Правна помош и совети

Член од
4 октомври 2014
Мислења
265
Поени од реакции
151
Земјиштето кое е во моја споственост а пред тоа беше на дедоми,а пред тоа на прадедоми итн одам во катастар да извадамимотен лист на основа на стариот имотен лист ми викат дека бројот на имотниот лист не постои и дека земјиштето се води во Споственост на РМ и е подлежи на приватизација и со премерот од 2010 не е заведено на мое име тику ми бараат да го приватизирам и зошто се води на РМ кога пред премерпт се водеше на мене. Што да се прави во оваа ситоација Ве молам
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Земјиштето кое е во моја споственост а пред тоа беше на дедоми,а пред тоа на прадедоми итн одам во катастар да извадамимотен лист на основа на стариот имотен лист ми викат дека бројот на имотниот лист не постои и дека земјиштето се води во Споственост на РМ и е подлежи на приватизација и со премерот од 2010 не е заведено на мое име тику ми бараат да го приватизирам и зошто се води на РМ кога пред премерпт се водеше на мене. Што да се прави во оваа ситоација Ве молам
Може на времето дедо ти или прадедоти да го дале на државата. Тоа можеби било во еден временски период кога земјиштето во 40'-50' те го земала државата во замена за детски додаток или национализација. Провери.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Може на времето дедо ти или прадедоти да го дале на државата. Тоа можеби било во еден временски период кога земјиштето во 40'-50' те го земала државата во замена за детски додаток или национализација. Провери.
Или го имал на користење, а не во сопственост...
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.646
Поени од реакции
1.895
Земјиштето кое е во моја споственост а пред тоа беше на дедоми,а пред тоа на прадедоми итн одам во катастар да извадамимотен лист на основа на стариот имотен лист ми викат дека бројот на имотниот лист не постои и дека земјиштето се води во Споственост на РМ и е подлежи на приватизација и со премерот од 2010 не е заведено на мое име тику ми бараат да го приватизирам и зошто се води на РМ кога пред премерпт се водеше на мене. Што да се прави во оваа ситоација Ве молам
Во оваа ситуација го легализираш земјиштето. :)
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Во оваа ситуација го легализираш земјиштето. :)
И се плаќаше по едно евро од квадрат ако не се лажам?Значи ако е 2000 метри квадратни=2000 евра,башка за геометар да определи до каде,што и како..
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
И се плаќаше по едно евро од квадрат ако не се лажам?Значи ако е 2000 метри квадратни=2000 евра,башка за геометар да определи до каде,што и како..
Види тоа убаво како иде, зашто мислам дека 1 евро за кавдрат се плаќа за да се добие бројче во Катастар а тој рок лани мислам помина, а до јуни 2015 се поднесуваат само елаборати. Провери да не е 100 евра квадрат сега.[DOUBLEPOST=1415263882][/DOUBLEPOST]
И се плаќаше по едно евро од квадрат ако не се лажам?Значи ако е 2000 метри квадратни=2000 евра,башка за геометар да определи до каде,што и како..
Види тоа убаво како иде, зашто мислам дека 1 евро за кавдрат се плаќа за да се добие бројче во Катастар а тој рок лани мислам помина, а до јуни 2015 се поднесуваат само елаборати. Провери да не е 100 евра квадрат сега.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Некој упатен да биде љубезен да ми одговори кои се обврските (мислам на давачки кон државни органи) на лицето кое што поседува земја и истата ја даде под наем на друго лице за истото да земе одредени субвенции за културите кои ќе ги сади? И како оди постапката на давање земјиште под наем? Фала.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
265
Поени од реакции
151
Имам историјат на земјиштето каде што државата не партиципира како сопственик нити некогаш го присвоила или одзела ,а тоа што викате дека го одзела тоа да ниви и ткава работа беше одземено во СФРЈ ама со деноционализација е вратено тоа , а земјиштево каде што е куќава е ем е легално ем се платени сите даноци и комуналии ен држават издала план за градба со сите мастрафи и сега по 60 и кусур години ми велите дека теба да се спружам 700 евра за нешто што ем легално ем приватана сопственос ем кои пари ги немам само затоа што наовие во катастар им текнало да го променат бројот на пацелата ма дајте бе луѓе
 

Inception

Професор Д-р
Член од
3 април 2012
Мислења
115
Поени од реакции
55
Некој упатен да биде љубезен да ми одговори кои се обврските (мислам на давачки кон државни органи) на лицето кое што поседува земја и истата ја даде под наем на друго лице за истото да земе одредени субвенции за културите кои ќе ги сади? И како оди постапката на давање земјиште под наем? Фала.
Ќе направите договор за закуп и толку. Е сеа на сумата од наемот т.е. рентата ќе треба да платиш 10% данок ( нормално ако ја пријавиш доброволно хах). Закупецот потоа си ја брка работата, зависно од културите кои ги има засадено. Кога ќе ги поднесува документите до регионалниве единици, парцелите кои ги има под закуп ги потврдува со договорот за закуп.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Имам историјат на земјиштето каде што државата не партиципира како сопственик нити некогаш го присвоила или одзела ,а тоа што викате дека го одзела тоа да ниви и ткава работа беше одземено во СФРЈ ама со деноционализација е вратено тоа , а земјиштево каде што е куќава е ем е легално ем се платени сите даноци и комуналии ен држават издала план за градба со сите мастрафи и сега по 60 и кусур години ми велите дека теба да се спружам 700 евра за нешто што ем легално ем приватана сопственос ем кои пари ги немам само затоа што наовие во катастар им текнало да го променат бројот на пацелата ма дајте бе луѓе
Дали е смената парцелата и во површина во меѓувреме?? некој квадрат плус
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Ќе направите договор за закуп и толку. Е сеа на сумата од наемот т.е. рентата ќе треба да платиш 10% данок ( нормално ако ја пријавиш доброволно хах). Закупецот потоа си ја брка работата, зависно од културите кои ги има засадено. Кога ќе ги поднесува документите до регионалниве единици, парцелите кои ги има под закуп ги потврдува со договорот за закуп.
Фала . :) Догововот за закуп претпоставувам дека се склучува на нотар?
 

Inception

Професор Д-р
Член од
3 април 2012
Мислења
115
Поени од реакции
55
Фала . :) Догововот за закуп претпоставувам дека се склучува на нотар?
да да, договор се склучува директно на нотар, само внимавај, парцелите запиши ги како што треба за да немаш проблеми во иднина
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
265
Поени од реакции
151
Дали е смената парцелата и во површина во меѓувреме?? некој квадрат плус
Нема квадрат плус негои маат скратено 4 квадрати од дворот и 3 од куќата и само кросот на парцелата од 2 во 1 пошто бесе 900/2 сега 900/1
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Нема квадрат плус негои маат скратено 4 квадрати од дворот и 3 од куќата и само кросот на парцелата од 2 во 1 пошто бесе 900/2 сега 900/1
значи друга парцела е со друга квадратура и еден да е помалку - не е исто
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.389
Ај да чујам мислење од искусни лица, ќе си гризнам од газов од лутина!

Треба да добијам дел од имот како подарок, а не сум во Македонија. Кога дојдов таму, бев на нотар и побарав да дадам полномошно на личноста која ќе ми подарува за да се потпише во мое име и потенцирав дека нема шанси да дојдам назад само за тоа, значи полномошното мораше да се заврши тогаш. Нотарката ми рече дека полномошното е „дадено“, затоа што сум потврдила на лице место дека личноста може да се потпише во мое име и јас така наивно си заминав, заборавајќи на смрдливите бирократски процедури и големата веројатност за соработка со некомпетентни лица.

Заминав од таму и сега госпоѓата бара да испратам полномошно од тука. Разговарав со Македонка која живее тука, ми рече дека ја направила истата постапка, без нотари, без ништо, а во меѓувреме разбрав друго, дека морам да најдам нотар овде, да се преведе и завери писмото, да се испрати во Македонија и таму да се преведува повторно. Јас не верувам дека ќе има некој учен кој ќе може да го преведе на македонски, ниту верувам дека е потребна толкава процедура. Некој, нешто?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom