Правна помош и совети

Член од
14 јануари 2011
Мислења
74
Поени од реакции
0
Тоа е веќе друго, кога е за општи добра може да се гради таму, но пред тоа ке се спроведе експропријација и на сопственикот на земјиштето ке му се исплати пазарна цена на истото, ова е мое мислење што ми е најлогично од правен аспект, друго решение не гледам .
Koj ke izvrsi eksproprijacija?drzavata vo ime na privatna firma ? Zgradite ke gi gradi privaten investitor, a transformatorot e za cel toj stanben blok.
Nekade procitav deka imaat doneseno zakon so koj EVN treba da se dogovara za dalnovodi, transformatori , banderi i sl so sopstvenicite, pa ako nekoj znae dali e tocno toa i kade moze da se najde .
Blagodaram.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Koj ke izvrsi eksproprijacija?drzavata vo ime na privatna firma ? Zgradite ke gi gradi privaten investitor, a transformatorot e za cel toj stanben blok.
Nekade procitav deka imaat doneseno zakon so koj EVN treba da se dogovara za dalnovodi, transformatori , banderi i sl so sopstvenicite, pa ako nekoj znae dali e tocno toa i kade moze da se najde .
Blagodaram.
Корисник на експропријација можат да бидат правни лица, во случајот евн или инвеститор , така да ако има одлука за експропијација сопственикот на земјиштето може да се жали на цената која му е понудена пред надлежен суд, за друго во овој случај не би можел да се жали.
 
A

Advokatisce

Гостин
тркало си, зато не ти работи!!
мене се убаво ми работи, али убаво е вака да се информирате од сајтови за после поубаво се заглавува во правниот систем. Ама џабе ќе да е да објаснувам

Na sto se plaka pomalku danok, Na Dogovor za poklon ili Dogovor za kupoprodazba?
Ако е прво колено( татко на син и сл) не се плаќа данок на подарок. Иначе во др случаи данокот за подарок е поголем
 
Член од
13 март 2012
Мислења
64
Поени од реакции
2
n
мене се убаво ми работи, али убаво е вака да се информирате од сајтови за после поубаво се заглавува во правниот систем. Ама џабе ќе да е да објаснувам



Ако е прво колено( татко на син и сл) не се плаќа данок на подарок. Иначе во др случаи данокот за подарок е поголем
Ne se raboti za tatko i sin,a se raboti za niva od 600 m2,kolku ke e otprilika za dar a kolkav za kupoprodazba?
 
A

Advokatisce

Гостин
n
Ne se raboti za tatko i sin,a se raboti za niva od 600 m2,kolku ke e otprilika za dar a kolkav za kupoprodazba?
Во каков однос се ( тетка, стрина баба пријатели и сл) во која општина се наоѓа дали е градежно земјиште, нива или??? и колкава му е вредноста отприлика
 
Член од
13 март 2012
Мислења
64
Поени од реакции
2
Во каков однос се ( тетка, стрина баба пријатели и сл) во која општина се наоѓа дали е градежно земјиште, нива или??? и колкава му е вредноста отприлика
Prijateli se , niva e vo gradezno zemjiste, neznam vrednost,prasanje so koj dogovor danokot e pomal?
 
G

Gjoksi

Гостин
Prijateli se , niva e vo gradezno zemjiste, neznam vrednost,prasanje so koj dogovor danokot e pomal?
Ти провери си во Адвокатскиот тарифник колку ти кошта за составување на едниот и/или на другиот договор, па после тоа одлучи каков договор ќе им составиш на странките, а за данокот има таму кој да му ја мисле - купувачот/даропримачот!:D
Инаку, стапката на данокот на промет на недвижноста преку продажба изнесува 2%-4%, а стапката на данокот на подарок изнесува 4%-5%. И во двата случаи висината на стапките со Одлука ја утврдува Советот на Општината кадешто се наоѓа имотот!;)
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
.. стварно незнаев каде да се обратам, извинете ако грешам, па ќе ве замолам за мала помош.

„Нето месечната плата на работникот изнесува 37.000 денари и истата ќе се исплаќа во бруто износ со вклучени надоместоци за здравствено и пензиско осигурување.“

Ова е добиен договор за работа. Еден од деловите кој не ми е јасен.. дали ова е секвупниот БРУТО износ или НЕТО-то е 37.000, а БРУТО-то е плус вклучените надоместоци. Би ми било ептен од помош некој да ми даде објаснување, бидејќи со вакви mind-fuck реченици и договори неможам повеќе.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
.. стварно незнаев каде да се обратам, извинете ако грешам, па ќе ве замолам за мала помош.

„Нето месечната плата на работникот изнесува 37.000 денари и истата ќе се исплаќа во бруто износ со вклучени надоместоци за здравствено и пензиско осигурување.“

Ова е добиен договор за работа. Еден од деловите кој не ми е јасен.. дали ова е секвупниот БРУТО износ или НЕТО-то е 37.000, а БРУТО-то е плус вклучените надоместоци. Би ми било ептен од помош некој да ми даде објаснување, бидејќи со вакви mind-fuck реченици и договори неможам повеќе.
Нето е севкупен износ кој работодавецот го исплаќа тебе и на државата, значи твојата плата, здравствено, пензиско, даноци.... Бруто е она што ти ќе го добиеш на сметка, значи работодавецот за твојот труд ќе исплати 37.000 денари но во тие пари нешто има и за државата а нешто за тебе
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Нето е севкупен износ кој работодавецот го исплаќа тебе и на државата, значи твојата плата, здравствено, пензиско, даноци.... Бруто е она што ти ќе го добиеш на сметка, значи работодавецот за твојот труд ќе исплати 37.000 денари но во тие пари нешто има и за државата а нешто за тебе
Не е обратно? Бруто е вкупниот износ од кој еден дел иде за мене (НЕТО), а другиот дел иде за државата и здравство.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Не е обратно? Бруто е вкупниот износ од кој еден дел иде за мене (НЕТО), а другиот дел иде за државата и здравство.
Да моја грешка, сега сосема друго изгледа..... Нето 37000 + даноци и придонеси до бруто. Извини
 

Kajgana Shop

На врв Bottom