Правна помош и совети

Член од
5 април 2011
Мислења
1.915
Поени од реакции
924
јас да си прашам нешто.... не знам дали е соодветна темата али ипак

имам условно од 5 години (за две и пол затвор) дали ќе можам да испаднам од државава за тоа време?
дали условното си останува засекогаш како "осуден" или се брише како ништо да не било од кога ќе истече?
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
јас да си прашам нешто.... не знам дали е соодветна темата али ипак

имам условно од 5 години (за две и пол затвор) дали ќе можам да испаднам од државава за тоа време?
дали условното си останува засекогаш како "осуден" или се брише како ништо да не било од кога ќе истече?
Смееш да ја напушташ државата а условната осуда се брише од евиденција една година по изминувањето на казната, ако на пример си осуден во 2014 на условна казна од 5 години која ке трае до 2019, и ако во овој период не сториш ново дело осудата ке се избрише од евиденција во 2020.
 
Член од
5 април 2011
Мислења
1.915
Поени од реакции
924
Смееш да ја напушташ државата а условната осуда се брише од евиденција една година по изминувањето на казната, ако на пример си осуден во 2014 на условна казна од 5 години која ке трае до 2019, и ако во овој период не сториш ново дело осудата ке се избрише од евиденција во 2020.
како што те разбрав нема да ми остане тоа дека сум осудуван?
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
16
Поени од реакции
0
Разговарав со обичен полицаец,кој долги години е во МВР,и ми кажа дека законот кај нас е таков да,ако те нападне поголема група,дали 5 души,10,15,20,и ти вратиш односно пробаш да се одбраниш,удриш некој од нив,и му нанесеш повреди(пример му пукнеш нос или аркада) тоа ќе се смета како тепачка и ќе го јадеш исто како и тие 5,10,20 души.

Дали е тоа вистина по закон така и што треба да направиш во таква ситуација ? и што ако во таква ситуација се доцепаш до стап,палка,или нешто слично и пробаш да се одбраниш ?
Zakon si kako Zakon, koj kako go svaka.

Na prva Strana, tocno e toa.
Na vtora Strana, dodeka se branis, i glava da mu skines, vo pravo si. Vo toj Moment treba sam da vikas Policija i da kazes kako i sto bese.

Pa eve zaklucak 1. Sto da izgubis zivot dodeke te napadnale, moras da se branis. I vo taa situacija izgubil nekoj drug.

Eve zaklucak 2. Pravo da imas, i pravo da dobies se dva para corapi. Znaci moras da se boras.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Zakon si kako Zakon, koj kako go svaka.

Na prva Strana, tocno e toa.
Na vtora Strana, dodeka se branis, i glava da mu skines, vo pravo si. Vo toj Moment treba sam da vikas Policija i da kazes kako i sto bese.

Pa eve zaklucak 1. Sto da izgubis zivot dodeke te napadnale, moras da se branis. I vo taa situacija izgubil nekoj drug.

Eve zaklucak 2. Pravo da imas, i pravo da dobies se dva para corapi. Znaci moras da se boras.
И сега јас ништо не сфатив што сакаш да кажеш...дека е така како што ми кажале ? веројатно на шала го пиша тоа дека треба да викаш полиција и да кажеш како било.
 
W

wicked_1

Гостин
ретко кај има, но муабетот ми беше дека со предложување на таков доказ судијата ке знае која е фактичката состојба иако нема да го прифати, бидејќи тоа нему дозволува ЗКП, но затоа ке го мотивира да изведува други докази кои укажуваат на иста фактичка состојба,а со тоа донесе пресуда која ке биде поткрепена со други докази .
прелистај го зкп пак, незнам кој член беше точно, дозволено е и се прифаќа како доказ аудио/видео снимка, мислев со новите промени со снимањето на парниците ќе се отфрлаат правно поднесоци со вакви докази, ама сепак се прифаќаат како и претходно
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
16
Поени од реакции
0
И сега јас ништо не сфатив што сакаш да кажеш...дека е така како што ми кажале ? веројатно на шала го пиша тоа дека треба да викаш полиција и да кажеш како било.
zaklucak 3. Potrebno ti se poveke Sudski resenija. Samo cuvaj Glava

Kolku Godini imas?
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
16
Поени од реакции
0
Prasanjeto go postavi ti! Znaci dodeka covek ti objasnuva nesto kako e, treba da go svatis toa.
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
127
Поени од реакции
16
Последниот ден од пиволенд во Скопје, друштво од 7 луѓе, бевме нападнати од поголема топла на хулигани. Сторителот и потикнувачот на нападот го идентификувавме и пријавивме при што и е познат на полицијата како редовен клиент на полициската станица беко при што истиот штотуку имаше наполнето 19 години. Мојата состојба во текот на случувањата беше следна: Поминат еден месец од операција на колено, хондромалација патела, со протеза на левото колено и ограниченост во движење бев нападнат и совладан при што не бев способен ниту бев во можност да се одбранам. Имав лесни телесни повреди, набиеници на градите, рацете и левото колено. 30 минути по нападот го пријавивме случајот кај надлежните и дадовме изјава за истиот. Наредниот ден т.е. утрото во 12 часот бевме повикани во полициската станица беко и на сите учесници во инцидентот ни беше доделена прекршочна пријава за меѓусебна тепачка.
Од напаѓачката страна беа повикани само четири лица при што и на нив им беше изречена истата мерка, но во нападот учествуваа повеќе од 20 лица од нивна страна.
Кое би било можното сценарио и исход од судење за случајов ? Јас сепак имам доказ и отпусно писмо од државната болница за операцијата како и извештаи од специјалист за добиениот напад.
 
W

wicked_1

Гостин
Последниот ден од пиволенд во Скопје, друштво од 7 луѓе, бевме нападнати од поголема топла на хулигани. Сторителот и потикнувачот на нападот го идентификувавме и пријавивме при што и е познат на полицијата како редовен клиент на полициската станица беко при што истиот штотуку имаше наполнето 19 години. Мојата состојба во текот на случувањата беше следна: Поминат еден месец од операција на колено, хондромалација патела, со протеза на левото колено и ограниченост во движење бев нападнат и совладан при што не бев способен ниту бев во можност да се одбранам. Имав лесни телесни повреди, набиеници на градите, рацете и левото колено. 30 минути по нападот го пријавивме случајот кај надлежните и дадовме изјава за истиот. Наредниот ден т.е. утрото во 12 часот бевме повикани во полициската станица беко и на сите учесници во инцидентот ни беше доделена прекршочна пријава за меѓусебна тепачка.
Од напаѓачката страна беа повикани само четири лица при што и на нив им беше изречена истата мерка, но во нападот учествуваа повеќе од 20 лица од нивна страна.
Кое би било можното сценарио и исход од судење за случајов ? Јас сепак имам доказ и отпусно писмо од државната болница за операцијата како и извештаи од специјалист за добиениот напад.
Залепени ви се пријави од полиција за нарушување на јавен ред и мир на сите што сте биле учесници и за тоа ќе сносите парични казни, се додека некој не поднесе тужба. Полицијата има обврска само да го евидентира случајот и учесниците, ништо повеќе. Исход никој не ти гарантира, посебно не на форум, докази и лекарски прегледи најверојатно и тие од другата страна исто имаат извршено. Иди кај адвокат, тука имаш цел предмет.
 
Последно уредено:

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Кое би било можното сценарио и исход од судење за случајов ? Јас сепак имам доказ и отпусно писмо од државната болница за операцијата како и извештаи од специјалист за добиениот напад.
Ти што всушност бараш? Надомест на штета?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom