Порака до ДУИ : вашето однесување е глупо!!!

Член од
12 февруари 2007
Мислења
26
Поени од реакции
1
Мистичен напиша:
Драг Баба,
Игноирање се констатира според други параметри, почитување на уставни права и слично, а не според политички игри на партија која не може да се помири со преминување од власт во опозиција. ДПМНЕ е победник на изборите, ДПМНЕ е мандатор на владата, ДПМНЕ одлучува со кого ќе состави влада.

Ova e tocno po site zakonski prava DPMNE ima pravo da sostavi vlada so kogo saka,no so ignoriranjeto na DUI e narusen Multietnickiot karakter na drzavata toa jasno ni go poracaa od BRISEL,Vprocem i TITO dade izjava vo koja velese deka spored signalite od Brisel Dui Treba da bide vo Vladata za rabotite da trgnat na napred.

Епа сега, на албанското малцинство или на ДУИ? Одлучи се. Има разлика.
Albansko Malcinstvo ???? ili Drzavotvorennarod ????? Interesiraj se poveke pa davaj vakfi komenti.momentalno Dui e legitimen prestavnik na albanskiot narod.

Мистичен напиша:
Драг Баба,
Логиката ти е на завидно ниво. Аутоматски. Игноирање се констатира според други параметри, почитување на уставни права и слично, а не според политички игри на партија која не може да се помири со преминување од власт во опозиција. ДПМНЕ е победник на изборите, ДПМНЕ е мандатор на владата, ДПМНЕ одлучува со кого ќе состави влада.

Ova e tocno po site zakonski prava DPMNE ima pravo da sostavi vlada so kogo saka,no so ignoriranjeto na DUI e narusen Multietnickiot karakter na drzavata toa jasno ni go poracaa od BRISEL,Vprocem i TITO dade izjava vo koja velese deka spored signalite od Brisel Dui Treba da bide vo Vladata za rabotite da trgnat na napred.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
За Уставот, мене не ми збори, туку земи си ги и прочитај си го. Јас многу добро го знам. И оној оригиналниот од 1991, и верзијата со амандманите од 2001, и со сите други.
Кога тоа ни го порачаа од Брисел? Или Али така сака да мисли?
А дали ДПА го претставува мнозинството или не, тоа е ирелевантно. Теоретски, ирелевантно е и воопшто да има Албанска партија во власта, ама секогаш се оди на тоа да има. Тоа е еден џентлменски договор, поткрепен и од оние дволичните од ЕУ и Америка.
Единствен уставен принцип е за некои прашања кои засегаат во правата на граѓаните кои се најмалку 20% да се одлучува со т.н. Бадинтерово мнозинство. Знаеш што е тоа.
Ахмети треба да научи да се однесува демократски во демократска држава. Е, во тоа е проблемот.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
BaBa Records напиша:
Albansko Malcinstvo ???? ili Drzavotvorennarod ????? Interesiraj se poveke pa davaj vakfi komenti.momentalno Dui e legitimen prestavnik na albanskiot narod.
Малцинство. Се додека еден народ не е мнозинство, тогаш е малцинство во било која држава. Исто како лево и десно. Ако не си лево, тогаш си десно. Ако не си горе, тогаш си доле. Тоа е тоа.

ДУИ е легитимен претставник на албанското малцинство. ДПМНЕ е победник на изборите. ДПМНЕ одлучува со кого ќе коалицира. ДПМНЕ коалицира со албанска партија и со тоа е запазен мултиетничкиот карактер на државата. Ферштенд?

Или, треба да се одржуваат посебни избори само за албански партии на кои ќе биде избиран "легитимен претставник на Албанците", па која партија од албанските ќе победи и ќе ја понесе блескавата титула, да мора да се коалицира со неа? А ако не, чичко Али че го прави бум бум. Чичко Али, џентлеменот кој не може да поднесе пораз.

Она на онааааа, она она на.
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
26
Поени од реакции
1
Струмикс напиша:
За Уставот, мене не ми збори, туку земи си ги и прочитај си го. Јас многу добро го знам. И оној оригиналниот од 1991, и верзијата со амандманите од 2001, и со сите други.
Кога тоа ни го порачаа од Брисел? Или Али така сака да мисли?
А дали ДПА го претставува мнозинството или не, тоа е ирелевантно. Теоретски, ирелевантно е и воопшто да има Албанска партија во власта, ама секогаш се оди на тоа да има. Тоа е еден џентлменски договор, поткрепен и од оние дволичните од ЕУ и Америка.
Единствен уставен принцип е за некои прашања кои засегаат во правата на граѓаните кои се најмалку 20% да се одлучува со т.н. Бадинтерово мнозинство. Знаеш што е тоа.
Ахмети треба да научи да се однесува демократски во демократска држава. Е, во тоа е проблемот.
Ocigledno e deka sakas da se pokazes mnogu pameten.Sto se odensuva do toa za Badenteroviot princip znam mnogu dobro sto e toa i nema potreba od objasnuvanje,no ociglendo vie ne znaete sto e toa bidejki ako ste dobro informirani bez DUI ne moze da se donese ni eden zakon so badinteroviot princip, a sto znaci toa,blokada na reformite (ne e mal brojot na zakonite sto treba da se donesat so badinter),a toa ne donese do ova situacija vo koja se naogjame sega.Ociglendo ne sakas da priznaes deka od BRISEL stigna ostri zborovi tokmu za ignoriranjeto na DUI. A so se odnesuva do toa deka ne znaes dali i voopsto treba da postoi albanska partija ne znam vo sto se baziras no dokolku e toa sto mislam jas togas si vo pravo,ne znam i jas so praeme nie albancite vo ova vestacka drazava koga poveke od 30 % od teritorijata e so 100 % posto albanski naselenie.Brat ne e MK strumica,Bitola,Prilep ..... dojdi malku na poseta na zapadniot del pa ke se uveris sam sto sakam da ti kazam.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
BaBa Records напиша:
ne znam i jas so praeme nie albancite vo ova vestacka drazava koga poveke od 30 % od teritorijata e so 100 % posto albanski naselenie.Brat ne e MK strumica,Bitola,Prilep ..... dojdi malku na poseta na zapadniot del pa ke se uveris sam sto sakam da ti kazam.
Тука веќе почнуваш да навредуваш отворено, а тоа не е дозволено.
Ако ти се дискутира на ниво и сакаш да останеш на форумов, воздржи се од такви коментари.
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
26
Поени од реакции
1
Мистичен напиша:
Малцинство. Се додека еден народ не е мнозинство, тогаш е малцинство во било која држава. Исто како лево и десно. Ако не си лево, тогаш си десно. Ако не си горе, тогаш си доле. Тоа е тоа.

ДУИ е легитимен претставник на албанското малцинство. ДПМНЕ е победник на изборите. ДПМНЕ одлучува со кого ќе коалицира. ДПМНЕ коалицира со албанска партија и со тоа е запазен мултиетничкиот карактер на државата. Ферштенд?

Или, треба да се одржуваат посебни избори само за албански партии на кои ќе биде избиран "легитимен претставник на Албанците", па која партија од албанските ќе победи и ќе ја понесе блескавата титула, да мора да се коалицира со неа? А ако не, чичко Али че го прави бум бум. Чичко Али, џентлеменот кој не може да поднесе пораз.

Она на онааааа, она она на.
DPMNE ne koalicirase so partija sto e legitimen prestavnik na izborite,DPA se gubitnici a ALi od 2001 ne znae za poraz a taka ke bide i natamu bidi siguren.Gruevski mnogu se pismanil so ne koaliciral so DUI bidejki ne veruval deka samo posle 6 meseci vladeenje ke mu se sluci ova situacija,teska politicka kriza vo MK.No te uveruvam deka Gruevski e pameten i ke znae da izleze od ova situacija,i znaj deka vo bliska idnina ke ima dogovor megu DUI & VMRO,mozebi ne da DUI bide vo vladata no DPMNE ke go prifati agendata na DUI.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Реков Албанска партија во власта. Македонија, пријателе, не е вештачка, туку криминалецот Али има некои филмови за големи држави. А, многу нормално е да биде опозиција понекогаш, па макар и на сопствена штета. Жално е што завел многу луѓе по неговиот ум.
А дали може да се состави бадинтеровото мнозинство, со или без ДУИ, ај да го оставиме тоа на собраниските политички игри, а?
И, да, ќе заборавев: Во областа, за која сум експерт, се сметам за најпаметен, зашто ја ЗНАМ, и тоа многу добро.
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
26
Поени од реакции
1
Мистичен напиша:
Тука веќе почнуваш да навредуваш отворено, а тоа не е дозволено.
Ако ти се дискутира на ниво и сакаш да останеш на форумов, воздржи се од такви коментари.
Ne sakam da navreduvam nikogo.Toa bese samo replika do tipot sto rece ne znam dali i voopsto treba da ima Albanksa partija.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
"Тешката" политичка криза е вештачки исценирана од ДУИ и СДСМ, две партии кои како што реков не можат да се помират со тоа што уште 3 ипол години ќе бидат опозиција. Што е всушност кризата конкретно? Нивното непартиципирање во власта? Тоа ли е тешката криза? Значи, немаме конкретна криза на политички план, туку вештачки создадена со цел попречување на владата во остварување на нејзините програмски цели и одење напред на Македонија како држава на сите полиња и интеграции. Ете тоа е тешката политичка криза пријателе.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
BaBa Records напиша:
Ne sakam da navreduvam nikogo.Toa bese samo replika do tipot sto rece ne znam dali i voopsto treba da ima Albanksa partija.
Ај земи прочитај КАДЕ ТОА ТИПОТ РЕЧЕ ДАЛИ ВООПШТО ТРЕБА ДА ИМА АЛБАНСКА ПАРТИЈА?
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
26
Поени од реакции
1
Струмикс напиша:
Реков Албанска партија во власта. Македонија, пријателе, не е вештачка, туку криминалецот Али има некои филмови за големи држави. А, многу нормално е да биде опозиција понекогаш, па макар и на сопствена штета. Жално е што завел многу луѓе по неговиот ум.
А дали може да се состави бадинтеровото мнозинство, со или без ДУИ, ај да го оставиме тоа на собраниските политички игри, а?
И, да, ќе заборавев: Во областа, за која сум експерт, се сметам за најпаметен, зашто ја ЗНАМ, и тоа многу добро.
Mnogu se raduvam so veruvas vo sebe,vo toa sto si ekspert.No treba da ja priznaete realnosta bidejki nekogas realnosta te doveduva do kontradikcii i so strukata,DUI e FAKTOR vo RM,narusen e Multietnickiot karakter na zemjava,ima politicka kriza,toa treba da go priznaete a potoa da se diskutira kako da se izleze od ova kriza.

PC. Mislam deka ne treba da se uvregjame ,imaj pocit kon albancite,imaj pocit kon heroite na albancite imaj pocit kon ALI AHMETI,toj i od opozicija sepak toj seuste ja vodi drzavata.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Албанците ги почитувам, и тоа многу повеќе отколку што мислиш, и колку што ти ги почитуваш Македонците, а Али Ахмети не.
И не спорев дека ДУИ е фактор, но како се однесува тој факторм, и која е вистинската причина за тоа. Се знае - ВЛАСТ!
А зошто Ахмети не го почитувам?
Борец за човекови права? Не верувам... Апаш, како и сите други. Башка, дигна оружје на мојата татковина. Јас немам резервна држава
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
26
Поени од реакции
1
Мистичен напиша:
"Тешката" политичка криза е вештачки исценирана од ДУИ и СДСМ, две партии кои како што реков не можат да се помират со тоа што уште 3 ипол години ќе бидат опозиција. Што е всушност кризата конкретно? Нивното непартиципирање во власта? Тоа ли е тешката криза? Значи, немаме конкретна криза на политички план, туку вештачки создадена со цел попречување на владата во остварување на нејзините програмски цели и одење напред на Македонија како држава на сите полиња и интеграции. Ете тоа е тешката политичка криза пријателе.
Ne prijatele ociglendo e deka za makedoncite VMRO raboti,no veruvaj DPA za albancite ne pravi nisto.Eve 6 meseci pominaa a ne e donesen nitu eden zakon so se odnesuva do albanskite prava koi proizleguvat od ramkovniot dogovor,so koalicijata so DPA e napravena zavera protiv albancite,veruvaj bidejki mnogu dobro gi znam namerite i interesite na DPA.Ne deka DUI se raj za site raboti,ocigledno i tie podlegnale na Priorietite so gi nudi vlasta,ocigledno i funkcioneri od DUI se vmesani vo korupciski skandali,no koga se rabotele za nacionalnoto prasanje tie bile tamu.A vakvata sostojba nema da trae dolgo,e tokmu od ova proizleguva taa teska kriza koja vo idnina moze da ima i poteski posledici.

Струмикс напиша:
Албанците ги почитувам, и тоа многу повеќе отколку што мислиш, и колку што ти ги почитуваш Македонците, а Али Ахмети не.
Борец за човекови права? Не верувам... Апаш, како и сите други. Башка, дигна оружје на мојата татковина. Јас немам резервна држава
Bas mi e milo so gi pocituvas albancite,no znaj deka gi ima i takvi koi ne gi pocituvat a bogami gi ima mnogu mozebi i premnogu,i tokmu zatoa Ali Ahmeti i albanskiot narod digna oruzje,a ne bi sakal da toa scenario da se povtori.Pocituvaj,Za da Bides Pocituvan.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Е за тоа, што има и такви ви е крив Али Ахмети и никој друг!
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
26
Поени од реакции
1
Струмикс напиша:
Е за тоа, што има и такви ви е крив Али Ахмети и никој друг!
Ehhhhh ne bi rekol,pred 2001 gi imal uste poveke,no sepak izgleda ima uste mnogu od takvi koi ne se vrazumile vo 2001.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom