Правна помош и совети

Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Uf, koja hipokrizija...
On ja dupel drzavata I go boli qur za nea, ama istovremeno ne mu smeta da zema plata od budzetot.

Se nadevam deka ke dojde vlast so salam covek, sto ke napravi cistka megu toa parazitite sto ste zakaceni na drzavna cicka. Pa posle slobodno neka Ve boli qur, bar nema da ve plakame...
Во услови како нашите во која имаме овца народ кој дозволува секој да го стрижи а државата најмногу,на луѓето како мене што им преостанува? Да се снаоѓаат како знаат и умеат,не може јас да ја променам државата сам,за тоа треба масовност,народ кој пали како во Франција,народ кој ги врзува на бандера корумпираните политичари како во јужна Америка.....Бидејќи ние немаме таков народ јас во меѓувреме ќе си земам плата и тоа не е никаква хипокризија туку снаоѓање кој како знае и умее.....Јас не сум никаков паразит затоа што мојата плата чесно си ја заработувам,затоа не сери многу и не изигравај филозоф
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.187
Поени од реакции
16.057
Во услови како нашите во која имаме овца народ кој дозволува секој да го стрижи а државата најмногу,на луѓето како мене што им преостанува? Да се снаоѓаат како знаат и умеат,не може јас да ја променам државата сам,за тоа треба масовност,народ кој пали како во Франција,народ кој ги врзува на бандера корумпираните политичари како во јужна Америка.....Бидејќи ние немаме таков народ јас во меѓувреме ќе си земам плата и тоа не е никаква хипокризија туку снаоѓање кој како знае и умее.....Јас не сум никаков паразит затоа што мојата плата чесно си ја заработувам,затоа не сери многу и не изигравај филозоф
И немој крв да даваш. Крвта ни ја цицаат цел живот сеа плус и со игли да се заебаваме.
Крвопијци!
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.472
Поени од реакции
20.656
Братучед ми има девојка од Србија, има ли начин да добие дозвола за престој бидејќи вака може само 90 дена да седи?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.833
Поени од реакции
15.767
https://republika.mk/vesti/pendarovski-se-zalaga-za-voveduvane-na-ustavna-zhalba/
Многу подобро е да се ВРАТИ БЗЗ (барање на заштита на законитоста) а кое го УКИНАА, и намалување на Прагот на вредноста на спорот за РЕВИЗИЈА
.. а ако нема Уставна Жалба, ШТО напраи БУЧ Касиди да ЕСКИВИРА Правосилна Пресуда ???
па имавме случај, се тужеше мој човек со фирма, за нарушување на инсталација за канализација, т.е. да ја вратат во првобитна состојба, по Проектот... добо на Управен суд, ама на крај нивниот адвокат поднесе некоја Жалба, мислам Уставна и ја стави пресудата во Мирување една година, ама така си остана и понатака..
Друг пример на Заебанција на народ у Здрав Мозок, предизборно 2014 Агенција за вработување повика дузини луге, технолошки вишок,од државна фабрика, да донесат копии од трансакциски, ќе им се давала по новиот Закон надомест до година и пол пред пензионирање... По некое време, ништо од тоа, фирмата не била државна..
Поднесов до Управен, изгубив, Демек е не се битни доказите дека фирмата е државна, Агенцијата добила список од Владата..
Па Маму Ти , ШТО НЕ НАПИША ПРАВНА ПОУКА дека треба да се ТУЖИ Владата ??????????
И дузини други ИДИОТИЗМИ во нашето КРИВОСУДСТВО
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.530
Поени од реакции
5.719
Imam edno prashanje, kade moze da se dobie besplatna konsultacija od advokat?
Pa, zavisi sto baras.
Nesto moze I tuka na forumot, bar jas sum dobil pro bono konsultacija od advokat tuka vo PP (fala mu mnogu).

Mozes I da go pises slucajot sto go imas, (sekako e anonimno) pa da se javat clenovi so isto ili slicno iskustvo.

Mozes da vidis I na sajtot za besplatna pravna pomos https://pravnapomos.mk/primarna-pravna-pomosh/

Mozes I da otides/javis kaj advokat, odnapred da si prasas dali naplaka za konsultacija, da mu objasnis deka sakas da ti zavrsi nekoja postapka I da ti objasni postapka, proceduri I trosoci
 
Член од
13 јануари 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво
Доверител сум кај извршител ,предметот е веќе 10 години од 2013 .
Дали со новите измени може да му се избрише долгот на дожникот .
Кој долгови ги опфаќа
Во меѓувреме во катастар излага некој имот на негово име но само како пописен лист ,што може да се преземе
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
61
Поени од реакции
45
Zdravo bev na sud pred 6 meseci sudijata mi kaza odlukata ke ti stigne po posta i eve uste ja nema dzvonev na brojot od sudot nikoj ne se javuva kako moze da ja doznaam odlukata na sudot?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.833
Поени од реакции
15.767
Imam edno prashanje, kade moze da se dobie besplatna konsultacija od advokat?
многу не е сигурно тоа... дури и про - Боно да те застапува е РИЗИЧНО, едино ако е групна тужба или Стразбур... имам негативно искуство од времето, сега е уште полошо, скапи се многу судските трошоци.. т.е. ако е голема вредност на спорот, плати си асален адвокат, ако е мала ризично, едино ако е ептен сигурно
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Zdravo bev na sud pred 6 meseci sudijata mi kaza odlukata ke ti stigne po posta i eve uste ja nema dzvonev na brojot od sudot nikoj ne se javuva kako moze da ja doznaam odlukata na sudot?
Имаат многу предмети и доцнат со носењето на одлуки.
Посебно ако се работи за прекршок, тука имаат илјадници предмети и не можат да ги изработат пресудите.
Треба да одиш до писарницата во судот и да се информираш дали е донесена одлука по предметот.
Во зависност од видот на предметот ( граѓански, кривичен, прекршочен итн) ќе те упатат во која писарница треба да се информираш.
Можеш и на веб сајтот на судот од кој очекуваш одкука да провериш дали има одлука по твојот предмет.
Го избираш судот, има поле ОДЛУКИ, таму треба да го внесеш бројот на судскиот предмет.
Доколку е донесена одлука, судот има обврска истата да ја објави и на веб страната, во анонимизирана форма ( со ставени иницијали за податоците за странките, име презиме, адреса кај физичките лица, односно назив и седиште кај правните лица).
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
При сообраќајна незгода каде што има неголеми(и не трајни) телесни повреди дали казната на сторителот што му е одредена од суд сметана како кривична? Во овој случај ненамерно непочитување на правото на првенство(свртување на лево кај што другото возило удри во вратата на возачот)
 
Последно уредено од модератор:
Член од
10 октомври 2021
Мислења
43
Поени од реакции
20
Zdravo decki, mi treba sovet i pravna pomos, sakam da prasam vo vrska so davanje na mesto na investitor, kako moze pravno da si zastiten od site mozni pogledi, kako odi taa postapka, na sto treba da se vnimava pred da go napragis dogovor za utre nedajboze da ostanis i bez toa, vo smisla pocna investitorot da gradi ama snemal pari, bankrotiral ne odi se po planot i taka da ostane se toa, dali moze posle dr investitor da ja prodolzi gradbata?
Ako Moze nekoj da spodeli iskustvo ako imal so investiitor i sto e najdobro da se napravi za vo predogovor i glaven dogovor da si od site strani zastiten os site mozni aspekti ako se desat.
Fala odnapred
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.696
Поени од реакции
12.109
Како да се постапи при проблем со адвокат и покрај писмен договор и покрај исплата на прилично голем аванс.
Дали за ова е надлежна адвокатска комора или граѓански суд, како најбрзо да се повратат парите.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Како да се постапи при проблем со адвокат и покрај писмен договор и покрај исплата на прилично голем аванс.
Дали за ова е надлежна адвокатска комора или граѓански суд, како најбрзо да се повратат парите.
Ќе седнете со адвокатот да ви даде пресметка колку правни дејствија презел (состав на поднесоци, застапување), и колку секое правно дејствие чини поединечно согласно договорот ако немате договор тогаш според адвокатската тарифа, и на крај ќе пресметате колку сработил колку наплатил од авансот, и ако остане разлика тогаш ќе ви ја рефундира откако му отповикате полномошното, тоа е тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom