Почина девојче по вакцинација против ХПВ

S

smart ass

Гостин
smart ass kolku si naiven ..

eve Daily express ..eden od vodeckite main stream mediumi koja vest ja prenesuva

eden od doktorite koj e involviran vo proizvodstvoto na ovaa vkacina izjavuva ..citiram " vakcinata moze da bide poopasna od rakot "


http://www.express.co.uk/posts/view/131817/Jab-as-deadly-as-the-cancer-#
не знам споредба на смртност со вакцина (?????)и смртност од канцер....не знам кој е наивен

инаку и биупрофенот е смртен ако се измеша со друг лек...

а да и солната киселина е поопасна од ракот ако не ја употрбиш правилно

Нашите господари си го остваруваат планот за намалување на населението во светот и зголемување на профитот во нивните џепови. Просто и едноставно со еден удар две муви.
Не би било лошо нашиов народ да се информира малку околу таа работа која не би ја нарекол теорија на заговор како што некој милува да каже а кажува само оној кој има некаква причина или пак има профит. За тоа колкава пара ке заработат фармацевските компании ние не можеме ни да сонуваме.
чекај малце???

кој ќе заработи најмногу???


значи градежниците?
банкарите?
тешка индустрија метална?
авиоиндустрија?
паааа сега на удар и медицината СРАМОТА луѓе 15 години од животот трошат за да придонесат и вие плукате на нив цццц

кои се следни...а да објасниш каква врска има депопулацијата(????)

и како истата односно на кој начин ќе го зголеми профитот.


ова со вакцината пффф баш денес зборував со доктори и ми рече едноставно девојќето починало два часа после примаљето на вакцината....другото се медиумите...да примеше аспирин никој ништо немаше да рече ама за ова...хммм


значи бујрум тука сме објасни за тебе овде нема заговор пиши македонски кирилично видеата однапред се ирелевантни:toe:

ova me raduva ..informirani i zagrizeni roditeli ..a ministerot ke deciden i duri i ke kaznuva


ХПВ-ВАКЦИНАТА НЕ Е ДОБРЕДОЈДЕНА
Родителите ем исплашени, ем казнети Родителите кои нема да дозволат нивните ќерки да ја примат задолжителната вакцина, која штити од ХПВ-вирусот,

Дали се опасни по живот?

Вакцината што ќе се дава кај нас штити од четири типови на ХПВ-вирусот што предизвикуваат рак и брадавици на гениталиите. На пазарот е присутна 2,5 години, а ја произведува фармацевтската компанија „Мерк“.
Според американските агенции за лекови, по примањето на оваа вакцина се пријавени 12.424 несакани ефекти, од кои посериозни биле 772, вклучувајќи ги 32 смртни случаи. Но засега не е докажана причинско-последична врска меѓу вакцината и несаканите ефекти.
Меѓу несаканите ефекти се црвенило и болка на местото на вакцинирањето, главоболки, нарушување на имунолошкиот систем и сериозен Џулијан-Баров синдром, кој може да заврши со смрт.



http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=12&tabid=1&EditionID=1832&ArticleID=123351
ете ти податоци црно на бело каква депопулација(вториот болд) ова е спречување на истата...од 12000..32 смртни..пресметај процент?

а тоа што те радува се медиумите истите за кои велиш дека корпорациите ги контролираат(ВАЦ) а овие па од истите зли банкари...
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
roditelite me raduvaat ..ne mi gi izvrtuvaj zborovite ..i jas ovde informaciite ne gi postavuvam za ovci kako tebe ...se nadevam deka za nekoe vreme ke imas doblest da priznaes kakva tvrdoglavost i naivnost si prezentiral ovde
 
S

smart ass

Гостин
roditelite me raduvaat ..ne mi gi izvrtuvaj zborovite ..i jas ovde informaciite ne gi postavuvam za ovci kako tebe ...se nadevam deka za nekoe vreme ke imas doblest da priznaes kakva tvrdoglavost i naivnost si prezentiral ovde
убаво што родителите те радуваат...ама

малце речникот....ова е навреда

не знам споредба на смртност со вакцина (?????)и смртност од канцер....не знам кој е наивен

инаку и биупрофенот е смртен ако се измеша со друг лек...

а да и солната киселина е поопасна од ракот ако не ја употрбиш правилно



чекај малце???

кој ќе заработи најмногу???


значи градежниците?
банкарите?
тешка индустрија метална?
авиоиндустрија?
паааа сега на удар и медицината СРАМОТА луѓе 15 години од животот трошат за да придонесат и вие плукате на нив цццц

кои се следни...а да објасниш каква врска има депопулацијата(????)

и како истата односно на кој начин ќе го зголеми профитот.


ова со вакцината пффф баш денес зборував со доктори и ми рече едноставно девојќето починало два часа после примаљето на вакцината....другото се медиумите...да примеше аспирин никој ништо немаше да рече ама за ова...хммм


значи бујрум тука сме објасни за тебе овде нема заговор пиши македонски кирилично видеата однапред се ирелевантни:toe:



ете ти податоци црно на бело каква депопулација(вториот болд) ова е спречување на истата...од 12000..32 смртни..пресметај процент?

а тоа што те радува се медиумите истите за кои велиш дека корпорациите ги контролираат(ВАЦ) а овие па од истите зли банкари...


јас само би надополнил нешто повеќе конкретно кое докажува дека одредени сектори се под удар од квазиинтелектуалци

броуд ту ју бај

ова е исто и за во една тема во мистерии но таму поопширно овде конкретно ги има и фармацевтските компании како мета
http://www.livescience.com/strangenews/top10-conspiracy-theories.html
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Одличен графички приказ на придобивки/штети и несакани ефекти од ХПВ вакцинација, превземен од тука.

 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Родителите ќе се едуцираат за ХПВ


Министерството за здравство ќе ги убедува родителите да ги вакцинираат своите деца. Ова доаѓа по неуспешниот старт на имунизацијата против ХПВ.
Наредните денови во училиштата ќе се организираат средби со родителите, ќе се делат флаери. Од Министерството велат дека целта е да се подигне свеста откако оваа вакцина предизвика многу контроверзии изминатиов период.
„Со вакцинација не се се уште започнати додека не ги информираат родителите. Знаејќи ги оние натписи што беа за вакцината, како Министерство мислиме дека има потреба за подигање на свеста кај родителите и прво убедување кај нив, да бидат тие сигурни и да го пратат детето на вакцинација“, изјави Јованка Костовска, раководител на Секторот за превентивна здравствена заштита.
Вчера требаше да стартува вакцинацијата на девојчињата, но 60-тина ученички од основното училиште „Петар Здравковски Пенко“ одбија да ја примат, бидејќи не дозволуваат нивните родители.
Оваа година за првпат во редовната вакцинација е воведена и вакцината против ХПВ. Со неа треба да се опфатат околу 14 илјади девојчиња на возраст од 12 години.
Вакцината заштитува од хуман папилома вирусот кој е причинител за појава на рак на грлото на матката, болест од која годишно во земјава умираат 200 жени.


A1
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Dobar post, ex machina. BTW, 1:260 vo soobrakjajki - :icon_eek:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Кој нема да го вакцинира детето следува парична казна, што им треба сега ова најдобро ќе беше да си останеше на доброволна основа :toe:.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
10
Поени од реакции
6
со ова сакат со закана да ги натераат родителите да направат нешто што не сакаат.А каде има сила нема убајна.А уствари од кога почна да се дава во светот оваа вакцина? дали има поминато да речеме 10-15 години? Да претпоставиме дека тогаш е дадена првата вакцина и тие девојчиња се веќе влезени во репродуктивниот период.Каква е состојбата со нив? дали има нуспојави?Или оваа вакцина е се уште „тазе“, па уште не се знае како таа ќе влијае врз нивниот репродуктивен систем или врз општото здравје?
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Чисто процедурално, во Велика Британија се користи вакцината Cervarix. Во Македонија се користи Silgard, што е Gardasil во производство на Merx. Gardasil се користи во Америка, а ефектите и последиците од неа се нацртани во мојот претходен пост.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom