Правна помош и совети

Член од
15 јануари 2010
Мислења
17
Поени од реакции
0
pa i jas toa se cudam jas ostarev za 8 godini a ne pa smetkava zastarena e ama so drzavava nase nema igranje....neznam sega sto da pravam???? da baram sovet od advokat nekoj toa ke da e chareto a?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
sakam da ve zaprasam od pravna gledna tocka za sovet. mi stigna sudsko resenie da platam zaostanat dolg za struja od 2002 godina koja sekako ja imam plateno, ama normalno tie smetki ne gi cuvam. e sega neznam sto da se pravi kaj da odam da si ja akam glavava ke spobudalam od nervoza. smetkite se prilicno visoki. pomossssssssss
Приговарај на тоа што го нарекуваш судско решение, а најверојатно е платен налог.
На тој начин се стопира платниот налог, а странките (ЕВН и ти) се упатуваат на судски спор околу постоењето на долгот.
На тој судски спор ќе изјавиш дека долгот е застарен, и завршена работа, судот ќе донесе пресуда во твоја корист.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Da prasam, znam deka imase nesto so zakonive deka ako nekoj te isprska so vozilo na ulica imas pravo da go prijavis da baras nesto osteta za alistata....taka nesto. dali nekoj znae nesto povekje okolu ova da mi kaze kako odi?vo policiska stanica da se prijavi? tablicata ja imam zapisano
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Da prasam, znam deka imase nesto so zakonive deka ako nekoj te isprska so vozilo na ulica imas pravo da go prijavis da baras nesto osteta za alistata....taka nesto. dali nekoj znae nesto povekje okolu ova da mi kaze kako odi?vo policiska stanica da se prijavi? tablicata ja imam zapisano
Да, да...еве една свежа случка- пред 1 месец колешка моја оди во полициска станица да пријави дека ја испрскале....И полицаецот со сета мрза на светов, ни кажа дека ќе ни даде адреса, и дека ќе може да се тужи, приватно, нормално, и дека ако имаш сведок и сметка од чистењето на алиштата(300 денари) на суд ќе добиеш:))))) и ќе ти ги даде парите за чистењето. И така ние си отидовме....
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
ne ocekuvam mnogu da zemam no ocekuvam storitelot da bide ubavo kaznet od drzavata so cel drug pat da pazi povekje i da si ja cukne glavata pred da napravi takva rabota
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
7
Поени од реакции
0
poklon

Me interesira dali imotot koj vo vremeto koga se daril poklon ne bil optereten i za nego nemalo sudska zabrana, moze da bide predmet na zabrana ili ponistuvanje na dar ako daruvacot ima sudski spor vo koj ima zabrana za ottuguvanje na nedvizen imot.Da pojasnam imotot imase zabrana za ottuguvanje do traenje na procesot koj so rodgovor na apelacionen sud bese osloboden i daden na poklon vo 2008 godina.Pri povtoruvanje sega na postapkata po tuzba so revizija predmetot e vraten na povtorno razgleduvanje do osnoven sud.Dali imotot koj bese daden na poklon 2008 godina sega moze da se blokira , odzema ili ponisti dogovorot za dar.
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
447
Поени од реакции
164
ne ocekuvam mnogu da zemam no ocekuvam storitelot da bide ubavo kaznet od drzavata so cel drug pat da pazi povekje i da si ja cukne glavata pred da napravi takva rabota

поисплатливо ќе ти биде да му ги дупнеш гумите, да му скршиш прозор или да му истуриш киселина на колата отколку да чекаш некаква казна од државата
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Strumiks imam dve nepovrzani prasanja,ako moze odgovor :

Prvoto e za mene:Imam smetki za struja od pred 2 god,iznos od prilika okolu 500e,nemam niti tuzba niti nisto,dali mozam da ne gi plakam posto se zastareni i da si gi plakam novive redovno (veke 1 god plakam redovno ama tie dve od 500e ne sum gi platila)

Vtoro za drugar mi: Pred 4-5 god mu najdoa marihuana vo dvorot,korenot bil na brat mu, arno ama kukata i dvorot se negovi.Bese na sudenje uste togas,i posle nisto mu nema stignato doma.Pred 1 god. dozna deka e osuden na 3 mes zatvor,arno ama za negova sreka neznam zasto i kako uste ne go baraat i uste deloto stoi u sud.Kazi mi dali moze toa delo da zastaree i uopste da ne lezi zatvor?ili eventialno sto bi mozel da napravi?

Blagodaram:smir:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
@IsidoraD
За првото, не ги плаќај, не ти можат ништо. Ако пратат нешто, само приговор дека се застарени и готово.
За второто...Не ми е јасно...Како дознал дека е осуден? Дали примил првостепена пресуда? Дали има поднесено жалба по таа пресуда?
Инаку, тука нема шанси за застареност, така да ќе си ја одлежи казната, по правосилноста на пресудата, кога ќе добие покана за отслужување на казна.
Правосилност, значи, ќе има кога ќе ја добие пресудата, и кога ќе нема повеќе можност за жалби. Или, поточно, ако не се жали на првостепената пресуда, по истекот на рокот за жалба, или по жалба и одлука на апелациониот суд.
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Za Prvoto blagodaram :)
za vtoroto: Mislim deka preku prijateli ima doznaeno deka slucajot e zatvoren deka e osuden 3 meseci zatvor,znaci presudata e donesena.on se nadevase deka ako deloto ostane vo sud (kako sto e do sega) deka zastaruva i nema da treba da lezi...
Znaci presudata e donesena pred 1 god bez negovo znanje..i nisto do sega :toe:
I sto da prai sega? Mora da odlezi..ili..=?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
За да пресуда биде правосилна, пред се треба да биде ДОСТАВЕНА ЛИЧНО НА РАКА!
Од тој момент, па натаму почнуваат да течат роковите за жалба, и за се она што напоменав во претходниот пост.
Кога пресудата ќе ја има на хартија, тогаш може да дискутираме тука. :) До тој момент се е само нагаѓање.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Сакам да прашам,дали договорите за волонтери/практиканти се интерни во фирмата и дали има некоја форма во која се пишуваат?
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Сакам да прашам,дали договорите за волонтери/практиканти се интерни во фирмата и дали има некоја форма во која се пишуваат?
Мислам дека се интерни, не се заведуваат но Агенција за вработување, ама мораш да ги запазиш основните работи во договорот, согласно со законот за облигационите односи и ЗРО, бидеји мислам дека таму има наведено за волонтери.Задолжително пиши го рокот, раскинувањето, висината на надометокот...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom