Со еден збор не се најде јунак од атеистите на форумов да продискутира за нучните ставови за настанокот на животот.
Затоа прашањето кое следува е
Како атеистите(секој од вас поединечно или ако имате заеднички став)го објаснувате настанокот на животот?
Мислиш животот само во планетата земја?
Ако да, тогаш мојот одговор е дека не се знае уште точно како настанала првата клетка, од кои елементи и како.
Но навивам кон тоа да паднал нешто со некој метеор, или па алиени намерно експериментирале.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Глеј од што ти се состои на тебе дилемата...

Ние сме поделени во ставовите за тоа како настанал иако науката е премногу блиску до тоа да ја поддржи абиогенезата како најцврста теорија.
Абиогенезата можеш да ја прочиташ било каде, да видиш дури и волтажи на громови кои удирале, од што се состоела земјата и сите геофизички/хемиски и биолошки фази на создавањето на животот.

Што мораш да диференцираш е атеист кој ја зема науката како валиден начин за добивање знаења и атеист кој не ја зема науката како валиден начин за добивање на знаења.
Тие кои ја земаат науката како најдоверлив извор на инфо, се поделени помеѓу пет основни теории за настанокот на животот кои држат вода и фракција на луѓе кои не поддржуваат ниту една од теориите. Ќе ти ги опфатам накратко пошто многу зафаќа све да ти објаснувам али можеш да си ги гуглаш. Пробај со „google translate“ преведувај си ги текстовите, нема да биде верен превод али чат пат ќе ти помогне да ја сконташ суштината на текстот кој го гуглаш.

1. Првата теорија е онаа која објаснува како громовите создавале аминокиселини и шеќери од атмосферата која е полна со вода и цел тој муабет со Miller Urey експериментот (тука).
2. Другата теорија која може да ти се допадне (пошто е синоним на религиозното објаснување) е дека првите живи молекули се појавиле во глина. Практично минералните кристали во глината ги организирале овие молекули и помогнале при создавањето на тој ДНК крој.
3. Оваа теорија е онаа со вулканите под вода и издувните гасови кои довеле до минерали што се движат со огромна брзина и кои ги кристализираат првите ДНК молекули.
4. Четвртата теорија се занимава со улогата на мразот и површините од мраз кои помогнале на првите ДНК молекули. Овој мраз ги штител молекулите од УВ зраците на сонцето што довело до поголема можност истите молекули да опстојат подолго и да се случат потребните реакции кои би довеле до создавање на живот, како тие два примера погоре кои ги вклучуваат реакциите со одредени минерали.
5. Тука е и теоријата за панспермија која кажува дека животот дошол на Земјата со метеорите кои паѓале, а на нив имало бактерии. Истава теорија не го дискутира потеклото на животот пред еволуирањето на истиот тука. Ипак е компатибилна со тие погоре само што рекациите на тие молекули се случувале на друго место наместо на Земјата.

Ова се теориите кои се застапени од страна на атеистите кои го сметаат научниот метод за релевантен.

Другиот огранок на атеисти варираат. Едните мислат дека сме души во тела кои доаѓаат од некој универзален извор на енергија без интелигенција, трети мислат дека животот е резултат на комплексна интеракција на универзалните сили на добро/зло и триста врагови. Тука стварно веќе не знам кој атеист во што верува. Али делумно, општата слика за атеистите и во што веруваат истите е оној огранок кој го зема научниот метод како валиден извор на информации и научните теории како сериозна можност за објаснување на почетокот на животот.

Биди само свесен дека ние можеме да го создадеме животот по вештачки пат, набрзо синтетичката ДНК ќе биде идеално креирана. Така што, живот може да се создаде и не е мистичен. Ипак, пошто тоа било многу одамна се' уште не е сигурно како точно се создал првиот живот, Бог како премиса не е потребен за да се објасни тоа.
Една работа е карактеристична за атеистите и настанокот на животот. Сите ја исклучуваат можноста за тоа дека постои „Бог“ кој го создал животот.

Само пошто не се знае како точно настанал животот, тоа не значи дека „Бог“ објаснувањето е добро. Можеби си признаваме дека не знаеме со сигурност, ама зошто би го вклучиле концептот за Бог во равенката? Ако не си сигурен помеѓу неколку веродостојни објаснувања, тоа не значи дека ќе го одбереш лошото и симплифицираното објаснување и ќе го земеш за точно...“ е мотото на повеќето атеисти.

Најубаво ќе ти го објаснам ова со соодветен пример.

Јас, татко ми и мајка ми сме симбол за атеист кој верува во абиогенеза, панспермија и нешто трето. Доаѓаме дома и заклучуваме дека некој ни го украл телевизорот.

Татко ми тврди:
„Според овие и овие показатели ова е банда од крадци кои можеби се од наслебава.“
Јас тврдам:
„Да, само што не се од населбава, во населбава нема толку крадци. “
Мајка ми е као:
„Мора да е комшијата, он лежеше затвор за кражба.“

И сега да, ние не сме сигурни која од нашите хипотези е тачна, ама само затоа што не знаеме која од тие е тачна, нема да го земеме тврдењето дека дошол розев еднорог со крилја, направил виножито кое е портал во друга димензија и го однел телевизорот таму бидејќи во таа димензија има дефицит од телевизори и телевизорите се основно средство за опстанок на еднорозите таму.
Генерално, тоа е ставот на атеистите околу тоа прашање.
Човече, како не те мрзеше да пишеш толкав пост, а всушност е десеткуван на илјада начини и пак не е целосен. Не си арен, жими мама. И сега мислиш дека бар нешто од ова што го кажа ќе биде макар за секунда размислено, анализирано? Одговорот ќе биде карактеристично вернички и “појма немате, а се мавате во гради дека знаете“, а ќе го заборави/прескокне делот каде велиш (потенцираш) дека сеуште се истражува. Важно они знаат.
Ај сега да не бидам комплетно ОФ, зошто ги спомна само тие 5 теории? Дали не ги признаваш теориите за мултиверзум? И дали дежа ву-то е дел од таа теорија? Ова пошто не те мрзи да пишуваш, не друго. ;)
П.С. Роџер, ти имам кажано, никогаш не пријавувам такви работи, и нема ни да пријавувам. Само тупаџии и навреди ми се на листа за пријави, а до сега само двајца биле. Не ми е важно кај е дискусијата. Ти си модератор, ти бркај си ја таа работа и дели казнени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom