Постдипломски на Правен

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Еве го дочекавме и крајот на нашето 3 годишно студирање.Кој завршил сега, кој ќе заврши во скоро време, битно е сите да сме живи и здрави. Но работата е за понатамошното наше дообразување т.е МАГИСТЕРСКИТЕ СТУДИИ на Правниот факултет. Имено, на интернет сајтот на нашиот факултет пред 2-3 месеца е објавена ОДЛУКА за МАСТЕР студиите.Во неа пишува што пишува, дали е добро или лошо оценете Вие драги форумџии.Сакам да го слушнам Вашето мислење а и со тоа да ги информираме другите.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Па според мене требаше да си останат додипломските студии кои траеа 4 години. После тие 4 години ако сакаш идеш на постдипломски ако не си се спремаш за правосуден испит, си волонтираш и сл.
А сега со 3 години си речиси никој и ништо, ни кажуваат ќе се водиме како познавачи на правото на некој начин:(. Второ немаме право да полагаме правосуден. Значи мора да земеме постдипломски студии, да учиме уште 2 години, па потоа да волонтираме , па дури потоа да полагаме правосуден. Ќе се намножат магистри по правни науки и толку.

Јас дипломирав пред 3 недели и од октомври планирам постипломски да земам по деловно право.
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
и при тоа да ги остаиш коските на факултет
 
Член од
2 мај 2008
Мислења
75
Поени од реакции
3
Па според мене требаше да си останат додипломските студии кои траеа 4 години. После тие 4 години ако сакаш идеш на постдипломски ако не си се спремаш за правосуден испит, си волонтираш и сл.
А сега со 3 години си речиси никој и ништо, ни кажуваат ќе се водиме како познавачи на правото на некој начин:(. Второ немаме право да полагаме правосуден. Значи мора да земеме постдипломски студии, да учиме уште 2 години, па потоа да волонтираме , па дури потоа да полагаме правосуден. Ќе се намножат магистри по правни науки и толку.

Јас дипломирав пред 3 недели и од октомври планирам постипломски да земам по деловно право.
Ako dobro ja procita odlukata za master studii objavena na sajtot, pisuva deka moze da se polaga pravosudniot ispit so zavrseni cetiri, a ne pet godini. So zavrsena petta godina se zdobivas so titula magister po pravo, do koja znaci po noviov sistem pobrzo se stignuva (za razlika od stariot sistem, spored koj postdiplomskite studii traeja 2 godini)..
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Ako dobro ja procita odlukata za master studii objavena na sajtot, pisuva deka moze da se polaga pravosudniot ispit so zavrseni cetiri, a ne pet godini. So zavrsena petta godina se zdobivas so titula magister po pravo, do koja znaci po noviov sistem pobrzo se stignuva (za razlika od stariot sistem, spored koj postdiplomskite studii traeja 2 godini)..

Кога ќе се завршат тие 3+2, автоматски мораш да полагаш правосуден за да после тоа стажираш 2 год. (според Закон за работни односи), и после тоа во адвокатска комора.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Ako dobro ja procita odlukata za master studii objavena na sajtot, pisuva deka moze da se polaga pravosudniot ispit so zavrseni cetiri, a ne pet godini. So zavrsena petta godina se zdobivas so titula magister po pravo, do koja znaci po noviov sistem pobrzo se stignuva (za razlika od stariot sistem, spored koj postdiplomskite studii traeja 2 godini)..
Порано беше 4+1 за постдипломски, значи ако сакаш одиш ако сакаш не одиш на постдипломски, а со дипломата како дипломиран правник си полагаш правосуден испит.
Сега е 3+2 и значи ти како дипломиран правник немаш право да го полагаш правосудниот испит (што е глупост и ако веќе менувале според болонска декларација да учиме 3 години за да сме диломирани правници, па треба и да сменат и правосудниот испит да го полагаме после 3 години правно образование). Значи мораш да земеш специјализација и магистратура што сега се заедно како постдипломски студии за да го полагаш правосудниот испит. Значи ти може да полагаш после 4тата година, но те очекуваат испити од магистратурата. Значи твое право. А прашав дали може само специјализација да се земе значи да е 3+1+1 системот и ми рекоа дека уште не се знае.
Значи има конфузност на еден дел има реформи на друг не. Ако веќе смениле 3 години да се додипломските студии, требале и да ги променат правилата за полагање прависуден испит. Вака си приморан на некој начин да учиш постдипломски.
Деканот мој на Фон универзитет ми кажа дека преговараат универзитетите да има измени со што правосуден испит да е после 3 години, да се учи 3+1+1 и стажирањето од 2 години да се намали на една, но сеуште немаат позитивен резултат.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Епа после ние ќе сме криви што направиле ЕКТС систем, а не знаат да спроведат...
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Ајде луѓе активирајте се, почнуваат уписите...кој, кадем зашто....?
 
Член од
3 септември 2007
Мислења
5
Поени од реакции
0
auu ova zivi nervozi bilo.polesno e da polozis nego da se tormozis posle so se sto sledi.ne ti molba za uverenie,pa prijavi ti falat,pa dojdi togas i togas,pa ne e gotovo,pa ajde pak ......auu strasno:)jas se prijaviv za finansovo pa ke vidime,slusam baagi ljuge prijavile tamu.so sreka neka mi e:)vie kade?????inace znae li nekoj od koga ke pocneme ama sigurna informacija,posto ova nema logika vise aman pola semestar ke projde ccc
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
105
Поени од реакции
3
а дали може со завршени 3 години да се оди веднаш на правосуден испит или мора и барем уште една година од тие две постдипломски да се помине па тогаш?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
а дали може со завршени 3 години да се оди веднаш на правосуден испит или мора и барем уште една година од тие две постдипломски да се помине па тогаш?
Имало(така велат) ново правило, дека најмалку 4год. ти треба за да полагаш правосуден. А 99% сум сигурен дека ако ги завршиш овие 3+2, тогаш не ти е потребно стажирање кај адвокат 2 години.
Но и да не е потребно, сметам дека најубаво е да се посети практична работа кај адвокат, зашто таму се "кове челикот" за понатаму.

Бев скоро на сите презентации на постдиплом. на Правен и во сите беше предвидено ептен убаво и редовно стажирање во пдредени институции, решавање на спорови и сл.
Дури и факултетот направи посебна просторија-судница, каде ќе се решаваат вистински случаи, во пристуство, секако, на адвокати, судија и ј.обвинител.
Па од 24 ноември нека тргне со убаво...:smir:
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
32
Поени од реакции
2
Има сега и нови насоки за магистер на римско право, и на правна историја. А за после магистратурата 100% ќе нема да треба да се стажира, мозе директно на правосуден.
 

Twister

Кабадаја
Член од
15 октомври 2007
Мислења
26
Поени од реакции
1
Прашајте го Бајалџиев за ЕКТС ќе видите шо ќе ви речи
 
Член од
22 јануари 2009
Мислења
7
Поени од реакции
0
дечки ке ве молам помагајте..од страна на деканот ми е кажано дека смеам да почнам со стажирање во некоја правна институција откако ке ја завршам петта година односно откако ке магистрирам (3+2) а тек потоа имам право на правосуден испит..мегутоа кога отидов во суд да се пријавам за стажирање ми рекоа дека можам и со три бидејки веке имам стекнато диплома како дипломиран правник..:toe: не знам што да правам,ај ке ве молам ако некој е сигурен како оди процедурата нека пише..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom