Постои ли душа?

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
душата не е ништ повеќе туку енергијата што човекот ја поседува, ова има многу за разглабање...е мајка ми да се разбираше од форуми ке ви направеше цел реферат :)
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
No prasanjeto e zosto veruvas deka ima dusha? I sto e toa "dusha"? Argumentiraj da vidis kade kje te odnese. ;-)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Душа, тоа е делот на Силата во нас. Нема потреба да објаснувам понатаму. Сите знаете дека е тоа вистина и факт.
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Душата постои дефинитивно!
Сите сумњи ми згаснаа кога една вечер полузаспан замалце ќе отпатував(онака астрално).
Чувствував како се подигам од телото. Ама одма се успаничив и одеднаш ккао некои ланци да ме повлекоа назад. И тоа силно! Целото тело ми трнеше едно 5 минути, посебно таму кај што ги чувствував „ланците”. Објаснете ми го тоа!
п.с.
Дани, не верувај им на стари евреи кои нешто пишувале пред 4000 години. И животните имаат душа. Можеби и растенијата. Некој вид ма душа.
 
Член од
14 септември 2005
Мислења
416
Поени од реакции
11
Megju nas ima dobri i losi,osetlivi i neosetlivi,grubi,nezni....
A ovie vrlini i poroci ne se proizvod na mozocnite aktivnosti tuku osobini na dusata.
Dusata,bi rekol psihicka sostojba na coekot.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Наташа напиша:
Браво тоа е и мојот одговор,но како што прочитав сите велат дека постои душа а во друга тема никој не верува во Бога:raz: хм...
Душа, верување во Бога и слични религиозни глупости се само апстракни објаснувања на непознатото. За душата не може да се рече дека е нешто материјално што одлетува по смртта и слични глупости. Душа е всушност човековата перцепција за нематеријалните апстракни појави како шо се емоциите, енергијата која не одржува во живот, свеста и сл. Значи душата не е нешто шо треба да очекуваме да постои.

Па на крај краева и најдобрите психолози, научници, теоретичари да ги ангажираме нема да објаснат дали постои душа и што би претставувала кога би постоела.
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Неможе све со теорија да се објасни друже. Ни во физиката, а камоли метафизиката. Затоа е експериментот. Е ја експериментално си имам докажано дека постои душа. И толку за мене. Други не убедувам.
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
Ме мрзи да пишувам. Сумљива област.

28 грама.
 

sinook

Rock 'n' Roll
Член од
26 февруари 2005
Мислења
218
Поени од реакции
2
Душа?Хмм...Јас сум Едно и како таков и ќе исчезнам..Сигурен сум само во смртта,сето останато е променливо..
 
K

Kiko

Гостин
Наташа напиша:
Браво тоа е и мојот одговор,но како што прочитав сите велат дека постои душа а во друга тема никој не верува во Бога:raz: хм...
Убаво кажано
 
Член од
13 март 2006
Мислења
245
Поени од реакции
1
Душата е нешто најсвето што е дарено од Бога на секое живо суштество.
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Ako dusha e ona so go dvizi coekot ili sl. togas postoi ama jas si ja vikam energija :)
 
K

Kiko

Гостин
Garfield напиша:
Душа, тоа е делот на Силата во нас. Нема потреба да објаснувам понатаму. Сите знаете дека е тоа вистина и факт.
Да не го имаш гледано Star Wars случајно ???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom