Прашања во врска со дигитални системи за матурата

  • Креатор на темата cige
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.
C

cige

Гостин
Јас ја отворам темава па аналогно на тоа и првото прашање од мене:smir:

Што се приклучува на AGP слотот?

Ве молам за сериозни одговори:salut:

Како се вика дигиталниот уред кој врши преведување на бинарните кодови во некои други што се попогодни за натамошна употреба?
Од што се состои ПАЛ структурата?
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Јас ја отворам темава па аналогно на тоа и првото прашање од мене:smir:

Што се приклучува на AGP слотот?

Ве молам за сериозни одговори:salut:

Како се вика дигиталниот уред кој врши преведување на бинарните кодови во некои други што се попогодни за натамошна употреба?
Од што се состои ПАЛ структурата?
1. Прв пат слушам за АГП слот. Ова е? http://en.wikipedia.org/wiki/Accelerated_Graphics_Port
2. Д-А претворник?
3. И-ИЛИ, или НИ-НИ порти мислам.
 
Член од
20 јуни 2007
Мислења
809
Поени од реакции
18
Пред да се појават PCI-Express слотовите, графичките карти се приклучуваа во AGP слот. Најпрво имаше AGP x2, па x4, и на крај x8.
 
C

cige

Гостин
Дигиталниот уред кој врши преведување на бинарните кодови во некои други што се за понатамошна употреба се вика________.

ПАЛ структурата се состои од_________И кола и __________ИЛИ кола.

____________преставува склоп којшто служи за меморирање на произволен бинарен податок со ограничена должина.

ААдресирањето кај Intel8086 при кое се собираат содржините на сегментниот регистар, на индексниот регистар и на адресните битови на инструкцијата се вика_________________начин на адресирање.

Процесорот Intel80386 работи во 3 мода и тоа во______ мод, ________мод и __________мод.

Микропроцесорот Intel80486 е првиот микропроцесор кој има вградени 1МБ ме морија и ________ ___________.

DRAM мемориската ќелија работи на принцип на ____________ и __________ на кондензаторите, а се нарекува динамички затоа што со текот на времето треба да се _________.

Kaj DDR мемориите, процесот на пренос на податоци се одвива на ________ и на ____________ ________ на такт импулсот.

Поврзувањето со надворешниоот осцилатор се врши на пинот _________.

Заштита на програмата се врши со т.н битови за _____________.

Од кои микрокоинструкции се состои макроинструкцијата COM A?

Ајде студенти на ФЕИТ ова мора да го знаете:helou:
придонесете за матурантите.


hebocig напиша:
Дигиталниот уред кој врши преведување на бинарните кодови во некои други што се за понатамошна употреба се вика декодер.

ПАЛ структурата се состои од_________И кола и __________ИЛИ кола.

Регистар преставува склоп којшто служи за меморирање на произволен бинарен податок со ограничена должина.

ААдресирањето кај Intel8086 при кое се собираат содржините на сегментниот регистар, на индексниот регистар и на адресните битови на инструкцијата се вика индексен начин на адресирање.

Процесорот Intel80386 работи во 3 мода и тоа во визуелен мод, реален мод и __________мод.

Микропроцесорот Intel80486 е првиот микропроцесор кој има вградени 1МБ ме морија и ________ ___________.

DRAM мемориската ќелија работи на принцип на полнење и празнење на кондензаторите, а се нарекува динамички затоа што со текот на времето треба да се освежи.

Kaj DDR мемориите, процесот на пренос на податоци се одвива на предниот и на задниот раб на такт импулсот.

Поврзувањето со надворешниоот осцилатор се врши на пинот _________.

Заштита на програмата се врши со т.н битови за _____________.

Од кои микрокоинструкции се состои макроинструкцијата COM A?

Ајде студенти на ФЕИТ ова мора да го знаете:helou:
придонесете за матурантите.
Сам си ги најдов поголемиот дел:pos2:
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Процесорот Intel80386 работи во 3 мода и тоа во визуелен мод, реален мод и виртуелен мод.

Заштита на програмата се врши со т.н битови за паритет најверојатно.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom