Прашања во врска со државната матура - Англиски Јазик и програма 2009

Статус
Затворена за нови мислења.

KaPsa

The G®eat One
Член од
19 јули 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
Не сакав да пишувам во темата што е за Македонски јазик, за матурата и затоа отворив нова посебно за Англиски јазик.. Ако на модераторите и администраторите то му смета, нека ја преместат темата негде или нека ја избришат, јас барав друга ваква тема не најдов.

- Па дајте да размениме некое мислење, искуства од лани и некој ако нешто знае повеќе што поточно би можело да се падне нека пиши тука. Јас мислам дека ќе поминиме лесно, како и на Македонски.

Поздрав и Ви благодарам за соработката :helou::helou::smir::smir:..
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
I jas mislam deka e lesno angliski. Kolku sto mi kazuvaa deca sto polagaa lani treba da imas osnovno poznavanje kolku da svatis so se bara, da si go prevedis toa so go pise i ke znais so da odgovoris. SAmo na eseite treba i tamu da se zapaze formata, paragrafite da bidat tocni po red napisani. Razgledajte gi leyauts na krajot od ucebnicite so se i toa e.
 

KaPsa

The G®eat One
Член од
19 јули 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
I jas mislam deka e lesno angliski. Kolku sto mi kazuvaa deca sto polagaa lani treba da imas osnovno poznavanje kolku da svatis so se bara, da si go prevedis toa so go pise i ke znais so da odgovoris. SAmo na eseite treba i tamu da se zapaze formata, paragrafite da bidat tocni po red napisani. Razgledajte gi leyauts na krajot od ucebnicite so se i toa e.
Имам јас и некои примери и текстови што ми ги даде професорката, за да сум вежбал па вечер ќе разгледам од нив ќе прочитам ќе решам, ќе ги решам тестовите од лани, и се надевам дека како денес ќе поминиме, е незнам за есеите и др дали ќе напишам пошто сум малце послаб со граматиката англиски... :helou::smir:
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.884
Поени од реакции
2.087
За есејот по англиски треба само да имаме поголем фонд на зборови и ке можеме да го напишеме освен ако не дадат глупа тема за пишување:tapp: .Капса уживај бре што има везе ако не знаеш граматика сигурно ќе се снајдеш:smir:
 
Член од
12 август 2008
Мислења
44
Поени од реакции
0
Сигурно ќе биде потешко од лани. А и ако ни дадат некоја забегана тема како на пр таа за униформите шо ја имаше во некоја пилот матура.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Aко се имате порано спремано за некој испит по англиски или сте положиле, FCE, TOEFL, IELTS, Advanced и други, ќе немате гајле за текстовите како да ги напишете. И ние од трета веќе почнавме да вежбаме пишување текстови и од мој клас децата што полагале вакви тестови немаа никаков проблем. Само треба параграфите убаво да се склопат и да се има голем фонд на зборови :)
 
Член од
18 март 2007
Мислења
570
Поени од реакции
78
Англиски беше лесно, и тоа не зборувам зашто студирам англиски. :) На матурата беше дури и полесно од оние пример-тестови што ни ги даваа пред да полагаме (ги има сите на www.matura.gov.mk) и затоа мислам дека овојпат ќе ви ги направат малку потешки. Но, секако, ако знаете англиски, не верувам дека ќе ви претставува проблем да положите, и тоа со висока оценка.

Патем, кога полагате?

И Good luck! :)
 

KaPsa

The G®eat One
Член од
19 јули 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
ИИИИИ јас се надевам дека ЌЕ биди ЛЕСНО.. :D :baeh::helou:
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
Го гледав ланскиот тест, смешен е... осмо одделенец би го решил без никаков напор...
 
Член од
12 август 2008
Мислења
44
Поени од реакции
0
Да се надеваме дека ќе биде лесно како лани

А што мислете темата за есејот ќе биде ли нешто што сме пишувале нешто од книгата
 

МнмлЧупе

Форум зависник
Член од
9 јуни 2009
Мислења
92
Поени од реакции
6
На македонски преубо си поминавме, не чуваја проф од економско... се напишавме :) хихихи. А за англиски мислам дека ќе биди лесно (барем за мене зш англиски учам 12 години) како и за мене така и за тие шо по малце знат... во секој случај со среќа на сите ќисс хаха :smir: :helou:

Леле сега одам на полагање по англиски... Кајганџии држете ми среќа! :smir: :helou:
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
а бе каква срека какви бакрачи, и да не се препишува, ова беше мноооооогу лесно..... дете од петто одд ке го положеше ццццц
 

МнмлЧупе

Форум зависник
Член од
9 јуни 2009
Мислења
92
Поени од реакции
6
а бе каква срека какви бакрачи, и да не се препишува, ова беше мноооооогу лесно..... дете од петто одд ке го положеше ццццц
Е ако де јас да си речам :) хихии лесно беше ехааааа за 1 сат го напрајв јас :) убајна. Абе чиста заебанција е ова матурата, колку да се речи :pipi:
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
нека се замисли владата со ова матурите што ги прави, како им е на тие шо учат цели години за шо????:toe:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom