Правна помош и совети

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
Ме интересира нешто... Случајот е на извршител и сега тужениот нема имот на свое име, но неговата сопруга има, дали има чаре?
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
60
Поени од реакции
6
Kako odi posinuvajne?
Ve molam da ja opisite ovaa postapka... dali e ednostavna, kolku vreme odi toa, dali vo izvodot na maticnite se menuvaat vistinskiot tatko i majka i t.n.
Dali podocna mozes da se vratis kaj bioloskite roditeli , bideki se raboti samo za dokumenti... , dali ima posledici ili nema , fala na odfovorite odnapred.
 
G

Gjoksi

Гостин
Kako odi posinuvajne?
Ve molam da ja opisite ovaa postapka... dali e ednostavna, kolku vreme odi toa, dali vo izvodot na maticnite se menuvaat vistinskiot tatko i majka i t.n.
Dali podocna mozes da se vratis kaj bioloskite roditeli , bideki se raboti samo za dokumenti... , dali ima posledici ili nema , fala na odfovorite odnapred.
http://mtsp.gov.mk/WBStorage/Files/semejstvo_konsolidiran.doc
прочитај си од член 95 до член 123-а !
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
60
Поени од реакции
6
Член 96

Само малолетно лице може да биде посвоено.
znaci deka lice postaro od 18g. ne mozi da bide posvoeno.. ...... ?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Ме интересира нешто... Случајот е на извршител и сега тужениот нема имот на свое име, но неговата сопруга има, дали има чаре?
нема, додека нема имот на свое име или пари на трансакциона сметка неможеш да му наплатиш.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.738
нема, додека нема имот на свое име или пари на трансакциона сметка неможеш да му наплатиш.
имаше случаи порано, во весници читав, полицијата да одзима движен имот без доказ дали е на должникот, н.пр. музички уреди и слично, но во времето кога немаше уште извршители
 
G

Gjoksi

Гостин
имаше случаи порано, во весници читав, полицијата да одзима движен имот без доказ дали е на должникот, н.пр. музички уреди и слично, но во времето кога немаше уште извршители
Наплатата преку заплена и продажба на ДВИЖНИ предмети сеуште претставува проблем за извршителите, затоа и секој извршител гледа по секоја цена да го одбегне тоа дејствие за наплата на долгот! На пример, има добар компјутер во куќата/станот, како ќе се докаже дека тој компјутер е во сопственост на должникот (во овој случај таткото) или на неговиот син, на неговиот внук или на некој друг! Нема документ со кој би се докажало чија сопственоста е предметот! Затоа, извршителите најчесто го наплатуваат побарувањето со блокирање на трансакциската сметка на должникот, со 1/3 или 1/2 забрана од плата или пак со продажба на недвижност во сопственост на должникот (за недвижноста постои имотен лист).
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
имаше случаи порано, во весници читав, полицијата да одзима движен имот без доказ дали е на должникот, н.пр. музички уреди и слично, но во времето кога немаше уште извршители
Порано незнам како било, сега неможе на тебе да ти одземе имот ако должникот е твојот сопруг.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.738
http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=78EF1BCB16F16F4E9E4617F08A99FD1C

не сум лично засегнат, но сепак ме интересира правното толкување , ова ситуација може секому да му се случи, па и на помала колективна станбена зграда.. посебно на тие што го немаат откупено земјиштето под зграда..
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
87
Поени од реакции
1
Здраво на сите.Моево прашање е следно: Сопственик сум на парцела која што пред многу години уште додека била на татко ми искористена е од страна на општината за остварување на нејзини цели фактички узурпирена е без никакви документи и предупредување.Прашањето ми е дали имам право да барам да ми се плати узурпираниот дел и кого треба да тужам, општината или некое министерство.Поздрав и чекам соодветни одговори а и ваши прашања.
 
G

Gjoksi

Гостин
Здраво на сите.Моево прашање е следно: Сопственик сум на парцела која што пред многу години уште додека била на татко ми искористена е од страна на општината за остварување на нејзини цели фактички узурпирена е без никакви документи и предупредување.Прашањето ми е дали имам право да барам да ми се плати узурпираниот дел и кого треба да тужам, општината или некое министерство.Поздрав и чекам соодветни одговори а и ваши прашања.
Да, имаш право да бараш да ти се плати узурпираниот дел или да бараш да ти се ВРАТИ ВО ВЛАДЕНИЕ узурпираниот дел! Треба да ја тужеш ОПШТИНАТА! За понатамошна помош, најдобро обрати се кај адвокат и со себе понеси си ја целокупната документација за узурпираниот дел (наследно решение, одлука на некој државен орган, имотен лист и друго што е поврзано со парцелата).
 
Член од
5 април 2011
Мислења
75
Поени од реакции
17
Здраво на сите.Моево прашање е следно: Сопственик сум на парцела која што пред многу години уште додека била на татко ми искористена е од страна на општината за остварување на нејзини цели фактички узурпирена е без никакви документи и предупредување.Прашањето ми е дали имам право да барам да ми се плати узурпираниот дел и кого треба да тужам, општината или некое министерство.Поздрав и чекам соодветни одговори а и ваши прашања.
Јас имав ваков проблем Општината на мое место напрај улица и ми узурпира 75м2. Одма поднесов тужба и после две години местото ми го вратија. Во вашиов случај најдобро да се обратите кај адвокат затоа што неколку години вие не сте реагирале против таа бесправна узурпација.
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
87
Поени од реакции
1
Vi blagodaram za odgovorite. Sega i nesto drugo, imam dogovor za delo pak sklucen so opstinata sto nema vrska so uzurpiranata parcela , za odreden angazman sto go zavrsiv sprema dogovorot i vo koj dogovor stoi deka ke mi nadomestat odredena suma koja se uste ne mi ja nadomestile.Prasanjeto mi e za kolku vreme mozam da baram odnosno da gi tuzam da mi go nadomestat dolgot?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Vi blagodaram za odgovorite. Sega i nesto drugo, imam dogovor za delo pak sklucen so opstinata sto nema vrska so uzurpiranata parcela , za odreden angazman sto go zavrsiv sprema dogovorot i vo koj dogovor stoi deka ke mi nadomestat odredena suma koja se uste ne mi ja nadomestile.Prasanjeto mi e za kolku vreme mozam da baram odnosno da gi tuzam da mi go nadomestat dolgot?
3 години од денот на доспеаното парично побарување на основ долг, додека сега ти го видов и проблемот за узурпираниот дел, ако е поголем временски период од 10 години може општината да се вади по основ на одржувачка, како и да е фати си адвокат тој најубаво ке ти каже што да правиш, инаку се согласувам во главно со претходните одговори што си ги добил.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom