Правна помош и совети

Член од
26 јануари 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Сопругата има двајца браќа нејзиниот таткои има имот стекнат со доживотна издршка,истиот имотот го препишал на нејзините браќа а нези ја иземал за што случајно дознавме.Како информација помеѓу сопругата и таткои немало никогас недоразбирање или расправии помеѓу нив.Ме интересира дали е ова законски,дали сопругата требало да биде повикаат на рочиштето и совет што понатака дали имаме некое право или не да е препишан имотот на едниот брат што живее со родителот би го разбрал ова ама дел е префрлен и на другиот брат што неживее со родителот.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.896
Поени од реакции
15.860
Сопругата има двајца браќа нејзиниот таткои има имот стекнат со доживотна издршка,истиот имотот го препишал на нејзините браќа а нези ја иземал за што случајно дознавме.Како информација помеѓу сопругата и таткои немало никогас недоразбирање или расправии помеѓу нив.Ме интересира дали е ова законски,дали сопругата требало да биде повикаат на рочиштето и совет што понатака дали имаме некое право или не да е препишан имотот на едниот брат што живее со родителот би го разбрал ова ама дел е префрлен и на другиот брат што неживее со родителот.
ako e živ tatkoto ima pravo da go prepiše imotot i na treto lice ako saka...
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Сопругата има двајца браќа нејзиниот таткои има имот стекнат со доживотна издршка,истиот имотот го препишал на нејзините браќа а нези ја иземал за што случајно дознавме.Како информација помеѓу сопругата и таткои немало никогас недоразбирање или расправии помеѓу нив.Ме интересира дали е ова законски,дали сопругата требало да биде повикаат на рочиштето и совет што понатака дали имаме некое право или не да е препишан имотот на едниот брат што живее со родителот би го разбрал ова ама дел е префрлен и на другиот брат што неживее со родителот.
Како им го препишал имотот на браќата ?
Ако е со тестамент, а не постои основ за исклучување од наследство, тогаш е повреден нужниот дел и треба мислам да се тужи. Ако е со договор за издршка, тогаш се си е легално, зошто тој имот кој е оставен преку договорот за издршка не се смета во оставинска маса. Ако е со договор за располагање на имот за време на живот, исто е како и за договорот за издршка. Ако е со подарок, тогаш зошто во случајов е повреден нужниот дел, подароците што се направени во последните 90 дена се враќаат за да може сопругата твоја да си го оствари правото на нужен дел.
Нека каже некој поискусен, ја волку можам да помогнам.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.896
Поени од реакции
15.860
ne objasnil vo postot, ako tatkoto go prepišal imotot toa e za vreme na život i imotot ne e vo ostavinska masa; drugo e ako ima ostavinska postapka, togaš site naslednici se povikuvaat, nužen del vo slučajot e 1/2 * 1/3 =1/6 za naslednik što ne e spomnat vo testamentot. Ako nema ni testament togaš site se ramnopravni i maški i ženski naslednici po 1/3
 
Член од
26 јануари 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
ne objasnil vo postot, ako tatkoto go prepišal imotot toa e za vreme na život i imotot ne e vo ostavinska masa; drugo e ako ima ostavinska postapka, togaš site naslednici se povikuvaat, nužen del vo slučajot e 1/2 * 1/3 =1/6 za naslednik što ne e spomnat vo testamentot. Ako nema ni testament togaš site se ramnopravni i maški i ženski naslednici po 1/3
Tatkoto na soprugata e ziv i odnosot pomegu niv bese perfekten duri i transformacijata na imotot ja zavrsi zenami kako informacija majkai e pocinata ,se raboti za imot od okolu 4000m2 zenami mu pobara okolu 200m2 zemjiste ako saka da i prepise posto e gradezno zemjiste imame 3 deca pa ako se moze nekogas nesto da se izgradi po izvesno vreme vidovme preku internet deka imotot glasi na nejzinite braka i toa e toa go prasa tatkoi i on i kaza deka spored nego imotot treba da se dade na maski deca i ponataka ne saka da razgovara me interesira dali notarot trebalo da ja povika zenami ili ednostavno dedoto se izjasnil deka ima 2 deca i mnogu mi e bitno dali se otkazal od neze posto cel zivot tvrdi deka najvise ja saka, dali moze da ja izeme od nasledstvoto i dali ima osnov da vodime nekoja postapka ili da ne si gubime vreme kako
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.896
Поени од реакции
15.860
спрема бројот на парцелата ќе побарате од Катстар документ Движење на имот. Во него има како се менувала сопственоста и по кој основ. Кога ќе го добиете движењето на имот, ќе ги побарате и документите како таткото го стекнал имотот и документот како го пренел на синот. Но мислам за тоа треба адвокат да го види прво движењето на имот.
Но ако поранешниот сопственик - таткото е жив, едино евентуално може да бара твојата сопруга 1/3 од делот од мајката (1/3 * 1/2 = 1/6), ако имотот го стекнале во брак таткото и починатата мајка заедно, додека таа била жива. Имало ли оставинска постапка по смртта на мајката ?
 
Член од
19 ноември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
Dali znaete kakva e dosegasnata praksa na vrhoven sud za baranja za ublazuvanje kazna? Imeno, se raboti za covek osuden na 6 meseci zatbor za alimentacija, koi momentalno gi izdrzuva(vekje odleza 2meseci), a sumata koja ja dolzese za alimentacijata ja isplati samo so docnenje, za sto imame i dokazi koi ne bea prifateni na apelacionen sud, kako zadocneti. Pa ona sto me interesira e dali vrhoven najcesto gi potvrduva presudite na osnoven i apelacionen, ili ima sansi za ublazuvanje?
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.821
Ме интересира т.е имам едно размислување ама не можам да го најдам законов за да го поткрепам, а не е во Законот за правда за децата.

Имаш силувано дете, 14 години. Е сега потребно е да се изврши гинеколошки преглед, за да се увиди дали станува за ова кривично дело нели. По моја логика дури полемизиравме со едно бате, потребна е за прегледов согласност од родител/старател или законски застапник. пошто нели за превземање на дејствија во случајов, како ранлива категорија, речиси секогаш за се и сешто има потпирање на согласност од родителиве.

Ме интересира, дали се прави прекршок, ако на пример еве конкретно нека биде органов полиција, детево со носи в полиција, и без согласност на родителите, се преместува в болница за да му се изврши прегледот?
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
87
Поени од реакции
1
Здρаво,ајде неκој поисκусен адвоκат или нотаρ неκа ми одговоρи.се ρаботи за договоρ за заем κој е заведен пρед нотаρ и е помината датата за вρаќање на сумата, односно се гледа во самиот договор втасаноста на обврската а се уште не е вρатена.Пρашањето е дали тој договоρ може да се пρедаде на извρшител за извρшување или тρеба пρво да се тужи на суд или да се поднесе до нотаρ за дозвола за извρшување.[DOUBLEPOST=1422524911][/DOUBLEPOST]
Здρаво,ајде неκој поисκусен адвоκат или нотаρ неκа ми одговоρи.се ρаботи за договоρ за заем κој е заведен пρед нотаρ и е помината датата за вρаќање на сумата, односно се гледа во самиот договор втасаноста на обврската а се уште не е вρатена.Пρашањето е дали тој договоρ може да се пρедаде на извρшител за извρшување или тρеба пρво да се тужи на суд или да се поднесе до нотаρ за дозвола за извρшување.
нема никој ?????????
 
Последно уредено:

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Здρаво,ајде неκој поисκусен адвоκат или нотаρ неκа ми одговоρи.се ρаботи за договоρ за заем κој е заведен пρед нотаρ и е помината датата за вρаќање на сумата, односно се гледа во самиот договор втасаноста на обврската а се уште не е вρатена.Пρашањето е дали тој договоρ може да се пρедаде на извρшител за извρшување или тρеба пρво да се тужи на суд или да се поднесе до нотаρ за дозвола за извρшување.[DOUBLEPOST=1422524911][/DOUBLEPOST]

нема никој ?????????
Не сум адвокат ни нотар, ама колку што знам извршител настапува само по правосилна и извршна пресуда. Значи ти треба да тужиш за да можеш после преку извршител да си ги намириш побарувањата.
Не знам кога должникот паднал во задоцнување, ама глеај да не ти застари побарувањето па после да останеш без ништо. Ова со застареноста чисто како совет, не дека знам дали е застарено побарувањето или не.
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
87
Поени од реакции
1
Не сум адвокат ни нотар, ама колку што знам извршител настапува само по правосилна и извршна пресуда. Значи ти треба да тужиш за да можеш после преку извршител да си ги намириш побарувањата.
Не знам кога должникот паднал во задоцнување, ама глеај да не ти застари побарувањето па после да останеш без ништо. Ова со застареноста чисто како совет, не дека знам дали е застарено побарувањето или не.
Ти благодарам, така е ама затоа барам поискусен да ми одговори дали се поднесува до нотар да даде извршност или со тужба до судот?[DOUBLEPOST=1422536419][/DOUBLEPOST]
Здρаво,ајде неκој поисκусен адвоκат или нотаρ неκа ми одговоρи.се ρаботи за договоρ за заем κој е заведен пρед нотаρ и е помината датата за вρаќање на сумата, односно се гледа во самиот договор втасаноста на обврската а се уште не е вρатена.Пρашањето е дали тој договоρ може да се пρедаде на извρшител за извρшување или тρеба пρво да се тужи на суд или да се поднесе до нотаρ за дозвола за извρшување.[DOUBLEPOST=1422524911][/DOUBLEPOST]

нема никој ?????????
Некој конкретно да одговори???
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Ти благодарам, така е ама затоа барам поискусен да ми одговори дали се поднесува до нотар да даде извршност или со тужба до судот?[DOUBLEPOST=1422536419][/DOUBLEPOST]

Некој конкретно да одговори???
Во зависност што пишува во договорот, ако во договор за заем има наведено дека истиот може да послужи како веродостојна исправа тогаш се оди во постапка пред нотар за издавање на решение за извршување врз основа на веродостојна исправа, доколку нема таква одредба тоогаш се оди пред суд со поднесување на тужба.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.246
Поени од реакции
19.469
Ти благодарам, така е ама затоа барам поискусен да ми одговори дали се поднесува до нотар да даде извршност или со тужба до судот?[DOUBLEPOST=1422536419][/DOUBLEPOST]

Некој конкретно да одговори???
Ако во договорот за заем имаш вметнато клаузула за тоа дека во случај должникот во предвидениот рок не ги врати позајмените пари,тогаш договорот ти е извршна исправа(и се спасуваш од непотреби малтретирања по судови/нотари(зошто тие ги работат предметите со платните налози),чекање пресуда,па потоа пресудата да стане правосилна и извршна)....
Погледни подобро во договорот шо е заведен пред нотар,доколку има таква работа нотарот носи решение со кое се утврдува твоето право за наплата на долгот,и веднаш решението добива сила на извршен акт...
Доколку немаш клаузула,тогаш ќе треба преку нотар/суд да докажуваш дека должникот не си ги исполнил своите обврски,па откако ќе се завршат сите судски процедури ќе можеш преку извршител да бараш наплата на твоите пари...
 
Член од
8 ноември 2010
Мислења
22
Поени од реакции
10
Edno prasanje do pravnicite. Denes mi stigna pismo od izvrsitel za nekoja si kazna od 2010 god. kade navodno ja sum parkiral vozilo kaj biser na parkingot no ne sum stavil parking bilet. Kolata e slikana i od nazad kaj registracijata i kaj saltablata deka nema bilet. Sega prvo tuka imam nejasnotii, pa neli za takvo nesto se stava kazna na sofersajbna ili ti lepat nalepnica na vozackiot prozor i ti stavaat kandza i dodeka ne platis nema vadenje. Toa e prva nejasnotija. Drugo e sto jas nemam nikakva kazna i vo toa vreme imav sluzben telefon i sekogas sum si pustal poraki posto i taka mi e bezpari. No tuka ima uste nesto, navodno oni mi pratile nekakvo pismo faktura za uplata no nema nigde deka ja sum primil ili bilokakov izvestaj od posta za primeno ili vrateno-nenajdeno lice. Tuzen sum preku advokatska kancelarija uste vo 2012 no nemam nisto ni za toa, tuku direktno op pismo od izvrsitel i vo nego iljada sumi, de glavnina de danok de nagrada za advokat pa notar pa neznam sto ne vekje. E sega seto ova prvo mi e somnitelno posto denes go izvozev cel toj parking nekolku pati i ne vidov mesto kaj sto mi e slikana kolata (odnosno slicno mesto na toa). Prasuvav tamu od tie no i tie se cudat kako toa slikano a ne e viknato niti da mi se stavi sepa niti pajak vo nekoi slucaevi vikale. Taka da me interesira koi se moite prava ponataka ? Vi blagodaram.
Другар, значи истото ми се има случено мене лично. За ова пишував пред една година но некој паметен од форумот мислеше дека не сум озбилен и ја избриша целата тема.
Инаку, го добив спорот против Градски паркинг Скопје и кога сакав да напишам на форумот, темата беше избришана.
Обавезно поднеси приговор во законскиот рок. Понатаму сум ти на располагање за совети.
Поздрав
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Kasno brat. Vekje si plativ 100 evra kazna. Advokati 3 mi rekoa deka imaat slika i nema sansa da dobijam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom